quote:Belga Sport is een achtdelige documentaire reeks over memorabele momenten en verhalen uit de moderne sportgeschiedenis. Tegelijk gaat Belga Sport telkens ook op zoek naar het gen van kampioenen. Wat maakt 'een kampioen van bij ons' tot kampioen? Heroïsche overwinningen? Of zijn we toch veeleer een volk van manmoedig verweer, onnavolgbare improvisatie en onverdiende nederlagen?
Aan de hand van archiefbeelden en interviews met betrokkenen en kroongetuigen houdt Belga Sport historische sportgebeurtenissen tegen het licht, in de hoop ook een inkijk in de ziel van onze sportlui te verwerven en hen zo te geven waar ze, na alle geleverde inspanningen, recht op hebben: eeuwige roem en glorie. Op maandag om 20.50 u., vanaf 19 maart op Canvas.
Ooit waren we de dappersten van alle Galliërs. En in de sport waren we dat zelfs nog niet zo gek lang geleden. Wie in de Franse Alpen een col buiten categorie bedwong, kwam op zijn weg naar de top een flandrien tegen. Wie in de gietende regen op de Nürburgring trainingsritten reed, kreeg af te rekenen met een Brusselaar in een razende bolide, aangedreven door hartstocht en doodsverachting. En wie plooide in het Stadio Olimpico pas in de allerlaatste seconde voor de pletwals van de Mannschaft?
Belga Sport, met de stem van voormalig radioreporter Carlos De Veene, zal niet alleen alle Vlaamse tifosi recht in het sporthart raken, maar ook elke liefhebber van het goed doorwrochte 'document humain'."
quote:Ivo Van Damme, een groot hart
Maandag 19 maart 2007
Op 29 december 1976, omstreeks 14 uur, loopt op verschillende nieuwsredacties een dringend bericht binnen: Ivo Van Damme is in het Zuiden van Frankrijk verongelukt.
Niemand wil of kan het aanvankelijk geloven, maar de telex brengt de bevestiging: terugkerend van een stage in Marseille is de tweeëntwintigjarige hardloper omgekomen in een onbegrijpelijk auto-ongeluk in de buurt van Orange.
Ivo had op 22 jaar al naam en faam gemaakt in de internationale atletiekwereld. Hij had het 20 jaar oude record van Roger Moens op de 800m gebroken en in de zomer van 1976 op de Olympische Spelen in Montreal twee zilveren medailles behaald. ,,Wie mij klopt zal het wereldrecord moeten breken'', sprak Ivo Van Damme. Hij kreeg gelijk. De Cubaan Alberto Juantorena kreeg het olympische goud van de 800 meter in Montreal, in een wereldrecord. Van Damme klokte 1'43''86 af. Die tijd is 21 jaar later nog altijd het Belgische record en een internationale toptijd.
Hij was ook Europees recordhouder op de 1000 meter en Europees kampioen op de 800 meter indoor. Ivo Van Damme - 1m92 groot, ambitieus en toegewijd - moest de opvolger worden van Gaston Reiff, Etienne Gailly, Gaston Roelants, Miel Puttemans en Karel Lismont, Belgische atleten die in het verleden in grote internationale competities meermaals hadden uitgeblonken.
België was eind 1976 in shock. De omstandigheden van Ivo's ongeluk zijn nooit opgehelderd. Is hij in slaap gevallen achter het stuur? Heeft hij zelfmoord gepleegd? Begaf zijn hart het? Of werd hij midden op de Route du Soleil getroffen door een beroerte?
Samen met Ivo's moeder, zijn broer Dirk, zijn toenmalige verloofde Rita Thijs en oud-collega's onder wie Roelants, Puttemans, Brijdenbach, maar ook Alberto Juantorena en Sebastian Coe schetst Belga Sport de korte, maar uitzonderlijke carrière van de jonge, charismatische atleet.
Belga Sport kon als eerste het medische dossier van Ivo's overlijden inkijken en probeert samen met ooggetuigen van het ongeval, dertig jaar na dato, uit te zoeken waarom het noodlot toesloeg op die dag. Kortom, waarom verduisterde net die dag de zon in Orange?
Inderdaad. Strakke actie van Ickx in de laatste etappe.quote:Op dinsdag 27 maart 2007 16:37 schreef Postlezer het volgende:En dan die Parijs Dakar van 91(?) , waar die op kop lag maar doordat die een kop-munt spelletje verloor moest een andere teammaat winnen![]()
Ontluisterend inderdaad van Van der Elst...quote:Op maandag 2 april 2007 21:46 schreef Joost-mag-het-weten het volgende:
Vandaag was het een indrukwekkende reportage over de Francois "Swat" Van Der Elst. Het leven kan mooi zijn, maar ook verdomd hard.
Ik citeer: "Uit de tijd dat de Belgen nog konden sporten"quote:Volgende week gaat het trouwens over het duel Lemond - Fignon in de Tour ...
Lemond reed toen voor het Belgische ADR hé. Met oa José De Cauwer als ploegleider ...quote:Op maandag 2 april 2007 22:55 schreef wimderon het volgende:
[..]
Ontluisterend inderdaad van Van der Elst...
[..]
Ik citeer: "Uit de tijd dat de Belgen nog konden sporten"
![]()
Niettemin interessant lijkt me.
In de reportage werd nog eens de hypothese dat het om zelfmoord ging goed belicht. Het lijkt eigenlijk nog bijna de meest aannemelijke te zijn ook ...quote:Op dinsdag 3 april 2007 07:38 schreef Leatherface het volgende:
Jammer dat ik die docu over Van Damme heb gemist.
Een ware Belgische sportlegende. Ons tragisch ontvallen.
Het levensverhaal van die vent is trouwens bijzonder interessant. Jongste zoon in een gezin met 10 kinderen. En nadien in alles gesjoemeld. Op school betrapt op spieken, later bedroog hij als vertegenwoordiger van ondermeer meubelen en televisietoestellen en natuurlijk als klap op de vuurpijl dat ADR met de bijbehorende wielerploeg. En nadien ook nog het een en ander. Hij stierf trouwens nog vrij vroeg ook, op 66 jarige leeftijd. En zelfs dan deden de verhalen de ronde dat hij zijn dood geënsceneerde en nu ergens ver weg in het 'zonnige zuiden' zou leven ...quote:
Heeft de BRT dat echt live uitgezonden?quote:Op maandag 9 april 2007 21:02 schreef Joost-mag-het-weten het volgende:
Een ploegvoorstelling alsof het de Oscars waren die ze in Knokke hielden![]()
quote:
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |