Deze enorme investering zal terugverdiend moeten worden, verwacht komende jaren dan ook een flink stijgend tarief voor de netwerkkosten.quote:Het duurt nog jaren voordat uitbreiding van overvol stroomnet te merken is
De capaciteit van het stroomnet wordt in de komende tien jaar verdubbeld. Dat moet de capaciteitsproblemen oplossen die nu bijvoorbeeld de bouw van nieuwe woningen tegenhouden. Maar het duurt nog wel een paar jaar voordat het effect van die uitbreiding merkbaar wordt.
Nederland is de afgelopen jaren in hoog tempo verduurzaamd. Op de daken van een derde van alle woningen liggen zonnepanelen. Daarnaast zijn er op verschillende plekken grote windmolenparken aangelegd.
Maar daardoor zit in heel Nederland het stroomnet vol. Het gevolg daarvan is dat bijvoorbeeld nieuwe woningen niet op het stroomnet aangesloten kunnen worden. Daardoor loopt de oplossing van de woningcrisis vertraging op.
"De energietransitie is met al die zonnepanelen en windparken eenzijdig ingezet", concludeert hoogleraar duurzame energie Ronald Huisman van de Erasmus Universiteit Rotterdam. "Er is daarbij te weinig gekeken naar andere effecten, zoals de gevolgen voor de capaciteit op het stroomnet."
Zo is er volgens de hoogleraar bij de plaatsing van zonnepanelen en aanleg van windparken onvoldoende nagedacht over energieopslag. Dat geldt ook voor het in balans brengen van de vraag en het aanbod. Huisman: "De eenzijdigheid waarmee de energietransitie is ingezet, verklaart deels waardoor we nu verrast zijn door capaciteitsproblemen op het stroomnet."
De uitbreiding van de capaciteit van het stroomnet komt nu op gang. Netbeheerder TenneT investeert tussen 2025 en 2035 naar verwachting een astronomisch bedrag van 111 miljard euro in het hoogspanningsnet.
Je kan ook weigeren van het netwerk gebruik te maken en zorgen dat je volledig onafhankelijk bent. Een thuisbatterij kan helpen volledig zelfstandig te worden en dus geen elektra via het net meer af te nemen, nog eraan te leveren.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 10:07 schreef JeMoeder het volgende:
Leuke mening over saldering.... Accu's zijn totale onzin vanuit een enkele huiseigenaar te zien en ook zijn terugleverkosten eigenlijk belachelijk in de zin dat mensen de netbeheerder al betalen. Is gewoon een extra verdienmodel van de energiemaatschappijen geworden. De eindschuldige hieraan is natuurlijk politiek die jaren lang dit vraagstuk voor zich uit heeft geschoven.
Ben wel benieuwd hoe je je volledig zelfstandig zijn voor je ziet in de winter/herfst. De afgelopen twee jaar is er nauwelijks zonopbrengst geweest in de maanden nov/dec/jan/feb. Dan heb je niets aan een thuisaccu, ook niet met excessieve aantallen zonnepanelen op een woningdak.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 10:11 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Je kan ook weigeren van het netwerk gebruik te maken en zorgen dat je volledig onafhankelijk bent. Een thuisbatterij kan helpen volledig zelfstandig te worden en dus geen elektra via het net meer af te nemen, nog eraan te leveren.
Je kan in de donkere maanden een generator gebruiken in combi eventueel met een thuisaccu als je een minimaal verbruiker bent. Dat kan op den duur goedkoper worden dan de kosten van aansluiting op het net.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 10:22 schreef JeMoeder het volgende:
[..]
Ben wel benieuwd hoe je je volledig zelfstandig zijn voor je ziet in de winter/herfst. De afgelopen twee jaar is er nauwelijks zonopbrengst geweest in de maanden nov/dec/jan/feb. Dan heb je niets aan een thuisaccu, ook niet met excessieve aantallen zonnepanelen op een woningdak.
Ja, een persoonlijke diesel generator is een fijne oplossing LOLquote:Op vrijdag 17 januari 2025 10:28 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Je kan in de donkere maanden een generator gebruiken in combi eventueel met een thuisaccu als je een minimaal verbruiker bent. Dat kan op den duur goedkoper worden dan de kosten van aansluiting op het net.
Niet fijn, maar als de netwerkkosten extreem toenemen kan het voor minimaalverbruikers gunstiger worden. Er is nog geen economisch rendabele oplossing om thuis zonnestroom op te slaan voor de lange periode (maanden) en hoeveelheid die nodig is als je ver van de evenaar af woont. Die silver bullet is er gewoon (nog) niet.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 10:34 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Ja, een persoonlijke diesel generator is een fijne oplossing LOL
Zelfs al zou die wel rendabel zijn, zijn de opportunity costs nog steeds hoger / blijft de inzet inefficient.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 10:40 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Niet fijn, maar als de netwerkkosten extreem toenemen kan het voor minimaalverbruikers gunstiger worden. Er is nog geen economisch rendabele oplossing om thuis zonnestroom op te slaan voor de lange periode (maanden) en hoeveelheid die nodig is als je ver van de evenaar af woont. Die silver bullet is er gewoon (nog) niet.
Dat is nog zonder laadpalen bij iedere parkeerplaats en lost het achterliggende probleem niet op. Dus het word nog veel duurder. Dan is het toch fijn dat ze de laatste kolencentrales niet uit hebben gezet.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 10:03 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Deze enorme investering zal terugverdiend moeten worden, verwacht komende jaren dan ook een flink stijgend tarief voor de netwerkkosten.
Gecentraliseerde voorzieningen maken kwetsbaar in oorlogssituaties, dit aspect was langere tijd van weinig belang. Nu kijken we daar anders tegenaan. Thuis meer autonoom zijn mag ook een meerprijs hebben en centralisering kan beter Niet Langer bevoordeeld worden, eerder bemoeilijkt.quote:Op vrijdag 17 januari 2025 14:07 schreef ludovico het volgende:
[..]
Zelfs al zou die wel rendabel zijn, zijn de opportunity costs nog steeds hoger / blijft de inzet inefficient.
Wanneer hebben we dan voor het laatst een progressief-links kabinet gehad?quote:Op vrijdag 17 januari 2025 19:46 schreef RotatoR het volgende:
[ x ]
De puinhopen van progressief-links wanbeleid.
Gelukkig zet dit kabinet een compleet tegenovergestelde beweging tegenover met volle inzet op kernenergie…quote:Op zaterdag 18 januari 2025 09:42 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Gecentraliseerde voorzieningen maken kwetsbaar in oorlogssituaties, dit aspect was langere tijd van weinig belang. Nu kijken we daar anders tegenaan. Thuis meer autonoom zijn mag ook een meerprijs hebben en centralisering kan beter Niet Langer bevoordeeld worden, eerder bemoeilijkt.
Energiewetgeving komt dan ook niet uit Nederland, maar de EU.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 09:45 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Wanneer hebben we dan voor het laatst een progressief-links kabinet gehad?
Paars zou je zo kunnen bestempelen maar toen speelde dit toch nog amper?
We zien wat er is gebeurt met kerncentrales in Oekraine in de oorlog, het maakt inderdaad erg kwetsbaar in een oorlogssituatie. Het uitschakelen of innemen van kerncentrales heeft prio bij de vijand.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 09:45 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Gelukkig zet dit kabinet een compleet tegenovergestelde beweging tegenover met volle inzet op kernenergie…
Een accu kan beide.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 09:42 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Gecentraliseerde voorzieningen maken kwetsbaar in oorlogssituaties, dit aspect was langere tijd van weinig belang. Nu kijken we daar anders tegenaan. Thuis meer autonoom zijn mag ook een meerprijs hebben en centralisering kan beter Niet Langer bevoordeeld worden, eerder bemoeilijkt.
Beter decentraal zou nu de voorkeur moeten hebben.quote:
Dat is onzin, je hebt altijd knooppunten. Zo groot is het hoogvermogen netwerk niet. En kerncentrales zijn strategisch net handig: die zijn heel moeilijk op te blazen en als de vijand dat toch doet krijgt hij de hele wereld over zich heen.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 09:55 schreef Digi2 het volgende:
[..]
We zien wat er is gebeurt met kerncentrales in Oekraine in de oorlog, het maakt inderdaad erg kwetsbaar in een oorlogssituatie. Het uitschakelen of innemen van kerncentrales heeft prio bij de vijand.
Je moet dan denken aan een landelijk HVDC netwerk naar alle wijktrafo's, die je dan vervangt door "intelligente" exemplaren: hele grote schakelende voedingen. Maar daar hangt natuurlijk een nog veel hoger prijskaartje aan, want je moet dan minimaal alle wijktrafo's gaan vervangen en hun aansluiting verzwaren.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:13 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Beter decentraal zou nu de voorkeur moeten hebben.
Je hoeft kerncentrales Niet te bombarderen, slechts in the nemen of het verdeelstation erbij uit te schakelen.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:16 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dat is onzin, je hebt altijd knooppunten. Zo groot is het hoogvermogen netwerk niet. En kerncentrales zijn strategisch net handig: die zijn heel moeilijk op te blazen en als de vijand dat toch doet krijgt hij de hele wereld over zich heen.
Daar zijn de niet bepaald progressieve christendemocraten al jaren de leidende fractie.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 09:52 schreef Akkerdjie het volgende:
[..]
Energiewetgeving komt dan ook niet uit Nederland, maar de EU.
Eens. Maar blijkbaar is het gaan voor kerncentrales erg belangrijk vanuit de rechts-conservatieve ideologie…quote:Op zaterdag 18 januari 2025 09:55 schreef Digi2 het volgende:
[..]
We zien wat er is gebeurt met kerncentrales in Oekraine in de oorlog, het maakt inderdaad erg kwetsbaar in een oorlogssituatie. Het uitschakelen of innemen van kerncentrales heeft prio bij de vijand.
Het is gewoon niet waar. Kijk naar het kaarttje:quote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:21 schreef KareldeStoute het volgende:
Eens. Maar blijkbaar is het gaan voor kerncentrales erg belangrijk vanuit de rechts-conservatieve ideologie…
Dat pleit toch vooral voor decentralisatie in plaats van verdere centralisatie?quote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:24 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Het is gewoon niet waar. Kijk naar het kaarttje:
[ afbeelding ]
Bombardeer de twee rode knooppunten in het noord-oosten en het zuid-westen en je bent klaar.
Nee.quote:Op zaterdag 18 januari 2025 10:13 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Beter decentraal zou nu de voorkeur moeten hebben.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |