tv en laptop ook, hebben hun eigen voeding..quote:Op vrijdag 10 november 2006 20:34 schreef De_Melkboer het volgende:
Nou, als bedrading slecht contact maakt kun je wel spanningsdippen krijgen, bepaalde electronica kan daar slecht tegen. Maar een frituur overleeft dat wel.
Hell yes!! Bij mijn oma thuis was er krachtstroom aangesloten om het electrische fornuis en de electrische boiler aan te kunnen sluiten. De monteur van het fornuis had het voor elkaar gekregen om bij het vervangen van een van de kookplaten een foutje te maken in de aansluiting van het stopcontact in het fornuis: hier zaten twee fasen op in plaats van een fase en een nul. Netto betekent dit dat er 400 volt op het stopcontact staat in plaats van 230 volt.quote:Op vrijdag 10 november 2006 19:46 schreef thaduck het volgende:
[...]
Het voltage zal nooit toenemen door verkeerde bedrading, hooguit afnemen als de draden door bv lengte of dikte meer weerstand gaan bieden.
Check het ook ff op de aardpen :pquote:Op vrijdag 10 november 2006 21:44 schreef NT-T.BartMan het volgende:
[..]
Hell yes!! Bij mijn oma thuis was er krachtstroom aangesloten om het electrische fornuis en de electrische boiler aan te kunnen sluiten. De monteur van het fornuis had het voor elkaar gekregen om bij het vervangen van een van de kookplaten een foutje te maken in de aansluiting van het stopcontact in het fornuis: hier zaten twee fasen op in plaats van een fase en een nul. Netto betekent dit dat er 400 volt op het stopcontact staat in plaats van 230 volt.
Het stopcontact in het fornuis werd gebruikt voor het aansluiten van een contactgrill waarbij er gaten in het verwarmingselement brandden. Wij terug naar de winkel met de mededeling 'hij is kapot', waarna de broek van de verkoper zowat letterlijk afzakte. Even later ging de centrifuge in rook op (letterlijk), waarna we maar een gemeten hebben hoeveel spanning er op stond...
TS kan dit overigens redelijk simpel controleren met een zgn. 'spanningzoeker', zo'n doorzichtige schroevedraaier met een neonlampje er in. Als je deze in het stopcontact steekt met je vinger op de achterkant van de schroevedraaier, dan mag het lampje maar gaan branden in één van beide gaten (de fase). Bij de andere (nul) moet het lampje uitblijven. Als het in twee gaten gaat branden, bel dan als de sodemieter de NUON (of welke electrafirma je dan ook hebt), dan is je installatie gevaarlijk aangesloten!!
Een 'zwevend sterpunt' heet dat dan toch? Was niet het geval (was een flatgebouw en ze waren de enige met het probleem).quote:Op vrijdag 10 november 2006 22:56 schreef Ou-Tannu het volgende:
[..]
Check het ook ff op de aardpen :p
aarde moet er altijd bij zitten en als je uit 1 van die 3 fasen 230 volt er uit wilt krijgen moet je een nul der bij hebben hoor.quote:Op zaterdag 11 november 2006 09:33 schreef NT-T.BartMan het volgende:
[..]
Een 'zwevend sterpunt' heet dat dan toch? Was niet het geval (was een flatgebouw en ze waren de enige met het probleem).
Maar inderdaad: 3 fasen zonder aarde is ook lachen als je maar 220 volt wilt hebben....
Hmmm... volgens mij is het niet zo simpel als je hier stelt.quote:Op zaterdag 11 november 2006 10:32 schreef dekkered het volgende:
[..]
aarde moet er altijd bij zitten en als je uit 1 van die 3 fasen 230 volt er uit wilt krijgen moet je een nul der bij hebben hoor.
aarde is gewoon een overstroombeveiliging of als er een piek of dal zit in de stroom toevoer.
om eerst even op het laaste terug te komen, ik heb opleiding electro gedaan dus ik denk dat ik het ook wel weet (tuurlijk ik kan het ook wel is mis hebben).quote:Op zaterdag 11 november 2006 11:49 schreef NT-T.BartMan het volgende:
[..]
Hmmm... volgens mij is het niet zo simpel als je hier stelt.
Bij kracht/draaistroomtoepassingen in een 'ster' configuratie maak je een 'virtueel' nulpunt door de niet-gevoede kant van de belasting samen te knopen tussen de de drie fasen. Als de belasting symmetrisch is (dus alle drie de fasen worden even zwaar belast) dan 'krijgen' de drie fasen elk 230 volt.
Zie het als drie elastiekjes die je aan één uiteinde samenknoopt en dan als een soort van Mercedes-ster uitrekt. Als je aan alle drie de elastiekjes even hard trekt, dan ligt de knoop midden in de ster. Als er echter een van de stiekjes harder trekt, dan verschuift het middelpunt en worden de andere elastieken langer. Heel erg simpel voorgesteld werkt het ook zo met electra en staat de lengte van het elastiekje voor de spanning.
Door het sterpunt (het midden) te 'verankeren' aan de aarde (=0 volt) stel je zeker dat alle fasen 230 volt krijgen omdat het middelpunt niet kan verschuiven.
Het hangt even van de installatie af, maar het wegvallen van de aarding kan dus zeer verstrekkende gevolgen hebben!
Mogelijk dat iemand als Vonkenboer ofzo het beter kan uitleggen, dit is niet mijn vakgebied!
Wat ik al schreef: dit is niet mijn vakgebied en ik ga je dan ook niet tegenspreken. Ik blijf er echter bij dat het nulpunt kan gaan zweven bij een driefasenaansluiting als het niet tegen aarde ligt.quote:Op zaterdag 11 november 2006 11:56 schreef dekkered het volgende:
[..]
om eerst even op het laaste terug te komen, ik heb opleiding electro gedaan dus ik denk dat ik het ook wel weet (tuurlijk ik kan het ook wel is mis hebben).
maar je 0 volt is je NUL. je aarde heeft met dat wat je uitlegt helemaal niks te maken.
je aarde zit er voor de veiligheid als er op 1 of andere manier lekstroom / lekspanning komt dat je aarde dat afvoert en meestal ook je installatie uitschakelt door middel van een aardlekautomaat.
(voorbeeldt)
want als je het zo bekijkt je stroom/spanning komt door je fase door je lamp en gaat door je nul dan weer weg.
een schroevendraaier in een wandcontactdoos steken is nog niet erg hor als je schroevendraaier maar goed is geisoleerdt (genoeg plastic der aan als je snapt wat ik bedoel)quote:Op zaterdag 11 november 2006 19:23 schreef schwa78 het volgende:
Echt niet dat ik een schroevendraaier in het stopcontact ga steken he! Ik vraag wel effe een handige oom ofzo
De apparaten zijn overigens niet op dezelfde dag kapot gegaan. Bij mijn laptop is het trouwens waarschijnlijk de adapter die naar zn grootje is hoorde ik net.
Thx voor alle tips
lukt zo ook wel, mits je zelf een isolator bent :pquote:Op zaterdag 11 november 2006 19:31 schreef dekkered het volgende:
[..]
een schroevendraaier in een wandcontactdoos steken is nog niet erg hor als je schroevendraaier maar goed is geisoleerdt (genoeg plastic der aan als je snapt wat ik bedoel)
quote:Op zaterdag 11 november 2006 19:41 schreef Ou-Tannu het volgende:
[..]
lukt zo ook wel, mits je zelf een isolator bent :p
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |