FOK!forum / Voetbal / Hard Gras on Tour
TerroRobbiemaandag 17 september 2007 @ 11:42
Hard gras On Tour
Wie het blad Hard Gras kent weet dat het in het literaire voetbaltijdschrift over veel meer gaat dan voetbal alleen. De verhalen zitten vol tragedie, helden en zaken als verlies, euforie, teleurstelling en machtstrijd. Het gaat kortom over het leven zelf en dat maakt dat Hard Gras On Tour een avond is voor niet alleen de voetballiefhebber. In een wisselende, maar altijd ijzersterke bezetting van topschrijvers en verhalenvertellers als Henk Spaan, Hugo Borst, Matthijs van Nieuwkerk, Herman Koch en Anna Enquist staat het vijfkoppige Hard Gras team garant voor een enerverende ''2 keer 45 minuten".



Hier meer informatie over waar en wanneer

Is iemand al geweest of nog van plan om te gaan?

Deel hier uw mening en ervaring.
TerroRobbiemaandag 17 september 2007 @ 11:42
Vanavond is het in Den Bosch, maar de plaatselijke FC speelt ook thuis.
M0NTANAmaandag 17 september 2007 @ 11:56
Volgende week, maandag 24 september, mag ik gaan. Ben benieuwd!
Ruudmaandag 17 september 2007 @ 12:01
misschien ga ik dan ook wel, de 24e

tvp
TerroRobbiemaandag 17 september 2007 @ 15:54
Meeting
SteveBallmermaandag 17 september 2007 @ 16:19
Zaterdag de 29e ga ik en ik kijk er naar uit.
MaxPowermaandag 17 september 2007 @ 16:47
anders open je dit topic even 2 weken eerder? Ze zijn al in Groningen geweest
SteveBallmermaandag 17 september 2007 @ 16:53
quote:
Op maandag 17 september 2007 16:47 schreef MaxPower het volgende:
anders open je dit topic even 2 weken eerder? Ze zijn al in Groningen geweest
Je kan nog naar Leeuwarden.
Je bent student dus je krijgt korting op vervoer en op je toegangskaart.
Wat wil je nog meer?

http://www.harmonie.nl/Detail.aspx?event-key=1660
SteveBallmermaandag 17 september 2007 @ 16:57
In Leeuwarden geen korting zie ik net...
TerroRobbiemaandag 17 september 2007 @ 17:02
quote:
Op maandag 17 september 2007 16:47 schreef MaxPower het volgende:
anders open je dit topic even 2 weken eerder? Ze zijn al in Groningen geweest
Sorry
MaxPowermaandag 24 september 2007 @ 12:25
Morgen wellicht naar Leeuwarden!
M0NTANAmaandag 24 september 2007 @ 12:26
quote:
Op maandag 24 september 2007 12:25 schreef MaxPower het volgende:
Morgen wellicht naar Leeuwarden!
Kan je vanavond vertellen of het de moeite waard is.
MaxPowermaandag 24 september 2007 @ 12:27
Nee, morgenavond wel.

edit: je hebt het over jezelf.
M0NTANAmaandag 24 september 2007 @ 12:28
quote:
Op maandag 24 september 2007 12:27 schreef MaxPower het volgende:
Nee, morgenavond wel.

edit: je hebt het over jezelf.
Klopt, zinnen beginnen met "ik" kan natuurlijk niet.
MaxPowermaandag 24 september 2007 @ 12:54
Ik wacht je oordeel even af voor ik een kaartje van een vriend van me overkoop.
M0NTANAmaandag 24 september 2007 @ 23:21
Anna Enquist vond ik maar kut, Herman Koch was goed, Hugo Borst tegenvallend, eerste verhaal van Marcel van Roosmalen een beetje langdradig en Frans Thomése was geweldig gortdroog. Al met al goed vermaakt, leuk ook het terughalen van het video-interview met Marco van Basten uit 1996, waarin hij zei dat hij hoopte niet zo stom te zijn om terug te keren in de voetballerij in een coachende rol.
MaxPowerdinsdag 25 september 2007 @ 08:10
Ok dan. Ik ga heen vanavond.
MaxPowerwoensdag 26 september 2007 @ 00:15
Het was geweldig!

- Herman Koch
- Frans Thomese
- Kees 't Hart
- Rotterdamse dude over Kiprich en Gyan
- Henk Spaan.
- Anna Enqvist.

Heb echt ontzettend gelachen, leek wel een cabaretshow. Op zich een vreemde gewaarwording om naar schrijvers te kijken die uit eigen werk voorlezen. Aan de andere kant spelen bands op een concert ook liedjes die je op CD al 100x gehoord hebt.

Herman Koch had echt een briljant verhaal over dat hij met zjin zoontje de film Hooligans had gekeken en dat zijn zoontje de volgende wedstrijd in de parkeergarage zijn capuchon opdeed 'zodat ze je minder snel herkennen op de camera;s'

Frans Thomese had iets wat in de titel begon over Sankt Pauli maar eindigde met een hoer op de achterbank opgepiklt op een illegaal feest in een parkeergarage in Hamburg. Te droog gewoon.

Tenenkrommend einde trouwens met een zingende Henk Spaan.
SteveBallmerwoensdag 26 september 2007 @ 00:18
Heerlijk. Ik ben er klaar voor.
Ruudwoensdag 26 september 2007 @ 00:40
quote:
Op woensdag 26 september 2007 00:15 schreef MaxPower het volgende:
Frans Thomese had iets wat in de titel begon over Sankt Pauli maar eindigde met een hoer op de achterbank opgepiklt op een illegaal feest in een parkeergarage in Hamburg. Te droog gewoon.
het stadion van Sankt Pauli ligt dan ook vlak bij de Reeperbahn
SteveBallmerwoensdag 26 september 2007 @ 00:41
quote:
Op woensdag 26 september 2007 00:40 schreef ruud_fr het volgende:
Sankt Pauli ligt dan ook vlak bij de Reeperbahn
Beruchte club.
Wallen FC zeg maar.
tong80woensdag 26 september 2007 @ 00:43
Leuk dat Thomese goede was. Hij ziet er niet uit als een voetballiefhebber. Zijun boeken geven er ook geen aanleiding toe. Maar hij komt uit Bommel waar ik woon en hij opgroeide voetbalde bij FC Zaltbommel, onze vijand. Schreef ooit een leuek mooie sentimentele column over zijn jeugdvriendje. Die het grootste talent van Bommel was maar spiegiesch in de war raakte. Leuke man.

M0NTANAwoensdag 26 september 2007 @ 00:47
quote:
Op woensdag 26 september 2007 00:15 schreef MaxPower het volgende:
Herman Koch had echt een briljant verhaal over dat hij met zjin zoontje de film Hooligans had gekeken en dat zijn zoontje de volgende wedstrijd in de parkeergarage zijn capuchon opdeed 'zodat ze je minder snel herkennen op de camera;s'
Heel goed stuk, zijn opkomst was ook leuk. Wilde niet zeggen voor welke club hij was, maar wel dat die bewuste club tot tweemaal toe in de voorronde van de CL werd uitgeschakeld. Tweede verhaal was over zijn tijd in Barcelona zeker?
quote:
Frans Thomese had iets wat in de titel begon over Sankt Pauli maar eindigde met een hoer op de achterbank opgepiklt op een illegaal feest in een parkeergarage in Hamburg. Te droog gewoon.
Zoals ik al zei, gortdroog gewoon! Tweede verhaal heette "de Duitsers" zeker?
MaxPowerwoensdag 26 september 2007 @ 08:14
quote:
Op woensdag 26 september 2007 00:47 schreef M0NTANA het volgende:

[..]

Heel goed stuk, zijn opkomst was ook leuk. Wilde niet zeggen voor welke club hij was, maar wel dat die bewuste club tot tweemaal toe in de voorronde van de CL werd uitgeschakeld. Tweede verhaal was over zijn tijd in Barcelona zeker?
Ja, die over Barcelona was ook mooi. 'Es Holandes!'
quote:
Zoals ik al zei, gortdroog gewoon! Tweede verhaal heette "de Duitsers" zeker?
Klopt.
Jayrocksawaywoensdag 26 september 2007 @ 16:33
Hele vette avond gehad! Allemaal erg hilarische verhalen, alleen die gedichten van Enquist
Hieronder een recensie uit het Friesch Dagblad.
quote:
‘Hard Gras on tour’ mag nog wel wat smeuďger
JOHAN VELLINGA
Ze zijn er bij bosjes; mannen die gras vreten, Hard Gras welteverstaan. Ze laten zich meevoeren in literaire voetbalverhalen aan de hand van echte schrijvers. Verhalen vol tragedie, met veel gevoel opgepende anekdotes. Over wezenlijke zaken als verlies, euforie, teleurstelling, traditie en macht. Verzamelaars die enkele van de tot nu toe verschenen 55 exemplaren missen bieden zo vijftig euro voor dat ene ontbrekende exemplaar.
Hard Gras slaat al sinds 1994 een brug tussen tijdschrift en literatuur. Nu slaat het magazine van Henk Spaan, Hugo Borst en Matthijs van Nieuwkerk een brug tussen de schouwburg en het voetbalstadion. Met Hard Gras on tour. Als het over voetbal gaat willen zelfs toneelhaters wel een avondje naar de Leeuwarder Harmonie.
Het was de vraag of gevestigde namen als eerder genoemd drietal en medewerkers als Anna Enquist, Frans Thomése, Marcel van Roosmalen, Theun de Winter, Herman Koch en Wilfried de Jong ook in het gesproken woord zouden boeien. Hoewel de setting erg sober was en er weinig gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheden op toneel konden de verhalen op zich de avond prima dragen.
Spaan heeft voor de gelegenheid de Friese schrijver Kees ’t Hart uitgenodigd en hij draagt voor uit een verhaal dat zich afspeelt tijdens een trip met trainer Gertjan Verbeek naar Israël, in verband met de UEFA Cup-wedstrijd van Heerenveen tegen Maccabi. Hij draaft op nadat het publiek als inleiding vertederd naar een pupillenwedstrijd tussen Ajax en Feijenoord heeft gekeken. Met Willem van Hanegem en Louis van Gaal als coaches.
De hoofdmoot is het voorlezen uit eerder in Hard Gras gepubliceerd werk. De gedichten van Anna Enquist en ’t Hart zijn niet echt op hun plek in het theater. Dat geldt wel voor de sappige pennenvruchten van Feyenoord-man Michel van Egmond en de cynische schrijver Frans Thomése. Van Egmond beschrijft treffend de liefde van Het Legioen voor de antihelden József Kiprich, Christian Gyan en natuurlijk Ed de Goey van hun club, Thomése heeft de lachers al op zijn hand als hij aanvangt met een uitgezucht: ,,De Duiters.”
Voetbalhumor maakt het een vlotte avond. Smeuďge verhaaltjes van Herman Koch (Jiskefet), intermezzo’s van floorleader Spaan, een hilarisch oud fragment uit het tv-programma Studio Spaan wisselen elkaar in rap tempo af.
Toch ontbreekt er iets. Geen woord over Cambuur. De club ontbreekt blijkbaar in de analen van Hard Gras. Zonde, want over deze club horen de toeschouwers toch liever een verhaal dan dat ze het tragische afscheid van Marco van Basten nog eens zien.
Een gemiste kans die door de afsluitende meezinger over de matige voetballer Willem (op de wijs van Ronnie Wilkins’ Love of the common people) niet goed gemaakt wordt. Al met al is Hard Gras on Tour een heerlijk avondje voor voetballiefhebbers, al mag de voorstelling best wat smeuďger.
MaxPowerdonderdag 27 september 2007 @ 20:12
Geestig dat het filmpje van Studio Spaan wat ze op het toneel gebruiken nu zo actueel is. Ben benieuwd hoe ze er op ingaan in de nog komende voorstellingen.
TerroRobbiezaterdag 13 september 2008 @ 15:29
quote:
Hard gras on tour 2008
Wegens succes keert Hard gras on tour dit jaar weer terug. In een steeds wisselende samenstelling draagt het Hard gras-team voetbalverhalen en -gedichten voor. Henk Spaan, Matthijs van Nieuwkerk, Hugo Borst, Anna Enquist, Frans Thomése, Marcel van Roosmalen, Theun de Winter, Herman Koch, Wilfried de Jong en anderen traden eerder op met hun Hard gras-werk en hadden daarmee daverend succes. Hard gras-lezers zijn van harte welkom bij deze avonden, maar wees er op tijd bij! Informeer voor aanvangstijden en kaartverkoop bij de theaters zelf.
http://www.hardgras.nl/?s1=1302211534315879558&
Blawhzaterdag 13 september 2008 @ 15:46
quote:
Op vrijdag 12 september 2008 20:16 schreef The_Verve het volgende:

Hard Gras on tour 2008
Wegens succes keert Hard gras on tour dit jaar weer terug. In een steeds wisselende samenstelling draagt het Hard gras-team voetbalverhalen en -gedichten voor. Henk Spaan, Matthijs van Nieuwkerk, Hugo Borst, Anna Enquist, Frans Thomése, Marcel van Roosmalen, Theun de Winter, Herman Koch, Wilfried de Jong en anderen traden eerder op met hun Hard gras-werk en hadden daarmee daverend succes. Hard gras-lezers zijn van harte welkom bij deze avonden, maar wees er op tijd bij! Informeer voor aanvangstijden en kaartverkoop bij de theaters zelf.

Dat 'wees er op tijd bij' is bepaald geen verkooppraatje. De voorstelling in De Oosterpoort Groningen (12 oktober) is inmiddels al uitverkocht.
quote:
Op vrijdag 12 september 2008 20:21 schreef methodmich het volgende:
Ai, zonde man! Is toch altijd wel erg leuk.

* methodmich gaat wel, in oktober in Rotterdam.
quote:
Op zaterdag 13 september 2008 01:58 schreef Bjoro het volgende:
* Bjoro is afgelopen seizoen geweest. Was erg leuk
quote:
Op zaterdag 13 september 2008 14:51 schreef The_Verve het volgende:
* The_Verve gaat kaarten regelen voor de voorstelling in Stadskanaal of Drachten.
Gordon_Shumwayzaterdag 13 september 2008 @ 19:44
Ze komen ook in Arnhem zag ik, maar eens zien of er nog kaarten te krijgen zijn.
Orangezzaterdag 13 september 2008 @ 21:16
Gaan binnenkort ook heen. Ben zeer benieuwd. Ziet er allemaal wel veelbelovend uit!
The_Vervezaterdag 13 september 2008 @ 21:48
Inmiddels kaarten besteld voor 4 oktober in Drachten.
Orangezzaterdag 13 september 2008 @ 21:56
quote:
Op zaterdag 13 september 2008 21:48 schreef The_Verve het volgende:
Inmiddels kaarten besteld voor 4 oktober in Drachten.
Mooi! Ik noteer het direct even in de agenda. PB me het bedrag even dat ik verschuldigd ben.
methodmichzondag 14 september 2008 @ 17:13
Ik ben wel benieuwd wie er die avond zullen staan. Is een wisselende samenstelling toch, als ik me niet vergis?
#ANONIEMzondag 14 september 2008 @ 17:21
quote:
Op zondag 14 september 2008 17:13 schreef methodmich het volgende:
Ik ben wel benieuwd wie er die avond zullen staan. Is een wisselende samenstelling toch, als ik me niet vergis?
Matthijs van Nieuwkerk zul je nooit doordeweeks zien
Wilfried de Jong niet op maandagen
Hugo Borst niet op zondagen

Mogen ze op de site van desbetreffende theaters best duidelijker aangeven.
methodmichzondag 14 september 2008 @ 17:23
Nou, kijk aan, ik ga op zaterdag, dus nog altijd kans op alledrie dan.

Maar idd, wel handig als dit doorgegeven wordt vooraf.
The_Vervezondag 14 september 2008 @ 20:29
Ik, ook als liefhebber van Jiskefet, hoop dat Herman Koch er in ieder geval bij is wanneer ik ga. De rest van de samenstelling maakt me niet zoveel uit. Spaan, Borst en Van Nieuwkerk vind ik vergelijkbare types.
The_Vervezondag 5 oktober 2008 @ 00:03
Vanavond geweest. Samenstelling van vanavond: Matthijs van Nieuwkerk, Marcel van Roosdalem, Anna Enquist, Henk Spaan, Herman Koch en Frans Thomése.

Van Roosdalem is net zo'n droogkloot als zijn schrijfstijl doet vermoeden. Enquist was een hinderlijke onderbreking. Henk Spaan is altijd goed, alleen jammer dat hij een fragment uit de laatste Hard Gras ging voordragen terwijl ik deze net uit heb. Koch was grappig als altijd met zijn verhaal over de voetbalweduwe en Wuppies. Maar de show werd gestolen door Thomése die vertelde over zijn Hamburgse avonturen met J. Kessels.

Het viel me absoluut niet tegen. Hoewel ik het vertonen van filmpjes die al eens op tv zijn geweest ietwat goedkoop vond.
MaxPowerzondag 5 oktober 2008 @ 00:15
Dat verhaal van Thomese heb ik vorig seizoen al gehoord... gelukkig nu dus niet geweest. Is inderdaad wel een hilarisch verhaal.
methodmichzondag 5 oktober 2008 @ 16:37
Klinkt interessant. Anna Enquist snap ik ook nooit zo goed, waarom ze die mee laten werken. Kan best goed schrijven, maar is niet echt een "voetbalpersoon" in mijn beleving.
The_Vervezondag 5 oktober 2008 @ 19:05
Nico Dijkshoorn zou een goede vervanger zijn...
methodmichvrijdag 24 oktober 2008 @ 20:20
Nou, gezellig morgenavond in Luxor dus. Direct door uit Noordwijk, eten in R'dam en dan knallen. Druk dagje, maar hopelijk meer dan de moeite waard.

Borst zal er in "zijn stad" toch wel zijn, denk ik. Zondag meer...
Proud2beDiepfrieszaterdag 25 oktober 2008 @ 23:57
Ah, ik ben mooi op tijd om nog een voorstelling in Drachten, Leeuwarden, Groningen of desnoods Stadskanaal of Zwolle te kunnen bezoeken

Tvp'tje dan maar voor volgend jaar?
methodmichzondag 26 oktober 2008 @ 15:14
Leuk, wij hadden de volledige crew.

Van Nieuwkerk opende de avond en vertelde dat hij eigenlijk alleen in het weekend kan. Hij mocht nu mee, maar moest alles aan elkaar praten en een beetje over de geschiedenis vertellen van het blad. Meer mocht hij naar eigen zeggen niet.

Toen kwam Nico Dijkshoorn, met een column over Holland Sport, waar Van Nieuwkerk zelf ook compleet op stuk ging. Daarna mocht Anna Enquist vijf gedichten voorlezen, iets wat ze later herhaalde. Best mooie gedichten, maar het viel allemaal een beetje weg bij de rest. Henk Spaan kwam toen, begon met een verhaal over het meisjesteam waar hij trainer van is en dat een zwaar uitduel bij Stormvogels Telstar speelde.

Vervolgens was het de beurt aan Herman Koch, die over de voetbalweduwe vertelde. Frans Thomése vertelde ook bij ons het inderdaad hilarische verhaal over zijn avonturen in Hamburg, nadat overigens eerst Hugo Borst een aangrijpend verhaal over Rusland - Nederland kijken met zijn moeder, kort na de dood van zijn vader, verteld had.

Diverse auteurs begonnen toen aan ronde twee. Spaan deed een gedicht over de zus van Maldini, ooit ook in een dichtbundel verschenen, en Herman Koch vertelde over zijn verdrietige WK finale in 1974, hoewel de troost wel okee was. Thomése ging in de herkansing, want hij moest van Van Nieuwkerk over voetbal vertellen, en had een leuk stuk over de Duitsers die altijd favoriet zijn, terwijl geen mens de spelers kent.

Borst had een verhaal over Korstjes moeten vertellen, maar omdat hij SMS kreeg uit Groningen (3-0 achter) wilde hij iets doen. Hij ging daarom, om Sparta te redden, het gedicht van Deelder voordragen. Het werkte, want het bleef 3-0, zei hij tot besluit. Toen kwam ook Marcel van Roosmalen nog, die een mooi verhaal over de vechtadelaar van Vitesse vertelde.

Dijkshoorn sloot daarna af met een serie hilarische gedichten over o.a. Van Gaal en Perez, hoewel het vaak meer oneliners waren.

Tot besluit zong Henk Spaan zijn lied over "Stille Willem", met Anna Enquist achter de piano en de rest, inclusief publiek, als koor.

Wij hadden eveneens enkele oude filmpjes van Die 2 / Studio Spaan. Over Only Friends, Spellie & Koetje aan tafel bij Spaan en Van Gaal / Van Hanegem in een mini Feyenoord - Ajax. Op zich wel leuke en mooie filmpjes, maar wel al bekend.

Verder toch opvallend veel vrouwen in een vrijwel volle zaal, waarin ook Gertjan Verbeek had plaats genomen. Gelukkig voor hem weinig Feyenoord-grappen en verwijzingen.
Rucebomaandag 27 oktober 2008 @ 20:05
Volgend jaar ook maar eens heengaan, lijkt me wel leuk. Ze komen alleen weinig in het zuiden zie ik, maar Maastricht moet wel te doen zijn .
methodmichdinsdag 28 oktober 2008 @ 17:34
Is zeker een aanrader, hoewel misschien minder als je alle Hard Grassen leest, dat weet ik niet zeker. Maar dan nog is het weer anders als het je wordt voorgedragen / gelezen natuurlijk.

Rotterdam was volgens Van Nieuwkerk "een droomlocatie", maar wellicht zegt ie dat wel overal.
alpekowoensdag 29 oktober 2008 @ 17:06
Hey was jij er ook methodmich.... waar zat jij?
methodmichwoensdag 29 oktober 2008 @ 17:09
Eens denken, volgens mij dezelfde rij, maar dan paar stoelen verder.... Naast Scharendrecht.