Ministeries miljoenen kwijt aan diversiteit: kritiek op lange lijst ’woke-hysterie’ en ’onzincursussen’ voor ambtenarenDEN HAAG - Ministeries besteden jaarlijks miljoenen euro’s aan diversiteit en inclusiebeleid en bijbehorende trainingen daarover, blijkt uit een overzicht dat door verschillende ministeries is verstrekt na vragen daarover van JA21-leider Joost Eerdmans. Zo is er ruimte voor een training ’gender in conflict en crisis’ en voor een ’boottour sporen van slavernij’.Het kabinet staat voor een flinke bezuiniging op de rijksoverheid. Eerdmans heeft kritiek op de miljoenen aan belastinggeld die nog wel naar diversiteit en inclusie blijven gaan. „Dit kabinet is voornemens om 22 procent te bezuinigen op het ambtenarenapparaat. Aan slechts één heilig huisje mag niet worden getornd en dat is het diversiteits- en inclusiebeleid”, fulmineert Eerdmans. „Er is een cultuuromslag nodig. Niet extra woke-hysterie. De overheid helpt bewust mee onzincursussen in stand te houden.”
Lange lijst met diversiteitscursussen en trainingen inclusieUit het overzicht van verschillende ministeries blijkt dat er door sommige departementen jaarlijks tonnen wordt uitgegeven. Defensie trekt jaarlijks structureel zelfs 1,5 miljoen uit voor diversiteits-, gender-, en inclusiebeleid en daar komen aankomende jaren incidenteel zelfs nog miljoenen bij.
Vanuit het departement klinkt dat dit een goede besteding is. „Want Defensie kan het zich niet permitteren een doelgroep niet actief te benaderen, hindernissen weg te halen en te inspireren”, staat in de stukken die door JA21 zijn opgevraagd.
Het ministerie van Financiën zit op bijna vier ton dit jaar, net als Infrastructuur en Waterstaat afgelopen jaar. Sommige departementen sommen ook op wat voor trainingen er dan precies worden gegeven als onderdeel van dat beleid.
De lijst is lang en uiteenlopend. Zo kunnen ambtenaren op ’diversity quest’, of een gender focal point’ cursus doen. Andere mogelijkheden zijn een ’workshop mindbugs, bias en intuitive besluitvorming’, of een ’unconscious bias workshop’. Maar er is ook ruimte voor een ’boottour sporen van slavernij’ en een cursus ’letters, labels, en hokjesdenken’ en een instructie ’Hoe leid ik een inclusief gesprek’. Ook ’gender in conflict en crisis’ staat op de lange lijst.
’Met elkaar bouwen aan organisatie waarin iedereen zich thuis voelt’Uit de beantwoording vanuit de departementen blijkt overigens dat de kritiek van Eerdmans daar vooralsnog niet wordt gedeeld. Vanuit departementen klinkt dat juist aan diversiteit en inclusiebeleid moet worden gewerkt en dat het in ieder geval niet wordt afgebouwd. Vanuit Defensie wordt dat bijvoorbeeld samengevat als dat ’met elkaar bouwen aan een organisatie waarin iedereen zich thuis voelt, elkaar respecteert en versterkt, blijvend aandacht verdient’.
Het kabinet van PVV, VVD, NSC en BBB werkt ondertussen nog aan de voorgenomen bezuiniging op de rijksoverheid, waarbij het voornemen is om uitvoeringsorganisaties en het postennetwerk te sparen.
https://www.telegraaf.nl/(...)ssen-voor-ambtenaren