Ik kan me voorstellen dat de relaties op den duur erg innig worden als mensen elkaar dagelijks via het internet ontmoeten. Je maakt aan de hand van de spaarzame persoonlijke gegevens die bijvoorbeeld in het profiel van een gebruiker staan toch een voorstelling van de persoon die bij de nick hoort. Confidenties worden gemakkelijker uitgewisseld in de anonimiteit dan IRL. Je deelt op zekere hoogte zelfs lief en leed. Als een frequente gebruiker zich bijvoorbeeld een week niet meldt dan word je misschien zelfs bezorgd. Anderen krijgen, zoals vermeld, vlinders in de buik. Wat begon als een onschuldige hobby waarbij je redelijk anoniem bleef, kan intermenselijke complicaties opleveren. Een band in VR met een ander schept, indien men over een normaal inlevingsgevoel beschikt, verplichtingen, ook al zoek je die niet. En aldus wordt het anonieme karakter van het internet ondermijnd.
Ik vraag me af of hiermee niet ook de charme van het internet wordt ondermijnd. De vrijheid om al is het maar even een ander mens te zijn dan je IRL bent. (Even uitgezonderd die gebruikers die van deze vrijheid misbruik maken natuurlijk).
quote:Niet de mensen op de datesites natuurlijk. Maar mensen op fok of andere fora zijn er meestal niet in de eerste plaats op uit om andere mensen te ontmoeten, dacht ik. Ik kan het natuurlijk mis hebben.
Op donderdag 16 januari 2003 19:47 schreef Yvonnetje het volgende:
Hmm, wat je zegt daar zit wel wat in, maar jij gaat er dus van uit dat iedereen die op internet zit, anoniem wil blijven?
Ik ben het dus eens dat niet iedereen zich verborgen houd op het internet. Maar ik ben het met jou wel eens dat je elkaar eerst IRL moet ontmoeten om je gevoelens die heus echt wel kunnen ontwikkelen te kunnen veriveren.
Dwan
quote:Mijn punt is nu juist dat ook al wil je anoniem blijven, soms word je bijna gedreven, indien je over een normaal inlevingsgevoel beschikt, om mensen die je via internet kent IRL te ontmoeten. Het schept dus onvermoede verplichtingen. Soms zou het zelfs wel heel bot zijn om iemand niet te ontmoeten en diskwalificeer je je dus bijna door een botte weigering.
Op donderdag 16 januari 2003 19:56 schreef Moorhead het volgende:
De mate waarin je anoniem wenst te blijven op het internet bepaal je nog altijd zelf (Afgezien van je ip-adres dan). Steeds meer internetters beleven het internet als een virtuele wereld waarin ze in sommige situaties niet anoniem wensen te blijven. Maar de bottom-line is dat ik anoniem zou kunnen blijven als ik dat perse zou willen.
quote:Maar dan heb je het -lijkt mij- niet over gewoon posten op een forum. Kijk, ik vraag jou toch ook niet gelijk om irl te ontmoeten???
Op donderdag 16 januari 2003 20:02 schreef Staal het volgende:[..]
Mijn punt is nu juist dat ook al wil je anoniem blijven, soms word je bijna gedreven, indien je over een normaal inlevingsgevoel beschikt, om mensen die je via internet kent IRL te ontmoeten. Het schept dus onvermoede verplichtingen. Soms zou het zelfs wel heel bot zijn om iemand niet te ontmoeten en diskwalificeer je je dus bijna door een botte weigering.
quote:Dat gebeurt ook niet op stel en sprong. Als iemand nog maar net op een forum zit dan kun je dat niet vergelijken met mensen die bijvoorbeeld al meer dan een jaar of langer elkaar ontmoeten op een forum.
Op donderdag 16 januari 2003 20:04 schreef Yvonnetje het volgende:[..]
Maar dan heb je het -lijkt mij- niet over gewoon posten op een forum. Kijk, ik vraag jou toch ook niet gelijk om irl te ontmoeten???
quote:Net als IRL kan er in VR tussen mensen een band ontstaan die steeds inniger wordt.
Ligt er ook al aan hoever je jezelf 'blootgeeft', als je dingen heel oppervlakkig houdt schep je al niet de verwachting te willen meeten.
quote:Die komen op een forum waarschijnlijk ook voor natuurlijk. Maar is niet primair, dacht ik.
Of je treft juist de mensen die wel naar een leuke vriend/relatie op zoek zijn en daarom willen afspreken...
quote:Als je er niet op uit bent, kan ik me niet voorstellen dat je je ooit verplicht voelt om mensen die je van het internet kent te ontmoeten. Een simpel nee zou moeten volstaan. Mensen kiezen er echt bewust zelf voor om een deel van hun anonimiteit prijs te geven. En dan nog is het erg relatief. Als je een aantal personen via het internet ontmoet ben je voor een groot deel (99,999999%) nog steeds anoniem.
Op donderdag 16 januari 2003 20:02 schreef Staal het volgende:[..]
Mijn punt is nu juist dat ook al wil je anoniem blijven, soms word je bijna gedreven, indien je over een normaal inlevingsgevoel beschikt, om mensen die je via internet kent IRL te ontmoeten. Het schept dus onvermoede verplichtingen. Soms zou het zelfs wel heel bot zijn om iemand niet te ontmoeten en diskwalificeer je je dus bijna door een botte weigering.
quote:Zolang jouw intentie is om iig NIET te meeten, waarom zou je dan een innige band op willen bouwen?
Op donderdag 16 januari 2003 20:12 schreef Staal het volgende:[..]
Net als IRL kan er in VR tussen mensen een band ontstaan die steeds inniger wordt.
quote:Hé da's naar aanleiding van mijn topic!
Op donderdag 16 januari 2003 20:02 schreef Staal het volgende:[..]
Mijn punt is nu juist dat ook al wil je anoniem blijven, soms word je bijna gedreven, indien je over een normaal inlevingsgevoel beschikt, om mensen die je via internet kent IRL te ontmoeten. Het schept dus onvermoede verplichtingen. Soms zou het zelfs wel heel bot zijn om iemand niet te ontmoeten en diskwalificeer je je dus bijna door een botte weigering.
Op dit forum ben ik gewoon mezelf, met als aantekening dat ik hier slechts een deel van mijn "zelf" laat zien. Ik post hier niet alles dat zich in mijn dagelijks leven afspeelt; simpelweg geen tijd voor noch zin in.
Wel heb ik af en toe behoefte aan het delen van gevoelens of eventuele adviezen, juist van mensen die ik niet ken. Omdat ik soms behoefte heb aan objectieve antwoorden, afkomstig van mensen wier mening niet wordt gekleurd door teveel kennis over mijn leven.
Mijn anonimiteit bestaat eruit dat ik absoluut nooit foto's van mezelf zal posten en ook mijn echte naam voor mezelf houd (een enkele uitzondering daargelaten maar da's iemand hier die ik voor 100% vertrouw).
Overigens is het voor mij de eerste keer dat ik met iemand die ik via het I-net ken afspreek; ik date altijd op de "normale" manier.
Maar ja, dit kwam toevallig even op m'n pad
quote:Dat gaat toch vanzelf net als IRL? Confidenties uitwisselen leidt tot intimiteit ongeacht of jouw vooropgestelde doel was om iemand te ontmoeten.
Op donderdag 16 januari 2003 20:14 schreef Yvonnetje het volgende:[..]
Zolang jouw intentie is om iig NIET te meeten, waarom zou je dan een innige band op willen bouwen?
quote:Nee dat denk ik niet. Je kan het zover laten komen als je zelf toestaat. Merk uit je openingspost op dat je niet zo 'gediend bent' van irl ontmoeten, dus houdt je m.i. ook wat afstand...
Op donderdag 16 januari 2003 20:18 schreef Staal het volgende:[..]
Dat gaat toch vanzelf net als IRL? Confidenties uitwisselen leidt tot intimiteit ongeacht of jouw vooropgestelde doel was om iemand te ontmoeten.
quote:Ik kan me voorstellen dat een botte weigering om bekenden van het internet te ontmoeten leidt tot diskwalificering van die iemand bij die mensen die hij op het internet heeft leren kennen. En dus heeft die weigering en dus het handhaven van de anonimiteit uiteindelijk invloed op zijn activiteiten op het internet.
Op donderdag 16 januari 2003 20:13 schreef Moorhead het volgende:[..]
Als je er niet op uit bent, kan ik me niet voorstellen dat je je ooit verplicht voelt om mensen die je van het internet kent te ontmoeten. Een simpel nee zou moeten volstaan. Mensen kiezen er echt bewust zelf voor om een deel van hun anonimiteit prijs te geven. En dan nog is het erg relatief. Als je een aantal personen via het internet ontmoet ben je voor een groot deel (99,999999%) nog steeds anoniem.
quote:Op zich is dat zo, alleen als het toch gebeurt heb je dat niet meteen in de gaten.
Op donderdag 16 januari 2003 20:22 schreef Yvonnetje het volgende:[..]
Nee dat denk ik niet. Je kan het zover laten komen als je zelf toestaat.
quote:Het gaat niet sec over mij. Ik zit hier nog maar net en heb niet eerder op deze manier via het internet gecommuniceerd. Die post van die gebruiker die vlinders in haar buik heeft, frappeerde me gewoon.
Merk uit je openingspost op dat je niet zo 'gediend bent' van irl ontmoeten, dus houdt je m.i. ook wat afstand...
quote:Ik kan me niet voorstellen dat als je met de intentie om anoniem te blijven op het internet rondstruint dat je uberhaupt op zo'n punt belandt.
Op donderdag 16 januari 2003 20:23 schreef Staal het volgende:[..]
Ik kan me voorstellen dat een botte weigering om bekenden van het internet te ontmoeten leidt tot diskwalificering van die iemand bij die mensen die hij op het internet heeft leren kennen. En dus heeft die weigering en dus het handhaven van de anonimiteit uiteindelijk invloed op zijn activiteiten op het internet.
Ik zie Internet misschien als een soort kroeg waar je wat bijkletst en over onderwerpen kunt discussieren, iets bijlezen op het zelfde moment, wat rondzappen op je tv, ondertussen je post lezen en je eigen warme bakje koffie (niet 2 euro per bakje) drinken met voldoende suiker (en niet 1 klontje zodat je de serveerster weer achterna moet hollen). Heerlijk! En in de kroeg doe ik ook niet enorm mijn best zo anoniem mogelijk te blijven. ("hoe heet je?" "zeg ik niet, maar noem me maar Vuurvliegje"). Je adres afgeven daarintegen zou ik zowel op het Internet als in de kroeg niet zo snel doen
quote:Misschien heb ik met "vlinders"niet het juiste woord gebruikt; ik bedoelde kriebels, spanning vanwege de herkenning die ik ervaar als ik z'n mails lees.
Op donderdag 16 januari 2003 20:27 schreef Staal het volgende:
Die post van die gebruiker die vlinders in haar buik heeft, frappeerde me gewoon.
Verliefdheid is wat mij betreft van een heel ander, hoger niveau....
quote:Hoezo niet? Er kunnen toch mensen tussen zitten die je raken? Ook al wil je dit niet en ook al ben je misschien getrouwd? Dat zijn dynamieken die ook IRL gebeuren, waarom niet hier?
Op donderdag 16 januari 2003 20:28 schreef Moorhead het volgende:[..]
Ik kan me niet voorstellen dat als je met de intentie om anoniem te blijven op het internet rondstruint dat je uberhaupt op zo'n punt belandt.
quote:Ik denk ook zeker dat gebruikers van een forum een bepaalde selectie zijn.
Op donderdag 16 januari 2003 20:28 schreef Isabeau het volgende:
Ik zou niet eens echt anoniem willen blijven op het Internet. Ik communiceer hier met medemensen en aangezien ik vertrouwen erg hoog in mijn (naieve?) vaandel heb staan heb ik nog nooit op wat voor manier dan ook getracht anoniem te blijven. Ik bezoek dan ook geen pornosites en dergelijke chatboxen, dus dat scheelt al een boel in perverse personen. Denk ik.
quote:Het lijkt inderdaad een beetje op een kroeg. Mensen die je in een kroeg leert kennen hebben altijd een iets andere status dan gewone vrienden. Bij mij althans.
Ik zie Internet misschien als een soort kroeg waar je wat bijkletst en over onderwerpen kunt discussieren, iets bijlezen op het zelfde moment, wat rondzappen op je tv, ondertussen je post lezen en je eigen warme bakje koffie (niet 2 euro per bakje) drinken met voldoende suiker (en niet 1 klontje zodat je de serveerster weer achterna moet hollen). Heerlijk! En in de kroeg doe ik ook niet enorm mijn best zo anoniem mogelijk te blijven. ("hoe heet je?" "zeg ik niet, maar noem me maar Vuurvliegje"). Je adres afgeven daarintegen zou ik zowel op het Internet als in de kroeg niet zo snel doen
quote:Je nuanceert het nu dus. Dus verliefdheid op woorden moet ik nu ook ineens anders beoordelen?
Op donderdag 16 januari 2003 20:33 schreef Noayla_ het volgende:[..]
Misschien heb ik met "vlinders"niet het juiste woord gebruikt; ik bedoelde kriebels, spanning vanwege de herkenning die ik ervaar als ik z'n mails lees.
Verliefdheid is wat mij betreft van een heel ander, hoger niveau....
quote:Je kan je afvragen wat anoniem zijn precies betekent. Op het moment dat er zeer persoonlijke onderwerpen in rechtstreekse gesprekken worden besproken heb je je anonimiteit in mijn ogen al prijs gegeven. Het ontmoeten van die gesprekspartner is maar een klein onderdeel van het vrijgeven van je identiteit. Mijn identiteit en daarmee mijn anonimiteit valt of staat echt niet alleen met mijn uiterlijk.
Op donderdag 16 januari 2003 20:38 schreef Staal het volgende:[..]
Hoezo niet? Er kunnen toch mensen tussen zitten die je raken? Ook al wil je dit niet en ook al ben je misschien getrouwd? Dat zijn dynamieken die ook IRL gebeuren, waarom niet hier?
quote:Identiteit is de aaneenschakeling van naam, persoon (uiterlijk dus) en verhalen, meningen, confidenties, karakter (innerlijk dus). Als 1 van deze factoren ontbreekt dan kun je spreken over anonimiteit. Naam is hierin de sterkste schakel, want alleen met naam en persoon denken veel mensen al dat de anonimiteit niet meer bestaat. Innerlijk is soms zelfs niet bij mensen bekend die IRL een relatie met elkaar hebben. Op het forum worden bijnaam en innerlijk aan elkaar gekoppeld, gewild of niet, en dus blijf je anoniem. Maar juist hetgeen dat IRL soms verholen blijft kan hier weelderig tieren. Geen wonder dat er innige banden ontstaan en men dus de neiging heeft om elkaar te ontmoeten.
Op donderdag 16 januari 2003 20:46 schreef Moorhead het volgende:[..]
Je kan je afvragen wat anoniem zijn precies betekent. Op het moment dat er zeer persoonlijke onderwerpen in rechtstreekse gesprekken worden besproken heb je je anonimiteit in mijn ogen al prijs gegeven. Het ontmoeten van die gesprekspartner is maar een klein onderdeel van het vrijgeven van je identiteit. Mijn identiteit en daarmee mijn anonimiteit valt of staat echt niet alleen met mijn uiterlijk.
Het is overigens maar goed dat je internetgedrag in principe bepaald of je anoniem "kan" blijven of niet. Je hebt het nu over relatief onschuldige situaties maar als je onder alle omstandigheden anoniem zou kunnen blijven zou er ook ontzettend misbruik van het medium internet kunnen worden gemaakt.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |