En ze gaan er gewoon mee door. Lees dit artikel op nu.nl:
quote:
'Kans op Elfstedentocht heel groot'
AMSTERDAM - Als de huidige weersverwachting uitkomt is de kans dat de Elfstedentocht nog in januari door kan gaan erg groot. Dat melden weeronline.nl en weerplaza.nl donderdag.
Volgens weeronline is de kans op een Elfstedentocht sinds 1997 niet zo groot geweest als nu. Na volgende week woensdag is er tot 80 procent kans op aanhoudend winterweer. Een woordvoerder wijst erop dat de route volledig sneeuwvrij is.
"Vorig jaar februari was de kans op een Elfstedentocht een stuk kleiner omdat er toen sneeuw op het ijs lag. Daardoor groeide het ijs niet aan."
Sneeuwval
Wel kan er over enkele dagen alsnog sneeuw vallen. "Maar het ijs is dan waarschijnlijk dik genoeg om de sneeuw er af te vegen." Toch verwacht de woordvoerder niet dat de rayonhoofden in Friesland deze week al bij elkaar komen. "Als ze dat doen, gebeurt dat volgende week pas. Op sommige plekken is het ijs nu nog geen centimeter dik.
Weerplaza wijst erop dat de kans op sneeuwval in het noorden voorlopig niet al te groot is. "Een enkel vlokje, misschien een keer 1 of 2 centimeter. Dat is dus goed nieuws."
20 centimeter
Het ijsgroeimodel van de website laat zien dat de ijsdikte voor het water dat 1 meter diep is en niet stroomt kan aangroeien van 5 centimeter nu naar 16 centimeter volgende week woensdag. "16 centimeter is de kritische grens. In de dagen daarna wordt het ijs nog dikker." Op maandag 28 januari kan het ijs tussen de 15 en 24 centimeter dik zijn.
Beide weersites stellen dat de kans op een tocht dus groot is, maar het wel slechts een verwachting blijft. "Een weersverwachting voor meer dan vijf dagen vooruit is zeer onzeker", aldus weerplaza.nl.
Ook het KNMI verwacht dat de temperatuur in ieder geval tot en met woensdag onder het vriespunt blijft. Volgens MeteoConsult kan er volgende week in elk geval geen Elfstedentocht komen. Mocht de vorst aanhouden, dan op zijn vroegst de week erna, eind januari of begin februari.
Vereniging
De Vereniging de Friesche Elfsteden reageerde donderdagochtend redelijk nuchter op het nieuws dat de weersomstandigheden voor een Elfstedentocht zeer gunstig zijn. De vereniging wil daar op geen manier op vooruitlopen.
''Het is aan de natuur of er een Elfstedentocht komt. We moeten eerst afwachten of het blijft vriezen en of het hard genoeg gaat vriezen. Over een datum doen we geen enkele uitspraak.'' Dat zei woordvoerder Immie Jonkman van de vereniging.
Natuurijs
De eerste gewone toertocht op natuurijs, waarvoor tien centimeter ijs nodig is, kan waarschijnlijk na het weekeinde in het noorden van het land worden verreden. Op een aantal plaatsen zal dan zeven tot tien centimeter ijs liggen.
De afgelopen nacht vroor het bijna 11 graden aan de westkust. In het noorden en zuiden werd het -5. Dinsdagnacht werd in het Gelderse Herwijnen nog 18 graden vorst gemeten.
De komende nachten vriest het matig tot streng, waarbij het kwik daalt tot -10. Aan de kust kan het donderdag lokaal sneeuwen. Vrijdag trekt een oostenwind aan, waardoor het aanvoelt alsof het tussen de -8 en -12 is. In het weekeinde neemt de kans op sneeuw toe.
Bron:
http://www.nu.nl/binnenla(...)ocht-heel-groot.htmlGelezen? Nu nog een keer lezen, maar dan kritisch:
• Op sommige plekken is de ijsdikte minder dan 1 centimeter
• Er kan sneeuw vallen, maar "het ijs is dan dik genoeg om de sneeuw eraf te vegen". Ook als dat ijs zo dun is als hierboven genoemd?
• Bij ijsrgroei wordt gesproken over water dat een meter diep is. Dat geldt vast niet voor het totale traject.
• Het ijs kan in die gevallen 11 centimeter aangroeien. Op plekken waar het nu nog geen centimeter dik is, komen we dus tot hooguit 12 centimeter.
• Beide weersites noemen de kans op een Elfstedentocht "groot", maar benadrukken dat verwachtingen voor meer dan vijf dagen vooruit "zeer onzeker" zijn. Hoe erg kun je jezelf tegenspreken in één zin?
• Er worden uitspraken gedaan over de ijsgroei volgende week woensdag (meer dan 5 dagen) en zelfs de maandag erop. Die kunnen we dus met een flinke korrel zout nemen.
• Het KNMI verwacht dat de temperatuur in elk geval tot en met woensdag onder het vriespunt blijft. Ook dit is weer een voorspelling die de vijf dagen overschrijdt en die dus "zeer onzeker" is.
• De nu volgende zin is op zichzelf al een pareltje:
quote:
De eerste gewone toertocht op natuurijs, waarvoor tien centimeter ijs nodig is, kan waarschijnlijk na het weekeinde in het noorden van het land worden verreden. Op een aantal plaatsen zal dan zeven tot tien centimeter ijs liggen.

Je hebt dus 10 centimeter nodig. Op een aantal plaatsen zal 7 tot 10 centimeter liggen. Dat is dus
te weinig en de zin suggereert dat op andere plaatsen nog minder ijs zal liggen. Hoe kun je dan stellig beweren dat die natuurtocht verreden kan worden?
We zijn er nog niet:
• Aan de kust vroor het 11 graden, in het noorden slechts 5 graden. In het noorden vriest het kennelijk dus minder hard, dus kun je je ook afvragen of de genoemde ijsgroei wel haalbaar is.
Nuchtere mensen zetten boven zo'n artikel niet de kop "Kans op Elfstedentocht heel groot", maar concluderen: "Elfstedentocht nog niet in zicht".
NB: Het gaat er niet om dat ik mensen hun Elfstedentocht misgun, ik erger me aan de manier waarop er naartoe wordt geschreven en gepraat, door de suggestie te wekken dat het heel koud wordt en dat er veel ijsvorming zal zijn, terwijl dat allemaal nog hoogst onzeker is.
Zou je objectief zijn, dan begin je niet eens over een Elfstedentocht te praten (zeker niet termen van kansen) voordat de ijsdikte langs het hele traject minstens 10 centimeter is. Pas als daarvan sprake is en de weersvoorspellingen voor hooguit 5 dagen zijn eenduidig, dan kun je over een "grote kans" gaan spreken.
[ Bericht 3% gewijzigd door #ANONIEM op 17-01-2013 13:37:14 ]