MARRAKECH - Er gloort een sprankje hoop voor twee Nederlanders die in Marokko zijn veroordeeld tot de doodstraf wegens een vergismoord in café La Crème in Marrakech in november 2017. Het tweetal, Shadyone S. (32) en Edwin R.M. (28) was in november 2017 ingehuurd om in Marrakech een aartsvijand van Ridouan Taghi te vermoorden, maar schoot per ongeluk de zoon van een hoge Marokkaanse rechter dood.
Edwin M. (L) en Shardyone S. (R) op foto's die door de Marokkaanse politie zijn verspreid.
Het hoogste rechtscollege in Marokko heeft de zaak van de twee ‘rastaschutters’ deze maand terugverwezen naar het gerechtshof in Casablanca. Volgens de hoogste rechters is bij de veroordeling in hoger beroep onvoldoende rekening gehouden met de meewerkende houding van de twee Nederlanders. Hun advocaat, de Haagse strafpleiter Bob Kaarls, heeft dit desgevraagd bevestigd.
Verzachtende omstandigheden
De twee legden een bekennende verklaring af en gaven ook toe wie er nog meer achter de moord zaten. De opperrechters vinden dat het hof dit als een verzachtende omstandigheid had moeten meewegen in de straf. De kans bestaat nu dat de doodstraf in een nieuwe rechtszaak wordt omgezet in levenslang of een andere lange vrijheidsstraf.
De beslissing heeft belangrijke consequenties voor de twee terdoodveroordeelden. Ze zitten al zeven jaar onder erbarmelijke omstandigheden in geïsoleerde dodencellen van twee bij twee meter. Ze slapen op de grond, maar de cel is zo krap dat ze diagonaal moeten liggen. Hoewel de doodstraf niet meer wordt uitgevoerd in Marokko was hun vooruitzicht heel somber.
Vanwege de doodstraf kwamen de twee niet in aanmerking om hun straf in Nederland uit te zitten. Als ze in een nieuwe strafzaak tot levenslang worden veroordeeld, is overplaatsing naar een Nederlandse cel te zijner tijd wel mogelijk.
Taghi
De zaak is in meerdere opzichten bijzonder, omdat de opdrachtgevers en de moordmakelaar tot veel lagere straffen werden veroordeeld. Een neef van Taghi kreeg zes jaar cel en twee broers van Taghi langere straffen maar geen levenslang of de doodstraf. Shardyone S. en Edwin R.M. leken door de mocromaffia als ‘kanonnenvlees’ te zijn ingezet.
Ze werden door hun opvallende rastakapsels al bij binnenkomst door de Marokkaanse veiligheidsdienst in de gaten gehouden en kort na de aanslag gearresteerd. Hoewel ze in eerste instantie alles ontkenden, besloten ze na hun veroordeling toch met de Marokkaanse politie samen te werken en informatie over de achtergronden van de aanslag te delen.
Vergismoord
Edwin R.M. verklaarde dat Taghi achter de aanslag zat en ook betrokken was bij de moord op een jongere broer van R.M. De beide Nederlandse uitvoerders van de vergismoord hoopten door hun medewerking een lichtere straf te krijgen. Ze vertelden na hun arrestatie ook te weten van een moordlijst, waar de naam van Peter R. de Vries op voorkwam.
Het beoogde slachtoffer van de Marrakech-moord was de Marokkaanse Nederlander Mustapha el F., alias Moes ‘No Limits’, die kort voor de aanslag van stoel was gewisseld op het terras van zijn café en daardoor aan de dood ontsnapte. Hij werd na de mislukte aanslag gearresteerd en wegens witwassen veroordeeld.
https://www.telegraaf.nl/(...)a-jaren-uit-dodencel