Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn
ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis
Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Zo'n 20 jaar geleden heb ik deze serie voor het eerst gezien. Ik woonde nog thuis, zat nog op school. Uitermate fascinerende uitzendingen.
Afgelopen twee weken in etappes de verschillende uitzendingen gekeken.Tegenvaller: alhoewel ik van trage TV houd, waren de afleveringen (muv de laatste aflevering, "de Samenkomst") traag en taai. Wim Kayzer blijkt een (creatieve) dromer te zijn, iets dat Gould meteen inziet, en waar de andere deelnemers ook moeite mee lijken te hebben. Pas tijdens de Samenkomst, als de heren onder elkaar zijn, komt de discussie lekker op gang, en is Kayzer ook goed op dreef als chairman.
Het programma zit niet logisch in elkaar. De eerste paar afleveringen blijf ik me afvragen waar Kayzer precies naar op zoek is. Kan me nog wel wat herinneren van vroeger, maar de precieze vraag blijft lang onduidelijk. Pas tijdens de uitzending met Gould zegt Kayzer welke vraag hij graag beantwoord ziet. Dit was het eerste interview van Kayzer; waarom deze aflevering niet als eerste uitgezonden?
Voor de rest is het toch wel genieten. Ik heb meer met de Amerikanen dan met de Britten. Gould komt zo gemakkelijk uit z'n woorden, kent weinig twijfel, kan het heel goed brengen. Dennett zit van de heren het dichtst bij mijn vakgebied. In de VS had ik een collega die z'n broer had kunnen zijn. Dyson heeft het moeilijk - als fysicus heeft hij te weinig biologie gezien om goed mee te kunnen met de rest. Maar als hij iets zegt, is het vaak raak. Sachs heeft wat mij betreft de meest relevante inbreng in de discussie tijdens de Samenkomst. Sheldrake is de jonge "punk" die het zaakje scherp houdt, en provoceert. Ook een dromer, maar zijn rol blijkt toch wel belangrijk te zijn in de discussie. Toulmin is de wijze oude man, die overal over kan meepraten. Een oude Johan Cruijff.
Jawel, het format van de samenkomst doet een beetje aan VI denken. Het is wel geinig om de heren zo nu en dan een nerdgrapje te zien maken, en daar besmuikt om te zien lachen.
Wat blijft hangen na de samenkomst, is dat er nog zo veel vragen onbeantwoord zijn. Ook nu, 20 jaar later! Vergeet niet dat er in 1993 nauwelijks e-mail was (Kayzer heeft het over telefoon en fax). We zijn in die 20 jaar heel veel opgeschoten, maar eigenlijk ook weer heel weinig.
We weten ondertussen wel dat duiven een heel gevoelig gehoor hebben (duiven kunnen frequenties van 0.1Hz horen (!!)), en mede daarmee de weg naar de duiventil terug kunnen vinden (Sheldrake). De ideeen van Dennett worden heel langzaam
werkelijkheid. We weten steeds beter hoe de hersenen in elkaar zitten. Met SQUID en functional-MRI hebben wetenschappers apparatuur om de hersenen en denkprocessen in beeld te brengen. Met 2-photon imaging kunnen wetenschappers in de hersenen van muizen kijken, om te zien hoe de hersenen neuron voor neuron veranderen. Er gebeurt dus van alles.
Een vervolg zou MI welkom zijn. Zoals Dyson al aangaf niet alleen met oude grijze mannen, maar ook met jonge onderzoekers en filosofen. Wat mij betreft in het format van de Samenkomst. En dat iedere week.
Genieten!
[ Bericht 0% gewijzigd door Lyrebird op 02-11-2013 16:26:15 ]
Good intentions and tender feelings may do credit to those who possess them, but they often lead to ineffective — or positively destructive — policies ... Kevin D. Williamson