AlarmDe sirenes worden maandelijks getest op de eerste maandag van de maand om 12.00 uur behalve op feestdagen, Nationale Dodenherdenking of bij andere speciale gebeurtenissen. De test duurt 1 minuut en 26 seconden.
Als de sirene gaatHet advies is dan om naar binnen te gaan, ramen en deuren te sluiten en radio of televisie aan te zetten. Op aangewezen rampenzenders kan de overheid verdere aanwijzingen geven, bijvoorbeeld dat een gebied geëvacueerd wordt of om ventilatiesystemen uit te schakelen. Zet de radio of tv aan luister of kijk naar de lokale oproep. Zet altijd een radio klaar die het ook op batterijen doet. (voor als de stroom uitvalt) Informeer ook u buren als u informatie heeft.
Als de sirene gaat is het NIET de bedoeling om de politie of het alarmnummer 112 te bellen. De ervaring leert dat veel mensen dit toch doen waardoor de telefoonlijnen overbelast raken en de alarmcentrales hun werk niet kunnen doen.
Let op eerste maandag van de maand is altijd loos. Er wordt dan een proef gedaan. Als het lucht alarm niet werkt of er is een gebied waar het luchtalarm niet hoorbaar is, dient dit gemeld te worden. bij u gemeente. Met uitzondering van stilte gebieden.
Het luchtalarm is een geluidssignaal om de bevolking tegen gevaar te waarschuwen. Voor dit alarmsysteem wordt vanouds een sirene gebruikt en daarom wordt het alarm ook wel "de sirene" genoemd.
Het luchtalarm is ooit ingevoerd om de bevolking te waarschuwen voor een bombardement, vandaar de naam.
In Nederland werd in 1993 besloten om het oude luchtalarm van de BB, dat stamde uit de Koude Oorlog, te vervangen door een moderner systeem. Het oude systeem riep met name associaties op die met oorlog of een atoomaanval te maken hadden terwijl het systeem vooral bedoeld was als waarschuwing voor een algemener dreigend gevaar of een ramp.
De BB , Bescherming BevolkingVerspreid over het hele land staan ongeveer 3800 sirenes die draadloos en onafhankelijk van elkaar aangezet kunnen worden vanuit de alarmcentrale van de regionale brandweer. Dit wordt het WAS (
waarschuwings- en alarmeringssysteem of waarschuwingsstelsel) genoemd. De bevolking is van tevoren geïnstrueerd om in het geval dat de sirene gaat naar binnen te gaan, ramen en deuren te sluiten en radio of televisie aan te zetten. Op aangewezen rampenzenders kan de overheid verdere aanwijzingen geven, bijvoorbeeld dat een gebied geëvacueerd wordt.
Het alarm wordt eens per maand getest, op de eerste maandag van de maand om 12.00 uur, om te controleren of de sirene overal werkt en te horen is, maar ook om het alarmsysteem bij het publiek in het bewustzijn te houden. Vanaf 1997 werd de sirene slechts eenmaal per jaar landelijk luid getest (op de eerste woensdag van juni) en eens per maand stil. In 2000 gebeurde dit echter niet vanwege de vuurwerkramp in Enschede. Met ingang van september 2003 is de maandelijkse luide test weer ingevoerd om de bekendheid van het alarmsysteem te vergroten (ook al omdat het signaal minder luid en opvallend is dan dat van het oude BB luchtalarm).
Voor doven wordt de mogelijkheid onderzocht een sms te ontvangen op hun mobiele telefoon om geïnformeerd te worden bij rampen. Anno 2008 is er echter, afgezien van een test in de regio Rijnmond (2001), nog geen landelijk cell broadcasting-systeem ingevoerd.
Luchtalarm Geschiedenis• 4 juni 2013 - Oosterhout-- Vanwege een grote brand bij een chemisch verpakkingsbedrijf werd het luchtalarm ingezet, omdat er gevaarlijke stoffen zouden zijn vrijgekomen.
• 15 mei 2013 - Rijsenhout -- Vanwege een uitslaande brand in een kerk werd het luchtalarm geactiveerd.
• 28 augustus 2012 - Zuid-Limburg -- Door een storing ging het luchtalarm in heel Zuid-Limburg af.
• 11 juni 2012 - De Lutte -- Bij een brand in een restaurant is veel rook en asbest vrijgekomen.
Om de omwonenden te waarschuwen is het luchtalarm ingezet.
• 5 maart 2012 - Heerhugowaard -- Bij een brand in een kassencomplex in Heerhugowaard is het luchtalarm afgegaan vanwege gevaarlijke stoffen die in de rook zaten.
• 5 januari 2011 - Moerdijk -- Bij een brand in een chemische fabriek in Moerdijk is er voor de zekerheid een luchtalarm afgegaan in Moerdijk en het zuidelijke deel van Dordrecht.
• 10 december 2010 - Alkmaar-- Een uitslaande brand heeft die vrijdag een transportbandenfabriek in de as gelegd. Het pand moet als verloren worden beschouwd. In omliggende plaatsen werd het luchtalarm ingezet.
• 6 november 2009 - Friesland -- Het luchtalarm ging om 10:40 onnodig af in geheel Friesland doordat er een grote hoeveelheid salpeterzuur was vrijgekomen in Dronrijp.
• 29 mei 2009 - Nieuwleusen -- Bij een brand in een voormalige Union-fabriek ging het luchtalarm af in verband met het (mogelijk) vrijkomen van asbest.
• 12 oktober 2007 - Heinenoord -- Bij werkzaamheden ontstond een lek in een transportleiding waardoor etheenoxide of waterstof vrijkwam. Hiervoor werd het luchtalarm geactiveerd.
• 2 oktober 2007 - Zeeland -- Door een technische storing ging het luchtalarm in heel Zeeland af.
• 15 april 2007 - Helmond -- Bij een grote brand op een schroothoop kwamen stoffen vrij die klachten konden veroorzaken aan ogen en het luchtwegenstelsel. De Helmonders negeerden dit alarm. Sommige sportverenigingen lieten zelfs wedstrijden doorgaan buiten met als gevoel, woede van de Helmondse Burgemeester Jacobs.
• 22 augustus 2003 - Enschede -- Nadat een grote brand was uitgebroken bij bandenfabrikant Vredestein ging in de nabije omgeving het luchtalarm af, omdat mogelijk gevaarlijke stoffen vrij konden komen. Dat bleek achteraf mee te vallen. Alleen in het Twentekanaal, waar de fabriek aan gelegen is, waren er chemische stoffen terechtgekomen, door de afvoer van het bluswater.
• 7 mei 2003 - Slagharen -- Er was brand uitgebroken in een uitgaanscentrum en het luchtalarm ging af daar er verspreiding van asbest gemeld was.
• 16 januari 2003 - Vlaardingen -- Na een implosie in een opslagtank in Rotterdam verspreidde zich een bijtend gas richting Vlaardingen.
• 2 november 2002 - Naarden -- Vanwege brand in een fabriek en gevaar voor verspreiding van asbest ging het luchtalarm af.
• 20 augustus 2002 - Amersfoort -- Vanwege een lekkage van een gif-trein dichtbij station van Amersfoort werd er alarm geslagen.
• 6 maart 2002 - Schiedam/Vlaardingen -- Na brand op een vissersschip in de haven van Vlaardingen loeiden sirenes.
• 28 februari 1996 - Spijkenisse -- Bij een brand bij het Rotterdamse CMI kwam een gifwolk vrij die in de richting van Spijkenisse dreef, waarna de sirene in werking werd gesteld. Bewoners moesten binnen blijven.
En naturlijk
[ Bericht 1% gewijzigd door GekkePoes op 07-04-2014 15:00:05 ]