In alle frustraties heb ik net maar even mijn ideeën en mijn visie over het huidige Ajax en aankoop- en verkoopbeleid op papier gezet.
De bezem door de Ajax-selectie
Na weer een dramatische wedstrijd tegen Heracles afgelopen zaterdag lijkt het mij nodig, eens drastisch het roer om te gooien bij Ajax. Het ontbreekt de ploeg aan scorend vermogen, en wedstrijdbeleving. Ik heb vaak het idee dat het Ajax elftal uit elf individuen bestaat, in plaats van elf spelers die een hecht collectief vormen. Dit kan natuurlijk zijn door de grote ego's van spelers die als verdetten over het veld marcheren, maar ook omdat het de jonge ploeg ontbreekt aan een duidelijke leider die de lijnen uitstippelt en spelers tot de orde roept. Deze ervaren man zou in het huidige Ajax Galasek en/of Lindenbergh moeten zijn, maar deze sympathieke spelers blijven het liefst op de achtergrond. Dat is dus sowieso een noodzakelijke aankoop. Edgar Davids had een goede man geweest om deze positie te vervullen, maar die koos liever nog voor een avontuur in het buitenland.
Als eerst zou de verdediging anders georganiseerd moeten worden. Hatem Trabelsi is een topper, maar het is duidelijk dat hij na dit seizoen Ajax gaat verlaten. Voor deze positie komen in mijn visie Melchiot en Van Der Borre naar voren. De eerste speler mag voor een laag bedrag vertrekken bij Birmingham. Hij is natuurlijk ook bekend met het Ajax-systeem, dus het lijkt mij een win-win-situatie. Van Der Borre is een groot talent van Anderlecht en die zie ik ook wel graag naar Ajax komen. Maar omdat Anderlecht naar mijn idee de volle pond gaat vragen, zou ik mijn pijlen eerst op Melchiot richten.
Centraal in de verdediging moeten ook organisatorische veranderingen doorgevoerd worden. Ik acht de kans groot dat Maxwell aan het eind van dit seizoen zal gaan vertrekken, dus hier hou ik al rekening mee in de analyse. De verdediger die noodzakelijk moet vertrekken is Escudé, ik vind hem nog steeds een onzekere factor en lijkt nu ook op een zijspoor te zijn beland. Voor zijn positie kan voor een minimaal bedrag zo Vlaar opgehaald worden bij AZ, deze kans mag Ajax niet laten schieten! Grygera-Vlaar, lijkt mij een prima centraal duo. Met Vermaelen en eventueel Maduro achter de hand, heb je het centraal gezien ook in orde. Voor de linksbackpositie hebben wel Emanuelson in huis. Hij lijkt mij een prima opvolger voor Maxwell, en met Vermaelen achter de hand hebben we het bij de linksback positie ook goed geregeld. Het is dan ook maar de vraag of Ajax de optie tot koop van de Spanjaard Juanfran moet lichten. Ik heb echter te weinig van hem gezien, om daar een goed oordeel over te vellen.
De keepers ontbreken nog in dit verhaal over de Amsterdamse verdediging, maar zijn daarom niet minder belangrijk. Met vier keepers, lijkt het mij zinvol om er één te laten vertrekken. Ik kies hiervoor Lobont uit. Ik vind hem een sympathieke jongen, maar is geen rustpunt in de verdediging. Dan heb je Stekelenburg als eerste keeper, Vonk als tweede en het andere talent Vermeer als derde keeper.
Dan het middenveld. Het is duidelijk dat het daar ontbreekt aan een speler met gezag dat de lijnen uitzet en spelers tot de orde roept. Galasek zou deze taak moeten vervullen, maar hij is hier te bescheiden voor. Het lijkt mij dus zinvol om hem voor een aardig bedrag te laten vertrekken. En met Lindenbergh hebben we precies eenzelfde speler al in huis. Voorlopig kan Maduro wel op die positie lopen, maar dit jonge talent heeft natuurlijk nog niet de nodige ervaring en het gezag. Een eventuele optie is Landzaat, maar ik ben bang dat AZ hier de volle pond voor vraagt en Ajax een aanzienlijk bedrag moet neerleggen. Maar met de verkoop van andere spelers moet Ajax toch wel weer een aardig bedrag innen. Dan de rechtshalf positie, oftwel de nummer "6". Hier kunnen zowel Pienaar als De Jong voetballen. Er moet dan ook een keuze gemaakt worden tussen deze twee, ik weet wel zeker dat ze beiden niet genoegen nemen met een plek op de bank. Dus of De Jong of Pienaar verkopen. Gezien de vernederlandsing van het team, lijkt het mij beter De Jong te behouden en Pienaar voor een aantal miljoen te laten verkassen.
Op de linkshalf positie kunnen zowel Sneijder, Emanuelson, Juanfran als Boukhari uit de voeten. Voor Boukhari is naar mijn idee geen plaats meer bij Ajax, dus deze speler mag ook vertrekken. Wesley Sneijder lijkt mij op dit moment de meest geschikte nummer 10. Dus de bezem is hierbij ook door het middenveld gehaald.
Ten slotte de aanval, het scorend vermogen waar het Ajax op dit moment aan ontbreekt. Het is maar de vraag welk systeem Ajax wil gaan spelen. 4-4-2 of 4-3-3? Ik beschouw beide systemen even in het kort.
Als Ajax zich wil richten op het 4-4-2 systeem heeft het de aanval eigenlijk al rond. Anastasiou heeft bij mij in dat geval al een basisplek. Hij is het ideale aanspeelpunt in de aanval, en weet met slimme steekpasjes de spits met het neusje voor de goal weg te sturen. Dat kan in dit geval Rosenberg of Charisteas zijn. Dat maakt in principe weinig uit, al geef ik dan de voorkeur aan Charisteas en Rosenberg langzaam laten komen om vertrouwen op te wekken.
Bij het 4-4-3 systeem moet het echter geheel anders. Allereerst de buitenspeler. Met Rosales heeft Ajax een goede rechtsbuiten in huis, hij kan een man passeren en is snel. Waar het alleen nog vaak aan ontbreekt is een strakke voorzet. Als hij dit weet te verbeteren is hij de ideale man. En Tom de Mul moeten worden teruggehaald, om de breedte in de selectie te houden. De linksbuiten moet eenzelfde soort speler zijn; snel en technisch. Dus niet een verkapte spits als Babel. Mitea is zo'n linksbuiten, het is jammer dat hij nu geblesseerd is, maar Mitea is nog jong en onervaren. Een goede linksbuiten, om de breedheid van de selectie goed te houden is daarom noodzakelijk. Wilhelmson van Anderlecht is een vaak genoemde naam, maar ik weet niet of hij ook goed op de linkerkant uit de voeten kan. Een andere mogelijkheid is Jesper Gronkjaer terughalen. Hij is snel en technisch, en bovendien al bekend met het Ajax-systeem.
Voor de spitspositie in het 4-4-3 moeten koppen gaan rollen. Zowel Anastasiou, als Charisteas als Rosenberg vind ik hier niet inpassen. Het zou natuurlijk wel gezichtsverlies zijn voor Ajax, maar voor aardige bedragen mogen ze eventueel vertrekken. In plaats van hen lijkt het mij een goede zet om Huntelaar van Heerenveen te halen, hij heeft een neusje voor de goal en is gewend met een 4-4-3 systeem. Het is echter de vraag of hij bij een topclub ook weet te presteren, en we niet weer een Machlas of Sibon verhaal krijgen. Rosenberg kan eventueel nog worden uitgeleend aan Heerenveen bij een transfer van Huntelaar. Een tweede spits die gehaald moet worden is Nando Rafael. Ook deze speler is bekend met het 4-4-3 systeem, hij komt bovendien uit de eigen opleiding, en is aan het eind van het seizoen praktisch gratis op te halen. Dan hebben we Babel nog, en zijn we naar mijn idee weer goed voorzien van 4-3-3 spitsen.
Kortom:
Keepers:
- Stekelenburg
- Vonk
- Vermeer
Verdedigers:
- Melchiot/Van der Borre
- Grygera
- Vlaar
- Vermaelen
- Heitinga
- Juanfran
Middenvelders:
- Maduro
- Lindenbergh
- De Jong
- Sneijder
- Landzaat
- Emanuelson
Aanvallers Ajax in 4-4-2 systeem:
- Anastasiou
- Rosenberg
- Charisteas
Aanvallers Ajax in 4-3-3 systeem:
- Rosales
- De Mul
- Mitea
- Wilhelmson/Gronkjaer
- Huntelaar
- Rafael
- Babel
Spelers die definitief weg gaan/moeten:
- Lobont
- Trabelsi
- Escudé
- Maxwell
- Galasek
- Pienaar
- Boukhari
- Anastasiou, Rosenberg en Charisteas (Ajax in 4-3-3 opstelling)
- Mitea en Rosales (Ajax in 4-4-2 opstelling).