quote:
Op dinsdag 7 augustus 2007 15:22 schreef JDude het volgende:Wat houdt dat Summer gebeuren in? Is dat toffe muziek?
Anders komt iedereen toch gewoon naar Breda
![]()
.
Redelijk Gothic, Black Metal, Metal gerichte muziek
Over het festival
Op 9, 10, 11 en 12 augustus 2007 brengt het Utrechtse Summer Darkness festival weer aan de oppervlakte wat in de donkere ondergronds borrelt, broeit en bruist. Summer Darkness is het grootste underground lifestyle event van Nederland en legt zijn focus met name op het gothic genre. Dit is een rijkgeschakeerde stroming waarbinnen bijvoorbeeld electro, industrial, deathrock, darkwave, futurepop, industrial rock, doommetal, maar ook middeleeuwse folk en crossovers zoals electroclash een plek vinden.
Summer Darkness bedient de underground, maar laat ook zien dat diezelfde underground de voedingsbodem is voor veel mainstream succesverhalen. Gothic metal is nu populair maar begon ooit in de ondergronds, veel industrialacts hebben aan de basis gestaan van wat nu techno heet, donkere rockers Joy Division plaveiden de weg voor Interpol en Editors en zo kunnen we nog wel even doorgaan. De links zijn overduidelijk en Summer Darkness toont de ontwikkelingen voordat ze pop zijn geworden en laat tegelijk de acts die de bruggen slaan tussen mainstream en underground aan bod komen.
Summer Darkness is een festival als weinig andere omdat het plaatsvindt in de historische binnenstad van Utrecht. Vier dagenlang zijn de drie grootste concertzalen van Utrecht het toneel voor meer dan veertig concerten en een zestal dansavonden die tot diep in de nacht doorgaan. Bovendien is er een openingsdansavond in ACU en natuurlijk is het voor iedereen toegankelijke openingsconcert in de Nicolai kerk weer in het programma opgenomen.
Maar omdat Summer Darkness zich midden in de stad afspeelt en geen weiland-met-podium-festival is, biedt het festival meer. Immers: Utrecht is een stad met een prachtig Middeleeuws uiterlijk vol kerken, torens, grachten en werfkelders. Een passend decor voor de vaak (zwart)romantische sfeer van de geprogrammeerde muziek.
Tegelijk kunnen bezoekers profiteren van de extra’s die de stad te bieden heeft. Zo organiseert Summer Darkness stadswandelingen en picknicks in stadsparken, varen festivalboten door de grachten om bezoekers tussen de verschillende zalen te vervoeren, vindt op het pittoreske Domplein een openlucht gothic markt plaats en zal Summer Darkness dit jaar de handen ineens slaan met het Centraal Museum om ook daar speciale festivalrondleidingen te gaan houden.
Bovendien is de underground lifestyle breder dan muziek alleen. Voor wie verder wil kijken, doet Summer Darkness wederom zijn best ook literaire, filmische en andere aspecten van de gothic lifestyle voor het voetlicht te brengen. Bijvoorbeeld in de vorm van lezingen en modeshows.
De nadruk lag, ligt en zal blijven liggen op de muziek. 2007 markeert de vijfde editie en dat is een goede gelegenheid om even terug te kijken. Zo speelden in de voorgaande jaren Utrechts eigen metaltrots Orphanage, doommetaltoppers Paradise Lost en Moonspell en Nederlandse toppers als Epica en After Forever op Summer Darkness. Hard werk uit de elektronische hoek kwam van Suicide Commando, Dulce Liquido en Feindflug.
Grootheden uit het genre als Gothminister, het uitbundige The Crüxshadows, VNV Nation, Diary of Dreams, Qntal, Frontline Assembly en het indrukwekkende Rosa Crux, met als klap op de vuurpijl de meesters Bauhaus zelf, ontbreken niet op het palmares. Voor de fijnbesnaarde folk kon je terecht bij Estampie, Faun, het Utrechtse Omnia, Lamia en Ataraxia of Gor. Minder toegankelijk, experminteler werk was te vinden bij In Slaugter Natives, P.A.L., Coph Nia, UnterNull en PanicDHH.
Zo zet Summer Darkness al vijf jaar lang een programma neer dat zich kenmerkt door een grote diversiteit aan stijlen, tussen electro, industrial, metal, rock en folk en bovendien een breed internationaal gezelschap aan bands toont. Daarnaast biedt Summer Darkness opkomend Nederlands underground talent de gelegenheid zich aan een groter publiek voor te stellen op de speciale NL-stage. Nationaal of internationaal; keihard of fluisterzacht en alles daartussen; vijf jaar Summer Darkness biedt de staalkaart van de Lage Landen voor de donkere undergrond lifestyle in al zijn verschijningsvormen.
Summer Darkness is een gezamelijk initiatief van Tivoli, EKKO, Cybercase en MOJO Concerts.