Een felle bliksemschicht heeft gisteren aan twee 20-jarige vrouwen uit Amersfoort het leven gekost. De slachtoffers schuilden in een park onder een boom tegen een hevige hagelbui, toen ze dodelijk getroffen werden.
OoggetuigeEen donkere schroeiplek onderaan de boom in het Amersfoortse stadspark Randenbroek markeert de plek waar twee Amersfoorters gistermiddag om het leven kwamen door een blikseminslag.
De elektrische lading sloeg in de boom en werd naar de aarde geleid, waar de twee werden getroffen. Plantsoenmedewerkers van de gemeente waren getuige van het drama, en vonden de slachtoffers zittend tegen de boom. Hulpdiensten probeerden tevergeefs de slachtoffers te reanimeren.
VlammenIn poppentheater Toermalijn, middenin het park stond juist een voorstelling op het punt van beginnen. ,,Ik kijk altijd nog even of er laatkomers zijn, dus ik keek buiten rond,'' zegt poppenspeelster Ennadien Blink.
,,Toen was er een keiharde klap. Verderop zag ik vlammen aan de onderkant van een boom. Daarna zag ik mensen wegrennen. Ik ben snel naar binnen gegaan. Het enige wat ik nog heb gezien, is dat een ambulance heel snel ter plekke was.''
Een bezoekster van het poppentheater, die iets verderop bij het Sportfondsenbad stond te schuilen: ,,Ik zag de flits en hoorde de klap. Die was echt heel hard. Je hoorde hem inslaan.''
IdentificatieDe identiteit was bijzonder moeilijk vast te stellen; de lichamen waren ernstig verminkt door verbranding. Ooggetuigen en omstanders kregen psychische hulp.
Burgemeester Lucas Bolsius is geschokt door het drama. ,,Amersfoort is vandaag getroffen door enorm natuurgeweld, waarbij twee mensen zijn omgekomen. Een vreselijke tragedie voor de nabestaanden die ineens hun dierbaren kwijt zijn.''
,,Ook voor de mensen die het hebben zien gebeuren, is de impact enorm. Ik heb hen zojuist gesproken. Ze hebben hun verhaal gedaan en worden begeleid door slachtofferhulp.''
UitzonderlijkHarry Geurts van het KNMI, noemt het dodelijk ongeval 'uitzonderlijk'. ,,Gemiddeld worden één á twee mensen per jaar dodelijk getroffen door de bliksem. De laatste keer dat het bij mijn weten in Nederland gebeurde, is alweer een paar jaar terug.''
De kans dát een blikseminslag tot een fataal ongeval leidt, is klein. Per jaar slaat de bliksem in ons land ongeveer 100.000 keer in. Het aantal gewonden dat daarbij valt, is niet bekend.
De kans om slachtoffer te worden van blikseminslag is het kleinst wanneer je veilig binnen zit, in een afgesloten ruimte. Het KNMI raadt aan om een veilig heenkomen te zoeken wanneer er minder dan tien seconden tussen de donder en de bliksem zit.
Waar is het veilig?Wie in zo'n geval onverhoopt niet thuis is, kan ook in de auto of in een metalen caravan gaan zitten. Bij blikseminslag wordt de lading dan meteen afgevoerd. Plaatsen om te mijden in geval van onweer zijn alleenstaande bomen, de rand van een bos en metalen afrasteringen.
,,Er kan een hartritmestoornis optreden als gevolg van de plotse elektrische schok,'' zegt Najim Kaoui, spoedeisendehulparts in het Meander Medisch Centrum in Amersfoort.
,,Of de inslag kan tot dusdanige brandwonden leiden, dat het slachtoffer overlijdt. Als de slachtoffers schuilden onder een boom, kan het hout als een soort geleider hebben gefungeerd, waarna de stroom via de voeten het lichaam is binnengedrongen.''
Een felle bliksemschicht heeft gisteren aan twee 20-jarige vrouwen uit Amersfoort het leven gekost. De slachtoffers schuilden in een park onder een boom tegen een hevige hagelbui, toen ze dodelijk getroffen werden.
Ik noem een Tony van Heemschut,een Loeki Knol,een Brammetje Biesterveld en natuurlijk een Japie Stobbe !