abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_7196046
Willen de mensen die de volledige orgelwerken in de editie van Harmonia Mundi nog niet bezitten, deze zo snel mogelijk op hun verlanglijstje zetten? Want het is niet alleen schitterend, maar ook bijna uitverkocht...
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7227240
Te duur. .

Over die tempo-uitvoeringen van tegenwoordig, dat komt volgens mij allemaal door die historisch geïnformeerde uitvoeringspraktijk. Ik vraag me af of er in het manuscript daadwerkelijk aanwijzingen staan voor een snel tempo, of dat het de conclusie is van algemeen onderzoek naar de historische situatie.

Mag ik in de tussentijd nog even wijzen op de koraalfantasie waarmee de cantate BWV 96 'Herr Christ der ein'ge Gottessohn' begint? Een mystiek moment. Voorts bevinden zich in BWV 81 drie aria's, stuk voor stuk kroonjuwelen. Een goede uitvoering is hier wel zeer noodzakelijk om ze tot hun recht te laten komen. En de koren waarmee BWV 104 en BWV 105 beginnen zijn om te janken zo mooi. Mijn speurtocht is nog niet ten einde...

Wittgenstein
pi_7296549
Mag ik dan nog opmerken dat ik, niettegenstaande de hoge kwaliteit ervan, nog wel wat aan heb te merken op de inleiding van Koekepan (p.2):

- Het koor Sei nun wieder zufrieden is inderdaad van een onbevattelijke schoonheid. Maar niet alleen die drie eerste woorden zijn hier verantwoordelijk voor; zodra men de gehele tekst leert kennen, wint dit stuk nog aan betovering. De strijkerpartij, die één tel voor de tot in het oneindige veredelde zang inzet, is hypnotiserend en zou je bijna van de rest afleiden.

- BWV 4: Christ lag in Todesbanden.
De inleidende sinfonia doet je al haast omvallen, maar dat is nog slechts het begin. Weliswaar concludeert het daaropvolgende koor al dat Christus werkelijk is opgestaan, maar de toon blijft grimmig.

Hierop volgt een duet voor alt en sopraan. Een zeer plechtstatige samenspraak over de sterfelijkheid van het lichaam.

Het contrast tussen het tweede en derde deel kon haast niet groter zijn; een militante bevestiging van de overwinning op de dood door Christus, die onze plaats heeft ingenomen en schoon schip heeft gemaakt.

Het volgende deel (voor koor) is veel ingetogener, maar daarom niet minder aangrijpend. 'Es war ein wunderlicher Krieg'.
Dit is - voorzover de Protestanten die kennen - ''mystiek''.

Een hallucinerende bas-aria, een prachtig duet, en een koor dat eindigt met een verbeten 'Hallelujah' sluiten dit werk af. Telkens weer vertelt Bach hetzelfde verhaal, maar het wordt er alsmaar boeiender op.

- BWV 106: Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit.

Deze 'Actus Tragicus' begint met een sinfonia waar ik geen zinnig woord over kan zeggen; zó goed, dat je je niet kunt voorstellen dat je Bach bent.
De cantate is opgebouwd volgens het chiastisch principe; oftewel, zoals een kruis. De tegenstelling tussen Oue en Nieuwe Testament wordt in het middelste deel uitgedrukt door de dualiteit van solostem tegenover koor, door vrij arioso tegenover strenge fuga. De sopraan zingt een passage uit de Openbaring van Johannes, de overige stemmen citeren de oudtestamentische Jezus Sirach: het orkest speelt de melodie van '' Ich hab mein Sach Gott heimgestellt''. Een van de vele geniale bijkomstigheden van dit werk is wel het verband tussen de vermaning '' Bestelle dein Haus'' en '' Ich hab mein Sach Gott heimgestellt''. Uiteindelijk verstommen de stemmen van het koor één voor één; dan valt ook de hartstochtelijk smekende sopraan stil. Vrij naar Koekepan: '' Als dit je niet tot in het diepst van je ziel beroert, weet ik niet wat dat wel zou kunnen". Ik ken menig agnost of verstokt ongelovige die deze muziek op zijn begrafenis heeft laten uitvoeren, of dat nog moet laten doen.

Het volgende deel begint met een even briljante ingeving: de woorden van de stervende Christus - ''In uw handen beveel ik mijn geest'', Lucas 23: 46- worden geciteerd door de alt, die er vervolgens aan toevoegt: 'Gij, trouwe God', hebt mij verlost'. Oftewel; de woorden van Christus zijn de woorden van de gelovige geworden, omdat Hij door Zijn dood en lijden de dood heeft overwonnen ten gunste van zijn volgelingen. Bach laat de bas antwoorden: ''Heute wirst du mit mir im Paradies sein". Het vertrouwelijke du, waarmee de nietige gelovige zijn God aanspreekt, maakt dit compacte drama nog oneindig veel aangrijpender.
Het laatste koor bewaart de volmaaktheid.


(Ik heb gebruik gemaakt van enkele passages uit het voornoemde 48 Praeludia van de heer Hans Brandts Buys.)

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7314717
quote:
Op maandag 7 januari 2002 21:46 schreef Toffe_Ellende het volgende:
sebastian bach is dat niet de zanger van skid row?
ff een lekker tijdige reactie in navolging van die ontslagen ambtenaar:

Yep
Skid Row 1989 Skid Row
Skid Row 1991 Slave to the grind
Skid Row 1992 B-sides ourselves

Ze hadden er nog één maar die vond ik tegenvallen

salva cum reverentia
pi_7350167
Na alle (nu ja, alle...) cantates een korte samenvatting van de onwaardeerlijke Brandenburgse Concerten.

Brandenburg I:
In F. Voor twee hoorns, drie hobo's, fagot, violino piccolo (concerterend), twee violen, altviool, cello en basso continuo.

Het eerste deel, Allegro, is één van de mooiste voorbeelden van Bachs vindingrijkheid: het is gebaseerd op enkele minuscule motiefjes, maar gedurende vijf minuten weet Bach de toehoorder voortdurend te boeien. De verschillende timbres worden meesterlijk tegen elkaar uitgespeeld. Beheerste, kostelijke vreugde.

Het Adagio bevat dissonanten die men pas weer is gaan gebruiken toen de twintigste eeuw goed op gang was gekomen. De hobo leidt de anderen op vorstelijke wijze; het stokkende slot is onvergetelijk.

Het tweede Allegro is zó sterk, dat het verschillende tempi verdragen kan; van gelijkmatig tot gejaagd.

Het concert sluit met een Menuetto en Polacca, die al even majesteitelijk zijn als het voorgaande.

Brandenburg II:
Weer in F. Een echt concerto grosso; het concertino bestaat uit tromplet, blokfkluit, hobo en obligate viool.
Het eerste Allegro is weer gebaseerd op enkele kleine motiefjes, die door Bach tot een stroom onvermoeibare vreugde bijéén zijn gesmeed. Het contrapunt is zó ingenieus, dat het aanbeveling verdient om er met koptelefoon naar te luisteren.
Hierop volgt een van de sterkste Andantes uit de geschiedenis van de West-Europese muziek.
Het tweede Allegro is kort, maar elke tel is briljant.

Brandenburg III:
In G.
Ah! Een van mijn lievelingsstukken.
In het eerste Allegro strooit Bach kwistig met (wederom) een klein motief, waardoor het gehele deel een marskarakter krijgt. Het is een wonderbaarlijk muzikaal gevecht, dat ik met woorden geen recht kan doen. De hedendaagse uitvoeringen zijn redelijk bevredigend, maar wie werkelijk wil genieten, zal op zoek moeten gaan naar de uitvoering van Von Karajan en de Berliner Philarmoniker.
Twee akkoorden voor clavecimbel scheiden dit juweel van een volgend hoogtepunt in Bachs gehele oeuvre: het tweede Allegro.

Das teilt dem modernen Hoerer das starke Lebensgefuehl einer vergangenen Epoche mit(...)fuehrt uns wie der erste Satz an das Geheimnis des Schoepfungsvorganges(...)das rastlose Streben zieht uns mit magischer Gewalt in seinen Bann und schenkt uns in der Schlusskadenz die Genugtuung eines siegreich beendeten Kampfes -
en zo is het maar net.

Maar de pizzakoerier staat voor de deur; binnenkort zal ik verdergaan.

[Dit bericht is gewijzigd door SportsIllustrated op 15-12-2002 21:13]

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7689949
Mooie stukken, SportsIllustrated! Ik ben het toch wel met je eens over Es war ein wunderlicher Krieg uit BWV4. Cantates 4, 21 en 106... daar spreekt een duidelijke voorkeur uit voor de vroege periode. En daar zit dan ook iets in van mystiek en frisheid (?) wat in de cantates uit de Leipziger tijd in het geheel niet meer te bespeuren valt. .

Een andere verkeerde beoordeling mijnerzijds viel BWV 78 ten deel. Het geheel is hier zeker meer dan de som der delen, en ik had daarom ook het koor en het duet niet van de rest moeten isoleren. Het ademt de ernst en zwaarmoedige grandeur van de passies.

O, via deze link kun je alle cantates on-line streamen (wel is waar in uitvoeringen van Nikolaus Harnoncourt en Gustav Leonhardt -- die van de Teldec-verzameling dus) : http://www.mymp3sonline.net/bach_cantatas/mp3.asp. Dat wil zeggen, als de site weer up gaat, want hij schijnt het nu niet te doen. Hij doet het weer.

[Dit bericht is gewijzigd door Koekepan op 03-01-2003 22:22]

Wittgenstein
pi_7705397
Dank, Koekepan.
Ik kwam er net achter dat BWV 78 ''Jesu, der du meine Seele'' is...hetgeen ik altijd al voor een van de hoogtepunten van de cantates gehouden heb.

Overigens: iedereen die naar ''Aria op de G-snaar'' luistert, is het slachtoffer van zwendel.

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7792048
Kan iemand mij vertellen aan wie de stem toebehoort die in deze mp3 te beluisteren is?

http://www.geocities.com/upturnpikepointandplace/BWV78.mp3

Ik dacht eerst aan Peter Schreier, maar als dat zo is dan zingt-ie toch wel ingehouden op een bepaalde manier. Dus ik weet het niet meer. Het is in elk geval prachtig gezongen.

Wittgenstein
pi_7792055
Alsof iemand daar om 6:o9 op reageert, belachelijk.
Welterusten Koekepan , good night, ik heb heerlijk gespeeld in deze koude nacht.
pi_7792056
Het mag vanzelfsprekend ook een kwartiertje later, fatima.

Er moet ook een beetje leven in dit topic blijven, vind ik. Vandaar de vraag : vinden meer mensen de Brandenburger concerten 4-6 veel minder mooi dan 1-3, of ligt dat alleen aan mij?

Wittgenstein
pi_7792058
quote:
Op donderdag 9 januari 2003 06:12 schreef Koekepan het volgende:
Het mag vanzelfsprekend ook een kwartiertje later, fatima.

Er moet ook een beetje leven in dit topic blijven, vind ik. Vandaar de vraag : vinden meer mensen de Brandenburger concerten 4-6 veel minder mooi dan 1-3, of ligt dat alleen aan mij?


Ik denk aan jouw morbide geest, men, 4-6 is buiten kijf het beste werk.
  donderdag 9 januari 2003 @ 06:28:01 #112
8372 Bastard
Persona non grata
pi_7792064
Er gaat me werkelijk een wereld open in dit topic
The truth was in here.
  donderdag 9 januari 2003 @ 08:59:09 #113
43894 OmegaPhase
Neglecting Zero....
pi_7792490
Badinerie is een goed stuk. Toccata is iets te zwaar naar mijn smaak.
Ik geef de voorkeur aan het prachtige Gymnopédies (no. 1 vooral, maar 2 en 3 ook) van Erik Satie.
The verge of sanity is nearer than you might think.
  donderdag 9 januari 2003 @ 09:45:19 #114
44177 nounours
99% of everything is crud
pi_7792900
Voor gevorderden beveel ik de Chaconne uit BWV1004 aan.

Interessante vraag: [voor mij dan] als U één werk naar een onbewoond eiland mag meenemen, [BWVnummer] wat kiest U dan?
nounours comme toujours

pi_7793886
quote:
Op donderdag 9 januari 2003 06:12 schreef Koekepan het volgende:
Het mag vanzelfsprekend ook een kwartiertje later, fatima.

Er moet ook een beetje leven in dit topic blijven, vind ik. Vandaar de vraag : vinden meer mensen de Brandenburger concerten 4-6 veel minder mooi dan 1-3, of ligt dat alleen aan mij?


In ieder geval niet mooier. Het eerste deel van II en het Derde Brandenburgse Concert vind ik nog altijd het mooiste.
Al heb ik een zwak voor het vijfde, aangezien het me aan Bachs navolgers doet denken.
Overigens kun je aan het eerste deel van IV zien waarom Bach onovertroffen is; niet alleen melodisch, maar ook nog eens contrapuntisch genie.

[Dit bericht is gewijzigd door SportsIllustrated op 09-01-2003 13:55]

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7797251
Goed, cantatas, concerten....maar bovenal was Bach natuurlijk organist.

Wat zijn uw favoriete orgelwerken? En in welke vertolking?

Overigens: nounours, dat is een onmogelijke vraag. Maar ik zit op het moment te twijfelen tussen Orgelbuechlein, BWV 106 en BWV 4.

PS- Seborik, waarom is BWV 565 volgens jou geen goed werk?

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7797808
quote:
Op donderdag 9 januari 2003 11:12 schreef SportsIllustrated het volgende:
Overigens kun je aan het eerste deel van IV zien waarom Bach onovertroffen is; niet alleen melodisch, maar ook nog eens contrapuntisch genie.
Mij grijpt het gewoon niet. Ik snap niet hoe dat kan als jij er toch niet minder over te spreken bent dan 1-3. Erg mysterieus. .
Wittgenstein
pi_7801423
Het is wel goed, maar in verhouding met andere fuga's is het gewoon minder, hoewel het wel heel erg goed klinkt wanneer je het gebruikt in een heavy metalstuk, zo heb ik van het weekend ondervonden.

Mijn absolute favoriet is natuurlijk BWV 542.

pi_7801493
Ik mis gewoon wat bij die BWV565 wanneer je hem vergelijkt met de fuga uit BWV542. BWV542 kan bijna tot in het oneindige doorgaan en dat gevoel heb ik bij BWV565 niet. BWV565 klinkt in verhouding tot BWV542 als een standaard fuga, zo eentje die hij op de pot heeft geschreven, maar wel goed genoeg vond om zijn kont er niet mee af te vegen.

En minder, betekent niet hetzelfde als slecht.

Ps. deze post moet men natuurlijk genuanceerd bekijken.

[Dit bericht is gewijzigd door Seborik op 09-01-2003 18:37]

pi_7802917
quote:
Op donderdag 9 januari 2003 18:04 schreef Seborik het volgende:
Ik mis gewoon wat bij die BWV565 wanneer je hem vergelijkt met de fuga uit BWV542. BWV542 kan bijna tot in het oneindige doorgaan en dat gevoel heb ik bij BWV565 niet. BWV565 klinkt in verhouding tot BWV542 als een standaard fuga, zo eentje die hij op de pot heeft geschreven, maar wel goed genoeg vond om zijn kont er niet mee af te vegen.

En minder, betekent niet hetzelfde als slecht.

Ps. deze post moet men natuurlijk genuanceerd bekijken.


Ja, ik vind hem ook niet helemaal volkomen. Maar (ik heb een nogal snelle uitvoering, dus misschien heb je een paar seconden verschil met die van jou) de passage vanaf 3:30- 5:20 echt verbijsterend.
En ik vind BWV 538 nog net iets beter dan 452.
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7803232
Ik was laatst (2 januari jl.) bij mijn moeder op bezoek. Het gaat op zich niet erg goed met mijn moeder. Wat eerder een psychisch oorzaak heeft dan een lichamelijke... (1 Zoon begin 2001 plotseling overleden, de andere die vlak bij haar in de buurt woonde plotseling aan de andere kant van Nederland gaan wonen, voor de rest geen familie in de buurt...) Ik was en ben dus wel eens bezorgd... Aan het eind van de dag zette ze bij het eten een CD'tje op dat haar, zo bleek, erg veel zieleheil, een ander woord weet ik even niet, bracht... Een verzamel CD. Sounds of silence, geloof ik, met verschillende klassieke stukken... En heel simpel gaf zij aan dat zij het heel simpele, maar niet te versmaden, Air, 1 van de allermooiste stukken vond...

Hoe onze gewaardeerde vriend en Bachkenner en -supplier (op #filosofie) Koekepan hier schrijft over Bach is precies zoals Air gepercipieerd wordt door mijn moeder. Een wonderlijk iets. Wellicht een nieuwe therapie. Voor de luisteraar zijn het idd herinneringen aan het goddelijke... Wonderlijk.

I´m back.
pi_7806290
Oh trouwens, Koekepan: ik vind 4-6 mede zo buitengewoon geniaal omdat ik, net zoals jij, een zacht ei ben, en hierin met graagte een tijperk herken waarin alle meesters van Europa inspiratie bij elkaar opdeden.
Oftewel: Wagner stond nog niet te bralleputten dat Germaanse componisten geen leentjebuur mochten spelen bij Galliers en Italianen, en de afwezigheid van gebralleput is een heerlijk geluid.
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7806416
Bij deze verwelkom ik mezelf in de wondere wereld die Bach heet...

Ik heb tot nu toe alleen nog maar de Brandenburger Concertos écht beluisterd, en deze zijn zeker de moeite waard. Voor de rest weet ik bitter weinig van hem, maar ik ga zeker nader proberen kennis te maken met hem.

Een auto en een man en een rivier
Vanaf hier
Is alles wat het lijkt.
pi_7806986
quote:
Op donderdag 9 januari 2003 19:24 schreef SportsIllustrated het volgende:

[..]

Ja, ik vind hem ook niet helemaal volkomen. Maar (ik heb een nogal snelle uitvoering, dus misschien heb je een paar seconden verschil met die van jou) de passage vanaf 3:30- 5:20 echt verbijsterend.
En ik vind BWV 538 nog net iets beter dan 452.


Ik heb hem drie of vier keer in een snelle en een korte uitvoering en ook nog in een lelijke en op verschillende orgels, maar heb niet het idee dat dat nu zo'n extreme rol speelt. Het begin van de fuga is subliem natuurlijk en door mijzelf graag gespeeld op piano, daarna komt eigenlijk het grote gemis.

BWV538 zal ik nog eens opnieuw moeten beluisteren.

  vrijdag 10 januari 2003 @ 00:17:18 #125
44177 nounours
99% of everything is crud
pi_7810537
Ik heb alles van BACH ongeveer 2.5 maal [sommige stukken, zoals de Goldbergsuite, van 9 interpreten] in MP3 formaat. Ik kan de index aanhechten, indien dat mag [ongeveer 350 kb] en kan. Dan hoor ik graag hoe. Wellicht is ook een library aan te leggen van vertolkingen waarop geen copyright meer bestaat. Overigens vind ik Marie-Claire Alain onovertroffen voor de orgelwerken en Richter/Gould voor WTK I en II. En Casals voor de solo-cello suites.. etc etc

nounours comme toujours

pi_7836263
Dat is natuurlijk nooit verkeerd, noujours. Ga je gang. .

En dan inderdaad de orgelwerken. Ik heb alleen een volledige uitvoering van de hand van Helmut Walcha. Best goed, maar niet erg 'volledig'. De authenticiteitskwestie die voor vele orgelwerken bestaat leidt ertoe dat volledige verzamelingen van 11 tot 18 cd's tellen. En Walcha heeft zo'n beetje alle dubieuze stukken onopgenomen gelaten.
Ik moet nog het een en ander tot me nemen, maar vooralsnog gelden als lievelingen de preludes en fuga's BWV 542 (g), BWV 552 (Es), de wel zeer omstreden toccata BWV 566 in E (meen ik), de koralen BWV 618 "O Lamm Gottes unschuldig", BWV 622 "O Mensch, bewein dein Suende gross", BWV 650 "Kommst du nun Jesu vom Himmel herunter" (ik prefereer inderdaad de versie voor orgel boven de koraal-aria uit cantate BWV 137), BWV 654 "Schmuecke dich, du liebe Seele", BWV 659 "Nun komm, der Heiden Heiland" en de onsterfelijke reeks canonische variaties op "Vom Himmel hoch, da komm' ich her", BWV 769.
Maar geen van deze werken ontroert mij zo enorm als de Pastorale BWV 590. Vooral de eerste sectie, met al die orgelpunten die zo magisch gecombineerd worden en in elkaar oplossen. Als ik uit alle BWV's een favoriet zou kunnen kiezen, zou het die zijn.

[Dit bericht is gewijzigd door Koekepan op 11-01-2003 11:59]

Wittgenstein
pi_7836307
quote:
Op donderdag 9 januari 2003 14:16 schreef SportsIllustrated het volgende:
PS- Seborik, waarom is BWV 565 volgens jou geen goed werk?
Geen emotionele diepgang.
Wittgenstein
pi_7837906
Ich ruf' zu dir (BWV 638) en Wachet auf (BWV 645), maar uiteraard ook BWV 542 en BWV 564 behoren tot mijn favorieten.
En laten we de St Anna Prelude en Fuga (BWV 552) en Passacaglia en Fuga in c (BWV 582) niet vergeten.

Nog een kleine noot over de Brandenburgse Concerten 4-6: is iemand het met mij eens dat deze meer ''Frans'' en ''Italiaans'' lijken dan 1-3, of is dit een echte dilettanten-opmerking?

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7838161
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 11:56 schreef Koekepan het volgende:

Geen emotionele diepgang.


Ik vind emotionele diepgang meer in het gebruik van klank, niet zozeer in toon. Bach was onvergelijkelijk in toon en kon daar heel wiskundig, en heel klinisch, niks anders dan een verrukking van bewondering mee opwekken bij luisteraars. Als ik Bach luister krijg ik op geen enkele manier het idee dat de muziek tot mij spreekt vanuit een bepaalde familiariteit. Het is van bovenaf opgelegd, vanuit de hemel, waar normale stervelingen nooit kunnen komen (dit getuigt wel aan de vele reacties in dit topic waar er met goddelijkheid en diviniteit gegooid wordt). Maar wat is er nou zo emotioneel diepgaand aan? Bach-muziek staat kilometers van je af en kokketeert van een afstand met zijn prachtige veren. Emotionaliteit behoort bij de luisteraar te liggen en Bach-muziek heeft doorgaans de onhebbelijke eigenschap dat het pretendeert dat de emotionaliteit in zichzelf besloten ligt, alsof het een wiskundige weergave van emotie betreft. De mystiek is weg, de luisteraar wordt aan z'n handje gedirigeerd, als het ware langs de bedrijven van een toneelstuk. De luisteraar wordt gereduceerd tot een toeschouwer in plaats van deelnemer en niets meer. En dat staat me bijzonder tegen.
pi_7838232
zodiakk, heb je wel eens naar BWV 4 geluisterd? Ik kan met de beste wil daar geen klinisch gegoochel met noten, of pronken met genialiteit zien. Het openingskoort alleen al, maar ook de basaria, zijn indringender dan wat ook.
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7838336
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 14:51 schreef SportsIllustrated het volgende:
zodiakk, heb je wel eens naar BWV 4 geluisterd? Ik kan met de beste wil daar geen klinisch gegoochel met noten, of pronken met genialiteit zien. Het openingskoort alleen al, maar ook de basaria, zijn indringender dan wat ook.
Misschien moet jij je wel losweken uit dat Bach-paradigma, .

(maar then again, misschien moet ik mijzelf wel losweken uit het paradigma van familiariteit)

pi_7838379
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 14:59 schreef zodiakk het volgende:

[..]

Misschien moet jij je wel losweken uit dat Bach-paradigma, .

(maar then again, misschien moet ik mijzelf wel losweken uit het paradigma van familiariteit)


Welk Bach-paradigma ?


Maar werkelijk: de man was nu eenmaal een groot genie, en maakte daar volop gebruik van. Maar ''gemaakt'' vind ik zijn muziek toch nooit.

[Dit bericht is gewijzigd door SportsIllustrated op 11-01-2003 15:08]

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7838577
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 15:03 schreef SportsIllustrated het volgende:

[..]

Welk Bach-paradigma ?


Maar werkelijk: laat je eens verrassen door de oude Bach. Hij meent het toch goed.


Ja, ik moet nog mail krijgen van Uncle_Sam. Wellicht dat we dan gedrieën Bach kunnen beleven, of eerder, in mijn geval dan, ondergaan.

Echter, er is nu wel strijd gaande tussen Bach en de legioenen van mijn gevestigde muzikale voorkeuren, een strijd om leven en dood... waar de Grote Prijs mijn muzikale existentie betreft, dat als een kwetsbaar talisman tussen de partijen in zweeft. En het is zwaar, SportsIllustrated, dat mag je best weten. De legers van de melancholieke elektronica hebben vooralsnog het bange slot van Bach omsingelt. Bach overleeft alleen door de sporadische voedseldroppingen die mogelijk gemaakt worden door de Bach-spam van Koekepan. Het is zelfs zo dat dat de geest van Koekepan een belangrijke pinnakel vormt in dat slot van onverdroten Bach-taaiheid. Misschien dat in een verre toekomst Bach de kracht heeft om een uitval te doen en de omsingeling zo kan doorbreken. Maar vooralsnog zit Bach stevig in de tang.

pi_7839159
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 14:44 schreef zodiakk het volgende:
Ik vind emotionele diepgang meer in het gebruik van klank, niet zozeer in toon. Bach was onvergelijkelijk in toon en kon daar heel wiskundig, en heel klinisch, niks anders dan een verrukking van bewondering mee opwekken bij luisteraars. Als ik Bach luister krijg ik op geen enkele manier het idee dat de muziek tot mij spreekt vanuit een bepaalde familiariteit. Het is van bovenaf opgelegd, vanuit de hemel, waar normale stervelingen nooit kunnen komen (dit getuigt wel aan de vele reacties in dit topic waar er met goddelijkheid en diviniteit gegooid wordt). Maar wat is er nou zo emotioneel diepgaand aan?
Ik geef toe dat het een volledig subjectieve kwalificatie is. De naakte uitspraak dat BWV 565 niet emotioneel diepgaand is, is niet serieus te nemen. Want wat is emotionele diepgang nu helemaal in muziektheoretische termen? Natuurlijk zijn er 'trucs' aan te wijzen, muzikale cliches waarmee componisten hun luisteraars soms voor de gek proberen te houden. Maar zelfs dit zijn geen algemeen inzetbare middelen om onomstotelijk een gebrek aan diepgang mee aan te tonen. Het verminderde septiem-akkoord is een cliche, maar toch schaadt dit de doorleefdheid van de massale uitroep "Barabbam!" in de Mattheus, die op dit akkoord is getoonzet, niet in het minst. En het tegengestelde zou ook heel goed het geval kunnen zijn; dat de meest verheven muziek die wij kennen in een volgend tijdperk wordt geanalyseerd als een opeenstapeling van "trucjes", waardoor de zichzelf respecterende luisteraar zich toch niet zou moeten laten bedotten.
quote:
Bach-muziek staat kilometers van je af en kokketeert van een afstand met zijn prachtige veren. Emotionaliteit behoort bij de luisteraar te liggen en Bach-muziek heeft doorgaans de onhebbelijke eigenschap dat het pretendeert dat de emotionaliteit in zichzelf besloten ligt, alsof het een wiskundige weergave van emotie betreft. De mystiek is weg, de luisteraar wordt aan z'n handje gedirigeerd, als het ware langs de bedrijven van een toneelstuk. De luisteraar wordt gereduceerd tot een toeschouwer in plaats van deelnemer en niets meer. En dat staat me bijzonder tegen.
Je hebt gelijk. Je kunt Bachs muziek helemaal niet echt ontroerend vinden. Er is vast iets mis met me.

[Dit bericht is gewijzigd door Koekepan op 11-01-2003 16:16]

Wittgenstein
pi_7839539
Ik heb laatst op zolder nog een LP gevonden van CRISTALLIN, met allemaal nummers van J.S. Bach, gespeeld door Ed Starink.
Klinkt heel vaag, electronisch enzo, maar toch niet verneukt. Erg vet.
pi_7840592
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 15:18 schreef zodiakk het volgende:

[..]

Ja, ik moet nog mail krijgen van Uncle_Sam. Wellicht dat we dan gedrieën Bach kunnen beleven, of eerder, in mijn geval dan, ondergaan.

Echter, er is nu wel strijd gaande tussen Bach en de legioenen van mijn gevestigde muzikale voorkeuren, een strijd om leven en dood... waar de Grote Prijs mijn muzikale existentie betreft, dat als een kwetsbaar talisman tussen de partijen in zweeft. En het is zwaar, SportsIllustrated, dat mag je best weten. De legers van de melancholieke elektronica hebben vooralsnog het bange slot van Bach omsingelt. Bach overleeft alleen door de sporadische voedseldroppingen die mogelijk gemaakt worden door de Bach-spam van Koekepan. Het is zelfs zo dat dat de geest van Koekepan een belangrijke pinnakel vormt in dat slot van onverdroten Bach-taaiheid. Misschien dat in een verre toekomst Bach de kracht heeft om een uitval te doen en de omsingeling zo kan doorbreken. Maar vooralsnog zit Bach stevig in de tang.


Misschien kan ik je, als waar Bach-discipel, terwijl de verpersoonlijking van de VS ons door zijn soos rondleidt, tot zijn (dwz. Bachs) werken bekeren, want hier word ik hondsmelancholiek van.

Over welke werken van Bach heb je het eigenlijk? Infidel

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7841086
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 17:38 schreef SportsIllustrated het volgende:

[..]

Misschien kan ik je, als waar Bach-discipel, terwijl de verpersoonlijking van de VS ons door zijn soos rondleidt, tot zijn (dwz. Bachs) werken bekeren, want hier word ik hondsmelancholiek van.

Over welke werken van Bach heb je het eigenlijk? Infidel


Helaas kan er op Augustinus maar één introducée per keer worden uitgenodigd en aangezien zodiakk - terecht - niet van plan was om heel de avond met brallerige Dirk-Frederique's geconfronteerd te worden, is het inderdaad een leuker idee om in een gezellige kroeg te discussiëren over geilige studentenkutjes - zondaar, deze banale taal dulden we niet in een Bach-topic - majestueuze cantates van Bach. Zodiakk, morgen ontvang je mail.

On-topic;

M'n complimenten voor Sportsillustrated en Koekepan, die op een uitermate boeiende manier de werken van Bach hebben beschreven... erg verhelderend!

Op zich ben ik het trouwens wel redelijk met zodiakk eens, alhoewel bekeken vanuit een ietwat ander perspectief. Juist de ongrijpbaarheid van de muziek, die rechtstreeks uit de hemel lijkt te komen, fascineert me zo. Het feit dat je met een soort 'meta-muziek' in aanraking komt, onwerelds en feilloos mysterieus, brengt mij, als zijnde een nietig schepsel, tot een ongelooflijke ontroering. De aanraking met de pure schoonheid van zijn muziek geeft jou als luisteraar juist de mogelijkheid om de emotionaliteit in jezelf los te maken.

Is it washable?
pi_7841139
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 16:06 schreef Koekepan het volgende:
Je hebt gelijk. Je kunt Bachs muziek helemaal niet echt ontroerend vinden. Er is vast iets mis met me.
Dat is natuurlijk ook niet helemaal waar, . Wat jij van mij quootte is, feitelijk, alleen maar een representatie van hoe ik de Bach-muziek die ik tot nu toe gehoord heb beleef. Zoals ik eerder in dit topic heb gezegd zitten er best mooie muziekstukken tussen. Maar het spreekt mij vooralsnog niet aan...

En ja, natuurlijk is alles wat ik heb gepost vanuit een subjectieve vooronderstelling geschreven. Zoals je wellicht wel weet omhels ik de betekenis van dissonantie. Het was gewoon even nodig om in dit harmonische deïficeer-hier-Bach-topic een ander, disharmoniërend geluid te laten horen. Een topic waar voornamelijk twee ijdeltuiten elkaar de loef proberen af te steken door een encyclopedische kennis van Bach aan de dag te leggen, . Geenzins wil ik het belang van Bach zélf voor de muziek, of de uitwerking van zijn werken op zijn luisteraars op absolute basis geringschatten.

  zaterdag 11 januari 2003 @ 18:30:21 #139
12221 Tijn
Powered by MS Paint
pi_7841324
Ik heb het een paar dagen geleden al tegen koekepan zelf gezegd, maar ik vond het ook wel aardig om het hier even te posten: één van de dingen die ik in opnames van klassieke muziek (en dus ook in opnames van Bach) zo ontzettend waardeer, is het feit dat ze niet door een limiter zijn gehaald en daarna gigantisch gecompressed en genormalized.

Nou moet je niet gelijk wegklikken omdat ik een paar n00b-achtig klikende Engelse woorden aanhaal in plaats van een paar elegante Italiaanse of Latijnse termen.

Het punt is namelijk, in moderne popmuziek gaat het er een producent om dat hun liedje gehoord wordt op de radio. Daarom moet een nummer zo hard mogelijk zijn. Om dat voor elkaar te krijgen, worden alle opnames door een limiter en een compressor gehaald om de muziek op 1 geluidsniveau te krijgen. Pieken en dalen zijn niet gewenst, dynamiek moet tot een minimum beperkt worden, het gaat om het maximale volume wat je uit een nummer kunt halen.

In klassieke muziek wordt dit niet gedaan en dat levert weliswaar een lager geluidsniveau op, maar ook een grotere diversiteit en dynamiek.

Je kunt er kort en lang over praten, maar het beste zie je het als je 2 geluidsfragmenten grafisch weergeeft:

http://frazer.tweakdsl.nl/pop_muziek_met_compressie_en_limiting.png

http://frazer.tweakdsl.nl/klassieke_muziek_zonder_die_meuk.png

En dat is iets wat ik bijzonder waardeer van klassieke opnames In hele ouwe opnames hoor je het trouwens ook, maar vaak wordt het weer teniet gedaan door een "digitally remasterd" versie

  zaterdag 11 januari 2003 @ 18:34:33 #140
44359 Zw0rld
F0k!F00d Master
pi_7841395
De platenmaatschappij 'deutsche gramophon' hebben mooie opnames. De vinyl in ieder geval wel, cd weet ik niet. iemand anders
Dikke en Zw0rld zijn de F0k!F00dMasters
© 1982 Sinclair Research Ltd
pi_7841989
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 18:30 schreef Tijn het volgende:
Ik heb het een paar dagen geleden al tegen koekepan zelf gezegd, maar ik vond het ook wel aardig om het hier even te posten: één van de dingen die ik in opnames van klassieke muziek (en dus ook in opnames van Bach) zo ontzettend waardeer, is het feit dat ze niet door een limiter zijn gehaald en daarna gigantisch gecompressed en genormalized.
Dat vind ik zelf juist het vervelende van veel kalssiek werk, ik ben zelf geene chte fan van dynamiek, en ik vaak zie je bij barok muziek dat er niet zoveel dynamiek in zit (vergeleken met klassieke muziek (wagner bv)). Echte spanning moet in de melodie en het ritme zitten en niet in het volume. Verder ben ik een redelijke bewondeeraar van Bach, veel muziek van hem is geweldig.
  zaterdag 11 januari 2003 @ 19:20:11 #142
12221 Tijn
Powered by MS Paint
pi_7842054
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 19:15 schreef LenL het volgende:

[..]

Dat vind ik zelf juist het vervelende van veel kalssiek werk, ik ben zelf geene chte fan van dynamiek, en ik vaak zie je bij barok muziek dat er niet zoveel dynamiek in zit (vergeleken met klassieke muziek (wagner bv)). Echte spanning moet in de melodie en het ritme zitten en niet in het volume. Verder ben ik een redelijke bewondeeraar van Bach, veel muziek van hem is geweldig.


Let op, het gaat erom dat de dynamiek opname-technisch wordt weggewerkt. Dat zit 'em dus niet in de compositie.

Verder ben ik het absoluut niet met je eens dat volume-verschillen geen rol spelen in de spanningsopbouw.

[Dit bericht is gewijzigd door Tijn op 11-01-2003 19:28]

pi_7842138
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 19:20 schreef Tijn het volgende:

[..]

Let op, het gaat erom dat de dynamiek dus opname-techniek wordt weggewerkt. Dat zit 'em dus niet in de compositie.

Verder ben ik het absoluut niet met je eens dat volume-verschillen geen rol spelen in de spanningsopbouw.


Precies, zeker bij Wagner speelt dit een zeer voorname rol. Bij Bach niet zozeer (vooral omdat de orkesten destijds kleiner waren).
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7842222
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 19:15 schreef LenL het volgende:

[..]

Dat vind ik zelf juist het vervelende van veel kalssiek werk, ik ben zelf geene chte fan van dynamiek, en ik vaak zie je bij barok muziek dat er niet zoveel dynamiek in zit (vergeleken met klassieke muziek (wagner bv)). Echte spanning moet in de melodie en het ritme zitten en niet in het volume. Verder ben ik een redelijke bewondeeraar van Bach, veel muziek van hem is geweldig.


Dynamiek is een essentieel deel van klassieke muziek.
pi_7842229
quote:
Op zaterdag 11 januari 2003 19:20 schreef Tijn het volgende:

[..]

Let op, het gaat erom dat de dynamiek opname-technisch wordt weggewerkt. Dat zit 'em dus niet in de compositie.

Verder ben ik het absoluut niet met je eens dat volume-verschillen geen rol spelen in de spanningsopbouw.


Ik vind het zelf vervelend luisteren naar nummers met veel dynamiek.
pi_7842266
Wagner is trouwens een (Laat)Romanticus, en valt niet onder klassiek.
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_7923153
Twee woorden : Peter Schreier.
Wittgenstein
pi_7967717
quote:
Op donderdag 16 januari 2003 01:10 schreef Koekepan het volgende:
Twee woorden : Peter Schreier.
. Peter Schreier. .
"I only sign for beautiful girls" Marat Safin
pi_7998629
Even aan LenL : om nou te doen alsof Bachs muziek geen enkele dynamiek kent (of dat de muziek niet aan kracht wint door de dynamiek), is natuurlijk je reinste flauwekul. Ook in Bachs partituren vind je p's en pp's en f's, in instrumentale zowel als vocale werken. Ook het introduceren van volumeverschillen (dus zonder dat dit in de partituur vermeld staat) is vaak heel zinvol.

Ik ben trouwens pas in aanraking gekomen met wat opnames van Karl Richter. Het is geheel in strijd met de moderne (historically informed performance-) opvattingen, maar dat dat de luisterervaring schade toebrengt kan ik in elk geval niet bevestigen. Ik vind Richter vergeleken bij wat ik al kende (vooral Harnoncourt, Leonhardt, Rifkin, Suzuki, Koopman, Herreweghe) erg warmbloedig en emotioneel. Er zitten wel missers bij, maar die vind je onder de "moderne" interpretaties evengoed. Zo wordt BWV 140 toch echt te langzaam genomen, zodat vooral het eerste duet ernstig aan schoonheid moet inleveren. Maar ook hier redden de geweldige solisten (waaronder Schreier en Fischer-Dieskau) de uitvoering van de roemloze ondergang. Fischer-Dieskau lijkt voor elke lettergreep die hij zingt een aparte intonatie bedacht te hebben, en Schreier is bijna niet minder expressief en overtuigend. Nog wat goede opnames die ik van Richter gehoord heb zijn BWV 96; BWV 5 (koraalfantasie érg intens gezongen en gespeeld, tenor-aria niet zo denderend naar mijn smaak, bas-aria echter wel) BWV 56, BWV 130 (welhaast demonische koraalfantasie, bas-aria met perfecte balans tussen instrumenten en de erg goede Fischer-Dieskau, de tenor-aria ook waanzinnig goed neergezet), BWV 80, BWV 106. Van al deze cantates is Richters versie de beste die ik tot nog toe gehoord heb. Bovendien zitten ze allemaal in het doosje met 'Kantaten für die Sonntage nach Trinitatis II' (vol. 5 van de Richter-serie op het Archiv-label).

Wittgenstein
pi_8104936
Ik wist niet eens dat Fischer-Dieskau ook Bach had vertolkt. Uitstekend nieuws!
Overigens: een onorthodoxe, edoch interessante kijk op de Brandenburgse Concerten.

One of the things that I found about the Brandenburg Concertos is that they had very unusual formal properties that are very difficult to explain just aesthetically. What I found again and again, in terms of 18th C thought, the kinds of forms, formal properties, that had the highest value at that time, were brought down, as it were, by Bach. And the same went for the instruments. The 18th C was a very hierarchical society and that extends to the orchestra as well. Certain instruments have much more prestige than others and are treated very differently from each other in most typical musical settings. Bach has the habit, in the Brandenburg Concertos of taking the most prestigious instruments and giving them very little to do, or deflating their status, whereas the trivial instruments, like the viola and the recorder, and so on, are brought up to very high status in the way that he sets these pieces to music. And I saw this as an instrumental equivalent of the Magnificat idea in the New Testament where again, and again in the New Testament there are such statements as The mighty will be brought down and the lowly will be raised up. And I saw the whole Brandenburg cycle as a series of pieces that explored that idea - mentally and formally without words.

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_8118922
http://members.iinet.net.au/~nickl/brandenburgs.html
Hier treft u een fascinerende analyse van de Brandnburgse Concerten aan.
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_8122872
quote:
Op zondag 26 januari 2003 17:53 schreef SportsIllustrated het volgende:
http://members.iinet.net.au/~nickl/brandenburgs.html
Hier treft u een fascinerende analyse van de Brandnburgse Concerten aan.
Dat gaat mijn pet te boven
pi_8256908
En er staan meer leuke artikelen op die site! Hier is het overzicht : http://members.iinet.net.au/~nickl/articles.html. Bedankt.

Intussen wil ik mijn reverentie voor Peter Schreier wat kracht bijzetten door naar de volgende geluidsfragmenten te verwijzen. Het zijn recitatieven, mede omdat ik te weinig ruimte heb voor aria's. Maar ook hier komt hij volledig tot zijn recht :

Uit de Matthäus Passion : Da ging hin der Zwölfen einer. Let op de sublieme intonatie van "da", waarin hij als het ware met zijn stem lijkt te wijzen naar Judas die heimelijk door het duister sluipt. Prachtig gewoon.

Uit de cantate "Ein' feste Burg ist unser Gott" (BWV 80) : So stehe denn bei Christi blutgefärbten Fahne. De inzet van het arioso is boven alle lof verheven.

En uit de cantate "Wachet auf, ruft uns die Stimme" (BWV 140) : Er kommt, er kommt, der Bräutgam kommt! Nou ja commentaar verder overbodig dunkt me. Dort, sehet, ... .

Wittgenstein
  dinsdag 4 februari 2003 @ 17:04:17 #154
13420 ZanderZ
GTA-VC:NL Teamleider
pi_8275588
Zit net weer eens naar de cd van Rapsody te luisteren, kom ik daar het overbekende Präludium tegen... Maar als ik op Kazaa in de winkel zoek op Präludium (of Praeludium, zoals de Engelsen het schrijven) vind ik nix
Iemand een idee hoe ik em wel kan vinden?
Help me alsjeblieft hier: [url]http://forum.fok.nl/showtopic.php/122721[/url]
pi_8275820
quote:
Op dinsdag 4 februari 2003 17:04 schreef ZanderZ het volgende:
Zit net weer eens naar de cd van Rapsody te luisteren, kom ik daar het overbekende Präludium tegen... Maar als ik op Kazaa in de winkel zoek op Präludium (of Praeludium, zoals de Engelsen het schrijven) vind ik nix
Iemand een idee hoe ik em wel kan vinden?
Welke? BWV 535?

kuch Pope ben ik op irc.tweakers.net... *hoest.

pi_8275855
quote:
Op dinsdag 4 februari 2003 17:04 schreef ZanderZ het volgende:
Zit net weer eens naar de cd van Rapsody te luisteren, kom ik daar het overbekende Präludium tegen... Maar als ik op Kazaa in de winkel zoek op Präludium (of Praeludium, zoals de Engelsen het schrijven) vind ik nix
Iemand een idee hoe ik em wel kan vinden?
Welk nummer van Rhapsody zit dat dan?
  dinsdag 4 februari 2003 @ 17:19:58 #157
13420 ZanderZ
GTA-VC:NL Teamleider
pi_8275963
Niet Rhapsody maar Rapsody
Dat is een hiphop album op klassieke muziek... Dit nummer: Jay - Präludium
Help me alsjeblieft hier: [url]http://forum.fok.nl/showtopic.php/122721[/url]
pi_8275979
quote:
Op dinsdag 4 februari 2003 17:19 schreef ZanderZ het volgende:
Niet Rhapsody maar Rapsody
Dat is een hiphop album op klassieke muziek... Dit nummer: Jay - Präludium
Aha mooi, maar weet je wel hoeveel van die dingen Bach er geschreven heeft?

Nou ja, vul gewoon prelude in, trouwens.

  dinsdag 4 februari 2003 @ 17:22:57 #159
13420 ZanderZ
GTA-VC:NL Teamleider
pi_8276016
Nee, geen idee...
Maar hij is heel erg bekend. Is voor de piano, en volgens mij ook bekend onder de naam "Musicbox" (zo heb ik em geloof ik ooit eens als midi gehad)
Zal eens kijken of ik een voorbeeldje kan maken

Oh, met prelude vind ik opeens veel meer
Het was Prelude No.1 Bwv 846

[Dit bericht is gewijzigd door ZanderZ op 04-02-2003 17:34]

Help me alsjeblieft hier: [url]http://forum.fok.nl/showtopic.php/122721[/url]
pi_8276447
Wil je hem nou nog of niet?

Edit: Als het 846 is die je zoekt heb ik hem niet.

pi_8277832
Het was al opgelost, zie ik. Slotje.
Het feest van de Heilige Drie-eenheid, soms ook Drievuldigheid genoemd, is het mysterie van de Éne God in Drie Personen.
pi_8922433
Na het voornoemde artikel gelezen te hebben, durf ik eigenlijk niet goed meer over Bach te schrijven, uit angst een bok te schieten.
Maar ik wil het niet nalaten.

Brandenburg IV.
1. Zoals gezegd, een volmaakt voorbeeld van wat een bewonderaar eens the eight-dimensional mind of Johann Sebastian Bach heeft genoemd. Wie dacht dat blokfluiten in een muziekstreekschool thuishoren, krijgt danig ongelijk. Melodisch genie en bouwmeesterskunst inéén.
2. Een weemoedig Andante, dat je blijft fluiten.
3. Een briljant Presto, dat een fuga bevat. Met name Trevor Pinnock weet (samen met The English Concert) schitterende lijnen aan dit overbekende werk te ontlokken.

Brandenburg V.
1. Eén van die stukken waarin Bach je in minder dan tien minuten meer geeft, dan andere componisten in een heel werk. Alsof het niet genoeg was dat de duizelingwekkende clavecimbelpartij de geboorte van het klavierconcert viert, zijn de andere passages net zo weelderig. Het is strikt logisch opgebouwd, maar de logica maakt de verbeelding niet krachteloos.
2. Een mijmering, die men voor een stemming van Mozart aan zou kunnen zien.
3. Hier tuimelt alles over elkaar heen, zonder ooit in een oersoep te ontaarden.

Brandenburg IV.
1. Het is of je aan het koloriet kunt merken dat het Bach bedroefde, dat het zestal nu voltooid begon te raken. Merk op dat de minst virtuoze partij waarschijnlijk bedoeld was voor de prins van Coethen.
2. Hoe goed het eerste en derde deel ook zijn, je zou willen dat dit eeuwig duurde. Zo teder en vredig was hij zelfs op het orgel zelden.
3. Een lachend, schertsend, haast grijnzend slot van dit zesde muzikale universum.

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_9581053
Het wordt weer tijd om dit heerlijke topic over de zinnenprikkelende composities van Bach omhoog te schoppen. De Matthaus Passion zal de komende periode namelijk door heel het land weer worden uitgevoerd. Wie hebben er een kaartje weten te bemachtigen, welke uitvoering zullen jullie bij gaan wonen en bovenal, hoe beviel de desbetreffende acte de présence? Zondag zal ik in ieder geval in Bergen op Zoom voor het eerst dit beroemde werk aanschouwen... curiosité partout!
Is it washable?
pi_9581783

Sebastian Bach ex-zanger Skid Row
salva cum reverentia
  zaterdag 5 april 2003 @ 19:06:30 #165
17865 SportsIllustrated
The fightingest.
pi_9604550
Houd dat langharige tuig nu eens binnenskamers, of het nog niet rampzalig genoeg was dat die luizenjournalist van een Toffe_Ellende telkens met die koddebeier op de proppen komt als hij het woord ''Bach'' leest.
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
  zaterdag 5 april 2003 @ 19:12:05 #166
17865 SportsIllustrated
The fightingest.
pi_9604637
Uncle_Sam, geloof me, het bijwonen van een uitvoering van de Matthaus Passion zal je verzoenen met heel je teleurstellende Augustinus-jaar. Daarbij vergeleken is het, of Erica Terpstra een jaar lang op je gezicht gezeten heeft in een Venezolaanse isoleercel.


Ik heb helaas tijd noch geld om die reuzenstap naar de hemel te zetten.

Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_9604722
*snif* Ik heb niemand om mee te gaan .
  zaterdag 5 april 2003 @ 19:19:10 #168
17865 SportsIllustrated
The fightingest.
pi_9604769
quote:
Op zaterdag 5 april 2003 19:16 schreef zodiakk het volgende:
*snif* Ik heb niemand om mee te gaan .
Het is geen romantische komedie.
Wil Raisingirl niet met je mee?
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_9679777
Bijna niets dan lof voor de uitvoering van zondagavond in dat onbenullige plaatsje, daar in het land der zwakbegaafden. Natuurlijk is het beluisteren van de Matthaus via de koptelefoon met het volume op tien ook een hele ervaring, maar zo'n dergelijke compositie daadwerkelijk in het echt bijwonen, dat ging echt m'n stoutste verwachtingen te boven. Muziek die rechtstreeks uit de kieren van de hemelpoorten ontsnapt leek te zijn, waar ik als onzinnige sterveling even drie uur van heb mogen proeven.

Met name de alombekende aria's zoals 'Mache dich' en 'Erbarme dich' raakten me het diepst in m'n ziel. Eveneens de koraalstukken waren, mede door de fantastische acoustiek in de kerk, een genot om naar te luisteren. Alhoewel Kennyman en ik wel een plek rechts vooraan hadden weten te veroveren, werd het luisterplezier helaas wel enigszins bedorven door 't feit dat we net voor de 'sopranenkant' van het koor zaten. Doordat we ons niet in het midden bevonden kwamen ook de solopartijen jammergenoeg niet echt goed naar voren. De bas- en sopraanzang van de solisten waren op een eminente manier gezongen, terwijl de alt helaas een beetje tegenviel. Nog een laatste puntje van kritiek; de recitatieven worden op den duur redelijk saai om aan te horen en zijn dan ook niets anders dan 'mislukte' pogingen om het Evangelie over te brengen. Maar alla, dat wist ik allang van te voren.

Al met al een magische ervaring!

Is it washable?
  woensdag 9 april 2003 @ 16:12:03 #170
52704 Kirke
www.kirke.nl
pi_9679973
quote:
Op dinsdag 5 maart 2002 20:08 schreef MeneerTim het volgende:
Ik waan me altijd op een begravenis als ik Bach op zet. Misschien ben ik nog iets te jong om het te waarderen, misschien is het gewoon niet 'mijn' muziek. Momenteel vind ik Mozart (over het algemeen) leuker.
Bach is wel erg heavy af en toe. Zijn orgelstukken en cellostukken zijn geweldig. Hij is 1 van de meest gewaardeerde componisten (vooral onder musici). Luister ook eens naar het Requiem van Duruflé, erg bijzonder. Modern klassiek (componist stierf in 1986) maar erg poëtisch en lieflijk...
'T best bewaarde geheim van Nederland
  vrijdag 11 april 2003 @ 15:47:27 #171
17865 SportsIllustrated
The fightingest.
pi_9720391
Ome Sam; welk orkest, welk koor en welke solisten?
Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
pi_9721569
quote:
Op vrijdag 11 april 2003 15:47 schreef SportsIllustrated het volgende:
Ome Sam; welk orkest, welk koor en welke solisten?
, dat had ik er eigenlijk wel bij moeten vermelden, ja.

Thijs Kramer - dirigent.

Heleen Koele - sopraan.
Margareth Beunders - alt.
Julian Hartman - bas.
Alex Vermeulen - tenor.

...dit alles begeleid door het RBO (randstedelijk begeleidings orkest).

En het koor was samengevoegd uit diverse koren uit Bergen op Zoom.

Is it washable?
pi_9775070
quote:
Op woensdag 9 april 2003 16:05 schreef Uncle_Sam het volgende:
Nog een laatste puntje van kritiek; de recitatieven worden op den duur redelijk saai om aan te horen en zijn dan ook niets anders dan 'mislukte' pogingen om het Evangelie over te brengen. Maar alla, dat wist ik allang van te voren.
Dáar ben ik het niet mee eens. Integendeel, misschien kom je nergens zo in aanraking met Bachs vermogen om een tekst op muzikale wijze tot leven te brengen als in zijn recitatieven - vooral in die van de passies, ik geef toe dat hij in de cantates nogal eens op de automatische piloot componeerde.

Ik probeer mijn bewering in het vervolg wat kracht bij te zetten. Ik wil vantevoren wel opmerken dat het mij ook een tijdje gekost heeft om de recitatieven van de Matthäus ten volle te waarderen, en de recitatieven van de laatste vijftig minuten vond ik meteen al veel sprekender en levendiger dan die in het begin. Met enkele passages uit deel II weet ik me nog steeds geen raad.

Wat het begin betreft: ik geef toe dat het moeilijk is om met een secco (= alleen door bas begeleid) recitatief enig weerwerk van substantie te bieden tegen het monumentale openingskoor van de Matthäuspassion. Misschien dat het een eerste keer dus wat schriel klinkt, en enigszins droog: "Da Jesus diese Rede vollendet hatte...". Maar meteen al als het uit de mond van de evangelist zo vol hemelse overgave klinkt "sprach er zu seinen Jüngern", weet je dat de nu volgende woorden van de Heiland afgeladen zullen zijn met mystiek onheil en angstige verwachting. Werkelijk goddelijk is het korte melisma bij "überantwortet".

Ik moet nu eten, wordt vervolgd.

Wittgenstein
  maandag 14 april 2003 @ 18:30:04 #174
12221 Tijn
Powered by MS Paint
pi_9775096
quote:
Op zaterdag 5 april 2003 19:16 schreef zodiakk het volgende:
*snif* Ik heb niemand om mee te gaan .
Zelfde probleem dit jaar Khad afgesproken met iemand en zelfs kaartjes, maar het ging op het laatste moment niet door

Hopelijk volgend jaar.

pi_9776015
De recitatieven in de Matthäuspassion, deel 2.

Het wordt na een aantal maal luisteren wel duidelijk dat elke frase van een bepaald recitatief bewust geladen is met een bepaalde emotie, een Affekt. (De affectenleer heeft in de barok een grote rol gespeeld. Ze houdt in dat elke emotie correleert met een muzikale techniek die deze emotie opwekt bij de luisteraar.) Een goede evangelist probeert het Affekt ook met zijn intonatie over te brengen, mijns inziens. Echt goede evangelisten zijn Peter Schreier, Fritz Wunderlich, Ernst Haefliger, en van recenter datum Christoph Prégardien en Ian Bostridge.

Neem bijvoorbeeld het vervolg, na het eerste koraal van de passie ("Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen?"). Het stuk recitatief dat nu weerklinkt "Da versammleten sich die Hohepriester und Schriftgelehrten" is enigszins jachtig en weerspiegelt enigszins het rumoer van de geschetste bijeenkomst. Even later in hetzelfde stuk zingt de tenor "Jesum mit Listen griffen und töteten". Deze woorden nu klinken weer beslist afkeurend en onheilspellend.
(Niet dat het recitatief hetzelfde is als een monotone afwisseling van een bepaalde verzameling emoties die de barokkunstenaars toevallig op voorraad hadden, trouwens. Bij Bach is er altijd sprake van een toenemende spanning in de recitatieven, dus angstig wordt angstiger, boos wordt bozer en verdriet wordt intense kwelling, naarmate de passie vordert.)

De meeste echte hoogtepunten van de Matthäuspassie zitten in de recitatieven, is mijn stellige overtuiging. Nu moet ik afwassen, zometeen deel 3.

Wittgenstein
pi_9777336
Wat ook kan bijdragen tot de waardering van het Bach-recitatief is het volgende. Bach beeldde de passietekst niet alleen uit met behulp van Affekten, maar ook op het niveau van de individuele noten zelf. Zo zal het woord Grab zelden door iets anders verklankt worden dan de gebruikelijke diepe basnoot. Ook valt al gauw op dat de eerste lettergreep van Hohepriester heel vaak op een uitzonderlijk hoge noot valt. Dit zijn nog eenvoudige voorbeelden. Bij woorden als Kreuz en kreuzigen bediende de meester zich vaak van een zogeheten circulatio. Dit is meestal een opeenvolging van vier noten, waarvan de eerste en de vierde gelijk zijn in toonhoogte en de tweede en derde hoger en lager. Het idee is dat de verbindingslijnen tussen de noten, de eerste tussen eerste en vierde noot, de tweede tussen tweede en derde noot, een soort kruis vormen.
Een lettergreep die op meerdere noten wordt getoonzet ("gekreu-eu-eu-eu-eu-euziget") noem je een melisma. Je treft ze vaak aan bij woorden die verwant zijn aan blijdschap ("Freude", "erfreuen") of beweging (zoals "eilen"). Ook dit dient een uitbeeldende functie.
De noten voor woorden als Schmerz, Qual en Pein hebben bijna altijd een voorteken (wat betekent dat de noten niet behoren tot de toonladder van de toonsoort waarin de muziek geschreven is), hetgeen de muziek op dit punt een verwrongen, gepijnigd karakter geeft.

Wat voor mij onbetwistbare hoogtepunten van de Matthäuspassion zijn, zijn stukken recitatief als:

  • Na de aria Ich will dir mein Herze schenken: Denn es stehet geschrieben: Ich werde den Hirten schlagen, und die Schafe der Herde werden sich zerstreuen. Wenn ich aber auferstehe, will ich vor euch hingehen in Galiläam.

  • Gewelddadige muziek bij schlagen en zerstreuen, zalvende tonen op het stuk na de laatste komma.
  • Na de aria Gerne will ich mich bequemen: Und er kam und fand sie aber schlafend, und ihre Augen waren voll Schlafs. en het hele recitatief dat hierop volgt. Hoor met name Peter Schreier in de uitvoering van Richter. Grootse spanningsopbouw, abrupte uitbarstingen en prachtige uitbeelding van Judas' huichelarij kenmerken dit recitatief.

  • Direct voor de aria Erbarme dich, wie kan hier omheen? Und alsbald krähete der Hahn. Da dachte Petrus an die Worte Jesu, da er zu ihm sagte: Ehe der Hahn krähen wird, wirst du mich dreimal verleugnen. Und ging heraus und weinete bitterlich. De eerste woorden klinken werkelijk als hanengekraai, wat dan nog volgt is onversneden verdriet.

  • Vanaf de aria Aus Liebe will mein Heiland sterben nadert het drama zijn ontknoping en stijgen Bachs recitatieven tot onsterfelijke hoogten. Lyriek en evangelie versmelten tot een naadloos geheel; elk woord van de evangelist ramt de spijker van de tragiek dieper in het hart van de getergde toehoorder. Het oudtestamentische citaat »Sie haben meine Kleider unter sich geteilet, und über mein Gewand haben sie das Los geworfen.« wordt met een ongekend pathos gebracht.

  • De duisternis die de kruisiging vergezelt wordt voelbaar bij de woorden (na de aria Sehet, Jesus hat die Hand uns zu fassen ausgespannt): Und von der sechsten Stunde an war eine Finsternis über das ganze Land bis zu der neunten Stunde.

  • Het drama ontploft na het koraal dat Jezus' dood becommentarieert ("Wenn ich einmal soll scheiden"): Und siehe da, der Vorhang im Tempel zerriß in zwei Stück

  • De aarde trilt op haar grondvesten, de wereld siddert en beeft en de graven der heiligen gaan open. Dan realiseert de massa zich dat de zoon Gods aan het kruis is genageld, en de heilige verwondering op de woorden Aber der Hauptmann und die bei ihm waren und bewahreten Jesum, da sie sahen das Erdbeben und was da geschah, erschraken sie sehr und sprachen is gewoonweg verbazingwekkend.
    Wittgenstein
      dinsdag 15 april 2003 @ 20:40:20 #177
    17865 SportsIllustrated
    The fightingest.
    pi_9802814
    Koekepan, wat een ijdeltuiterij .

    Een van de beste stukken uit de Matthaus vind ik ook het unisono ''Was mein Gott Will, das g' scheh allzeit''. Dit wordt volmaakt ingeleid door een recitatief.

    Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
    pi_9843605
    De Matthauspassion is overigens een geniale verduidelijking van Bachs belangrijkste karaktertrek: unificatie.
    Die illustratieve passages (bij kruisigen, slang, enz.) waren ten tijde van Bach al traditioneel. De Passie was ook al een oud genre. En enkele van de meest ontroerende melodieeen zijn niet eens van de hand van Bach; het betreft oude koralen.
    Maar hij schiep een onsterfelijke fusie.
    Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
    pi_10028411
    Piano: Glenn Gould
    Cello suites: Yo-Yo Ma
    tabula rasa
    pi_10056102
    Hoe heet nou eigenlijk dat stuk precies dat ik ken als "sonate" en dat iedere beginnende richard clayderman leert spelen? Ik wil eens proberen die te leren spelen dus ik zoek de bladmuziek erbij.

    Trouwens wel gek eigenlijk dat die stukken vaak bekend zijn onder nietszeggende aanduidingen als fuga, toccata, allegro etc...

      dinsdag 6 mei 2003 @ 19:25:33 #181
    17865 SportsIllustrated
    The fightingest.
    pi_10254577
    quote:
    Op vrijdag 28 juni 2002 19:52 schreef SportsIllustrated het volgende:
    Alles van Ton Koopman.
    Ik moet eerlijk bekennen dat ik niet weet, wat mij hier bezielde. Ik bewaarde goede herinneringen aan Koopman's Bach-cantates, maar toen ik onlangs deze opnames herontdekte, was ik ruimschoots teleurgesteld. Met name in de tweede CD van de reeks is de sopraan af en toe duidelijk onder de maat. CD I vind ik nog wel vrij sterk, vooral BWV 4.
    Van alle mij bekende Bach-organisten (en die zijn niet gering in aantal) is Koopman verreweg de minst bevredigende. Met name Schweitzer, Hurford, en Klee lijken oneindig veel meer aan het koninklijk instrumet te ontlokken; Rogg trouwens ook.

    Heeft Koopman ook de Brandenburgse Concerten gedirigeerd?
    En weet iemand of ik die opname zou moeten mijden?

    Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
      zondag 11 mei 2003 @ 21:37:30 #182
    17865 SportsIllustrated
    The fightingest.
    pi_10361120
    Nu, die uitvoeringen van Koopman zijn absoluut niet slecht; integendeel, van alle Koopman-CDs die ik ken, is dit een van de meest bevredigende.

    Verder heb ik, op deze druilerige avond waarop er zelfs geen goede Engelse detective op TV is , BWV 542 herontdekt. , onvoorstelbaar, het klinkt inderdaad alsof het eeuwig door zou kunnen gaan.

    Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
      maandag 12 mei 2003 @ 00:12:45 #183
    9613 Seborik
    I, Voyager
    pi_10364633
    quote:
    Op zondag 11 mei 2003 21:37 schreef SportsIllustrated het volgende:
    Verder heb ik, op deze druilerige avond waarop er zelfs geen goede Engelse detective op TV is , BWV 542 herontdekt. , onvoorstelbaar, het klinkt inderdaad alsof het eeuwig door zou kunnen gaan.
    Eindelijk, dat duurde lang.
      vrijdag 16 mei 2003 @ 19:13:03 #184
    17865 SportsIllustrated
    The fightingest.
    pi_10479826
    http://jan.ucc.nau.edu/~tas3/bachindex.html

    Overigens is er, bij EMI, een prachtige CD verschenen met vertolkingen van Bach door Albert Schweitzer.

    Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
    pi_10883560
    Ik kan het niet meer horen, ik heb er te veel naar geluisterd.

    * Currently playing: Mozart - Rondo alla Turca.

    Wittgenstein
      zaterdag 7 juni 2003 @ 13:07:12 #186
    17865 SportsIllustrated
    The fightingest.
    pi_10947310
    quote:
    Op woensdag 4 juni 2003 17:18 schreef Koekepan het volgende:
    Ik kan het niet meer horen, ik heb er te veel naar geluisterd.

    * Currently playing: Mozart - Rondo alla Turca.


    Stap dan meteen over op George Baker.
    Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
    pi_10951053
    Bemoei je er niet mee.

    * Currently playing : Händel - Coronation Anthems.

    Wittgenstein
      zondag 8 juni 2003 @ 01:30:37 #188
    9613 Seborik
    I, Voyager
    pi_10958013
    Krijgen we nu een Händel-promotie-actie KP? Ik hoop het niet... uit bouwjaar 1685 is Bach de mooiste auto.
    pi_10959142
    Akkoord, maar dan wel ééntje met twee miljoen kilometer op de teller.

    * Rossini - Il Barbiere di Siviglia.

    Wittgenstein
      zondag 8 juni 2003 @ 12:14:11 #190
    17865 SportsIllustrated
    The fightingest.
    pi_10961560
    Bron?
    Far better is it to dare mighty things, to win glorious triumphs, even though checkered by failure, than to take rank with those poor spirits who neither enjoy much nor suffer much.
    pi_10962392
    .

    Alsjeblieft.

    Wittgenstein
    pi_10962568
    Volgens mij is dat geen bron. Tenzij je wilt gaan beweren dat dat water omhoog valt.

    * Currently playing: Rachmaninoffs 25ste symfonie in G-Mineur (Hoeveel had ie er ook alweer?)

    Deze topic wordt nu eindelijk eens interessant.

      zondag 8 juni 2003 @ 13:17:54 #193
    9613 Seborik
    I, Voyager
    pi_10962588
    quote:
    Op zondag 8 juni 2003 13:16 schreef beeer het volgende:
    Volgens mij is dat geen bron. Tenzij je wilt gaan beweren dat dat water omhoog valt.

    * Currently playing: Rachmaninoffs 25ste symfonie in G-Mineur (Hoeveel had ie er ook alweer?)


    3.
    pi_10962606
    Niet zo pietluttig, het gaat om het idee, beeer.

    * Alban Berg, vioolconcert.

    Wittgenstein
    pi_10962633
    Seborik, jij hebt een fout in je signature. HAHAHAHAHA.
    Wittgenstein
      zondag 8 juni 2003 @ 13:35:29 #196
    57269 Lemijn
    luistert ook naar Leijn
    pi_10962887
    Als je het goed vind ga ik weer over op Bach ipv 'lollige' onderschriften over adhd

    Cantate BWV 86: Ich bin ein guter Hirt.
    Ik wou een deel ervan kiezen maar het lukt niet.

    Ik vraag me af of het uitmaakt hoeveel Bach je als kind mee hebt gekregen of je het kan waarderen of niet. Wij werden doodgegooid met de cantates maar mn broertjes talen er nu niet naar. Ik draaide het als kind al grijs.

    Verder heb ik niet het hele topic goed gelezen, maar ik wou de Johannes Passion toch even melden als goede tweede. Minder lang (vinden sommige mensen misschien een pré) en sommige aria's zijn prachtig (Zerfliesse mein Herze).
    En het mooiste zijn, vind ik, een paar maten uit koor 25b, het neurotische roepen van het volk dat er niet koning der Joden moet staan, maar ik heb gezegd dat ik de koning der Joden ben (met snelle fluitloopjes om het gekwetter en geneuzel van het volk te laten zien). Er zit tegen het eind een hele mooie wending, ik kan m zo snel even niet mooi muziektheoretisch verklaren maar het is zo mooi.

    Hm, zou iemand de moeite nemen om het op te zoeken?

    Op maandag 14 november 2016 12:18 schreef Crumpette het volgende:
    De eerste keer ben je zo'n magische eenhoorn van moeder natuur en creeert een wonder
    pi_10963328
    Wat moet er opgezocht worden?

    (Ik denk dat het opgegroeid zijn met Bach wel íets uitmaakt, maar het hangt ook af van de mate waarin je je muziekkeuze laat bepalen door wat anderen mooi vinden, lijkt me.)

    Ik draai het vierde Schublerkoraal. Uit BWV 10. Om het af te leren.

    Wittgenstein
      zondag 8 juni 2003 @ 14:02:06 #198
    57269 Lemijn
    luistert ook naar Leijn
    pi_10963358
    Ach, opzoeken... naluisteren wat ik zei. Anders zit je ook zo tegen jezelf te kletsen.
    Dat stukje over die koning der Joden. Vraag me af of ik de enige ben die het zo bijzonder vindt.
    Op maandag 14 november 2016 12:18 schreef Crumpette het volgende:
    De eerste keer ben je zo'n magische eenhoorn van moeder natuur en creeert een wonder
      zondag 8 juni 2003 @ 14:04:40 #199
    9613 Seborik
    I, Voyager
    pi_10963410
    Misschien dat een opvoeding met Bach je er eerder aan blootstelt, maar het is absoluut niet noodzakelijk om Bach te kunnen waarderen of om er naar te luisteren. Dat geldt sowieso voor klassieke muziek. Niet elke 12-jarige klassiekliefhebber heeft ouders die die passie met die persoon delen.
    pi_10963475
    quote:
    Op zondag 8 juni 2003 14:02 schreef Lemijn het volgende:
    Ach, opzoeken... naluisteren wat ik zei. Anders zit je ook zo tegen jezelf te kletsen.
    Dat doe ik zowat het hele topic al.

    Ik snap geloof ik wat je bedoelt met die wending, maar op mij maakt het niet dezelfde indruk. De aria die er aan vooraf gaat ("Eilt, ihr angefochtnen Seelen") vind ik trouwens de mooiste uit de hele passie.

    Wittgenstein
    abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
    Forum Opties
    Forumhop:
    Hop naar:
    (afkorting, bv 'KLB')