Schitterend stukje tekst van Hans Vandeweghe in Het Nieuwsblad vanmorgenquote:Veldrijden = Parochianenkoers
De koppenberg, laatst.
'Prachtig schouwspel,' zei de eerste commentator van VRT. 'Heel spannend,' zei de deskundige sidekick. 'Mooi podium hier achter mij,' stelde de journalist in het veld. Het was héél spannend op de Koppenberg. 1 was Nys en 2 was Albert. Vorige week in Hoogstraten balanceerde het veldrijden op de rand van de sensatie: tussen Albert en Nys zowaar een verloren gereden Tsjech.
Laten we voor de aardigheid het seizoen 2009-2010 overlopen. Er zijn zestien crossen georganiseerd. Aan negen daarvan heeft Niels Albert deelgenomen. Of tien, maar dan mis ik er één. Wat maakt het uit? Hij werd eerste in Erpe-Mere, in Neerpelt, in Eernegem, in Treviso, In Namen, In Plzen, in Hoogstraten. Dat is zeven keer eerste. De twee crossen die hij niet won, werd hij tweede. Dat was in Ruddervoorde en op de Koppenberg. Sven Nys is in minder crossen gestart. Hij won twee keer, gaf één keer op en werd verder altijd tweede. Toen won Albert, en de keren dat hijzelf won, was Albert tweede.
Hoe durven we dat veldrijden spannend te noemen? Veldrijden is niet eens meer internationaal, of Belgisch. Het is zelfs geen Vlaams fenomeen meer. Veldrijden is dit seizoen een parochianenkoers. De eerste en de tweede van elke cross wonen in de deelgemeenten Tremelo of Baal. Achter die twee eindigen West-Vlamingen met allerlei varianten op de familienaam van Vantornhout of Vanthourenhout. Ook zij zijn voorspelbaar: ze zeggen steeds dat ze gaan winnen, maar ze winnen nooit. Veldrijden heet de perfecte format voor tv: een uur mensen dingen zien doen die je liever niet zelf doet, maar waarvan je wel weet hoeveel moeite ze kosten. Het is bekend wanneer ze beginnen en het is bekend wanneer het voorbij is. Meestal kan je ook halfweg vijf à tien minuten wegsoezen zonder iets van het verloop te missen en voor het geval je toch iets hebt gemist, geen paniek, aan het eind komt de gebalde samenvatting en dan de uitleg van de betrokkenen.
De vraag is niet of het een perfect format is. Er is ook geen discussie over de spektakelwaarde van de Koppenbergcross. Of over het professionalisme van organisatoren zoals die in Ruddervoorde (geen zandbak? dan maar tachtig meter kasseien) of waar ook. En evenmin over de hartslagen en dus de sportieve prestaties van Nys, Albert (of Albert, Nys) en de Vantorn en -thourenhoutjes die een uur lang rondjes draaien op een terrein waar eigenlijk geen zinnig mens met een fiets moét, laat staan wíl komen.
De vraag waar eens een antwoord moet op komen, is of deze sport niet te veel aandacht krijgt. Ja dus, en wel hierom. Cross is Vlaamse navelstaarderij in het kwadraat. Er rijden wat Tsjechen mee en een Italiaan of twee en een Fransman. Vroeger reden er tussen onze jongens een rist Nederlanders en die wonnen wel eens. Sinds vorig jaar winnen alleen nog Belgen. Eén van de betere veldrijders in potentie was een Nederlander, Lars Boom. Die heeft aan het WK van vorig jaar zo'n kater overgehouden dat hij het veld adieu heeft gezegd en alleen nog voor de lol op de crossfiets springt.
Het deelnemersveld is verschraald tot een handvol Vlamingen met winnaars die uit hetzelfde dorp komen en dat heeft ons niet aangezet tot een meer realistische benadering van het fenomeen veldrijden. Dat komt door de tv en zoals altijd moeten de printmedia volgen. (Eigenlijk moet het niet, maar we doen het toch.) Als drie mannen in Vlaanderen besluiten om samen op twee wielen door het slijk te gaan rijden, rukken de VRT, VT4 of VTM met alle mogelijke middelen uit om er onze zaterdag- of zondagmiddag mee te verblijden. De tv heeft veldrijden ontdekt en zal die consumeren tot wij een indigestie hebben.
Het doet natuurlijk goed aan het kleine Vlaamse sporthartje om elke herst- en winterzondag tussen oktober en eind februari een Vlaming de rest van zijn (kleine) wereld naar huis te zien rijden, maar het goed gevoel dat we daar aan overhouden, is niet representatief voor ons sportniveau. Veldrijden lijdt aan bloedarmoede en ter verschoning wordt die sport vaak vergeleken met andere regiogebonden topsporten als schaatsen in Nederland, langlaufen en biatlon in de Noord-Europese landen, skispringen en skiën in de berglanden of ijshockey in Tsjechië. Wie vorige week na het parochianenduel op de Koppenberg wegzapte naar de NOS zag een halve Studio Sport gewijd aan een voorbeschouwing op het schaatsseizoen dat gisteren is begonnen. Er is één groot verschil met veldrijden: schaatsen is wél een olympische sport, niét alle Nederlanders die winnen komen uit Friesland en er doen ook grote sportlanden aan mee.
Het Nieuwsblad
Maak daar maar van: als een niet-Belg een cross uit één van de drie klassementen wint.quote:Op zaterdag 7 november 2009 11:55 schreef Leatherface het volgende:
Veldrijden staat qua internationale deelname inderdad helaas niet op hetzelfde niveau als de meeste wintersporten. Langlaufen wordt door sommigen afgedaan als een c-sport, maar ik kom zo tot zeker 16 of 17 landen die een medaille kúnnen pakken op de spelen. Bij het veldrijden is het al een revolutie als een Tsjech de regenboogtrui pakt.
Een Olympische status verandert natuurlijk heel veel, kijk maar naar het mountainbiken.quote:Op zaterdag 7 november 2009 11:55 schreef Leatherface het volgende:
Veldrijden staat qua internationale deelname inderdad helaas niet op hetzelfde niveau als de meeste wintersporten. Langlaufen wordt door sommigen afgedaan als een c-sport, maar ik kom zo tot zeker 16 of 17 landen die een medaille kúnnen pakken op de spelen. Bij het veldrijden is het al een revolutie als een Tsjech de regenboogtrui pakt.
Dat kan een doorbraak forceren. Maar het probleem is dat ze al eisen stellen voor een sport sowieso wordt toegelaten tot het olympische programma.quote:Op zaterdag 7 november 2009 12:34 schreef wimderon het volgende:
[..]
Een Olympische status verandert natuurlijk heel veel, kijk maar naar het mountainbiken.
Dat is de reden van de val van het veldrijden. Alle grote sportlanden (of toch wielerlanden) zijn daarheen gegaan, waardoor het veldrijden volledig in elkaar is gestort. Het enige wrange voor het veldrijden is dat mountainbiken zijn status kreeg op een moment dat het eigenlijk geheel onterecht was, het niveau lag toen zeker niet hoger dan in het veldrijden (hell, met Djernis en Frischknecht waren het zelfs gewoon dezelfde namen) en historsch gezien sloeg het al helemaal nergens op.quote:Op zaterdag 7 november 2009 12:34 schreef wimderon het volgende:
[..]
Een Olympische status verandert natuurlijk heel veel, kijk maar naar het mountainbiken.
Tsja dat is natuurlijk altijd de vraag. Waarom in boogschieten olympisch? Maar het is sowieso een rare discussie, want het veldrijden is een wintersport, maar lijkt totaal niet op andere wintersporten. En op winterspelen is het sowieso niet al te dik bezaaid met de sporten en de sporten die er zijn, zijn terecht olympisch.quote:Op zaterdag 7 november 2009 12:58 schreef SaintOfKillers het volgende:
[..]
Dat is de reden van de val van het veldrijden. Alle grote sportlanden (of toch wielerlanden) zijn daarheen gegaan, waardoor het veldrijden volledig in elkaar is gestort. Het enige wrange voor het veldrijden is dat mountainbiken zijn status kreeg op een moment dat het eigenlijk geheel onterecht was, het niveau lag toen zeker niet hoger dan in het veldrijden (hell, met Djernis en Frischknecht waren het zelfs gewoon dezelfde namen) en historsch gezien sloeg het al helemaal nergens op.
Maar ene of andere bobo besliste anders, waarna relevante landen uit het veldrijden zoals Italie, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland dat gewoon dumpten en overschakelden. De relevantie tussen olympische status en interesse van grote landen is gewoon onmiskenbaar en bij nietige sportjes is het tweede zeker een gevolg van het eerste, niet omgekeerd.
Dan vind ik nog steeds niet dat veldrijden dan maar olympisch moet worden, dan vraag ik me vooral af waarom andere (flut)sportjes dan ooit wel zijn geworden.
Wat zijn volgens jou dan flutsportjes? MTB en BMX? (qua wielrennen)quote:Op zaterdag 7 november 2009 12:58 schreef SaintOfKillers het volgende:
[..]
Dat is de reden van de val van het veldrijden. Alle grote sportlanden (of toch wielerlanden) zijn daarheen gegaan, waardoor het veldrijden volledig in elkaar is gestort. Het enige wrange voor het veldrijden is dat mountainbiken zijn status kreeg op een moment dat het eigenlijk geheel onterecht was, het niveau lag toen zeker niet hoger dan in het veldrijden (hell, met Djernis en Frischknecht waren het zelfs gewoon dezelfde namen) en historsch gezien sloeg het al helemaal nergens op.
Maar ene of andere bobo besliste anders, waarna relevante landen uit het veldrijden zoals Italie, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland dat gewoon dumpten en overschakelden. De relevantie tussen olympische status en interesse van grote landen is gewoon onmiskenbaar en bij nietige sportjes is het tweede zeker een gevolg van het eerste, niet omgekeerd.
Dan vind ik nog steeds niet dat veldrijden dan maar olympisch moet worden, dan vraag ik me vooral af waarom andere (flut)sportjes dan ooit wel zijn geworden.
Tsja, it makes no sense. Maar sporten als boogschieten, moderne vijfkamp en worstelen maken al vanaf zo ongeveer het begin deel uit van het olympische programma. Omwille van traditie houden ze er die dan ook in.quote:Op zaterdag 7 november 2009 13:06 schreef TheArt het volgende:
[..]
Tsja dat is natuurlijk altijd de vraag. Waarom in boogschieten olympisch?
Oh dat ben ik ook met je eens, maar als ik dan toch een sport moest verzinnen die onterecht olympisch zou zijn vanwege het huidige karakter (en niet vanwege de geschiedenis enz). Verder kan ik er weinig verzinnen. Daarnaast is de discussie wat betreft veldrijden dubbel zo lastig om de reden die ratjetoe aangaf: het zit tussen een wintersport en een zomersport in.quote:Op zaterdag 7 november 2009 13:14 schreef Leatherface het volgende:
[..]
Tsja, it makes no sense. Maar sporten als boogschieten, moderne vijfkamp en worstelen maken al vanaf zo ongeveer het begin deel uit van het olympische programma. Omwille van traditie houden ze er die dan ook in.
Edit- Waarbij ik moet opmerken dat worstelen wel redelijk internationaal is tegenwoordig.
Ik heb het niet alleen over wielersporten. En het vreemde hoeft niet alleen de aanwezigheid van de sport op zich te zijn. Je hebt grote sporten waarbij maar 3 medailles te verdienen zijn en je hebt kleine sportjes die dan nog eens in 5 tot 10 ondercategorieën worden opgesplitst. Natuurlijk zijn die interessant voor een groot land. De concurrentie is niet al te breed en als je er wat geld inpompt, heb je meteen een medaille of 10 extra.quote:Op zaterdag 7 november 2009 13:12 schreef Leatherface het volgende:
[..]
Wat zijn volgens jou dan flutsportjes? MTB en BMX? (qua wielrennen)
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |