quote:
Op dinsdag 3 november 2009 22:43 schreef dvr het volgende:[..]
Het argument dat nog het meeste hout snijdt om vrij te spreken van dood door schuld vind ik, dat niet bewezen is dat er nog steeds iemand mishandeld werd op het moment dat jullie het spoor overstaken. Maar ik ben het er niet mee eens. Als er aan de overkant een vriend ligt die net afgerost is, zul je net zo zeer de plicht en drang voelen om daar snel naartoe te gaan om te zien hoe het gaat en om hem bij te staan. En ten tweede omdat de daders het sowieso niet in hun hoofd hadden moeten halen om paniek en tumult te laten ontstaan op een plaats waar treinen voorbij kunnen razen. Alleen daarmee al hebben ze m.i. moedwillig het risico genomen dat er fatale ongelukken zouden kunnen gebeuren. Misschien dat in de concrete omstandigheden van dit geval het risico wat anders lag, maar dat blijkt niet uit het vonnis.
Ondanks dat ik het op basis van mijn gevoel met je eens ben, vraag ik me af dit juridisch nog beschouwd kan worden als dood door schuld.
Stel, er was
wel vastgesteld dat de vechtpartij nog gaande was vlak voor de trein aankwam of een v/d vrienden lag gewond op het spoor:
In dat geval zou beargumenteerd kunnen worden dat het slachtoffer geen andere keus had dan het spoor te betreden en/of er op te blijven... Hij was immers genoodzaakt zijn vrienden te helpen. Deed hij dit niet meteen, zou dit nadelige gevolgen voor hun gezondheid kunnen hebben. Hieruit volgt dan logischerwijs weer dat de daders, die het slachtoffer deze keus door hun acties hebben ontnomen, zijn dood door hun toedoen hebben veroorzaakt.
Op het moment dat er geen sprake meer is van een vechtpartij of gewonde die op het spoor ligt kun je naar mijn idee echter niet meer stellen dat het slachtoffer geen keus heeft gehad mbt het betreden en/of verlaten van het spoor.
Een eventuele plicht en drang om toch zo snel mogelijk de gewonde vriend te bereiken is begrijpelijk, maar geen 'werkelijke noodzaak'. En met 'werkelijk noodzaak' bedoel ik dat het betreden van het spoor de gezondheidsituatie v/d vriend werkelijk zou kunnen verbeteren / het leven v/d vriend werkelijk zou kunnen redden t.o.v. een alternatieve handelwijze zoals omlopen.
Als ik je goed begrijp stel jij in feite dat het veroorzaken van een bepaalde emotionele toestand (in dit geval de plicht en drang een gewonde vriend te helpen) welke bij één v/d slachtoffers mogelijk heeft kunnen leiden tot een verkeerde inschatting van het gevaar en dood als gevolg, ook moet worden gezien als dood door schuld. Juridisch gezien lijkt mij dit niet het geval.
Vb1. Man probeert vrouw te verkrachten, vrouw probeert te vluchten maar komt, terwijl ze achtervolgd wordt door de man, onder een auto ==> lijkt mij door door schuld
Vb2. Man probeert vrouw te verkrachten, vrouw doet een succesvolle vluchtpoging en komt 5 minuten later aan op een veilige plek. Nog steeds hevig geëmotioneerd wil de vrouw zo snel mogelijk naar huis. Door de hevige emoties let zij echter niet goed op en komt ze onder een auto ==> lijkt mij geen dood door schuld
Uiteraard is het onmogelijk een perfect passend voorbeeld te vinden bij het treinongeluk omdat in dit soort gevallen elk klein detail invloed kan hebben op het vonnis v/d rechter. Maar ik probeer aan de hand van het voorbeeld v/d verkrachting het verschil duidelijk te maken tussen:
1. een handeling die het slachtoffer nagenoeg volledig de mogelijkheid ontneemt het ongeluk te vermijden
en
2. een handeling die er wel aan bijdraagt dat het slachoffer verongelukt (en/of dit indirect ook veroorzaakt heeft), Dit echter zonder het slachtoffer alle keus op alternatieve handeling, waardoor het ongeluk zou kunnen worden voorkomen, te ontnemen.
Maar goed, ik ben geen jurist, dit is puur mijn interpretatie van hoe 'dood door schuld' door juristen zou kunnen worden uitgelegd.