Ontdekking object Toengoeska? (Astrostart)
Wetenschappers staan op het punt te ontdekken wat voor object de Tunguska explosie heeft veroorzaakt. Eind juni 1908 explodeerde een vuurbal boven een afgelegen gebied in Siberië met als gevolg dat meer dan 1200 vierkante kilometer bos in één klap werd ontbost. Zou deze ontploffing boven een stad zijn gebeurd, dan resulteerde dat waarschijnlijk in honderdduizenden tot miljoenen doden.
Wetenschappers denken dat een meteoriet de explosie heeft veroorzaakt, maar er zijn tot nu toe nooit fragmenten of inslagkraters gevonden. Daarnaast is het nog maar de vraag wat het object is geweest: een asteroïde of een komeet. Toch denken Italiaanse astronomen nu een spoor te hebben gevonden.
Acht kilometer ten noordwesten van het epicentrum van de vernietiging ligt het Cheko meer. De bodem van de ruim vijftig meter diepe poel reflecteert seismische golven. "Niemand heeft dit voorheen gezien. Het kan zijn dat het meer een inslagkrater is," vertelt Giuseppe Longo, fysicus aan de universiteit van Bologna.
Het Chevo-meer in Siberië.Deze conclusie is apart, want in de jaren '60 van de afgelopen eeuw namen wetenschappers aan dat het Chevo meer geen inslagkrater was. "Maar de technologieën om inslagkraters te ontdekken waren toen nog erg primitief", verklaart Londo.
Het onderzoeksteam wil nu bodemmonsters verzamelen om te kijken of er misschien deeltjes bij zitten van een meteoriet. Dan kan tevens geanalyseerd worden of het object een komeet of een asteroïde betreft.
![]()
Bron:
http://www.astrostart.nl/(...)ijna-ontmaskerd.html en
www.space.com