quote:
Op donderdag 3 mei 2012 02:34 schreef anarchitect het volgende:[..]
Dubbel inkomen, goede salarissen, overwaarde in huidige woning -> $$$
De markt is al een tijdje aan het dalen. De schade voor woninging in goede locaties zal beperkt blijven, hopen we dan maar. En anders wonen we in een woning die in een paar jaar is afbetaald en waar we nog jaren goed kunnen wonen.
Het grote probleem met huren hier is dat je als huurder nauwelijks beschermd bent. Het is totaal het tegenovergestelde van in Nederland. Als je pech hebt kun je ieder jaar verhuizen. Die onzekerheid gaf voor ons de doorslag om te kopen.
Ik heb daar eens een beetje feitenonderzoek naar gedaan

Veel starters beginnen met een 'investment pand' te kopen dat te verhuren. Voordeel: rente fiscaal aftrekbaar, alle andere kosten ook, pand fiscaal afschrijven. In de tussentijd huren ze zelf ergens iets bescheidens of delen ze een kamer/huis. Op die manier bouwen ze (fiscaal gefacilieerd) vermogen op. Niet gehinderd door al te veel wettelijke beperkingen inderdaad. Is ook een beetje de nationale sport (samen met 'entertaining'

). Verder denken Ozzies in de steden kennelijk heel makkelijk over schuld en groei voor altijd

Op plekken als Sydney eastern suburbs geldt bovendien dat er veel instroom is van Japans, Chinees en Russisch geld. Voor de laatste twee geldt dat buitenlands vastgoed zekerder geacht wordt dan een banksaldo in eigen land - of dat het geld simpelweg niet te verantwoorden is in eigen land

Schaarste speelt daar ook een rol. Er is simpelweg geen enkele plek om iets bij te bouwen, hooguit kunnen oude panden vervangen worden. En het is een lifestyle choice van mensen die het zich kunnen veroorloven, en inderdaad een substantieel deel van hun inkomen ervoor over hebben om in een wereldstad te wonen en 's ochtends eerst naar het strand te kruipen voor een surf of een duik in de rockpool, tussen soortgenoten (phun intended

). Voor mensen die daar wonen is een goedkoper huis in de wild wild west simpelweg geen optie. Nog afgezien van reistijden.
Ga een uur buiten Sydney, en de prijzen (en de markt) wordt heel anders.
De lonen in technisch/tradie en zorggerelateerde beroepen liggen inderdaad een stuk hoger, maar functies die in Nederland hoog betaald worden (dienstverlenend zoals juristen, accountants etc.) een stuk lager (althans bruto; netto zal het niet zo veel uitmaken). Zelfs met de huidige dure $.
Gevoelsmatig zeg ik dat een dubbele m2 prijs ten opzichte van Amsterdam niet zo realistisch is, maar objectief zie ik daar niet zoveel verandering in komen tenzij er een majeure mindshift plaatsvindt. Als mensen in Nederland klagen dat de huizen te duur zijn, denk ik wel eens 'wft'? (ook gebaseerd op ervaring met andere wereldsteden overigens)
Hindsight is only now in reverse
B is for Bogan and
Y is for Yobbo (Aussie rocks!)