Je zou denken dat het een keer ophoudt, maar nee... het gaat gewoon doodleuk verder. Opnieuw een artikel met allerlei voorbarige aannames en tegenstrijdigheden:
quote:
Mogelijk langste koudegolf in Nederland sinds 1963
Nederland lijkt de komende dagen te maken te krijgen met een koudegolf. Dat meldt MeteoConsult dinsdag. Mogelijk wordt de koudegolf de langste in een halve eeuw tijd.
Een koudegolf is een periode van minimaal 5 aaneengesloten dagen in De Bilt met temperaturen onder 0, waarvan in ieder geval 3 dagen met een minimumtemperatuur van -10 graden.
In Nederland vriest het nu ruim een week. Een koudegolf bleef vorige week door bewolking uit. De komende dagen lijkt het alsnog op te klaren. Tijdens die opklaringen kan het 10 tot 15 graden gaan vriezen, zo verwacht MeteoConsult.
Langste sinds 1963
In De Bilt, dat als meetstation wordt aangehouden, vriest het nu al onophoudelijk sinds vorige week maandag. Als die koude aanhoudt tot en met zaterdag dan kent Nederland de langste koudegolf sinds de winter van 1963.
'63 was het jaar van de zwaarste Elfstedentocht ooit. De kans op een Tocht der Tochten is dit jaar, ondanks de vrieskou, zeer klein. Daarvoor zijn de overige weeromstandigheden te ongunstig.
Bron:
http://www.ad.nl/ad/nl/91(...)and-sinds-1963.dhtmlOok dit is weer zo'n artikel waarin bepaalde suggesties worden gewekt. Er wordt verwezen naar de barre winter van 1963; de winter die natuurlijk bij iedereen bekend is van de Elfstedentocht, etc.
Maar wat blijkt? De koudegolf van die winter bevindt zich helemaal niet in de top-3 van de afgelopen eeuw. Die bestaat namelijk uit de jaren 1942, 1956 en 1929.
Het staat hier te lezen:
http://nl.wikipedia.org/wiki/KoudegolfAls maatstaf voor een winter kun je ook het koudegetal hanteren.
Zie:
http://nl.wikipedia.org/wiki/KoudegetalDie lijst (sinds 1901) wordt door 1963 aangevoerd. De winters van 1985, 1986 en 1997 (meest recente Elfstedentochten) staan tussen plaats 8 en 16 op de lijst. De afgelopen drie winters staan tussen de plaatsen 31 en 39. Zie de volledige ranglijst:
http://www.knmi.nl/klimatologie/lijsten/hellmann.htmlEn de horrorwinter van 2013? Die heeft tot nu toe pas 40,1 koudepunten verzameld. Dat is nét voorbij de grens om een winter nog als 'zacht' aan te merken. Deze winter valt nu in de categorie 'normaal'.
Verder spreekt het artikel zichzelf tegen; dat is nog het meest opvallende. De tekst meldt dat een koudegolf vorige week uitbleef. De nieuwste koudegolf moet kennelijk nog
beginnen (zie intro). Een koudegolf duurt per definitie minimaal 5 dagen. Dus stel dat we dinsdag zijn begonnen en het vriest door, dan kan er zaterdag inderdaad sprake zijn van een koudegolf.
Maar de kortst denkbare koudegolf (5 dagen) zou dan meteen de langste sinds 1963 zijn? Je kunt op je klompen aanvoelen dat dit niet klopt.
Eén klik naar de KNMI-site bevestigt dat meteen:
quote:
De koudegolf van de winter van 2012 was de 33e sinds 1901 en de eerste in vijftien jaar. De vorige, die twaalf dagen duurde en een Elfstedentocht mogelijk maakte, beleefde ons land begin 1997. De koudegolf van 30 januari tot en met 8 februari 2012 duurde tien dagen...
Bron:
http://www.knmi.nl/cms/content/104789/koudegolf_winter_2012Hoe zit het nu met die 'koudegolf' van 2013? In de tekst staat letterlijk:
Een koudegolf bleef vorige week door bewolking uit. Kortom: er is vorige week geen aangesloten periode van 5 dagen geweest die aan de criteria voldeed.
Verderop wordt doodleuk gemeld dat het in De Bildt al sinds vorige week maandag vriest. Maar dat is niet de graadmeter voor een koudegolf. Die koudegolf moet immers nog beginnen, zo lezen we in de intro van de tekst.
Opnieuw is dit artikel een voorbeeld van hoe mensen een "strenge, koude winter" wordt aangepraat, terwijl er objectief gezien niks bijzonders of extreems aan de hand is. Het genoemde koudegetal onderstreept dat nog eens. Deze winter ligt vooralsnog op koers om heel normaal te zijn. Sterker nog: als de "dooiaanval" zondag doorzet, komt deze winter zelfs aan de
zachte kant uit.