Om te beginnen het gaat inderdaad helemaal niet over vergelijking met Nederland maar puur als Westerling inderdaad zoals Isabeau al zei. Mijn grootmoeder was Nederlandse, mijn opa uit de Walen en de rest Vlamingen dus ik ben zelf eigenlijk 1/4de Nederlander

sorry alvast voor dat misverstand.
Het project begint echt wel heel erg serieuze vormen te krijgen ondertussen. Mede door de al dan niet trollende opmerkingen hier en op een paar Facebook groepen ben ik hard aan de slag gegaan. Tevens heb ik een paar extra moeilijkheidsfactoren bijgevoegd ... of dat een heel goed idee is weet ik niet daar ben ik nog vollop voor aan het rekenen. De voornaamste is dat ik ga proberen conserven in Blik en Pot te beperken tot maximaal 20 procent. Ik bekijk of vermijden ook lukt. Dat is wel een behoorlijk extra inspanning vooral voor groenten als kool. Aangezien ik alleen ben is een volledige kool echt wel veel. Ik heb zeer beperkte invries capaciteit.
Graag toon ik jullie alvast een stuk van de voorbereiding.
Ik ben op voedingscentrum.nl gaan kijken naar puur Calorie basis hoe veel een mens nodig heeft dit puur ter referentie (aangezien dat iets persoonlijk is met paar afhankelijke factoren maar ik moet ergens een basis maken). Hiermee tegemoet komend aan de mensen die zeggen dat is nooit genoeg ik heb 3 porties nodig etc.
![calorie.jpg]()
ik neem hierbij dus alle gegevens voor mannen en vrouwen van 19 tot 50 zowel actief als minder actief en neem het gemiddelde dan kom je dus rond de 2500 calorien. Ikzelf ben een IT-er dus heel erg actief is dat op zich niet als beroep en ben tussen de 31 en 50 jaar en ik ben man dus dat algemeen gemiddelde komt toevallig ook netjes overeen met de groep waar ik in val.
Ik zal mijn gewicht wegen op dag 1 en op dag 31 zodat op het einde van het project gekeken kan worden of ik ben bijgekomen of af gevallen!
De 20 basis dingen waarvan ik uit ga dat die in huis zijn, dit om de argumenten te onderbouwen van dit of dat is niet mee gerekend. Ik reken dus tot op niveau van peper en zout per gram! Deze 20 dingen zijn perfect lang te bewaren en zijn geen basis maaltijd of ingredient voor grote volumes.
![basis.jpg]()
Deze basis kost 25 euro. Hiermee kom je uiteraard veel langer toe dan enkel de maand waar mijn experiment loopt dus het zou niet eerlijk zijn om dit door te rekenen. Ik ga voor deze ingredienten enkel de gebruikte hoeveelheid rekenen. Ik kan moeilijk bij ieder gerecht er van uit gaan dat ik een nieuw pak zout of peper open doe.
Ik voel de bui al hangen ... "Calorieën is niet alles". Uiteraard is het belangrijk dat er voldoende variatie is en dat je voldoende vitamientjes en mineralen binnen krijgt. Tevens zouten niet de pan uit te laten swingen en suikers, eiwitten in de juiste hoeveelheden te eten. Dus ben ik aan de slag gegaan met mijn excel als volgt in te delen
![detail.jpg]()
Hier ben ik dus nog vollop aan bezig want het is best een beetje werk. Eens ik al deze gegevens er in heb zitten kan ik beginnen om dag per dag de 3 maaltijden samen te stellen zodat alles evenwichtig en gevarieerd is. Als referentie ga ik dan weer aan houden wat het gemiddelde is aangezien ik best een gemiddelde mens ben.
Vooroordelen hebben ook een plaats gekregen in de Excel dit is het lijstje tot heden:
Je eet bedorven eten voor 1 euro dat kan niet anders!Ik gebruik niets dat over datum is of slecht is.Je kan voor 1 euro geen vlees kopen!Ten eerste zitten mensen in hun hoofd met kiloprijzen je eet geen kilo vlees. Ten tweede ligt heel veel aan welk vlees en de promoties.Je eet niet gevarieerd!In de gerechten zit kip, vis, vlees, groenten, pasta, rijst, brood, fruit, olie, verse kruiden, zuivel, eieren, etc … Het kan nooit genoeg eten zijn voor 1 euro!Ik ga voor het experiment voldoen aan de gemiddelde opgegeven hoeveelheden die gezond zijn en alles in een tabel zetten! Ja maar ik ben allergisch aan dit, ik mag geen gluten, ik mag zus niet, ik mag zo niet …Ik kan onmogelijk met ieders gekke wensen rekening houden dus het gaat om maaltijden voor gewone mensen die alles mogen eten.Mannen verbruiken meer dan vrouwen en veel licht aan hoe actief je werkt.Klopt helemaal … vandaar de calorie berekening op pagina 1 van deze excel. Ik ga voor het goede gemiddelde.Er kan nooit voldoende fruit en groenten gekocht worden voor dat geld.Fruit en groenten zijn goedkoper dan je zou verwachten, zeker in de uitverkoop hoek of als je je spullen op de markt gaat kopen,Je koopt enkel bij budget supermarktenGedeeltelijk waar maar hou er rekening mee dat in duurdere supermarkten gedeeltelijk het extra personeel, gezelligheid, duurdere aankleding betaald wordt … niet noodzakelijk betere productenJe rekent fout want je rekent enkel wat je echt gebruikt niet wat je kooptWel inderdaad maar ik kan moeilijk een volledige zak aardappelen gaan rekenen als ik er maar 2 maak. Daarom maak ik gebruik van vriezer of producten die aantal dagen houdbaar zijn.Je gebruikt dit of dat van kruiden en dat heeft niet iedereen in huisDaarom is er een tabblat met een basis waarvan ik uit ga dat iedereen dat min of meer in huis heeft. Daar rekenen ik zo juist mogelijk van door hoe veel ik gebruik daarvan.De excel wordt uiteraard vrij gegeven eens hij compleet is

ik overweeg ook een filmpje te maken tijdens het project.
Dus ... alle OPBOUWENDE kritiek is welkom. Zoals jullie zien, zelfs de minder fijne argumenten probeer ik te gebruiken om tot iets te komen.