Yep, er is geen samenwoonverplichting meer voor gehuwden/geregistreerde partners.quote:Op maandag 7 december 2009 15:18 schreef karr-1 het volgende:
Mijn partner en ik hebben een samenlevingscontract en dan moet je wel beiden op hetzelfde adres ingeschreven staan. Zodra een van beiden dat niet meer is, vervalt het contract automatisch.
Geregistreerd partnerschap is volgens mij wat anders. Dat lijkt namelijk meer op trouwen en volgens mij hoef je ook als je getrouwd bent niet meer op hetzelfde adres te wonen. Vroeger was dat wel zo, maar die regel is bij mijn weten al heel lang geschrapt.
Lijkt mij ook. Wij konden er nog voor kiezen bij een samenlevingscontract, maar bij andere vormen is het verplicht.quote:Op maandag 7 december 2009 15:19 schreef Spiegelei het volgende:
geregistreerd partnerschap staat gelijk aan huwelijk dus automatisch WEL fiscaal partnerschap likt me.
quote:Wie zijn standaard fiscaal partner?
Wanneer u getrouwd bent, is uw partner automatisch uw fiscaal partner. Met het gehuwd zijn wordt ook bedoeld geregistreerd partnerschap(nb dit is wat anders dan een samenlevingscontract). Wanneer één van deze situaties van toepassing is, bent u dus automatisch elkaar fiscale partner in de inkomstenbelasting.
Wie kunnen kiezen voor fiscaal partnerschap?
Indien u samenwoont met vriend, vriendin, broer, zus of ouders kunt u onder voorwaarden ook in aanmerking komen voor het fiscaal partnerschap. Dit is met name interresant wanneer één van beide samenwonenden geen of een laag inkomen heeft. De voorwaarden vindt u hieronder.
Voorwaarden voor het fiscaal partnerschap samenwonenden
Er zijn drie hoofdvoorwaarden waaraan voldaan dient te zijn om te kunnen kiezen voor fiscaal partnerschap als samenwonenden:
Ten eerste dient u samen langer dan zes maanden onafgebroken te hebben samengewoont en een gezamelijke huishouding hebben gevoerd(delen van kosten e.d.)
Ten tweede stond u in die periode ook gezamelijk ingeschreven op hetzelfde adres in de gemeentelijke basisregistratie(GBA) van uw gemeente. Dit houdt dus in dat wanneer u niet officieel samenwoont(volgens de gemeente), u niet voor fiscaal partnerschap kunt kiezen.
Als laatste dienen samenwonenden in de samenwoonperiode beiden ouder dan achttien jaar te zijn geweest. Een uitzondering hierop is wanneer een ouder en kind samenwonen en voor fiscaal partnerschap willen kiezen; aan het begin van het jaar dienen beiden ouder dan zeventwintig te zijn.
Bedoel je dat de Belastingdienst je dan gewoon indeelt, of dat je een niet-herroepbare, eenmalige keuze moet maken? Ik wil beslist géén fiscaal partnerschap, maar word bijv. bij de toeslagen etc. natuurlijk wel zo ingedeeld, al heet het dan geloof ik een toeslagpartner. Maar als je samenwoont en een kind hebt, word je dan dus automatisch per 2010 elkaars fiscale partner?quote:Op maandag 7 december 2009 19:03 schreef ManAtWork het volgende:
Let op dat je met ingang van 2010 niet meer kunt kiezen voor fiscaal partnerschap.
Je bent dan fiscaal partner of niet.
Toeslagpartner is inderdaad iets anders. Samenwoners zijn (ook volgend jaar) altijd elkaars toeslagpartner.quote:Op maandag 7 december 2009 21:29 schreef Laureline het volgende:
[..]
Bedoel je dat de Belastingdienst je dan gewoon indeelt, of dat je een niet-herroepbare, eenmalige keuze moet maken? Ik wil beslist géén fiscaal partnerschap, maar word bijv. bij de toeslagen etc. natuurlijk wel zo ingedeeld, al heet het dan geloof ik een toeslagpartner. Maar als je samenwoont en een kind hebt, word je dan dus automatisch per 2010 elkaars fiscale partner?
'Gewone' samenwoners kunnen wel fiscaal partner zijn bijv. als uit de relatie een kind is geboren.quote:Op maandag 7 december 2009 21:43 schreef Maharbal het volgende:
[..]
Toeslagpartner is inderdaad iets anders. Samenwoners zijn (ook volgend jaar) altijd elkaars toeslagpartner.
Zoals MaW aangeeft wordt objectief bepaald of je een fiscaal partnerschap hebt. Je hebt niet meer de keuze en je kan ook niet een éénmalige keuze uitbrengen. De wet bepaalt of je een fiscaal partnerschap hebt. Een fiscaal partnerschap heb je als ongehuwde/ongeregistreerde (laat ik het zo noemen) pas als je een notarieel verleden samenlevingscontract hebt. "Gewone" samenwoners kunnen dus nooit een fiscaal partnerschap hebben vanaf 2010.
Mijn excuses. Het was me inderdaad even ontschoten dat er automatisch alsnog een fiscaal partnerschap wordt aangenomen als:quote:Op maandag 7 december 2009 21:47 schreef ManAtWork het volgende:
[..]
'Gewone' samenwoners kunnen wel fiscaal partner zijn bijv. als uit de relatie een kind is geboren.
Voor ons is het geregistreerd partnerschap een 'opstap' naar ons huweljik dat we volgend jaar april hebben gepland. Alleen als we niks zouden doen dan zouden we veel minder belastingvoordeel halen uit de betaalde hypotheekrente i.v.m. sterk ongelijke inkomsten in 2009. Dit kan dus een reden zijn. Andere redenen zijn natuurlijk ook te bedenken. Geregistreerd partnerschap is gelijk aan een huwelijk met als uitzondering dat het iets anders geregeld als er kinderen uit die relatie worden geboren (is mij verteld tenminste).quote:Op dinsdag 8 december 2009 00:29 schreef rub3n het volgende:
Zomaar even een min of meer off-topic vraag.
Een tante van mij is ook een geregistreerd partnerschap aangegaan. Nu vroeg ik mij af:
Wat is nu het voordeel, als het toch min of meer gelijk is aan een huwelijk? Wat beweegt mensen ertoe om een geregistreerd partnerschap aan te gaan ipv. een huwelijk?
Geloofsovertuiging, persoonlijke redenen etc. Het geregistreerd partnerschap was er oorspronkelijk eerst voor mensen van hetzelfde geslacht, maar dat is later gewijzigd.quote:Op dinsdag 8 december 2009 00:29 schreef rub3n het volgende:
Zomaar even een min of meer off-topic vraag.
Een tante van mij is ook een geregistreerd partnerschap aangegaan. Nu vroeg ik mij af:
Wat is nu het voordeel, als het toch min of meer gelijk is aan een huwelijk? Wat beweegt mensen ertoe om een geregistreerd partnerschap aan te gaan ipv. een huwelijk?
Zo erg hoeft dat toch niet te zijn? Je hoeft niet per sé te schuiven met vermogensbestanddelen.quote:Op maandag 7 december 2009 23:06 schreef Laureline het volgende:
Shit, wij scoren 2 van de 3 positief. Dat betekent dus verplicht fiscaal partnerschap.
Als scoor je maar één positief. Zelfs dan ben je fiscaal partner.quote:Op maandag 7 december 2009 23:06 schreef Laureline het volgende:
Shit, wij scoren 2 van de 3 positief. Dat betekent dus verplicht fiscaal partnerschap.
Ah dan zijn wij het ook verplicht vanaf dan. Mijn partner en ik wonen al 8.5 jaar samen maar hebben er voor gekozen om geen fiscaal partnerschap te doen. Nu zullen we dus wel moeten.quote:Op maandag 7 december 2009 19:03 schreef ManAtWork het volgende:
Let op dat je met ingang van 2010 niet meer kunt kiezen voor fiscaal partnerschap.
Je bent dan fiscaal partner of niet.
Ja idd, persoonlijk vind ik het een gedrocht, afschaffen die hap, gewoon huwelijk of niet punt.quote:Op dinsdag 8 december 2009 09:26 schreef karr-1 het volgende:
GP was oorspronkelijk bedoeld voor mensen van hetzelfde geslacht die toen nog niet met elkaar konden trouwen. Inmiddels kan dat wel en is de functie van een GP eigenlijk overbodig. Maar ze laten het toch in stand omdat het voor de meeste mensen wat minder officieel klinkt als een echt huwelijk, terwijl het in feite op hetzelfde neerkomt.
Ik ben het geheel met je eens, maar ach, zolang ik er geen last van heb.....quote:Op dinsdag 8 december 2009 20:47 schreef Spiegelei het volgende:
[..]
Ja idd, persoonlijk vind ik het een gedrocht, afschaffen die hap, gewoon huwelijk of niet punt.
Ik zie er de voordelen niet van .
Goed dat het huwelijk open is voor mensen van hetzelfde geslacht, probleem opgelost dus weg met die GP's.
maar ja da's dan wel weer geheel offtopic....
quote:Op maandag 7 december 2009 21:56 schreef Maharbal het volgende:
[..]
Mijn excuses. Het was me inderdaad even ontschoten dat er automatisch alsnog een fiscaal partnerschap wordt aangenomen als:
- Er een kind is geboren uit de relatie.
- Er een gezamenlijk aangekochte eigen woning is.
- Er een gezamenlijke pensioenregeling is.
Voor de rest blijf ik bij mijn bovenstaande antwoord.
Ergens in een fiscaal tijdschrift op het werk gelezen. Je kunt het vinden in "Fiscale vereenvoudigingswet 2010" of googlen.quote:Op woensdag 9 december 2009 06:50 schreef eigendeegcookie het volgende:
[..]
Hoe weet je dat ?
Waar kan ik dat nazoeken?
Er zitten nog meer leden aan vast, maar die behandelen andere onderdelen van het fiscaal partnerschap.quote:A. Artikel 1.2 komt te luiden:
Artikel 1.2 Uitbreiding en beperking partnerregeling
1. In aanvulling op artikel 5a van de Algemene wet inzake rijksbelastingen wordt voor de toepassing van deze wet en de daarop berustende bepalingen onder partner mede verstaan degene die op hetzelfde woonadres als de belastingplichtige staat ingeschreven in de basisadministratie persoonsgegevens en:
6
a. uit wiens relatie met de belastingplichtige een kind is geboren;
b. die een kind van de belastingplichtige heeft erkend dan wel van wie een kind door de belastingplichtige is erkend;
c. die voor de toepassing van een pensioenregeling als partner van de belastingplichtige is aangemeld, of
d. die samen met de belastingplichtige een woning, die hun anders dan tijdelijk als hoofdverblijf ter beschikking staat in eigendom, waaronder begrepen economisch eigendom, of een recht van lidmaatschap van een coöperatie, heeft.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |