quote:
Op vrijdag 13 augustus 2021 13:04 schreef jeroen25 het volgende:[..]
Wat zal er dan eerder versleten zijn?
De pook die je regelmatig even links-rechts wiebelt of de handrem die je steeds zonder het knopje in te drukken aantrekt?
En zal dat wiebelen significant meer slijtage opleveren naast alle links-rechts beweging tijdens het normale schakelen?
Ik heb laatst bij mijn Peugeot 205 uit '89 een paar plastic busjes in het stangmechanisme vervangen en daarna schakelde de boel toch wel een stukje strakker en wiebelde de pook een stuk minder, dus na een jaar of 30 is er wel wat slijtage-effect

Nou ja, elke onnodige beweging levert in principe meer slijtage, maar tegen de tijd dat je echt kan roeren met de pook heb je er meestal wel flink wat kilometers/jaren opzitten. Het lubbert met de tijd allemaal wel wat uit (busjes of kogeltjes/kommetjes van de stangen) en dingetjes verliezen hun spanning wat (veertjes of schakelkabels als daar de bak mee wordt bediend) en zo. Komt over het algemeen volgens mij alleen zelden voor dat het zo erg is dat er niet meer mee te werken valt. Maar bijv. bij de 205 is het ook geen heel onbekend euvel dat een kogeltje of stangetje vervangen moet worden, zijn ook nog gewoon leverbaar.
Ik heb nog niet meegemaakt dat ik een handremhendel moest vervangen, ook niet van gehoord, denk dat de pook dan eerder versleten is

Handremhendel is gewoon een simpel mechaniekje met een veertje en een nokje dat over een gekarteld stuk staal loopt, dat duurt wel heel lang voordat je daar doorheen bent gesleten... Maar ik mocht destijds van mijn rij-instructeur inderdaad absoluut niet de handrem aantrekken zonder het knopje in te drukken omdat hij bang was voor slijtage. En misschien omdat het een irritant geluid is om de hele dag steeds aan te moeten horen.