abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_210228749
'Ongekende' bosbranden teisteren Hawaï, mensen vluchten zee in



Een bosbrand op het Hawaïaanse eiland Maui heeft gebouwen in het historische stadje Lahaina verwoest, een van de belangrijkste toeristische trekpleisters van de archipel. Vanwege de hevigheid van het vuur in de stad zijn mensen in paniek de zee in gevlucht. Twaalf mensen zijn uit het water gered, meldt de Amerikaanse kustwacht.

Verder zijn rond Lahaina scholen gesloten, meerdere mensen geëvacueerd en er zouden zo'n 2000 mensen vastzitten op de luchthaven van Maui. Lahaina, tussen 1820 en 1845 de hoofdstad van het koninkrijk Hawaï, is beroemd om zijn historische gebouwen en peperdure huizen.

Volgens de Amerikaanse meteorologische dienst hebben sterke windstoten het vuur doen oplaaien, in combinatie met een lage luchtvochtigheid. De sterke wind wordt veroorzaakt door een orkaan die zich op zo'n 800 kilometer ten zuiden van Hawaï bevindt. Mogelijk blijft de situatie op Maui tot zeker woensdagavond (lokale tijd) dreigend.

Er zijn vooralsnog geen berichten over slachtoffers. Een brandweerman moest worden opgenomen in het ziekenhuis vanwege het inademen van rook.

'Nooit eerder meegemaakt'
Waarnemend gouverneur van Hawaï Sylvia Luke riep in het midden van de Hawaïaanse nacht de noodtoestand uit op Maui vanwege de branden. Ze zei tegen nieuwszender CNN dat het om een unieke situatie gaat.

"Als we op Hawaï met orkanen te maken hebben, gaat het meestal om zware regen en overstromingen. Dat we nu bosbranden op meerdere plekken hebben die indirect zijn veroorzaakt door een orkaan, is ongekend. Het is iets wat Hawaïanen nooit eerder hebben meegemaakt."

Mahina Martin, woordvoerder van de gemeente Maui, spreekt tegen persbureau AP van een "buitengewone situatie". Martin: "Het is op dit moment alle hens aan dek en we wachten gespannen op de zonsopgang." Tegen CNN zei ze dat de branden "totaal niet" onder controle zijn.

Ook op andere Hawaïaanse eilanden zijn problemen door bosbranden. Zo worden op Big Island in een afgelegen gebied zo'n 200 huizen bedreigd door het vuur. Ook voor Big Island is de noodtoestand afgekondigd.

https://nos.nl/artikel/24(...)nsen-vluchten-zee-in
pi_210228934
twitter
pi_210229131
twitter
  woensdag 9 augustus 2023 @ 19:55:21 #5
385501 Starhopper
Nova is mijn prinses
pi_210229417
HEftige shit -O- -O-
Op maandag 9 oktober 2023 13:31 schreef Nova het volgende:[/b]
Oh schatje, wat lief van je om dat te zeggen! Jij bent echt een prins op het witte paard voor mij. Met jou voel ik me zo geliefd en speciaal. Laten we nog lang samen genieten van sprookjesachtige avonturen en elkaar verwennen met veel knuffels en kusjes. O+ naar jou, mijn lieve prins! :*
  woensdag 9 augustus 2023 @ 20:23:54 #7
213134 Momo
WLR en ESF hooligan
pi_210229894
twitter
pi_210232683
NSFW waarschuwing

Mensen liggen dood op straat....

https://twitter.com/goodvybe/status/1689201932945215489?s=20

Bizarre beelden.
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
pi_210232694
Tot aan de zee afgebrand...

twitter
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
pi_210234433
Bijzonder dat een orkaan 800 kilometer verderop verantwoordelijk is voor de wind die het zo oncontroleerbaar maakt :{
pi_210234511
;( wat heftig
Uitvinder van de biersmiley.
pi_210235127
36 doden inmiddels wtf
pi_210235329
quote:
At least 36 people confirmed dead in devastating wildfires, Maui County confirms

LAHAINA (HawaiiNewsNow) - Maui County says 36 people are now confirmed dead in the devastating wildfires that have decimated entire towns, including historic Lahaina.

The heartbreaking news, which some feared could rise even higher, makes the wildfires among the deadliest disasters in Hawaii history.
The death toll — up from six earlier in the day — was confirmed just before 10 p.m. Wednesday and came as firefighters continue to battle flames and search for survivors.

A county spokesperson said all of those who died were in Lahaina.

Earlier in the day, authorities announced Civil Air Patrol and state flyovers found at least 271 structures in the community were damaged or destroyed by the flames.

Meanwhile, at least three large fires on Maui — including the blaze in Lahaina — are still active and out of control, which means a full picture of the devastation hasn’t yet come into view. Lahaina appears to be the hardest hit area and access to the area is still being blocked off.

In addition to the fatalities, officials say dozens more are injured, some critically.

And thousands are displaced, with hundreds flocking to emergency shelters and many more sleeping in their cars, including at a Walmart that opened its bathrooms to evacuees.
pi_210235338
quote:
Dodental door bosbranden Hawaï loopt op tot 36

Het aantal mensen dat is omgekomen op Hawaï door hevige bosbranden is opgelopen tot 36. Gisteren werden al zes doden en zeker twintig zwaargewonden gemeld op het eiland Maui. Het is ongewoon dat er op het eiland branden woeden.

Alle doden zijn gevallen in de historische stad Lahaina. Een groot deel van die stad is door het vuur verwoest. Duizenden mensen zijn hun huis ontvlucht. Lahaina is een van de belangrijkste toeristische trekpleisters van Hawaï en een stad met een rijke culturele geschiedenis.

Er woedden drie grote branden op Maui, die door de harde wind nog niet onder controle zijn. De schade kan daardoor nog veel groter worden. Gisteren werd de noodtoestand uitgeroepen op de eilandengroep.

Orkaanwinden
In de Amerikaanse staat wordt gesproken van een "buitengewone situatie". Het vuur wordt aangewakkerd door orkaanwinden, in combinatie met een lage luchtvochtigheid. Op het eiland komen vaker orkanen en overstromingen voor, maar bosbranden zijn zeldzaam.

De branden zijn zo hevig dat mensen gisteren de zee in vluchtten. Tienduizenden mensen op het eiland zitten zonder stroom. Ook andere Hawaïaanse eilanden hebben te maken met branden, ook op Big Island is de noodtoestand uitgeroepen.
pi_210235393
Bizar.
  donderdag 10 augustus 2023 @ 11:33:42 #17
300435 Eyjafjallajoekull
Broertje van Katlaah
pi_210235456
quote:
0s.gif Op donderdag 10 augustus 2023 11:06 schreef Frutsel het volgende:
36 doden inmiddels wtf
Vond 6 al weinig helaas na het zien van die beelden waarbij de doden gewoon op straat liggen.
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
pi_210235563
quote:
0s.gif Op donderdag 10 augustus 2023 10:01 schreef Frutsel het volgende:
Bijzonder dat een orkaan 800 kilometer verderop verantwoordelijk is voor de wind die het zo oncontroleerbaar maakt :{
Ik vraag me af of dat wel klopt. Het was wel een cat4, maar normaal gesproken is dat te ver. Maar goed er zal wel een verklaring voor zijn.
pi_210235691
Het is dus de wisselwerking tussen de orkaan en het hogedrukgebied. Hawai ligt daar precies tussen.


quote:
While Dora is expected to remain far away from any islands as it churns west across the Pacific through late week, it will continue to impact the Hawaiian islands, in concert with a strong area of high pressure to the north, says AccuWeather.

"The difference in pressure between the area of high pressure to the north of the islands, and Dora going by to the south, is leading to very strong winds across the state," said AccuWeather Senior Meteorologist Dan Pydynowski.

  donderdag 10 augustus 2023 @ 12:25:06 #20
11091 SEMTEX
Mevr. Hoe-die-nie
pi_210236099
quote:
4s.gif Op donderdag 10 augustus 2023 11:55 schreef aloa het volgende:
Het is dus de wisselwerking tussen de orkaan en het hogedrukgebied. Hawai ligt daar precies tussen.
[..]

In 1992 zijn bepaalde eilanden geraakt door orkaan Iniki, ze hebben daar wel vaker last van orkanen.
Kierkegaard: Life Can Only Be Understood Backwards, But It Must Be Lived Forwards
pi_210236122
quote:
2s.gif Op donderdag 10 augustus 2023 12:25 schreef SEMTEX het volgende:

[..]
In 1992 zijn bepaalde eilanden geraakt door orkaan Iniki, ze hebben daar wel vaker last van orkanen.
Maar in dit geval was de orkaan van dienst 800 kilometer verderop.
Perhaps you've seen it, maybe in a dream.
A murky, forgotten land.
  donderdag 10 augustus 2023 @ 12:30:40 #22
11091 SEMTEX
Mevr. Hoe-die-nie
pi_210236144
quote:
1s.gif Op donderdag 10 augustus 2023 12:28 schreef StateOfMind het volgende:

[..]
Maar in dit geval was de orkaan can dienst 800 kilometer verderop.
Blijft een raar verhaal. https://www.cbsnews.com/n(...)ina-hawaii-wildfire/
quote:
" We don't know what actually ignited the fires, but we were made aware in advance by the National Weather Service that we were in a red flag situation — so that's dry conditions for a long time, so the fuel, the trees and everything, was dry," Maj. Gen. Kenneth Hara, commander general of the Hawaii Army National Guard, said at Wednesday's briefing. That, along with low humidity and high winds, "set the conditions for the wildfires," he said."
Ik lees op de site van CBS dus ook dat bliksem mogelijk de oorzaak kan zijn.
Kierkegaard: Life Can Only Be Understood Backwards, But It Must Be Lived Forwards
pi_210236498
quote:
2s.gif Op donderdag 10 augustus 2023 12:25 schreef SEMTEX het volgende:

[..]
In 1992 zijn bepaalde eilanden geraakt door orkaan Iniki, ze hebben daar wel vaker last van orkanen.
Weet ik, maar deze trok ver onder het eiland langs. Het windveld van een orkaan is meestal zo'n 250 - 300 km. Deze lag op 800 km.

pi_210239638
twitter
  Moderator vrijdag 11 augustus 2023 @ 00:24:10 #26
8781 crew  Frutsel
  vrijdag 11 augustus 2023 @ 02:21:13 #27
441090 crystal_meth
has new fav drug
pi_210243689

officiële death toll momenteel 53, zou nog significant kunnen stijgen volgens de gouverneur, 1700 huizen vernield.
are we infinite or am I alone
  Moderator vrijdag 11 augustus 2023 @ 09:05:31 #28
8781 crew  Frutsel
pi_210245640
Bosbranden zijn altijd verschrikkelijk als het op deze schaal en met zoveel slachtoffers gepaard gaat. Deze doet toch wel wat extra's omdat ik nog geen jaar geleden op Maui was en dat stuk van Laihana was echt prachtig.

Hopelijk vallen er nog niet nog meer slachtoffers, maar als ik de beelden zo zie en de berichten lees vrees ik het ergste dat heel veel mensen niet op tijd weg hebben kunnen komen.
Op maandag voel ik me als Robinson Crusoë: Op zoek naar Vrijdag!
Het leven is als Lucille Werner: het kan raar lopen!
pi_210246297
Dodental Maui loopt op tot 55: 'Chaotische en akelige toestand'

Bij de natuurbranden op het Hawaiiaanse eiland Maui zijn nu ten minste 55 doden gevallen, melden de autoriteiten. Er vielen tientallen gewonden, sommigen van hen zijn in levensgevaar. Er zijn nog steeds gebieden die niet bereikt kunnen worden door reddingsteams, omdat er nog drie grote branden niet onder controle zijn. Onbekend is hoeveel mensen zich daar bevinden.

De branden verspreidden zich veel sneller dan inwoners gewend waren. Veel inwoners van de historische stad Lahaina hadden slechts enkele minuten de tijd om hun huis te verlaten. "Ze zagen in de verte de brand en twee minuten later was hun huis weg", zegt Jaco van Delden, vrijwilliger voor het Rode Kruis en woonachtig in de hoofdstad Honolulu op het eiland O'ahu.

In het NOS Radio 1 Journaal vertelt hij over de chaos die is ontstaan op het eiland Maui. "Heel Lahaina is weg, ik heb net gehoord dat er meer dan duizend gebouwen zijn verwoest. Er zijn filmpjes op sociale media dat mensen overal lijken zagen. Het is een hele akelige situatie daar."

Tiffany Winn, de eigenaar van een toeristenwinkel in Lahaina, zegt tegen persbureau AP dat ze bij het inspecteren van de schade aan haar winkel een rij uitgebrande auto's tegenkwam, sommige met omgekomen inzittenden er nog in. "Die probeerden te vluchten, maar kwamen vast te zitten in het verkeer." Andere getuigen zeggen dat de brand hun huis al bereikt had, op het moment dat ze het brandalarm hoorden.

Droge zomer, harde wind
De branden die het eiland dinsdag overvielen, zijn nu de dodelijkste branden in de VS sinds 2018, toen er in Californië 85 mensen om het leven kwamen bij de zogeheten 'Camp Fire'. De stad Lahaina, gesticht in de 18e eeuw, is volgens gouverneur Josh Green "vrijwel geheel verwoest. We zijn er kapot van." Lahaina is een geliefde reisbestemming, er komen jaarlijks zo'n 2 miljoen toeristen.

Branden komen vaker voor in Hawaï, maar van deze orde is ongewoon. Maui werd deze week overvallen door de combinatie van een zeer droge zomer en sterke wind afkomstig van de orkaan Dora, die het eiland aan de zuidkant passeerde.

"Orkanen, aardbevingen en tsunami's zijn we hier wel gewend", zegt Van Delden nuchter. "We hebben hier de noordoostelijke wind en die is nu aangewakkerd door de orkaan. Waar de wind normaal zo'n 30 kilometer per uur is, was dat nu 130 kilometer per uur."

President Biden heeft de branden bestempeld tot een "grote ramp". "Iedereen die een geliefde verloren heeft, of wiens huis beschadigd of vernield is, zal onmiddellijk hulp krijgen." Hij heeft de federale rampendienst FEMA geïnstrueerd om snel meer hulpverleners naar het eiland te sturen.

https://nos.nl/artikel/24(...)-en-akelige-toestand
pi_210247042
Tja. En als dan die harde wind boven én onder de droge boomtoppen zit en de fik gaat erin, krijg je kroonvuur. En dan kun je niet veel anders meer dan heel, heel erg hard gaan rijden de andere kant op. :{

Diep treurig. Wat een hel joh.
Alle Urkers het land uit! Deporteer de burgemeester! Hier werken wij aan uw afzinking!!
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')