Weet niet zo goed of dit het juiste forum is, maar vriendschap is ook een relatie, duss..
Ik ben inmiddels zo'n 4 jaar goed bevriend met iemand, ik noem hem voor het gemak even "Hans". We wonen in dezelfde stad en kennen elkaar via via. Ik ben 30, Hans is 29.
Voorheen woonde ik in een kleine studio, omdat ik alleenstaand was, liever geen huisgenoten wilde en de huurprijzen voor particuliere huurwoningen in de stad walgelijk hoog zijn. Ik kon niet echt bezoek ontvangen, en omdat andere vrienden ook in studio's/kamers woonden was zijn huis altijd "the place to be" om af te spreken.
Het betreft een groot huis waar hij voor slechts een paar honderd euro woont, het is het oude huis van zijn ouders en zij betalen grotendeels de hypotheek af. Hans heeft hier echt mazzel mee, voor het geld wat hij betaalt zou je normaal gesproken hooguit een kamertje kunnen huren
Belangrijke context op een rijtje:
• Ik mag Hans echt heel graag, dit topic is niet om op hem te haten
• Hans maakt nooit echt schoon.
Nooit. Er wordt af en toe opgeruimd maar het huis is gewoon smerig, inclusief de keuken. Het doet me denken aan studentenhuizen die ik vroeger gezien heb.
• Hans heeft een beetje een jaloers karakter en kan dit niet altijd verbergen. Hij heeft wat autistische trekjes. Ik vergeef het hem.
• Hans werkt 32 uur per week en wilt absoluut niet meer werken. Hij heeft best een leuke baan, maar zit daar wel aan een plafond qua inkomsten. Op zich niets mis mee.
• Hans geeft honderden euro's per maand uit aan sigaretten en wiet.
• Hans heeft weleens jaloerse opmerkingen gemaakt over mijn inkomen.. We hebben nooit exacte getallen genoemd maar ik gok dat hij maandelijks ~¤2250 bruto verdient obv 32u zonder extra benefits. Ik verdien nu ¤3950 bruto obv 36u met nog een boel benefits. En ik rook niet. Heb jaren hard moeten werken om dit punt te bereiken, waar ik een relaxte baan heb met een mooi inkomen en maar 4 dagen werk.
• Mijn vriendin is daar nooit langsgeweest. Ik heb teveel plaatsvervangende schaamte om haar mee te nemen naar een goor huis met gore meubels en mogelijk eten uit een gore keuken. Hans heeft mijn vriendin alleen buitenshuis gezien.
Ik heb inmiddels een paar jaar een relatie en ben recentelijk gaan samenwonen met mijn vriendin. Met twee inkomens konden we een mooi huis betalen met een grote woonkamer, veel daglicht en een dakterras op het zuiden. Een enorme upgrade!
Ons huis is letterlijk in alle opzichten beter dan dat van Hans. We hebben een schone keuken dus mensen kunnen hier gerust eten. Chillen op het dakterras (BBQ komt dit weekend). Cocktails drinken aan de bar bij de keuken waar plek is voor 4 mensen. Of op de grote, schone hoekbank chillen en het EK kijken met lekkere hapjes erbij, uit de schone keuken.
En eerlijk.. dit verwacht ik ook gewoon. Zo bijzonder is het niet. Als ik bij andere vrienden (uit andere groepjes) over de vloer kom die samenwonen hebben ze ook een schoon, opgeruimd huis en zorgen ze voor lekkere hapjes en drankjes zoals een gastheer/vrouw dat hoort te doen. Ik ben 30, de tijd van gore studentenkotten is voor mij voorbij. Tijd om volwassen te worden.
En dan komt iets wat ik al voorspeld had, omdat hij zijn jaloezie niet kan verbergen: Hans lijkt hier niet zo blij mee te zijn. Hij is nog niet langs geweest. Toen ik voorstelde om deze week met een aantal vrienden wat bier/cocktails bij mij te drinken als een soort housewarming (het is eindelijk echt volledig ingericht) probeerde hij mensen over te halen om bij hem te BBQen (het enige wat hier nog niet kan) omdat het mooi weer is. Hallo, ik wil m'n huis laten zien!
Dit irriteert me, maar ik weet dat hij gewoon vet onhandig is en vanwege autisme dingen erg onhandig aan kan pakken. Andere mensen zouden hun jaloezie onderdrukken. Ik vergeef het hem. Maar hoe ga ik hier mee om?
Diep van binnen denk ik:
• Als je nou eens stopt met roken hou je duizenden euro's per jaar over. Hoef je geen jaloerse opmerkingen jegens mij te maken over geld. (of ga meer werken.. of allebei)
• Als je nou eens je huis schoon maakt ben ik een blije gast en komt m'n vriendin misschien ook eens langs
• Als je nou eens die gore banken en vieze, versleten eetkamerstoelen wegdoet en investeert in wat nieuwe meubels is dat een gigantische verbtering
• als je stopt met binnen roken is je woonkamer geen goor nicotinehol meer, waar je permanent de gordijnen dicht hebt zodat lamplicht de goorheid verdoezelt.
...en nog meer dingen.
Hans heeft trouwens sinds een jaar ook een vriendin. Ze heeft helaas geen goede invloed op hem gehad mbt schoonmaken, ben benieuwd hoe zij is. Hij omschreef haar als aardig en zorgzaam. Hij is het type wat een vrouw in zijn leven meteen boven alles en iedereen plaatst. Als je iets met hem af probeert te spreken en er is een kans dat hij dan zijn vriendin zou zien, weigert hij af te spreken tot hij zeker weet op welke dag hij zijn vriendin ziet.

Achja.. ik vergeef het hem.
Anyway.. zijn huis is overduidelijk niet meer the place to be en hij heeft daar moeite mee. Geen kwade jongen, maar heeft zijn jaloezie ook niet helemaal onder controle. Hij is niet gelukkig met de status van zijn leven en wilt graag meer verdienen, samenenwonen, etc etc.
We hadden laatst een ongemakkelijk gesprek over samenwonen. Hij had er met zijn vriendin over gesproken. Toen hij zijn budget noemde moest ik hem teleurstellen.. voor ¤1000 exclusief krijg je in de stad geen huis met 2 slaapkamers, iets wat hij wel wilt zodat je niet op elkaars lip zit. Je moet of buiten de stad wonen, of genoegen nemen met 1 slaapkamer. Sociale huur lukt hem niet. Ik nam meteen de bekende jaloerse blik waar.. in zijn ogen ben ik echt een koning in een paleis met een kluis vol geld en ook nog eens een lekker wijf. Maar nee, wij zijn gewoon een stel met twee fulltime inkomens en goede carrières waar we moeite in hebben gestoken. Als hij of zijn vriendin nou eens wat extra uurtjes zouden werken zouden ze wel een huis met extra kamer kunnen huren.
Zijn er hier mensen met soortgelijke ervaringen? Vrienden die zijn blijven steken in hun studentenfase? Vrienden die het goed bedoelen, maar jaloers zijn en dit slecht kunnen verbergen? Zo ja, hoe gingen jullie er mee om? Ik zou het jammer vinden om de vriendschap kwijt te raken. Ik weet dat hij het niet slecht bedoelt. Maar dit is ook een vreemd onderwerp om er een serieus gesprek over te voeren. Zou niet zo goed weten hoe. "Hey, ik merk dat je jaloers bent omdat ik dingen goed voor elkaar hebt en jij niet, en dat is heel kut voor je, maar hou het aub voor jezelf".
Als je tot zo ver gelezen hebt: bravo! Misschien krijg ik wat interessante verhalen/tips hier, en anders heeft het in ieder geval geholpen het van me af te schrijven. Wil hem namelijk echt niet kwijt als vriend.
Oh, en als hij hier over de vloer is geweest zou het best kunnen dat hij ook mijn vriendin expliciet uitnodigt om ook een keer langs te komen als we een avondje bij hem borrelen. Geen idee hoe ik daar mee om moet gaan. Mijn vriendin is 29 en heeft er (terecht) geen zin in om een avond door te brengen in een smerig huis. Ik kan het nog wel hebben maar voor haar is het echt een afknapper. Al haar vrienden hebben nette huizen en zelf doet ze ook heel erg haar best om niet alleen het huis schoon te houden, maar ook een goede gastvrouw te zijn qua eten en drinken.