De telegraaf is ook weer lekker bezig
Eigen Kijk: Cruijff en Ajax (2)
30 jul. 2011, 05:15
Terwijl hij dacht zijn fluwelen revolutie af te kunnen ronden met de aanstelling van een ‘voetbaldirecteur’, is Johan Cruijff opnieuw door Ajax gepiepeld. In plaats van ondersteuning voor de man die als eerste op de barricaden ging staan, is de koers verlegd. Een maand geleden gaf schrijver dezes aan, dat er veel niet klopte in het proces dat binnen Ajax gaande was.
Dit leverde een fikse discussie met Cruijff op, die het volste vertrouwen had in de benoemingscommissie die bezig was om een team te formeren die zijn visie zou ondersteunen en uitbouwen. Intussen is Cruijff van de barricade in een getraliede kooi terecht gekomen. Zijn voorstel om oud-speler en geslaagd zakenman Tscheu La Ling als directeur aan te stellen, werd door zijn vier collega’s in de raad van commissarissen getorpedeerd.
In het gisteren in TELESPORT gepubliceerde interview met Ling werd pijnlijk duidelijk, dat de gevolgde procedure aan alle kanten rammelde. Dat gold ook voor het optreden van rvc-voorzitter Steven ten Have, die daarmee bij praktijkmensen als Cruijff en Ling de plank mis heeft geslagen. Gaat Ten Have op dezelfde voet verder, dan begint hij in het topvoetbal aan een kansloze missie. Zo moet je niet met de uitspraak ‘Een voetbalclub moet je als een bedrijf runnen…’ aankomen.
Je wordt er keihard op afgerekend. Desondanks slingerde Ten Have het stoffige cliché weer opgepoetst de wereld in. Ook om als voetbalrookie te acteren dat je Cruijff naar je pijpen laat dansen is een grove overschatting van jezelf. Deze week kreeg ik reacties op m’n bord van (voormalige) werknemers van het managementadviesbureau Berenschot op de koppeling van Ten Have aan Ajax. Die vielen niet mee. Nadat Ten Have in 1993 afstudeerde aan Nyenrode, reikte Berenschot de student de hand.
Negen jaar lang kreeg hij alle kans om zich te ontwikkelen en door te groeien richting de functie die hij vanaf 2003 aan de Vrije Universiteit in Amsterdam zou gaan bekleden.Ten Have heeft dus veel aan zijn eerste werkgever te danken. Toch sleepte hij Berenschot op 24 december 2008 voor de rechter. Het ging om een heruitgave van een boek, dat Ten Have in 2003 in opdracht van zijn werkgever met enkele collega’s had geschreven. Een van zijn bezwaren was, dat bij de heruitgave in 2008 zijn naam slechts in het voorwoord werd genoemd en niet op de cover prijkte, zoals in 2003 wel het geval was geweest. Wie het vonnis leest, vraagt zich af wie het in zijn hoofd haalt om voor zo’n vergrijp de confrontatie met een voormalig en goed werkgever aan te gaan.
Maar net als met Cruijff, kreeg Ten Have wel zijn zin. Een passage uit de uitspraak: ‘Berenschot wordt bevolen dat zij de publicatie staakt van de Editie 2008 en iedere bewerking daarvan die geen vermelding bevat van zijn naam op dezelfde plaats en op dezelfde lettergrootte als waarop deze naam in de Editie 2003 is vermeld.’Dit zegt iets over de loyaliteit van Ten Have. Loyaliteit dat In het voetbal ook wel clubliefde wordt genoemd. Daarom doen topsporters vaak iets vrijwilligs terug richting de sport of club die ze zoveel gegeven heeft. Zo reisde Ruud Gullit de wereld over om het WK 2018 naar Nederland te halen. Hij declareerde daarvoor geen euro.Dit staat dus haaks op de visie van Ten Have dat commissarissen bij Ajax een vergoeding voor hun inzet moeten krijgen. Cruijff ziet hem aankomen. Maar met de stemverhouding vier tegen één zal Ten Have ook dan zijn gelijk gaan halen.