FOK!forum / Muziek / Klassiek: Richard Wagner
Feldhofervrijdag 2 juni 2006 @ 23:51
Wagner werd op 22 mei 1813 geboren, zijn vader, een ambtenaar, overleed toen hij 6 maanden oud was.
Hij wilde eigenlijk toneelschrijver worden.

Gelukkig was dat geen onverdeeld succes, en begon hij aan opera's, onder andere schreef hij de opera "Der Fliegende Holländer"", een vertelling over een Hollands spookschip dat in de 17de eeuw onder Kapitein Willem van der Decken vergaan zou zijn omdat hij god vervloekte en op pasen uitvoer.

Tot zijn meesterwerken horen o.a. de Marcha nupcia ('Bruidskoor' uit de opera Lohengrinl), in Nederland meer bekend als "Daar komt de bruid".

En mijn Favoriet: "Ride of the Valkyries"", het titelstuk uit de tweede Opera van de 4 "Der Ring des Nibelungen", ook te beluisteren in Apocalypse Now uit de speakers van de huey's
quote:
"We'll come in low out of the rising sun, and about a mile out, we'll put on the music...Yeah, use Wagner. Scares the hell out of the slopes. My boys love it."


Het grappige is dat veel mensen zijn muziek kennen, zonder de componist te kennen bv. Also sprach Zaratustra, wereldberoemd, wordt door zo goed als iedereen herkend, ik denk alleen niet dat heel veel mensen t\de titel van het stuk kennen, laat staan de componist.

Wagner was een vernieuwer, een heel klein beetje rebel gemixt met muzikale genialiteit.
Verdwaalde_99vrijdag 2 juni 2006 @ 23:57
Ik heb toevallig een album van Wagner gekocht bij het kruidvat vorige maand, alleen niet gekomen tot het luisteren ervan, komt nog wel. Heb meer klassiek staan op de computer nu.

Nu staat beethoven op.

Klassiek stoort niet. Ik kan klassiek luisteren en dan heb ik niet eens in de gaten dat ik muziek heb opstaan.

Dan zeggen ze dat trance ultiem is om te komen tot ontspanning. Voor mij is klassiek dat.

Ik ga dus ook zeker verder met verzamelen van klassieke muziek. Op dit moment mijn favourite muziek te noemen.

Het hele overkomen ervan.

Wagner ligt hier te wachten die cd. Ondertussen al omgezet naar mp3. Classical Chill-out heb ik ook een keer bij het kruidvat gekocht!!!

Kruidvat heeft super veel klassieke cd's in de aanbieding. Ook via de website van ze.

Morgen eens Wagner opzetten, ben nieuwsgierig hoe het klinkt, of vanavond al, heb volgens mij dat album ondertussen op de mp3 speler staan.

Klassiek
Verdwaalde_99zaterdag 3 juni 2006 @ 00:05
Foute inschatting, mijn geheugen is soms niet in orde nog. Komt vanzelf goed nog.

Haydn is het album dat ik gekocht heb, heb net even nagekeken of ik juist zat, ik twijfelde al net. Ik haal soms de namen door elkaar.

Wagner heb ik wel eens gehoord in de auto van iemand die wagner keihard had opstaan. En toen zei die muziek al veel, zeker in super surround sound in die auto.

Maar zo wil ik alle klassieke muziek nog ontdekken.

Tijd om af te sluiten nu.

Klassiek. Ultiem!!!!!

Daar kan de huidige muziek een puntje aan zuigen of hoe noemen ze dat???

Een voorbeeld aan nemen.
alekozaterdag 3 juni 2006 @ 15:17
Wil niet de grote azijnzeiker zijn maar Also sprach ... is van Richard Strauss. Overigens vind ik Strauss (Richard en dus niet Johann) 10x gaver dan Wagner.

[ Bericht 13% gewijzigd door aleko op 03-06-2006 15:18:40 (Naampje vergeten, wel zo handig om te weten) ]
Bass-Misszaterdag 3 juni 2006 @ 15:19
Idd
alekozaterdag 3 juni 2006 @ 16:37
Idd dat also sprach van Strauss is of dat Strauss gaver is dan Wagner? :p
Coastertommmzaterdag 3 juni 2006 @ 21:40
Ik vind dat Wagner mooie stukken heeft gecomponeerd, maar toch staat hij niet in de top 20 ofzo van mijn favo componisten. Ik weet eigenlijk niet waarom, maar zijn stukken blijven me nooit lang bij ofzo. Geef mij maar Borodin, Mahler, Saint Saens of Sibelius ofzo
Mister_Slidewoensdag 7 juni 2006 @ 11:58
Strauss verbleekt echt totaal bij Wagner!

(niet dat ik heel veel van beide ken hoor maar... ik vind Strauss gewoon een beetje een neppert )
Soul79woensdag 7 juni 2006 @ 12:19
Strauss 'gaver' dan Wagner?

Nou nee
NT-T.BartManwoensdag 7 juni 2006 @ 12:25
quote:
Op vrijdag 2 juni 2006 23:51 schreef Feldhofer het volgende:

Het grappige is dat veel mensen zijn muziek kennen, zonder de componist te kennen bv. Also sprach Zaratustra, wereldberoemd, wordt door zo goed als iedereen herkend, ik denk alleen niet dat heel veel mensen t\de titel van het stuk kennen, laat staan de componist.
Euh? Dat is van Richard Strauss, niet van Richard Wagner...
quote:
Op woensdag 7 juni 2006 12:19 schreef Soul79 het volgende:
Strauss 'gaver' dan Wagner?

Nou nee
Hangt er maar even af over welke Strauss we het hier hebben.

[anecdote]
Jáááááááren geleden werkte ik op de CD afdeling van V&D. Komt er een meneer in een rolstoel aanrollen die me vroeg waar hij CD's van Strauss kon vinden.

Ik vroeg hem 'Welke Strauss'? waarop hij antwoordt ' Richard natuurlijk '

[ Bericht 24% gewijzigd door NT-T.BartMan op 07-06-2006 12:32:05 ]
skiczukiewoensdag 7 juni 2006 @ 12:26
Er was laatst een douc over Wagner op ned. 1. Was wel boeiend. Die kerel was ook niet 100%, een echte kunstenaar.
Soul79woensdag 7 juni 2006 @ 13:38
quote:
Op woensdag 7 juni 2006 12:25 schreef NT-T.BartMan het volgende:

Hangt er maar even af over welke Strauss we het hier hebben.
Richard of Johann, maakt tov Wagner niet uit imho
Coastertommmwoensdag 7 juni 2006 @ 15:00
Strauss Altijd die eeuwige walzen
Mister_Slidedonderdag 8 juni 2006 @ 15:33
quote:
Op woensdag 7 juni 2006 15:00 schreef Coastertommm het volgende:
Strauss Altijd die eeuwige walzen
Richard niet Die is van de eeuwige 'tondichtungen'
Coastertommmdonderdag 8 juni 2006 @ 15:54
Jaaa weet ik Ferry, maar ze hadden het over Strauss en ik had meteen weer een trauma moment .
Mister_Slidevrijdag 9 juni 2006 @ 14:03
Moest je Strauss drummen?
Feldhoferzaterdag 10 juni 2006 @ 13:24
Tjee, wat dom van Also sprach Zaratustra, wilde een voorbeeld noemen van klassiek door wagner die iedereen kent, keek bij mijn mp3's en zag deze, stom, stom, stom!

Laten we zijn bekendste stuk dan maar op Marcha nupcia houden
Feldhoferzaterdag 10 juni 2006 @ 14:19
Voor straf open ik een topic over Richard Strauss
Coastertommmzaterdag 10 juni 2006 @ 17:09
Nee, maar altijd met dat nieuwjaarsconcert van de Wiener Philharmoniker ben ik in goede verwachting en dan spelen ze WEER Strauss .
Coastertommmzaterdag 10 juni 2006 @ 17:11
Ik heb btw wel eens de Radetzky Mars moeten drummen .
Koewamzondag 11 juni 2006 @ 13:41
Ik vind Wagner... Mja, hij heeft wel aardige stukjes, maar het is een beetje langdradig en weinig varieërend allemaal.
Soul79zondag 11 juni 2006 @ 18:06
quote:
Op zondag 11 juni 2006 13:41 schreef Koewam het volgende:
Ik vind Wagner... Mja, hij heeft wel aardige stukjes, maar het is een beetje langdradig en weinig varieërend allemaal.
Wagner varieert zich juist helemaal suf

Het is alleen wel puur muzikale variatie, in de zin van veel modulaties, aparte toonsoorten, veel dissonanten en chromatiek. Ik raak er in elk geval niet naar uitgeluisterd
NT-T.BartManmaandag 12 juni 2006 @ 08:47
quote:
Op zaterdag 10 juni 2006 17:11 schreef Coastertommm het volgende:
Ik heb btw wel eens de Radetzky Mars moeten drummen .
Mister_Slidemaandag 12 juni 2006 @ 09:57
quote:
Op zaterdag 10 juni 2006 17:09 schreef Coastertommm het volgende:
Nee, maar altijd met dat nieuwjaarsconcert van de Wiener Philharmoniker ben ik in goede verwachting en dan spelen ze WEER Strauss .
Ach, de Wiener is het enige orkest dat écht de Strauss walzen kan spelen. Dus liever dát, dan dat je het Gelders Orkest moet aanhoren
DaanAmaandag 12 juni 2006 @ 11:37
Pff, je kunt componisten niet vergelijken. Wagner is geniaal in de wijze waarop hij het verhaal in de muziek uitdrukt, R. Strauss is geniaal in de wijze waarop hij schildert met muziek en J., J. en F. Strauss zijn geniaal in de wijze waarop ze aanstekelijk zijn, licht en tóch genuanceerd. Die genieën kun je niet in een rijtje zetten van goed, beter en best. Ze zijn gewoon anders en ik zou ze alle vijf voor geen goud willen missen.

Componisten ordenen op "gaafheid". Dan wint Carl Orff denk ik, met de Carmina Burana, terwijl ik daar echt een tyfushekel aan heb. Tyfusherrie. Mensen vinden dat alleen maar mooi - of gaaf, zo je wilt - omdat het veel herrie is.

Wagner is in staat om een liefdesduet te componeren van meer dan een half uur, zonder dat je je een seconde verveelt! Sterker nog, het is het meest pure, menselijke, passionele en emotionele liefdesduet dat ik ken! En ik ken er nogal wat.
NT-T.BartManmaandag 12 juni 2006 @ 11:53
quote:
Op maandag 12 juni 2006 11:37 schreef DaanA het volgende:
[...]

Componisten ordenen op "gaafheid". Dan wint Carl Orff denk ik, met de Carmina Burana, terwijl ik daar echt een tyfushekel aan heb. Tyfusherrie. Mensen vinden dat alleen maar mooi - of gaaf, zo je wilt - omdat het veel herrie is.

[...]
Op die manier kan je ook Bartok 'mooi' vinden... of Messiaaen...

[ Bericht 2% gewijzigd door NT-T.BartMan op 12-06-2006 14:41:52 ]
DaanAmaandag 12 juni 2006 @ 11:56
quote:
Op maandag 12 juni 2006 11:53 schreef NT-T.BartMan het volgende:

[..]

Op die manier kan je ook Bartok 'mooi' vinden... of Messiaan...
Of Puccini. Maar het verschil is dat Bartók, Messiaen en Puccini ook echt mooi zijn, en Orf niet verder komt dan herrie.

Maar ik ben me er bewust van dat veel mensen het niet me me eens zijn.
Mister_Slidemaandag 12 juni 2006 @ 14:32
quote:
Op maandag 12 juni 2006 11:37 schreef DaanA het volgende:

Componisten ordenen op "gaafheid". Dan wint Carl Orff denk ik, met de Carmina Burana, terwijl ik daar echt een tyfushekel aan heb. Tyfusherrie. Mensen vinden dat alleen maar mooi - of gaaf, zo je wilt - omdat het veel herrie is.
Le Sacre of een willekeurige Sjos-symfonie zijn veel gaver
NT-T.BartManmaandag 12 juni 2006 @ 14:40
quote:
Op maandag 12 juni 2006 11:56 schreef DaanA het volgende:

[..]

Of Puccini. Maar het verschil is dat Bartók, Messiaen en Puccini ook echt mooi zijn, en Orf niet verder komt dan herrie.

Maar ik ben me er bewust van dat veel mensen het niet me me eens zijn.
Ik ken van Orff eigenlijk aleen maar Carmina Burana. Stel je voor dat je van Karchaturian alleen maar 'De Sabeldans' kent, dan ben je na twee, drie keer luisteren ook niet meer geneigd om verder te kijken.

Aan de andere kant: veel mensen gingen ineens Sjos kopen nadat Andre Riool de 2e wals uit de 'Jazz' suite had gepimpt. Toen bleek dat de 'Sovjet' symfonieen toch wat zwaarder te verteren waren...

Maar het gaat nu wel erg OT, het is immers een Wagner topic!
alekozondag 18 juni 2006 @ 02:06
Wagner heeft volgens mij juist niet zozeer muzikaal echt geweldige bijdragen maar vooral de combinatie van verhaal+muziek+beelden is het wat mensen doet aanspreken. Kan me niet voorstellen dat je vrijwillig een zondagmiddag opoffert om enkel de 4 cds van gotterdammerung op te zetten! Een DVD is in DIT geval echt een MUST.
Soul79zondag 18 juni 2006 @ 03:07
Het klinkt misschien elitair, maar als je muzikaal enigszins onderlegd bent dan weet je dat Wagner juist puur muzikaal ontzettend veel te bieden heeft. Het voert wat ver om Wagners muzikale vondsten hier uitputtend te beschrijven, maar het is niet overdreven te stellen dat met hem de 'moderne' muziek is begonnen. Hij gooide het harmonisch evenwicht van de Klassieken en het Biedermaier van de romantici overboord en greep terug op Bach, borduurde voort op diens gelaagde harmoniën, gebruik van chromatiek en het opzoeken van de grenzen van de tonaliteit, en maakte zo de weg vrij voor Schönberg en de dodekafonisten van de 20e eeuw. Niet dat dat laatste nu een onverdeeld genoegen is, maar de enorme muzikale invloed van Wagner is een feit en bovendien is hij in ieder geval wél bijna altijd een muzikaal genoegen

Zoals ik het hier opschrijf klinkt het misschien niet zo feestelijk , maar een dvd is voor mij geen must bij Wagner, hoewel het leuk kan zijn. Maar voor bv. het slot van Die Walküre heb ik echt geen dvd nodig
alekodinsdag 20 juni 2006 @ 20:31
Beste Soul,

Ondanks dat je onderschrift een vreselijk prettige link is ben ik het niet met je eens. Wagner heeft natuurlijk zijn sporen wel verdiend in de muziekgeschiedenis. ZOveel BIJZONDERE vondsten heeft Wagner nu ook weer niet op zijn naam hoor... Zelfs het leidmotiv dat nogal eens aan hem wordt toegeschreven is niet door hem bedacht. Maar goed, als jij van veel te lang durende draken van opera's houdt dan zit je wel goed bij Wagner inderdaad

De invloed van Mahler bijvoorbeeld is VEEL groter. Die escaleert de laat romantiek naar de a-tonaliteit. Maar goed, nogmaals bedankt voor de link want die is wel prettig te noemen!
Soul79dinsdag 20 juni 2006 @ 22:17
Met bijzondere vondsten van Wagner bedoelde ik niet zozeer zijn innovaties, maar gewoon zijn mooie passages. En die heeft hij wat mij betreft meer dan Mahler, maar goed dat is een kwestie van smaak. Maar wat invloed betreft: ik zal de invloed van Mahler niet ontkennen, maar hij is zelf nou juist enorm beďnvloed door Wagner, die ook veel ouder was natuurlijk.

Enne, Wagner van langdradigheid beschuldigen is natuurlijk niet echt overtuigend als je zelf van Mahler houdt
DaanAwoensdag 21 juni 2006 @ 00:16
quote:
Op dinsdag 20 juni 2006 22:17 schreef Soul79 het volgende:
Met bijzondere vondsten van Wagner bedoelde ik niet zozeer zijn innovaties, maar gewoon zijn mooie passages. En die heeft hij wat mij betreft meer dan Mahler, maar goed dat is een kwestie van smaak. Maar wat invloed betreft: ik zal de invloed van Mahler niet ontkennen, maar hij is zelf nou juist enorm beďnvloed door Wagner, die ook veel ouder was natuurlijk.

Enne, Wagner van langdradigheid beschuldigen is natuurlijk niet echt overtuigend als je zelf van Mahler houdt
Nou niet overdrijven. Volgens mij - ik kan een stuk over het hoofd gezien hebben - is de langste symfonie van Mahler nog altijd korter dan de kortste opera van Wagner.

Maar verder ben ik het met je eens. Sterker nog: Mahler was geniaal, maar Wagner was genialer.
kwintenstralerwoensdag 21 juni 2006 @ 11:11
[shameless plugmode]
Een paar jaar terug heb ik het er al eens over gehad, de complete uitvoering van de Ring in '99 in Amsterdam, die toen ook integraal op tv is geweest (en waar ik de video's van heb ). Daar werd toen aangekondigd dat deze ook op DVD zou uitkomen. Welnu, de DVD's zijn inmiddels uit . Zojuist gelijk besteld
En nu maar afwachten... (videos' waren toch wat matig van (beeld)kwaliteit)
[/shameless plugmode]
alekodonderdag 22 juni 2006 @ 20:40
Mahler is GENIAAAL! maar goed laten we maar niet in welles-nietes vervallen Valt er nog iets over Wagner te zeggen? Lullige is: ik ben verre van wagner-fanaat maar ben ZO blij dat er een klassiek topic is dat ik me toch geroepen voel hier iets te zeggen of dit in elk geval levend te houden... Maar goed erg constructieve bijdragen kan ik verder niet leveren dus HUP IEDEREEN die WEL iets constructiefs over wagner kan zeggen!
Feldhofervrijdag 23 juni 2006 @ 22:40
quote:
Op maandag 12 juni 2006 11:37 schreef DaanA het volgende:
Pff, je kunt componisten niet vergelijken. Wagner is geniaal in de wijze waarop hij het verhaal in de muziek uitdrukt, R. Strauss is geniaal in de wijze waarop hij schildert met muziek en J., J. en F. Strauss zijn geniaal in de wijze waarop ze aanstekelijk zijn, licht en tóch genuanceerd. Die genieën kun je niet in een rijtje zetten van goed, beter en best. Ze zijn gewoon anders en ik zou ze alle vijf voor geen goud willen missen.

Componisten ordenen op "gaafheid". Dan wint Carl Orff denk ik, met de Carmina Burana, terwijl ik daar echt een tyfushekel aan heb. Tyfusherrie. Mensen vinden dat alleen maar mooi - of gaaf, zo je wilt - omdat het veel herrie is.

Wagner is in staat om een liefdesduet te componeren van meer dan een half uur, zonder dat je je een seconde verveelt! Sterker nog, het is het meest pure, menselijke, passionele en emotionele liefdesduet dat ik ken! En ik ken er nogal wat.
O fortuna spreekt aan, niet omdat het "tyfusherrie" is, maar omdat het mooi opklimt naar een climax, het is de hele tijd spannend, zonder écht spannend te zijn, erg knap dus van Meneer Orff.

Toch wint hij niet, want op "gaafheid" legt hij het zwaar af tegen "Ride of the Valkyries", al was het maar vanwege de rol van dit stuk in Apocalypse Now.

En wat "gaafheid" betreft is Maurice Ravel's Boléro waarschijnlijk wel de winnaar bij het bredere publiek.

En Wagner, das gewoon....
alekozaterdag 24 juni 2006 @ 19:19
Oja hahah Oh Fortuna gaaf vinden..mwhahahahaha heb je wel eens de gehele carmina burana beluisterd? Mijn god wat een ellende dat stuk!

Gaafheid: Laatste deel van Shosta 12: Dawn of humanity Of laatste deel shosta 11, hoewel als ze dat bij een voetbalsamenvatting onder de hoogtepunten gaan zetten...dan gaat het wel de mist in.
Feldhoferzondag 25 juni 2006 @ 00:30
quote:
Op zaterdag 24 juni 2006 19:19 schreef aleko het volgende:
Oja hahah Oh Fortuna gaaf vinden..mwhahahahaha heb je wel eens de gehele carmina burana beluisterd? Mijn god wat een ellende dat stuk!

Gaafheid: Laatste deel van Shosta 12: Dawn of humanity Of laatste deel shosta 11, hoewel als ze dat bij een voetbalsamenvatting onder de hoogtepunten gaan zetten...dan gaat het wel de mist in.
Het ging over stukken die het bredere publiek "gaaf" vindt.
Daar hoort O fortuna wel bij en Shosta niet.
alekozondag 25 juni 2006 @ 12:34
nouja, als studio sport het al gebruikt? het ligt er gewoon aan of de mensen er een leuk plaatje bij voorgeschoteld krijgen. Zo ken ik iemand die Dies Irae van Mozart geweldig vindt omdat het onder een demo van command & conquer spel zat. En Oh fortuna zal dan wel goed aftrek vinden onder de extreem rechtse mensen of bavaria drinkers
Feldhoferdonderdag 29 juni 2006 @ 22:29
quote:
Op zondag 25 juni 2006 12:34 schreef aleko het volgende:
nouja, als studio sport het al gebruikt? het ligt er gewoon aan of de mensen er een leuk plaatje bij voorgeschoteld krijgen. Zo ken ik iemand die Dies Irae van Mozart geweldig vindt omdat het onder een demo van command & conquer spel zat. En Oh fortuna zal dan wel goed aftrek vinden onder de extreem rechtse mensen of bavaria drinkers
En fans van The Doors dan?

O fortuna staat op de soundtrack van Jimmy's biografische film.

Jij hebt een beetje last van een beperkende schedelpan is het niet?

Hokjes
alekovrijdag 28 juli 2006 @ 16:22
Is niet IEDERS schedelpan beperkend dan?? Mijne wel in elk geval ja. Fijn dat jij je fontanelletjes nog open hebt dan en lekker open minded mij gelukkig niet in een hokje stopt. jeej!
GeorgKacherdinsdag 1 augustus 2006 @ 11:29
Heb als zeer groot Carlos Kleiber fan een schetje (meer is het niet van Tristan und Isolde ) deze Wagner staan op een trbute CD van Kleiber. Nieuw kost die CD aardig was, is dat de moeite van het kopen waard of zijn er betere uitvoeringen? (Met Dietrich Fischer Dieskau )
#ANONIEMdonderdag 24 december 2009 @ 17:41
Schop. Ik luister sinds een paar weken Wagner. Ik ben begonnen met een cd van de beste Overtures, geweldige muziek. Vooral de liederen Tannhauser en Der Meistersinger Von Nurnberg vind ik heel goed. En vandaag heb ik Der Ring Des Nibelungen gekocht, ik vind het erg goed klinken, maar wel moeilijk toegankelijke muziek.