https://www.nrc.nl/nieuws(...)stenigingen-a418279439 zweepslagen voor overspel of diefstal: in Afghanistan zijn lijfstraffen volop terugSharia Hoewel dit Taliban-regime gematigder zegt te zijn dan vroeger, steken gruwelijke vonnissen weer de kop op, blijkt uit onderzoek.
Een vrouw krijgt in 2015 honderd zweepslagen. Ook toen waren er sporadisch lijfstraffen, bijvoorbeeld opgelegd door informele veldrechtbanken van de Taliban.Overspel, diefstal en het weglopen van huis klinken misschien als drie heel uiteenlopende zaken, maar in de Afghaanse provincie Takhar zijn het drie precies gelijkwaardige misdrijven. Op 11 november vorig jaar kregen tien mannen en negen vrouwen, na het vrijdagmiddaggebed in een plaatselijke moskee, ieder 39 zweepslagen voor het begaan van een van deze vergrijpen.
Dat meldde althans het Afghaanse Hooggerechtshof enkele dagen later op het platform X, toen nog Twitter. Het Hof sloot zijn bericht af met de opmerking dat de afranseling ,,een waarschuwing zal zijn voor criminelen en een les voor anderen". Het was een van de eerste officiële sharia-straffen die het Taliban-regime uitvoerde sinds het in 2021 de macht in het land had heroverd.
Een dag later stelde de opperste leider van de Taliban, Hibatullah Akhundzada, de conservatief-islamitische sharia-rechtspraak verplicht voor alle rechtbanken in het land. ,,Dit is mijn bevel en daarom is toepassing ervan verplicht", zei hij volgens een woordvoerder. Daarna volgden de shariavonnissen elkaar snel op. Tussen 26 oktober 2022 en 26 oktober 2023 zijn er zeker 71 uitspraken gedaan, waarin 417 Afghanen tot lijfstraffen werden veroordeeld. Negen van hen werden ter dood veroordeeld wegens moord, de andere 408 personen kregen zweepslagen opgelegd.
Lees verder:
https://www.nrc.nl/nieuws(...)stenigingen-a4182794