Acht soevereinen aangehouden in onderzoek naar crimineel netwerk
![1152x864a.jpg]()
De politie heeft vanochtend acht mensen aangehouden die worden verdacht van het bezit en gebruik van wapens en gevaarlijke stoffen. Het gaat volgens de politie om mensen die deel uitmaken van een crimineel netwerk dat "het anti-institutionele gedachtegoed" aanhangt en mogelijk geweld zou willen gebruiken.
Het zou gaan om zogeheten soevereinen, mensen die geloven dat de overheid geen wettelijke macht over ze heeft. Sommigen van hen vinden dat ze zelf mogen bepalen of ze bijvoorbeeld belastingen, boetes of de premie voor een ziektekostenverzekering betalen.
Bij huiszoekingen heeft de politie wapens, munitie, verdovende middelen, mogelijke explosieven en gevaarlijke stoffen aangetroffen en in beslag genomen. Ook gegevensdragers zoals mobiele telefoons zijn meegenomen voor onderzoek.
Sporenonderzoek
De verdachten werden aangehouden op verschillende plekken in Nederland. Ze komen uit onder meer Ommen, Leeuwarden, Den
Bosch en Waddinxveen. In Ommen werd bij een huiszoeking "urenlang sporenonderzoek gedaan door politiemensen in witte pakken", meldt RTV Oost.
De verdachten zijn tussen de 39 en 74 jaar oud en zitten vast in volledige beperkingen. Dat betekent dat ze alleen contact mogen hebben met hun advocaat.
De politie zegt dat het onderzoek nog niet is afgerond en dat er mogelijk nog meer aanhoudingen volgen.
Klein deel gewelddadig
Uit een analyse van veiligheidsdienst AIVD, de nationale politie en de NCTV van vorig jaar bleek dat het aantal mensen dat zichzelf als soeverein ziet de laatste jaren is gegroeid tot enkele tienduizenden. De meesten zijn niet gewelddadig, maar een klein deel van hen zou geweld niet schuwen in hun verzet tegen instituties zoals de overheid, de belastingdienst en verzekeringsmaatschappijen.
Vorig jaar werd een groep van vier radicale soevereinen aangeklaagd voor terrorisme. Ze zouden het in chats onder meer hebben gehad over het doden van de burgemeester van Deventer.
Mensen die zich onttrekken aan Nederlandse regels en wetten: instanties zien ze steeds vaker. In de uitlegvideo zie je er meer over: