quote:Ik vraag me af in hoeverre deze columnist gelijk heeft. Uit één onderzoekje blijkt kennelijk dat de overloop van LPF naar SP nogal gering is (hoewel 2 zetels zo'n 20 tot 25 procent van de verkiezingswinst van de SP is!), en daarop baseert hij zijn mening dat de rechts-links tegenstelling nog springlevend is. Maar volgens mij zijn juist de 1,6 miljoen kiezers op de LPF van Fortuyn (die behoorlijk rechtse standpunten combineerde met vrij linkse meningen) een bewijs dat die tegenstelling aan het vervagen is. En wat is eigenlijk 'links' of 'rechts'? Bijvoorbeeld veiligheid wordt als een rechts item gezien, maar is natuurlijk gewoon een sociaal standpunt.
Het gaat nog steeds om links tegen rechts
door Dik Verkuil, eindredacteur NOS OnlineIk geloofde het al niet: dat teleurgestelde LPF-stemmers massaal weglopen naar de SP. En nu blijkt dat het ook niet zo is. Volgens zaterdag gepubliceerd NIPO-onderzoek zullen weggelopen LPF-kiezers de SP straks twee, hooguit zetels bezorgen. Driekwart van de SP-aanhang stemde ook op 15 mei al links. In de politiek gaat het nog steeds om de aloude tegenstelling tussen links en rechts.
Velen hebben de afgelopen weken verkondigd dat de ontevreden kiezer vooral wil afrekenen met de gevestigde orde. Of het tegengeluid van links of van rechts komt, doet er minder toe. Herman Heinsbroek bijvoorbeeld beweerde op deze site dat de veranderingsgezinde kiezer na het falen van de LPF zijn hoop heeft gesteld op links. En Paul Rosenmöller verweet Jan Marijnissen het debat met Fortuyn en de LPF te hebben gemeden om de LPF-achterban te paaien.
Helemaal bont maakte de parlementair journalist Mark Kranenburg het. In zijn column in NRC Handelsblad schreef hij vrijdag met grote stelligheid dat de voorspelde monsterzege van de SP "meer zegt over het losgeslagen electoraat dan over de SP zelf". De SP is dan wel socialistisch, "maar juist met dat begrip heeft een groot deel van de mensen die zich thans voelen aangetrokken tot de SP weinig op. Het gevoel waar de SP aan appelleert is hetzelfde als dat van Leefbaar Nederland en de LPF een half jaar geleden: zij in Den Haag maken er een rommeltje van."
Ik wilde Kranenburg eigenlijk vragen waar hij die wijsheid vandaan haalt. Maar zaterdagochtend hoefde dat al niet meer. Uit onderzoek dat het NIPO voor De Volkskrant had gedaan, bleek namelijk dat Kranenburgs uitspraken op drijfzand berusten. Van de huidige SP-aanhang heeft volgens het NIPO slechts 12 procent op 15 mei op de LPF gestemd. Het is de VVD, en niet de SP, die het meest van de neergang van de LPF profiteert.
Verbazingwekkend is dit niet. Natuurlijk: de SP heeft met Fortuyn gemeen dat zij zich radicaal tegen de gevestigde orde keert. Maar daarmee houdt de gelijkenis op. De kritiek van de SP richtte zich steeds op de sociale ongelijkheid. Die van Fortuyn op de multiculturele samenleving, de onveiligheid en de bureaucratie. Het was ouderwets links versus ouderwets rechts.
De veronderstelling dat het ontevreden electoraat dit niet weet, of irrelevant vindt, getuigt van onderschatting, om niet te zeggen minachting, van de kiezer. En het is ook in strijd met eerder opinieonderzoek. Na 15 mei stelde het NIPO vast dat de aanhang van de LPF het vraagstuk van 'de buitenlanders' verreweg het belangrijkste verkiezingsthema vond en sociale ongelijkheid als volstrekt irrelevant beschouwde.
'De' kiezer is steeds blijven vinden dat het in de politiek gaat om links en rechts. De PvdA en de VVD deden de afgelopen jaren of deze tegenstelling was achterhaald. Ze hebben er zwaar voor betaald. En ze hebben hun les geleerd: als vanouds sluiten ze elkaar uit als regeringspartner. Voor de VVD loont dat ook. De partij wint flink van de LPF. Dat zich dit in de peilingen niet in een grotere winst vertaalt, komt doorat zij tegelijk verliest aan het CDA.
quote:goed zo toch?? dan wordt het woord veiligheid tenminste gebruikt.
Op zaterdag 28 december 2002 14:33 schreef SCH het volgende:
Veiligheid is een rechts item geworden nu het voortdurend gebruikt wordt in combinatie met immigratie.
quote:
Op zaterdag 28 december 2002 14:47 schreef Templ4r het volgende:
Ik word zo moe van al dat gezeik over links versus rechts etc. Met dit soort zwart/wit denken en denken in tegenstellingen komen we geen reet verder...
Echt, geloof NOOIT een opiniepeiling.
Verder gaat het bij de komende verkiezingen wel degelijk over links/rechts denk ik. Is de overheid de oplossing van het probleem (links) of de oorzaak van het probleem (rechts). De uitkomst is waarschijnlijk dat de kiezer het niet weet (cda).
quote:Ik vraag me af waar de zetels dan vandaan komen.
Op zaterdag 28 december 2002 14:31 schreef Kozzmic het volgende:[..]
Ik vraag me af in hoeverre deze columnist gelijk heeft.
SP wint dik, PvdA wint, GL verliest er een paar. Die winst kan dus niet alleen van de linkerkant komen. De winst moet dan toch echt van rechts komen.
quote:ja, kan me ook niet voorstellen dat het voornamelijk van niet-stemmers uit mei zou komen
Op zaterdag 28 december 2002 19:36 schreef ghettoman het volgende:[..]
Ik vraag me af waar de zetels dan vandaan komen.
SP wint dik, PvdA wint, GL verliest er een paar. Die winst kan dus niet alleen van de linkerkant komen. De winst moet dan toch echt van rechts komen.
Wbt links en rechts, ik heb al een tijdje het idee dat het werkelijke onderscheid idd aan het vervagen is, dat wil zegggen in de politiek, maar dat het in real life nog springlevend is: bijna iedereen rekent zich momenteel wel tot 'links' of tot 'rechts'. Het is een etiket dat past op een pakketje meningen over asielzoekers, de verzorgingsstaat, islam, internationale politiek enz., een soort grondhouding of mentaliteit. Op grond hiervan delen mensen zich in als links of rechts, en dat mag dan niet kloppen met wat onder klassiek links en rechts verstaan wordt, het wordt wel gebruikt en dus bestaat het.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |