FOK!forum / Werk, Geldzaken, Recht en de Beurs / Appartement vriendin verkocht, hoe verdelen we de kosten?
Jigglemaandag 24 september 2012 @ 16:27
Mijn vriendin en ik hebben allebei een koopappartement, en gelukkig hebben we eindelijk een koper weten te vinden voor het appartement van mijn vriendin. (In dat van mij wonen we nu).

Helaas levert het wel een schuld op van 29.000 euro. Dat hebben we aan spaargeld, maar de vraag is, hoe regelen we dat onderling nou het beste. En die vraag geldt eigenlijk op 2 verschillende manieren:

1) Hoe verdelen we de kosten het eerlijkste?
Wat is nou wijsheid hierin. We hebben een gezamenlijke spaarrekening, maar we zullen ook onze eigen spaarcenten moeten aanspreken. En mijn vriendin vindt dat zij dan in principe voor die kosten op moet draaien. Maar, dan ligt het financiele risico volledig bij haar, terwijl ik er ook belang bij heb dat we verder kunnen met onze toekomst. Dus ik vind dat ik ook moet meebetalen. Tja, wat is nou een leuke en eerlijke oplossing hiervoor?

2) Hoe leggen we die verdeling het beste vast?
Omdat we allebei een koopappartement hebben, zijn we fiscaal nog geen partners. Omdat het om zo ontiegelijk veel geld gaat lijkt het ons echter wel slim om de verdeling van de kosten vast te leggen op papier. Wat is dan wijsheid? Samenlevingscontract aangaan? Is dat duur? Het zou zomaar kunnen dat ik mijn vriendin binnen niet al te lange tijd ten huwelijk vraag, en daar kunnen we dan al het geld wat we (over) hebben eigenlijk ook wel goed voor gebruiken...
Rekkiemaandag 24 september 2012 @ 16:27
Haar appartement, haar kosten.
kwiwimaandag 24 september 2012 @ 16:29
Tsja lastig... Zou ze je ook laten meedelen in de winst als die gemaakt zou zijn?
dr.Bellowsmaandag 24 september 2012 @ 16:30
Je wilt toch samen verder? Dan deel je toch ook de financiën? Wel slim om eea op papier te (laten) stellen. Heb ik in het verleden erg veel baat bij gehad (lees: het beperkte de schade)
boegschroefmaandag 24 september 2012 @ 16:36
Tja is altijd lastig...

Haar appartement, haar kosten is ook niet helemaal eerlijk.... ze verkoopt het nu met verlies om met jou samen te gaan wonen. Ze had ook kunnen zeggen: verkoop jou appartement maar met verlies en trek bij mij in...
Shockweavemaandag 24 september 2012 @ 16:37
Verlies delen is wel zo eerlijk. Als jij je appartement had moeten verkopen had jij alle schuld gehad.
Edit: jouw appartement staat nu ook op haar naam neem ik aan?
ElisaBmaandag 24 september 2012 @ 17:04
Dat is een lastige! Volgens mij kan je dat alleen maar zelf en samen beslissen, op basis van situatie en gevoel. Gaat ze evenredig meebetalen aan jouw appartement, dan is het wel zo eerlijk om ook deze deuk samen op te vangen. Wordt jouw appartement ook van haar, dan zou je nog kunnen zeggen dat die ¤ 29k haar aandeel is in jullie gezamenlijke nieuwe uitgangspunt (hoewel de vraag dan imho ook is hoeveel schuld / overwaarde er inmiddels op jouw appartement zit; voor ze het weet heeft ze er voor ¤ 29k nog een probleem bij). En eigenlijk zou je ook moeten kijken naar een eventuele scheiding in de toekomst.... Zo ik al zei: lastig :D

Toen wij gingen samenwonen / trouwen hadden we een redelijk ongelijk vermogen. Wij hebben ervoor gekozen dat geleidelijk naar elkaar toe te trekken. Na iets van 25 jaar worden we verondersteld allebei écht een gelijk aandeel te hebben in de (overwaarde van de) woning. Het staat bij ons op papier als deel van de huwelijkse voorwaarden :)
HetKlusKonijnmaandag 24 september 2012 @ 17:24
Lastig inderdaad. Ik zou zeggen, naar rato van jullie beider inkomens en vermogen verdelen?
Misschien eens een idee om een afspraak te maken met een notaris, die kan jullie vast goed adviseren hierover. Zeker ook met het idee van een huwelijk in de nabije toekomst. :)
Jiggledinsdag 25 september 2012 @ 08:17
We zullen ook mijn appartement gaan verkopen. Daar zullen we ook wel wat verlies op maken, maar niet zo veel. Rond de 5-10.0000 euro schat ik.
Dus het is niet zo dat mijn vriendin op papier gaat delen in de hypotheek. Maar dat gaan we wel qua kosten rechttrekken via onze gezamenlijke spaarrekening.

Denk dat het inderdaad een kwestie gaat worden van op gevoel de kosten delen. Dat vervolgens op papier vastleggen. En er dan vanuit gaan dat we er nooit meer op terug hoeven te komen :).
Lienekiendinsdag 25 september 2012 @ 08:24
Eerste gesprek bij de notaris is gratis. Ik zou daar de vraag voorleggen hoe je het 't beste kunt vastleggen.
Five_Horizonsdinsdag 25 september 2012 @ 08:25
quote:
1s.gif Op dinsdag 25 september 2012 08:24 schreef Lienekien het volgende:
Eerste gesprek bij de notaris is gratis.
Ow?
Lienekiendinsdag 25 september 2012 @ 08:27
quote:
1s.gif Op dinsdag 25 september 2012 08:25 schreef Five_Horizons het volgende:

[..]

Ow?
Vaak wel. En daat informeer je natuurlijk eerst naar.

Zo goed, meester?
speknekdinsdag 25 september 2012 @ 08:29
edit: te vlug gelezen
Five_Horizonsdinsdag 25 september 2012 @ 08:30
Meestal krijg je gewoon een factuur. (tenzij je daar alles regelt, maar dan staat het alsnog op de factuur). Het is geen filantropische instelling.

Zo beter, juffrouw... ( :? )
Lienekiendinsdag 25 september 2012 @ 08:33
Al beter dan 'ow?'

Ga zo door.
Lienekiendinsdag 25 september 2012 @ 08:35
Er zijn overigens echt wel notariskantoren die een eerste gesprek gratis en vrijblijvend aanbieden. Het genereert immers klandizie.
Ivo1985dinsdag 25 september 2012 @ 12:03
Aangezien jouw appartement ook te koop staat en ik er van uit ga dat jullie vervolgens samen ergens iets gaan kopen, is het wellicht verstande om eerst af te wachten wat jouw appartement oplevert.

In de tussentijd kun je je vriendin bij jou laten inwonen zonder dat ze hiervoor 'huur' moet betalen. Jij blijft dus gewoon volledig jouw hypotheek betalen, je vriendin gebruikt het bedrag wat ze voorheen aan hypotheek betaalde om de restschuld alvast wat af te lossen.

Als dan uiteindelijk jou appartement ook verkocht is en jullie samen in een andere woning verder gaan, lijkt het me veel makkelijker om pas op dat moment jullie financiën verder samen te voegen. Dan hoef je immers maar 1x te gaan bekijken hoe en wat, in plaats van 2 keer.
Stefandinsdag 25 september 2012 @ 12:05
Delen, je gaat samenwonen, je had ook in haar appartement kunnen gaan wonen, de restschuld delen lijkt me gewoon goed, anders is t met kerst over en uit
Stefandinsdag 25 september 2012 @ 12:07
Overigens, ga je ook op papier dus officieel bij de bank meebetalen aan haar hypotheek, maw wordt je medeeigenaar van de hypotheek?

Misschien kun je de 29.000 onderbrengen in de huidige hypotheek?
Stefandinsdag 25 september 2012 @ 12:08
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 08:17 schreef Jiggle het volgende:

Dus het is niet zo dat mijn vriendin op papier gaat delen in de hypotheek. Maar dat gaan we wel qua kosten rechttrekken via onze gezamenlijke spaarrekening.

Dus wel een dubbele risico voor haar, stel ze tekent voor 14.500 schuld en t gaat over zes maanden uit dan heeft ze en de volledige hpotheek en 14.500 euro schuld.
HetKlusKonijndinsdag 25 september 2012 @ 12:11
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 12:08 schreef Stefan het volgende:

[..]

Dus wel een dubbele risico voor haar, stel ze tekent voor 14.500 schuld en t gaat over zes maanden uit dan heeft ze en de volledige hpotheek en 14.500 euro schuld.
Ja, dat lijkt mij niet zo'n goed plan.
Naar de notaris TS, ookal berekent-ie misschien wat kosten, bij dit soort zaken kun je je beter goed laten informeren door een deskundige. Beter nu wat investeren om je goed te laten voorlichten dan later wellicht op de blaren zitten... bedenk, iedereen denkt altijd dat het met zijn/haar relatie wel goed zal gaan, maar feit is dat een op de drie paren uiteindelijk toch uit elkaar gaat.
Stefandinsdag 25 september 2012 @ 12:23
Het meest eerlijke zou zijn je eigen huis verkopen en samen tekenen voor een nieuwe hypotheek en daar de 29.000 restschuld in opnemen, dan neem je samen de verantwoordelijkheid en risico als t ooit uitgaat.
Moogwai10dinsdag 25 september 2012 @ 12:38
Gewoon z.s.m. je eigen appartement ook verkopen en samen een huis kopen.

De beide restschulden optellen en delen door twee en dan met een schone lei beginnen bij het nieuwe huis waar jullie beiden 50% eigenaar van worden.
ElisaBdinsdag 25 september 2012 @ 12:40
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 12:38 schreef Moogwai10 het volgende:
Gewoon z.s.m. je eigen appartement ook verkopen en samen een huis kopen.

De beide restschulden optellen en delen door twee en dan met een schone lei beginnen bij het nieuwe huis waar jullie beiden 50% eigenaar van worden.
Nog meer schuld maken, zodat je het in elk geval gelijk kunt verdelen lijkt me nou net weer niet zo'n goeie oplossing :D
TheoddDutchGuydinsdag 25 september 2012 @ 12:43
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 12:40 schreef ElisaB het volgende:

[..]

Nog meer schuld maken, zodat je het in elk geval gelijk kunt verdelen lijkt me nou net weer niet zo'n goeie oplossing :D
Zo'n doen hele overheden het dus why not. :')
Moogwai10dinsdag 25 september 2012 @ 12:44
Tja, scheelt je een hoop rompslomp en allerlei tijdelijke constructies. En daarnaast hebben TS en zijn vriendin aardig wat spaarcentjes, dus moet op zich niet zo'n probleem zijn. :)
ElisaBdinsdag 25 september 2012 @ 12:46
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 12:44 schreef Moogwai10 het volgende:
Tja, scheelt je een hoop rompslomp en allerlei tijdelijke constructies. En daarnaast hebben TS en zijn vriendin aardig wat spaarcentjes, dus moet op zich niet zo'n probleem zijn. :)
Een beetje rompslomp met een samenlevingsovereenkomst is goedkoper dan verhuizen :Y
Moogwai10dinsdag 25 september 2012 @ 12:51
Ligt eraan waar de prioriteit ligt bij TS ... de goedkoopste of de snelste/eenvoudigste oplossing. :s)
Stefandinsdag 25 september 2012 @ 12:51
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 12:46 schreef ElisaB het volgende:

[..]

Een beetje rompslomp met een samenlevingsovereenkomst is goedkoper dan verhuizen :Y
Maar de hypotheek openbreken en op beide namen zetten en restschuld erin opnemen lijkt me gewoon t eerlijkst
Stefandinsdag 25 september 2012 @ 12:55
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 12:51 schreef Moogwai10 het volgende:
Ligt eraan waar de prioriteit ligt bij TS ... de goedkoopste of de snelste/eenvoudigste oplossing. :s)
De goedkoopste is meteen ook de meest oneerlijke, namelijk restschuld delen en huur betalen aan vriendin. Loopt ie geen enkel risico.
Hallmarkdinsdag 25 september 2012 @ 13:26
Ik zou het als volgt doen.

Jullie delen de schuld, 50%. Vervolgens is zij jou geld schuldig, en dat bedrag neemt elk jaar met 20% af. Dus na vijf jaar is ze schuldenvrij van jou.
Stefandinsdag 25 september 2012 @ 13:32
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 13:26 schreef Hallmark het volgende:
Ik zou het als volgt doen.

Jullie delen de schuld, 50%. Vervolgens is zij jou geld schuldig, en dat bedrag neemt elk jaar met 20% af. Dus na vijf jaar is ze schuldenvrij van jou.
En als t na een jaar uitgaat? Dan heeft hij en een restschuld van 20.000+ en geen woning.
Inlognaamdinsdag 25 september 2012 @ 13:57
quote:
0s.gif Op maandag 24 september 2012 16:27 schreef Jiggle het volgende:
Mijn vriendin en ik hebben allebei een koopappartement, en gelukkig hebben we eindelijk een koper weten te vinden voor het appartement van mijn vriendin. (In dat van mij wonen we nu).

Helaas levert het wel een schuld op van 29.000 euro. Dat hebben we aan spaargeld, maar de vraag is, hoe regelen we dat onderling nou het beste. En die vraag geldt eigenlijk op 2 verschillende manieren:

1) Hoe verdelen we de kosten het eerlijkste?
Wat is nou wijsheid hierin. We hebben een gezamenlijke spaarrekening, maar we zullen ook onze eigen spaarcenten moeten aanspreken. En mijn vriendin vindt dat zij dan in principe voor die kosten op moet draaien. Maar, dan ligt het financiele risico volledig bij haar, terwijl ik er ook belang bij heb dat we verder kunnen met onze toekomst. Dus ik vind dat ik ook moet meebetalen. Tja, wat is nou een leuke en eerlijke oplossing hiervoor?

2) Hoe leggen we die verdeling het beste vast?
Omdat we allebei een koopappartement hebben, zijn we fiscaal nog geen partners. Omdat het om zo ontiegelijk veel geld gaat lijkt het ons echter wel slim om de verdeling van de kosten vast te leggen op papier. Wat is dan wijsheid? Samenlevingscontract aangaan? Is dat duur? Het zou zomaar kunnen dat ik mijn vriendin binnen niet al te lange tijd ten huwelijk vraag, en daar kunnen we dan al het geld wat we (over) hebben eigenlijk ook wel goed voor gebruiken...
Gewoon haar direct al ten huwelijk vragen lijkt me wel een mooie.
Hallmarkdinsdag 25 september 2012 @ 14:01
quote:
0s.gif Op dinsdag 25 september 2012 13:32 schreef Stefan het volgende:

[..]

En als t na een jaar uitgaat? Dan heeft hij en een restschuld van 20.000+ en geen woning.
Zijn woning is van hem, daar blijft hij wonen. En hij krijgt 80% van zijn deel van de schuld terug van zijn exvriendin.
HMSdinsdag 25 september 2012 @ 15:23
Zit in een vergelijkbare situatie, maar dan net andersom. Vorig jaar op huwlijkse voorwaarden getrouwd, terwijl wij beiden nog een appartement bezitten. Dat van mijn nu vrouw, die gaan we nu verkopen en ook met een verlies van rond de 32K. Ook wij hebben dat al gespaard. Ter inspiratie, wat wij (mijn nu vrouw en ik) toen hebben afgesproken en officieel is vastgelegd

Vrij simpel, toen we trouwden hebben we allebei een eerlijk deel van ons spaargeld ingeled, en de rest is beschreven. Mijn huis is mijn huis, overwaarde is van mij en ik betaal de hypotheek. Idem voor mijn vrouw, allen de onderwaarde is dus haar "schuld-in-de-relatie". Daarvan is afgesproken dat we samen de eerste 10.000 op ons nemen, de rest is haar "schuld". Stel dat we dan uit elkaar gaan, dan krijg ik eerst 22K uit het gezamenlijke spaargeld en daarne delen we boel. Maakt het voor mij makkelijker om haar dan uit te kopen uit het koophuis. Zo kijgt ieder zijn deel als het uit elkaar gaat en maakt het voor mij als de grotere verdiener makkelijker om haar uit te kopen, als dat nodig is.

Dus, maak je eigen verdeling en leg het goed vast. Goed dat je erover nadenkt, je moet alleen 1 ding ind e gaten houden: van een kale kip kan je niet plukken en je moet ook niet overdrijven in vastleggen. Maar volgens mij ga je er wel uitkomen.

[ Bericht 0% gewijzigd door HMS op 26-09-2012 09:13:22 ]