abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_219455376
quote:
Ernstig astma treft vooral kinderen uit gezinnen met lage inkomens: kans op ic tot 2,6 keer groter

Kinderen met ernstig astma wonen opvallend vaak in huurwoningen, komen vaker uit gezinnen met lage inkomens en hebben geregeld een migratieachtergrond. Dat blijkt uit een grootschalige analyse van het Emma Kinderziekenhuis van Amsterdam UMC. In sommige regio's is het risico op een ernstigastma-aanval zelfs ruim tweeėnhalf keer hoger bij kinderen uit de laagste inkomensgroep. Jaarlijks belanden zo'n 275 kinderen op de intensive care.
Artsen benadrukken dat astma bij kinderen niet alleen te maken heeft met erfelijke of medische factoren. Ook de leefomgeving en sociale omstandigheden spelen een grote rol, legt kinderarts-intensivist Berber Kapitein van het Emma Kinderziekenhuis uit.

"Veel mensen denken dat erfelijkheid het belangrijkste is, omdat kinderen van ouders met astma of allergieėn meer kans hebben op de ziekte. Maar factoren als luchtvervuiling, zoals fijnstof, uitlaatgassen en blootstelling aan sigarettenrook, verhogen het risico. Ook ernstige virusinfecties in de vroege jeugd kunnen de luchtwegen beļnvloeden", zegt Kapitein. "Nu komen daar andere risicofactoren bij."

Onderzoek gebaseerd op 4,5 miljoen kinderen
De onderzoekers baseren hun conclusies op een analyse van 4,5 miljoen Nederlandse kinderen van 2 tot 17 jaar. Dankzij geanonimiseerde CBS-data konden zij woon- en inkomensgegevens koppelen aan ziekenhuisbezoeken, waardoor voor het eerst zichtbaar werd welke groepen extra risico lopen.

Berber Kapitein onderzoekt naast haar klinische werk al vele jaren ernstig astma bij kinderen, zij is tevens een van de onderzoekers. De analyse toont alleen verbanden, geen oorzaken. Toch zijn er aanwijzingen. Kapitein: "Veel huurwoningen kampen met schimmel of slechte ventilatie. Gezinnen met lagere inkomens hebben vaker financiėle stress, wat astma-aanvallen kan verergeren. En een migratieachtergrond kan zorgen voor een taalbarričre of minder toegang tot zorg."

In Nederland worden jaarlijks zo'n 2300 kinderen met ernstig astma opgenomen in het ziekenhuis; 200 tot 300 van hen belanden op de ic. Internationale onderzoeken laten zien dat 1 op de 6 kinderen met astma in Nederland de ziekte kreeg door luchtvervuiling. Nederland scoort hierin volgens Kapitein het slechtste van heel Europa. Daarnaast maken langere en hevigere pollenseizoenen door klimaatverandering astma-aanvallen vaker ernstiger.

Hotspots in Nederland
Het onderzoek toont ook duidelijke regionale verschillen. Astma komt veel vaker voor in zogenoemde hotspots, zoals Haaglanden, Flevoland, Amsterdam-Amstelland, Rotterdam-Rijnmond en Kennemerland.

Binnen deze regio's lopen kinderen uit lage inkomensgroepen het grootste risico. Kapitein: "Zij hebben 2,6 keer meer kans op een ic-opname voor ernstig astma dan kinderen uit de hoogste inkomensklasse."

Omdat de exacte oorzaak daarvan nog onbekend is, start het Amsterdam UMC, in samenwerking met de gemeente Amsterdam, GGD en sociologen, een vervolgonderzoek bij de mensen thuis. Onderzoekers bekijken de woonomstandigheden, zoals schimmel, ventilatie en luchtkwaliteit, het gebruik van gas bij het koken, het aantal bewoners per huis en de rol van taalbarričres of beperkte toegang tot gezondheidsinformatie bij gezinnen met een migratieachtergrond.

Meer dan medische aandoening
Kapitein benadrukt dat dit belangrijk is voor bewustwording en aanpak. "Astma is meer dan alleen een medische aandoening. We moeten ook kijken naar de omgeving van het kind. Zo kunnen artsen en gemeenten samen gezinnen ondersteunen, bijvoorbeeld bij vocht- of schimmelproblemen, en kunnen ouders beter advies krijgen over leefomstandigheden die astma-aanvallen verergeren."
https://www.rtl.nl/nieuws(...)e%20intensive%20care.
Als dit regio gebonden problematiek zou zijn dan zouden die cijfers geen relatie hebben tot de inkomensgroep. In fijnstofhotspots zoals Amsterdam en Rotterdam heeft natuurlijk bij lange na niet ieder gezin een laag inkomen. Vergeleken met het Noorden of Oosten waarschijnlijk hoger zelfs.

Hele internet staat vol met verhalen over lakse woningbouwverenigingen die mensen in woningen vol met schimmel letterlijk laten stikken. Al zullen die mensen wellicht ook zelf vaker nog roken wat ook een rol speelt.
blablablabla
  woensdag 10 december 2025 @ 14:08:33 #2
308523 the-eye
I'm a Live Wire
pi_219456670
Nederland is niet echt een land wat de zorg voor z'n burgers nog serieus neemt
pi_219457238
Koken, roken, douchen, de was laten drogen in de woonkamer en noem het allemaal maar op in een potdicht huis waar alleen de deur snel open en dicht gaat als er visite komt terwijl de hut al tot de nok toe gevuld is, is voor niemand gezond. :')
You wanna be this Queen B, but you can't be
That's why you're mad at me
pi_219457553
quote:
0s.gif Op woensdag 10 december 2025 14:08 schreef the-eye het volgende:
Nederland is niet echt een land wat de zorg voor z'n burgers nog serieus neemt
Dan heb jij waarschijnlijk slechts leden of vrienden van de koninklijke families ontmoet.
  woensdag 10 december 2025 @ 15:10:58 #5
402274 Cruzinats
love bacon, hate hamas
pi_219457673
quote:
6s.gif Op woensdag 10 december 2025 14:35 schreef Kim-Holland het volgende:
Koken, roken, douchen, de was laten drogen in de woonkamer en noem het allemaal maar op in een potdicht huis waar alleen de deur snel open en dicht gaat als er visite komt terwijl de hut al tot de nok toe gevuld is, is voor niemand gezond. :')
Veel allochtonen hebben alles altijd potdicht zitten, zelf het doucheraampje gaat daar nooit open. Ventilatieroosters horen gewoon altijd open te staan wil je een gezond binnenklimaat behouden. Slaapkamer ramen idem ditto, ik snap niet hoe mensen slapen in een kamer waar alles hermetisch afgesloten is.

Veel mensen willen het nu van ventileren maar niet slapen, al zou je daar als woningbouw roosters inplaatsen die niet dicht kunnen, dan plakt dat volk er wel tape over. En maar klagen over schimmel en vocht in huis.
  woensdag 10 december 2025 @ 15:44:21 #6
308523 the-eye
I'm a Live Wire
pi_219457888
quote:
0s.gif Op woensdag 10 december 2025 14:53 schreef torentje het volgende:

[..]
Dan heb jij waarschijnlijk slechts leden of vrienden van de koninklijke families ontmoet.
:?
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')