https://www.bnr.nl/nieuws(...)n-een-plastic-crisisquote:Plastic veroorzaakt jaarlijks 1,5 biljoen dollar aan gezondheidsschade: ‘De wereld zit in een plastic-crisis’
Auteur: BNR Webredactie | 4-8-2025
Het gevaar van plastic voor de volksgezondheid wereldwijd wordt onderschat. Volgens een onderzoek dat The Lancet publiceert is het gevaar ‘ernstig, groeiend en onvoldoende onderkend’. Sinds 1950 is de productie van plastic meer dan 200 keer zo omvangrijk geworden en het dreigt in de komende decennia nog eens te verdrievoudigen. ‘De wereld zit in een plastic-crisis’, concluderen de onderzoekers.
Vooropgesteld: plastic heeft de wereld ook een hoop goeds gebracht, maar het gros van de enorme toename van de plasticproductie zit in zogeheten 'single-use plastics' zoals drinkflesjes, rietjes, plastic verpakkingen. Minder dan tien procent wordt gerecycled.
1,5 biljoen dollar
Dat alles heeft ertoe geleid dat er op dit moment niet minder dan
Plastic wordt vaak gezien als een goedkoop materiaal, maar volgens de onderzoekers is het dat allerminst als de gezondheidsschade wordt meegerekend. Het produceren en vernietigen van plastic zorgt voor schadelijke luchtvervuiling en het plastic afval dat niet wordt vernietigd, breekt uiteindelijk af tot microplastics en komt uiteindelijk via de voedselkringloop in het menselijk lichaam terecht. Tot welke gezondheidsschade dat exact leidt is onduidelijk, maar er zijn wel degelijk sterke aanwijzingen dat het schadelijk is.
Global Plastic Treaty
Alle VN-lidstaten hebben in 2022 besloten om de gevaren van plastic aan te pakken door het Global Plastic Treaty op te stellen. Over dat verdrag wordt nog steeds gesproken en het is dus nog niet bindend.
Hoogleraar Philip Landrigan van Boston College, een van de auteurs van het onderzoek, legt in The Guardian uit dat de gezondheidsschade
De onderzoekers lijken met de publicatie de gesprekken over het VN-verdrag, die komende week hun laatste ronde in gaan, te willen bijsturen. Oliestaten en de plasticindustrie vinden dat de oplossing vooral gezocht moet worden in recycling. Maar, zo stellen de onderzoekers: 'Het is duidelijk dat we ons niet uit deze crisis kunnen recyclen.'
Maar ja, we vinden geld belangrijker hequote:
PLA dat biologisch afbreekbaar is maar eigenlijk alleen bij temperaturen boven de 60 graden.quote:
Daar hebben we klimaatverandering voor.quote:Op dinsdag 5 augustus 2025 10:18 schreef Basp1 het volgende:
Op dinsdag 5 augustus 2025 02:15 schreef ACT-F het volgende:
Maar met klimaatverandering gaan we daar toch naar toe? Dus even geduld en er is niks aan de handquote:Op dinsdag 5 augustus 2025 10:18 schreef Basp1 het volgende:
[..]
PLA dat biologisch afbreekbaar is maar eigenlijk alleen bij temperaturen boven de 60 graden.
Dus in je eigen tuin of als het op een normale afvalberg eindigd zal het niet snel afbreken..
nee PLA is enkel industrieel composteerbaar. het breekt niet goed af in de natuur dus het komt alsnog terecht in de plastic soep. het is thermisch instabiel en minder sterk vergeleken met traditioneel plastic. productiekosten liggen veel hoger en de productie van PLA is ook nogal milieubelastend.quote:
Krijgen we dan ipv permafrost gebieden in de regionen rond de evenaar plaatsen waar de aarde tot 10 tallen meters diepte boven de 60 graden wordt?quote:Op dinsdag 5 augustus 2025 10:19 schreef Monolith het volgende:
[..]
Daar hebben we klimaatverandering voor.
PLA moet je ook niet zien als compostafval maar als restafval waar het ook thuishoort. Een leek ziet niet direct het verschil tussen plastic en PLA waardoor je het risico loopt dat plasticafval bij het groenafval belandt. We moeten weer terug naar het systeem waar verpakkingen bij het restafval gegooid worden en eventueel economisch rendabele grondstoffen via nascheiding eruit gehaald worden.quote:Op dinsdag 5 augustus 2025 10:22 schreef gwn_een_user het volgende:
[..]
nee PLA is enkel industrieel composteerbaar. het breekt niet goed af in de natuur dus het komt alsnog terecht in de plastic soep. het is thermisch instabiel en minder sterk vergeleken met traditioneel plastic. productiekosten liggen veel hoger en de productie van PLA is ook nogal milieubelastend.
het is wel nuttig voor bepaalde toepassingen, bijv medisch (want het is biocompatibel) en als filament bij 3d printen.
maar het is het wondermiddel waar we naar zoeken
ja eigenlijk zit de echte winst niet zozeer in het materiaal zelf maar in het systeem eromheen, dus beleid, infrastructuur, bewustwording, en heffingen op fossiel plastic.quote:Op dinsdag 5 augustus 2025 14:02 schreef ACT-F het volgende:
[..]
PLA moet je ook niet zien als compostafval maar als restafval waar het ook thuishoort. Een leek ziet niet direct het verschil tussen plastic en PLA waardoor je het risico loopt dat plasticafval bij het groenafval belandt. We moeten weer terug naar het systeem waar verpakkingen bij het restafval gegooid worden en eventueel economisch rendabele grondstoffen via nascheiding eruit gehaald worden.
PLA bewijst pas een dienst als het onverhoopt in de natuur terecht komt. Dat zal langzaam verteren, maar laat geen microplastics achter zoals plastic dat wel doet. Het is dus zeker niet de bedoeling dat PLA opzettelijk in de natuur gegooid wordt omdat het toch wel een keer ontbindt want dan krijg je hetzelfde probleem als plastic soep.
PLA heeft niet de thermische eigenschappen als plastic, dus hete koffie in een beker van PLA is geen goed idee. Misschien is het wel mogelijk als het een kartonnen beker is met een laag PLA. Bedenk dat plastic bekers tot begin jaren '80 ook geen goede thermische eigenschappen hadden. De 40-50+'ers weten misschien nog wel dat er een gat in je plastic beker ontstond als je er hete drank in goot, die je dan weer met meerdere bekers probeerde te stelpenOok PLA maakt misschien een ontwikkeling mee waarbij de thermische eigenschappen verbeterd worden.
Voor enkelgebruikstoepassingen zie ik PLA wel van toegevoegde waarde om plasticafval in de natuur te verminderen, maar dan moet er wel belasting komen op plastic dat bij voorkeur al bij import of productie geheven wordt zodat PLA economisch interessant wordt.
Ik zie een patroon hier.quote:Op dinsdag 5 augustus 2025 14:29 schreef gwn_een_user het volgende:
[..]
ja eigenlijk zit de echte winst niet zozeer in het materiaal zelf maar in het systeem eromheen, dus beleid, infrastructuur, bewustwording, en heffingen op fossiel plastic.
het belachelijke is dat nederland heeft afgezien van de plastictaks vanwege druk vanuit de industrie en nu betalen de burgers de rekening via hogere afvalheffingen![]()
![]()
![]()
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |