Mee eens, maar toch... De dure uitrusting (Nikon D7100 +Laowa 100mm f/2.8 2X Ultra-Macro + Nikon Speedlight SB-800) wordt minder leuk wanneer je met een camera van minder dan 400 EUR makkelijker (bijna net zo goede) resultaten haalt...quote:Op zaterdag 8 juni 2024 13:16 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
Aan het eind geldt overigens dat het vrij irrelevant is waarmee je het plaatje hebt gemaakt maar meer dat je het hebt gemaakt. Het voordeel van specialistische spullen (bij elk specialisme) is dat het dingen makkelijker kan maken.
Dat heeft bij mij de lol er nog niet af kunnen halen. Het ene stimuleert juist het andere, na wat goeie resultaten uit een compact is er de motivatie om nog meer uit mijn grotemensenspullen te halen. De funfactor van het fotograferen met bijv. compactcamera's is bij mij niet kleiner dan wanneer ik met fullframe en een hele puike macro de rietkraag in duik.quote:Op zondag 9 juni 2024 22:39 schreef Paddo het volgende:
[..]
Mee eens, maar toch... De dure uitrusting (Nikon D7100 +Laowa 100mm f/2.8 2X Ultra-Macro + Nikon Speedlight SB-800) wordt minder leuk wanneer je met een camera van minder dan 400 EUR makkelijker (bijna net zo goede) resultaten haalt...
Een jaar of 15 geleden is het me ook overkomen. Ik had een DSLR, dure lens, maar ook een compact camera maatje borstzak van 100 euro. Raad eens met welke van de twee ik ooit een eerste prijs in een fotowedstrijd gehaald heb?
Dat gedrag van insecten is wel herkenbaarquote:Op zaterdag 13 juli 2024 23:15 schreef Paddo het volgende:
Tijdje niet gepost, zat in Zwitserland in de Alpen, heel veel wandelen, maar zonder macrolens. En dat weten die beesten, hè?
Er is een soort onderlinge afspraak kennelijk dat ze zich alleen laten zien als ik geen macrolens bij me heb. Dit is de derde keer dit jaar dat ik ze onbewust tegen het lijf loop. Moet er wel bij zeggen door het speuren naar die beesten de afgelopen jaren, heb ik een soort radar dat ik ze op 20 meter afstand herken aan hun opvallende grootte en stuntelig gefladder (zijn erg grote vlinders)
Onderstaande foto is boven de 1800 meter gemaakt op de route naar de "Bluemlisalp Hut" vanaf Kandersteg:
[ afbeelding ]
Ter vergelijking: onderstaande foto is twintig minuten later gemaakt. Ik kijk hier achteruit naar het dal, en de foto is net onder de bosjes 80 meter lager gemaakt. (hoogte vertekent nogal, je ziet rechtsonder op een paadje (het pad waar ik vanaf kwam) als je heel goed kijkt nog mensen lopen. (wel eerst klikken voor vergroten)
[ afbeelding ]
Ze weten het, die schobbejakkenquote:Op zaterdag 13 juli 2024 23:15 schreef Paddo het volgende:
Tijdje niet gepost, zat in Zwitserland in de Alpen, heel veel wandelen, maar zonder macrolens. En dat weten die beesten, hè?
Het geluid van het lensdopje.....quote:Op zaterdag 13 juli 2024 23:24 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Dat gedrag van insecten is wel herkenbaar![]()
Tijdens het grasmaaien zag ik constant vlinders op m'n vlinderstruik.
Toen ik na het grasmaaien de camera erbij had, was er geen vlinder meer te bekennen.
Naast het matige weer zie ik hier heel erg weinig libelles. En maar twee soorten: oeverlibelles en bloedrode heidelibelles. Geen platbuiken, paardenbijters, viervlekken...quote:Op zondag 14 juli 2024 12:04 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
De laatste tijd heb ik ook weinig insecten kunnen fotograferen. Waar het er weer voor was had ik geen tijd en aangezien de stukjes zomer steeds in de werkweek vallen was er op het moment dat ik tijd had een overvloed aan wind en regen en een tekort aan temperatuur.
Die standaardzoom van de A6000 heb ik ook. Ik heb er geen chromatische fouten mee maar ik moet zeggen dat ik hem eigenlijk nauwelijks gebruik. Je zou die op termijn kunnen vervangen door een wat betere standaardzoom, Sony heeft er de nodige.quote:Op zondag 14 juli 2024 23:35 schreef Paddo het volgende:
[..]
Het geluid van het lensdopje.....
Overigens heeft Zwitserland me wel aan het denken gezet. Die Nikon met 18-108 mm is eigenlijk te zwaar om 8 uur om je nek te hebben bij een wandeltocht op hoogte. Daarnaast heb ik een licht tot matige vorm van hoogtevrees (die ik welliswaar graag mag tarten), maar evenwichttechnisch is dan meer dan een kilo camera om je nek niet handig. Je hebt standaard de camera met één hand vast tegen bungelen, en eigenlijk wil je beide handen vrij hebben voor evenwicht. Ook de hoeveelheid ruimte in de rugzak die je ervoor reserveert is gewoon bijna een kwart van het grote vak. Dus ik wilde een goedkope systeemcamera. Ik gebruik (zeker in de alpen) een uv en/of polarisatiefilter, en dat kan niet met een compact camera. Mjin compactcamera heeft niet eens een zoeker, en die moet wel op de Nikon D7100-vervanger. Ook schiet ik graag raw voor de betere mogelijkheden tot nabewerking (14 bit ipv 8)
Voor macro blijk ik de D7100 gebruiken, het is meer voor de landschapsfoto's tijdens vakanties en dergelijke. Na een lijstje opgesteld te hebben met betaalbare en goede systeemcamera's ben ik uitgekomen bij de A6000 van Sony. Kon ik voor 300 euro overnemen. En ik weet van jou dat die ook nog eens bruikbaar is voor macro.
Heb 'em nu zes dagen en ondertussen wat getest, maar tering! Hoewel de kitlens niet zo denderend is (zei iemand chromatische abberratie?) levert de A6000 met de standaard instellingen een veel schoner beeld dan de D7100. Minder artifacts, minder ruis. Wel een overdreven groenweergave (valt echt op als je identieke foto's van beide camera's naast elkaar legt), maar mijn RAW converter lost dat wel op. Enige minpuntje: de chromatische abberratie wordt ook niet wazig, maar zeer scherp vastgelegd. Misschien tzt eens kijken voor een andere lens.
Of omgekeerd: Op Ali zijn adapters te koop voor minder dan 10 euro om je Nikon F mount lenzen op een Sony te gebruiken.. Dat zijn domme adapters (zelfs diafragma doet het niet meer), maar voor de macro lens (met een stelring voor diafragma) maakt dat niet uit.
Dat inzoomen om scherp te stellen heb ik al gezien. Dat is echt geweldig.quote:Op zondag 14 juli 2024 23:46 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
Die standaardzoom van de A6000 heb ik ook. Ik heb er geen chromatische fouten mee maar ik moet zeggen dat ik hem eigenlijk nauwelijks gebruik. Je zou die op termijn kunnen vervangen door een wat betere standaardzoom, Sony heeft er de nodige.
Als je die macrolens die je nu op Nikon gebruikt op die A6000 adaptert ga je een sprong naar voren maken. Met een EVF kun je namelijk gewoon gediafragmeerd scherpstellen met daarbij focus peaking en de mogelijkheid om je zoekerbeeld tien keer te vergroten voor heel nauwkeurig scherpstellen. Maakt het leven bij het macro'en beduidend aangenamer.
Een EVF ten opzichte van een spiegelreflex moet je even aan wennen, komt in het begin inderdaad wat wiebelig over. Ik kan je uit ervaring vertellen dat dat vrij snel went.quote:Op zondag 28 juli 2024 22:50 schreef Paddo het volgende:
Donderdag was de adapter binnen om Nikon lenzen op de Sony A6000 te zetten. Ik was benieuwd. Na werktijd, 's avonds, naar een stek in de buurt geweest. Ter plekke bleek dat ik niet kon fotograferen, maar dat was snel opgelost met "Fotograferen zonder lens" aanzetten. Het rare was alleen dat ik met de Sony lens met het half indrukken van de sluiter een scherpstel-vergroting gepresenteerd kreeg, en met de macrolens niet. Als ik er (via het menu) één uitlokte, kreeg ik de mededeling dat ik eerst een lens moest bevestigen....
Zonder scherpstel-vergroting een foto of 60 gemaakt in shutterspeed priority, met auto-iso. (Diafragma op de lens kan de Sony toch niet lezen). Tot mijn positieve verbazing koos de camera vaak voor ISO 100, en soms was het nog overbelicht ook! Dat red mijn Nikon niet. Maar niets was scherp. Foto's waren voor het gemak allemaal 1/125, en op de Nikon is dat vaak voldoende.
Vandaag via perplexity.ai (wat een geweldige zoekmachine!) besloten mijn firmware te updaten, en de scherpstel-vergroting aan een functietoets toe te wijzen. En weer naar de stek in de buurt. Ik ben zowat het water in gelazerd (zat achter libellen aan), omdat je bijna misselijk wordt van de schokkerig vertraagde zoeker. Als je daar gebukt door kijkt, raak je als je niet stabiel staat makkelijk uit evenwicht, omdat je je eigen beweging met vertraging ziet.
Daarnaast is de oplossing van perplexity (aan een toets toewijzen) een beetje matig. Want de Sony wil bevestiging. Je moet op het knopje in de cirkel drukken nadat je op de functietoets gedrukt hebt, om scherpstelvergroting in te schakelen. Een extra toets, die niet in de buurt van de sluiter zit. Omdat de scherpstelvergroting best wel een forse vergroting is, en je door deze actie je gezicht van de camera moet halen, heb je vaak geen idee waar je naar zit te kijken als je de vergroting ziet.
Van de 120 foto's was wederom niets scherp. Ik vermoed grotendeels bewegingsonscherpte, want ik had niet gezien dat na de firmware-update de sluitertijd op slechts 1/60 sec was blijven staan. Maar deze combinatie heeft ook een serieus ander probleem: Op de Nikon gaat tijdens het scherpstellen het diafragma volledig open, zodat je precies kan zien waar de scherptediepte zit. Dat zou ik op de Sony ook wel kunnen doen, maar dat moet dan handmatig door de diafragma ring te draaien, en dat wil je niet doen als je net lekker "in focus" bent.
Daarnaast heb ik de indruk -maar dat weet ik niet zeker- dat deze camera een andere afstand tussen lens(laowa 100mm f/2.8 2x ultra-macro) en sensor heeft dan de Nikon D7100. Het lijkt erop dat ik veel dichterbij moet komen om scherp te stellen, soms wel binnen de tien centimeter. Dan was 24.7 cm op de Nikon. En ik vind de scherptediepte -even getest met een distel- op F16 erg laag. Die zit op 2-4 mm, wat imho 8-12mm zou moeten zijn.
Ik ga het vandeweek nog wel een keer proberen, want op 1/60 zal bewegingsonscherpte ook een grote rol spelen (ook al gebruikte ik een monopod). Voor de zekerheid richting de 1/250, dan maar ISO320 oid...
Qua scherptediepte zou je geen verschil mogen zien tussen de Sony of de Nikon body die allebei een APS-C sensor hebben.quote:Op zondag 28 juli 2024 23:17 schreef Paddo het volgende:
Op C1 heb ik nu ook de loep zitten, maar vind jij het niet irritant dat deze pas werkt na bevestiging door de stip in de cirkel? Of is er een instelling om dit over te slaan?
En je hebt gelijk: Met de Nikon kan ik lezen en schrijven. Ik kan voorspellen hoe de camera reageert, en de Sony is meer een black-box. Dat moet nog ff groeien. Maar jij bent expert, kan jij iets zeggen over het effect van een andere afstand van lens tot cmos? Want ik heb echt de indruk dat deze anders is dan op de Nikon (De Sony heeft een veel kleinere afstand tot de CMOS, maar daar komt de lengte van de adapter (Sony->Nikon) nog wel bij. Je kent het effect wel van "tussenringen": grotere vergroting, maar je scherptediepte is compleet weg. Het is net of dat bij deze combinatie ook gebeurt. (Terwijl alles op F11 of F16 gefotografeerd is)
Ik heb even mijn manier van werken met de A6000 geprobeerd.quote:Op zondag 28 juli 2024 23:17 schreef Paddo het volgende:
Op C1 heb ik nu ook de loep zitten, maar vind jij het niet irritant dat deze pas werkt na bevestiging door de stip in de cirkel? Of is er een instelling om dit over te slaan?
En je hebt gelijk: Met de Nikon kan ik lezen en schrijven. Ik kan voorspellen hoe de camera reageert, en de Sony is meer een black-box. Dat moet nog ff groeien. Maar jij bent expert, kan jij iets zeggen over het effect van een andere afstand van lens tot cmos? Want ik heb echt de indruk dat deze anders is dan op de Nikon (De Sony heeft een veel kleinere afstand tot de CMOS, maar daar komt de lengte van de adapter (Sony->Nikon) nog wel bij. Je kent het effect wel van "tussenringen": grotere vergroting, maar je scherptediepte is compleet weg. Het is net of dat bij deze combinatie ook gebeurt. (Terwijl alles op F11 of F16 gefotografeerd is)
Aha! Dat moet ik ff onthouden....quote:Op dinsdag 30 juli 2024 21:57 schreef Ouwesok het volgende:
Dan snel twee keer op C1 drukken voor de loupe
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |