quote:
Op vrijdag 20 juni 2025 22:28 schreef Repentless het volgende:[..]
Dit argument vanuit het oogpunt van 'de rest' snap ik ook nog wel. Het voelt inderdaad wat dubbel dat er eenzijdig "wij mogen ze wel, jullie niet" bepaald kan worden.
Daarentegen: de kant die ze nu heeft, dreigt niet al decennialang om de andere kant van de kaart te vegen. Dit terwijl ze die mogelijkheid dus al lang en breed bezitten. Daarnaast hebben we kunnen zien dat Israël in zijn korte bestaan alle landen om hen heen die hen hebben aangevallen, de baas kunnen. Dit terwijl die landen gecombineerd tientallen miljoenen meer inwoners hebben. Ondanks dat, hebben ze relatief gezien bijzonder weinig extra grondgebied ingenomen t.o.v. de afgesproken grenzen van 1949.
Je ziet op dit moment dat ze zelfs heer en meester kunnen zijn in het luchtruim van een land minimaal 2300 km verderop, dat 75 keer zo groot is als zijzelf en met 9 keer zoveel inwoners. Toch gooien ze niet het hele land plat, maar beperken ze zich tot militaire doelen (waarbij helaas ook collateral damage valt te betreuren, wat vrijwel onmogelijk 100% is te voorkomen).
Tja, dan kun je je de vraag stellen of je moet gaan zitten wachten tot het regime dat al tientallen jaren roept je van de kaart te willen vegen (terwijl je slechts een uiterst minuscuul stukje grond hebt t.o.v. het gehele Midden-Oosten), de beschikking krijgt over wapens die dat daadwerkelijk kunnen bewerkstelligen.
Ik zit zeker niet te wachten op een Iraanse kernbom. Ik zag meer in het afbouwen van de kernwapens waar een tijdje sprake van was. Maar ik geloof ook wel dat het MAD principe hoewel uiteraard een riskante gok toch misschien ook wel voor andere oplossingen in conflicten zorgt.
Bijvoorbeeld als Iran nu een atoombom had denk ik niet dat Israel deze aanval had geplaatst. Dan had die Iraanse atoombom doden aan beide kanten bespaard.
Ik vind het wat dat betreft ook heel moeilijk te geloven dat in acht genomen dat Netanyahu al 30 jaar verkondigt dat Iran bijna een atoombom heeft. Nu 30 jaar later zijn ze nog steeds heel dichtbij. Dat ze dan erg hun best hebben gedaan zon ding te ontwikkelen. Het is een land met 90 miljoen inwoners, ze hebben best wat olie inkomsten, geen volledig domme bevolking, connecties met Rusland, China, Pakistan andere kernmachten het is 80 jaar nadat de eerste atoombommen zijn ontwikkeld. Dan kan het toch niet dat Iran al 30 jaar zijn uiterste best doet dit wapen te maken met de mogelijkheden en connecties die ze daartoe hebben. Dat komt toch niet overeen met het verhaal dat ze ongeveer niet kunnen wachten om op de rode knop te duwen en Israel en Amerika en Europa te nuken.
Israel claimt nu dat ze zo bedreigd zijn door Iraanse atoomwapens. Maar ze waren ook het enige land ter wereld dat niet deelnam aan de Iraanse nucleaire deal. Ze stonden te juichen bij het opblazen van de deal door Trump waarschijnlijk hebben ze ook bij hem aangegeven doe het! Dat rijmt toch totaal niet met dat ze bang zijn dat Iran zon wapen ontwikkeld. Dat rijmt veel meer met wat we nu zien gebeuren, Israel wil regime change in Iran en gebruikt de dreiging van een zogenaamd atoomwapen om dit te rechtvaardigen.
Het is ook letterlijk de strategie die Netanyahu gebruikte om van Saddam af te komen. Ik bewonder Netanyahu voor hoe geduldig hij zijn masterplan uitvoert om Israel nog dominanter te maken in de regio. Elk regime om hem heen ten val gebracht. Maar deze strategie is nogal schadelijk voor de regio het zorgt voor gigantisch veel vluchtelingen en een spiraal van geweld.
Dat Israel relatief weinig grondgebied erbij heeft genomen daar ben ik het mee eens. Maar ik denk niet dat ze een laag aantal slachtoffers hebben gemaakt met hun aanpak. Geef ik Israel de schuld van alle conflicten waar ze in verzeild zijn geraakt, nee ook niet ze zijn uiteraard ook vaak tegen hun wil in een conflict in geknald of gezogen door andere slechte actoren. Wat ik ze wel kwalijk neem is hun overtredingen van internationaal recht door Nederzettingen en bij hun militaire acties. Daarbij ook dat hun spierballenpolitiek dan wel voor een tijdje de weerstand uit bevolkingen slaat maar dat het ook juist bijdraagt aan de eindeloze spiraal van geweld in de regio. Ik zou ook graag zien dat de andere staten, groeperingen landen in de regio een minder gewelddadige strategie om met Israel toe te passen. Maar daar verwacht ik een beetje minder van want zij zijn niet onze bondgenoot en geen democratie.
Het begint er voor mij meer en meer op te lijken dat de velen het andersom zien. Van Israel hoeven we niks te verwachten op gebied van mensenrechten en dergelijke, want ze zijn een bondgenoot en democratie dus ze doen het eigenlijk automatisch al beter dan de wankele democratien of theocratien of failed states om ze heen. Dan knijpen we liever een oogje toe voor Israel als ze een etnische zuivering plannen. Maakt Israel 1000 mensen dood in een paar dagen conflict met Iran en Iran 300 in Israel. Dan lees ik dat Israel duidelijk op militaire doelen richt, Iran duidelijk op woonwijken.Ik vind dat niet overeen komen met de feiten. Ik vind het moeilijk te rijmen dat mensen de lezing blijven geven dat Israel gigantisch gevaar loopt misschien wel moet vrezen van de kaart geveegd te worden terwijl ze met groots overwicht de tegenstanders oprollen.