quote:
Angst is bindende factor kabinet-Balkenende IV
Hoera, hoera, het kabinet-Balkenende IV is jarig. Het kabinet van samenwerken, samenleven, samendoen en ook zeker samenspelen is één jaar aan de macht. Ze zijn in het Catshuis heel blij dat ze het een jaar hebben volgehouden.
Het is, om met VVD-fractievoorzitter Mark Rutte te spreken, een links kabinet onder leiding van een CDA'er. Het kabinet van samenwerken wil de cohesie in de samenleving doen herleven. Maar beschikt het zelf over enige cohesie?
Moeite
De Volkskrant van 22 februari berichtte dat premier Jan Peter Balkenende (CDA) eind december zijn ministers waarschuwde voor een kabinetcrisis. Het ging om bezuinigingen.
Het kabinet is geen geoliede machine, omdat alles moet worden uitonderhandeld. Een tweede ontslagrechtaffaire kan het kabinet zich niet veroorloven. Kortom, ze kunnen met moeite samenwerken.
Volgens de Volkskrant leidde de oproep tot bezinning tot een besloten diner in het Catshuis waarbij de premier, de twee vicepremiers en de drie fractievoorzitters van de coalitiepartijen moesten nagaan wat de regeringsploeg bindt.
Slecht kabinet
Is dat niet wonderbaarlijk?! Een kabinet van samenwerken en samenspelen beschikt zelf niet of nauwelijks over voldoende cohesie. Toch willen ze de maatschappelijke cohesie versterken.
Het gebrek aan een interne cohesie is precies de reden waarom dit kabinet het nemen van de moeilijke besluiten vermijdt. De vraag is nu wanneer dit kabinet valt.
Niet gauw, omdat het angst is wat dit kabinet bindt. Angst voor de verkiezingen is de bindende factor voor de coalitiegenoten. Een bang kabinet is altijd een slecht kabinet. En de prijs daarvoor zal door ons, de belastingbetalers, moeten worden betaald.
Niet populair
Waartoe zal deze angst leiden? Volgens de politieke commentator van de Volkskrant, Hans Wansink, leidt dit tot profileringsdrift.
Wansink is een zeer scherp waarnemer: 'Door de partijpolitieke profileringsdrift lost het kabinet-Balkenende IV nijpende kwesties niet op en is de kiezer ontevredener dan ooit.'
Uiteraard is dit kabinet niet populair. Omdat dit kabinet niet in staat is fundamentele besluiten te nemen op het gebied van de verzorgingsstaat, immigratie, verkeer en islam.
Vijand
Hieruit moeten we overigens ook niet afleiden dat de oppositie klaar staat om het roer over te nemen. De SP was niet bereid in dit nogal linkse kabinet te gaan zitten. De SP wil wel kletsen maar niet regeren.
En de VVD is nu noch ideologisch, noch organisatorisch klaar om een reëel alternatief te zijn. De VVD moet nog herstellen van de stammenoorlog en bereid zijn om voor een duidelijke richting te kiezen.
Dit kabinet zal daarom minstens nog een jaar regeren. Met alle gevolgen van dien. Het enige waartoe ze nog steeds in staat zijn, is de kruistocht tegen Geert Wilders.
Balkenende wil de maatschappelijke cohesie vormgeven rond de strijd tegen de vijand. En dat is Geert Wilders. Niets voor niets lieten ze de filmplannen van Wilders naar de media lekken. De politieke vijand, Geert Wilders, is een welkome afleidingsmanoeuvre voor een besluiteloos kabinet.
BronEen hele scherpe analyse van het huidige kabinet die staat als een huis. Het wordt dus echt tijd dat er een kabinet komt dat echt gaat regeren.
Ik denk dat hiervoor wel dit kabinet moet vallen omdat dit kabinet het gewoon niet kan. Of zie ik dit verkeerd?
Experience is what you get when you don't get what you wanted
Take my advice ... I don't use it anyway...
Een goede Fok! SearchEen goede Fok! Search