Op 20 april 2010 explodeerde het boorplatform "Deepwater Horizon" van BP. Als gevolg daarvan spuwde de open boorput tot 20 september 2010 meer dan 62.000 vaten olie
per dag in de Golf van Mexico.
Dit gaf in de eerste instantie gigantische olievlekken op het oppervlak van de Golf, maar wat BP toen deed heeft effect op de komende Europese winter.
Want bij de lekkende put, op 10km diepte onder het wateroppervlak heeft BP non-stop een olie-oplosmiddel in de oliestroom gespoten, genaamd "corexit".
Wat dit middel doet, is de olie in kleine druppeltjes oplossen zodat het vermengt met het water. Het neveneffect is dan ook dat het water dikker, stroperiger wordt.
De Golf van Mexico is een belangrijke golfstroom die grote invloed op het klimaat in Europa heeft. Het laat warm water richting Europa stromen.
![thermocirc2.gif]()
Hier is te zien hoe het warme water van de golf van Mexico door de Atlantische Oceaan richting Europa stroomt en zo voor milde winters zorgt.
Het stroperig geworden water heeft de stroomsnelheid uit de golf beduidend laten afnemen, zoals in de onderstaande afbeeldingen te zien is:
Golf van Mexico golfstroom 14 november 2008
![gulf_081114_vel.gif]()
Golf van Mexico 14 november 2009
![gulf_091114_vel.gif]()
En dit jaar beduidend minder stroming dan in de voorgaande jaren:
Golf van Mexico 14 november 2010
![gulf_101114_vel.gif]()
Dit betekent een uitzonderlijk vroeg intredende winter, met temperaturen zo laag dat er weer een Elfstedentocht plaats kan vinden, maar ook zeer veel overlast voor het verkeer zal veroorzaken.