Zoals je uit de media hebt kunnen vernemen, is er sprake van een uitbraak van de Mexicaanse griep (H1N1). Ook in Rayon Zuid-Oost krijgen wij de komende maanden te maken met deze griep. In Drenthe zijn de eerste (zeer lichte) griepgevallen bekend.
Wij hebben de afgelopen weken intensief contact gehad met de GGD en andere overheidsinstanties en zijn goed voorbereid op een eventuele grote uitbraak. Hoewel nog onbekend is met hoeveel griepgevallen we daadwerkelijk te maken gaan krijgen, zijn de belangrijkste voorbereidingen inmiddels getroffen. Waaronder hygiënische maatregelen en de inkoop van extra beschermingsmaterialen.
Tevens zijn er draaiboeken in de maak, waarin beschreven wordt hoe wij moeten handelen als wij in contact komen met griepgevallen. De maatregelen en acties worden door Icare afgestemd op de landelijke draaiboeken. (Zie ook de bijlage). In Nederland is het RIVM actief en in het verlengde daarvan alle GGD’en. De GGD beschikt over een actueel (landelijk) draaiboek en handelt hier ook naar. Mocht zich binnen Icare een situatie voordoen, waarbij mogelijk sprake is van het betreffende virus, dan zal conform het draaiboek en de richtlijnen van het RIVM worden gehandeld.
De komende maanden is het vooral van belang dat je het volgende doet:
1. Neem zelf voldoende hygiënische maatregelen in acht. (Zie bijlage).
2. Signaleer je griepverschijnselen bij de klant (hoge koorts in combinatie met koude rillingen, hoesten, hoofdpijn en spierpijn), adviseer de klant dan om contact op te nemen met de huisarts. Informeer je leidinggevende en/of de wijkverpleegkundige hierover. Neem beschermende maatregelen door tijdens het werken bij de klant handschoenen en mond-neusmaskers te dragen.
3. Vermoed je dat je zelf deze nieuwe griep hebt, neem dan contact op met de huisarts en je eigen leidinggevende (telefonisch). Een infectie met dit virus lijkt op de gewone griep met als opvallendste verschijnselen luchtwegproblemen (hoesten) en koorts hoger dan 38 graden.
Zolang je geen klachten hebt, kun je gewoon werken. Tot nog toe zijn de griepverschijnselen van dit nieuwe griepvirus Influenza (H1N1) vergelijkbaar, of zelfs lichter, dan de reguliere griepvarianten waar we jaarlijks mee te maken hebben.
Tot slot wil ik aangeven dat er een ‘capaciteitsplan’ in de maak is om ervoor te zorgen dat wij wanneer de griep ook bij onszelf toeslaat de noodzakelijke zorg kunnen blijven leveren.
Meer informatie over deze griep vind je in de bijlage en op
www.rivm.nl. Wanneer er sprake is van belangrijke nieuwe ontwikkelingen en/of maatregelen word je uiteraard op de hoogte gebracht.
De overheid adviseert om individuele hygiënische maatregelen in acht te nemen om verdere verspreiding te voorkomen of te vertragen.
Deze adviezen zijn;
• vermijd, indien mogelijk, contact met grieppatiënten
• was regelmatig je handen
• papieren zakdoeken gebruiken en weggooien na gebruik
• heb je hoge koorts in combinatie met hoesten, koude rillingen, hoofdpijn en spierpijn, blijf dan thuis en drink voldoende. Bedek neus en mond als je hoest of niest, het liefst met een papieren zakdoek. Gooi deze na gebruik direct weg en was je handen. Als je vermoedt dat je de nieuwe Influenza A (H1N1) hebt, neem dan telefonisch contact op met je huisarts.
• Signaleer je hoge koorts in combinatie met hoesten, koude rillingen, hoofdpijn en spierpijn bij klanten en heb je het vermoeden dat het gaat om de nieuwe Influenza A (H1N1), adviseer hen dan contact op te nemen met de huisarts. Geef hen tevens de tips om thuis te blijven, voldoende te drinken en neus en mond tijdens hoesten of niezen te bedekken.
• bij verzorging van een klant die besmet is met het virus, gebruik handschoenen en mondneusmaskers. Na contact met de klant handen wassen en inwrijven met handalcohol.
De overheid neemt een aantal maatregelen:
• er zijn virusremmers ingeslagen; regie voor verspreiding ligt bij GGD
• er is een bestelling geplaatst voor 34 miljoen doses vaccin (2 per persoon) die waarschijnlijk in oktober beschikbaar zullen zijn; regie voor verspreiding ligt bij VWS/GGD
• voorlichting middels de site van het RIVM
http://www.rivm.nlInformatie op Internet
• Veelgestelde vragen over de Mexicaanse Griep >
http://www.rivm.nl/cib/th(...)-mexicaansegriep.jsp• Nieuws over de Mexicaanse Griep >
http://www.rivm.nl//cib/t(...)nieuwe-influenza.jspDit is wat ik kreeg van mijn werk, misschien heb je er iets aan