ErwinRommel | dinsdag 2 augustus 2005 @ 18:30 |
Organisatie Gladio? Wellicht dat een enkeling hier wel eens van heeft gehoord. Op diverse zoekmachines is er wel wat info over te vinden.
In Nederland scheen het, waren er in het verleden geheime wapenopslag plaatsen voor deze organisatie. Deze organisatie moest zorgen dat er bij een eventuele bezetting van Soviet-Strijdkrachten een verzets-beweging zou worden opgezet.
Tot op heden is het echter gissen wat deze organisatie nu werkelijk inhield, en wie erbij betrokken waren in Nederland. Er is namelijk zeer weinig bekent over deze wel of niet bestaande organisatie.
Wellicht dat er enkelen hier zijn die hier meer over weten? Het kinkt in ieder geval heel luguber, maar tevens ook zeer interessant.
Wellicht dat ik een schopje Geschiedenis kan verwachten mocht het beter daar thuis horen. |
Dr_Flash | dinsdag 2 augustus 2005 @ 18:39 |
C&H lijkt me idd een beter plekje ik heb er ook weleens ooit van gehoord, maar meer dan dat ook niet |
Balthar | dinsdag 2 augustus 2005 @ 18:54 |
Er zijn in de jaren 80 idd enkele opslagplaatsen gevonden. Dit waren niet meer dan begraven wapens. het verhaal ging toen dat organisatie Gladio een soort verzetsbeweging zou vormen als de Sovjets ons zouden bezetten.
Verder dan dat is het eigenlijk niet meer in het nieuws geweest volgens mij. |
classpc | dinsdag 2 augustus 2005 @ 18:54 |
bekennen en bekend zijn twee verschillende dingen, TS. |
DennisMoore | dinsdag 2 augustus 2005 @ 18:58 |
Ja, ik had er wel 's van gehoord.quote:HOLLAND "A Dutch Defence Ministry spokesman confirmed that an arms cache uncovered in Holland in 1983 was part of an underground Nato resistance network." (Daily Telegraph, 13/11/90) "Dutch Prime Minister Ruud Lubbers confirmed in a Tuesday letter to Parliament that his government is running its version of the Gladio group, but maintained it had informal links with Nato or other members of the Alliance." (P Verschuur, Associated Press, 14/11/90) "Prime Minister Ruud Lubbers said that 'I cannot exclude that [financial contributions by] private persons were used in protecting and covering up certain activities' of what he called the Stay Behind force. Dutch newspapers reported last week that most of the organisation, also known as Operations and Intelligence, was being paid for by wealthy industrialists so that it could not be traced through government spending records...Lubbers said earlier this month that the Dutch version of Gladio was founded in the 1950s...He said the group did not engage in the more military "guerilla-like activities" of its counterparts. (Associated Press, 21/11/90) http://users.westnet.gr/~cgian/gladio.htm |
remlof | dinsdag 2 augustus 2005 @ 19:10 |
Het was (is?) een staats terreur campagne om de bevolking om meer "bescherming" van de staat te laten vragen. "The reason was quite simple: to force ... the public to turn to the state to ask for greater security." bron |
ErwinRommel | dinsdag 2 augustus 2005 @ 19:31 |
Kan een moderator dit topic een schopje C&H geven? Wellicht dat we daar meer over deze organisatie kunnen praten en door discusieren? BvD
TS |
ErwinRommel | dinsdag 2 augustus 2005 @ 19:36 |
quote:Op dinsdag 2 augustus 2005 18:54 schreef Balthar het volgende:Er zijn in de jaren 80 idd enkele opslagplaatsen gevonden. Dit waren niet meer dan begraven wapens. het verhaal ging toen dat organisatie Gladio een soort verzetsbeweging zou vormen als de Sovjets ons zouden bezetten. Verder dan dat is het eigenlijk niet meer in het nieuws geweest volgens mij. Zoiets zou het inderdaad geweest moeten zijn. Een soort van "stay behind force" welke de Soviets zouden moeten hinderen.
Echter is het nog nooit volluit bewezen dat een organisatie als deze zoals men denk dat het was ook werkelijk zou hebben bestaan. De linkse internet media zoals bv Indymedia schijnen er wel veel over te weten. Deze neem ik dan ook met een hele zware korrel zeezout
In het verleden, jaren 80 en begin jaren 90 was er wel eens wat over in het nieuws over deze verzets beweging die gesteund zou worden door oa CIA en gezaghebbende figuren. Over de oorsprong en het ontstaan ervan is echter zeer weinig tot niets bekent.
Het lijkt mij daarom dus erg interresant om zoveel jaar na dato deze organisatie eens tegen het licht te houden, en welke figuren hierachter zaten. |
DennisMoore | dinsdag 2 augustus 2005 @ 19:41 |
quote:Op dinsdag 2 augustus 2005 19:36 schreef ErwinRommel het volgende:Echter is het nog nooit volluit bewezen dat een organisatie als deze zoals men denk dat het was ook werkelijk zou hebben bestaan. Ruud Lubbers gaf het bestaan van een NL tak toch toe?
@ AIVD'er.
. |
ErwinRommel | dinsdag 2 augustus 2005 @ 19:46 |
quote: Ik ben geen AIVD'er
Waar ik zo benieuwd naar ben is waarom alles zo snel in de doofpot is gestopt. Zou men nu met zoiets aan komen zetten, dan zou er een kabinet voor vallen, zo week zijn ze in de politiek. |
DennisMoore | dinsdag 2 augustus 2005 @ 19:48 |
quote: Nee, maar die zal nu ongetwijfeld mee-lurken. .quote:Waar ik zo benieuwd naar ben is waarom alles zo snel in de doofpot is gestopt. Zou men nu met zoiets aan komen zetten, dan zou er een kabinet voor vallen, zo week zijn ze in de politiek. Och, kweenie... denk dat er ook flink wat in de huidige doofpotten past. Waaraan zou Duisenberg écht zijn overleden? .
Ohnee, schopje moest naar C&H, niet naar TRU... . |
abraham | dinsdag 2 augustus 2005 @ 19:54 |
Gladio was een club van mensen die is opgericht uit de behoefte niet dezelfde fouten te hoeven maken die het verzet heeft gemaakt in WOII. Het verzet, met uitzondering van het communisch verzet dat al sinds het begin van de jaren 20 georganiseerd was, had aan het begin van de tweede wereldoorlog een groot aantal opstartproblemen. Geen organisatie, geen wapens, geen training, geen scenario's....
Galdio moest er voor zorgen dat als we in WOIII door de russen onder de voet gelopen zouden worden al deze opstartvoorwaarden voor het verzet er reeds zouden zijn. Om te voorkomen dat de russen dit te weten zouden komen moest het geheel natuurlijk op een geheime manier worden opgezet. Met alle cowboy, indianen, regenjas en gleufhoed romantiek.
Bekende Gladio vertgenwoordigers waren natuurlijk Hazelhof Roelfsema, Prins Benhard, de Fenteners van Vlissingetjes en noem alle overige mensen maar op die worden genoemd als het gaat geheime genootschappen in Nederland. |
Doderok | dinsdag 2 augustus 2005 @ 20:18 |
In België en Italië zouden de groepen zich verder ontwikkeld hebben. Ooit waren er geruchten dat ze iets met de bende van Nijvel te maken hadden. Of er een verband gelegd is met Westland New Post herinner ik me niet meer. In Italië had je de (vermeende) betrokkenheid bij pogingen tot destabilisering van de staat, maar over inmenging in Franse en italiaanse politiek door de CIA (voor de jaren '80) bestaat genoeg materiaal, zonder dat je daar Gladio voor nodig hebt. Verbanden met P2? Aanslag in Bologna?
Genoeg materiaal om je in te verdiepen als je daar zin in hebt. Maar wellicht moet je nog enkele tientallen jaren wachten voor er echte feiten naar boven komen.
De speculaties dat groepen als RAF CCC en Rode brigades opgezet waren of gemanipuleerd werden door organisaties als Gladio zijn weinig geloofwaardig. We hebben het hier niet over krakers of de vredesbeweging
Now me must go |
Doderok | zaterdag 15 oktober 2005 @ 18:26 |
Max van der Stoel zou de nederlandse tak van Gladio geleid hebben:
Van de RTL site:quote:'Max van der Stoel leidde Gladio' Oud-politicus en minister van Staat Max van der Stoel was de laatste leider van de geheime organisatie Gladio. Dat meldt de Telegraaf uit een zeer betrouwbare bron.
Verzet Gladio was de supergeheime dienst die het verzet moest leiden als Nederland na de Tweede Wereldoorlog weer bezet zou worden.
Opgeheven Het bestaan ervan werd in 1992 bekend, daarna werd Gladio door premier Lubbers opgeheven. Wie de dienst toen leidde, is tot nu toe altijd geheim gehouden. |
Uzumaki_Naruto | zaterdag 15 oktober 2005 @ 20:07 |
interesant |
plorp | zaterdag 29 oktober 2005 @ 18:51 |
Literatuur: http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0714685003 Wikipedia: http://nl.wikipedia.org/wiki/Operatie_Gladio |
Conflict | zaterdag 29 oktober 2005 @ 19:26 |
Beadankt voor het topicreport mensen!
Schopje vanuit GC naar C&H  |
_The_General_ | zaterdag 29 oktober 2005 @ 19:44 |
Een x aantal jaren terug is bij mij in de buurt zo'n wapenopslagplaats perongeluk gevonden door burgers. |
Armageddon | maandag 23 april 2007 @ 11:21 |
*schop*
Deze is weer actueel. |
ultra_ivo | maandag 23 april 2007 @ 11:52 |
In Nederland zul je heel weinig vinden over Gladio. Zowat alle berichten zijn onder het tapijt gestopt, de kamerbehandeling vondt plaats in de geheime commissie Inlichtingendiensten. Een totaal contrast met België. Daar werd de affaire Gladio volledig openlijk in de Kamer behandeld en schreven bekende journalisten boeken erover. Ik zal een dezer dagen eens mijn boekenplank nalopen. In ieder geval is de link tussen Gladio en de moord op Julien Lahaut behoorlijk duidelijk.
http://nl.wikipedia.org/wiki/Operatie_Gladio:quote:Operatie Gladio Van Wikipedia Ga naar: navigatie, zoek
Operatie Gladio was een in 1952, hoewel de eerste voorbereidingen uit 1947 dateren, gestart geheim "stay-behind" netwerk in Italië gesponsord door de CIA en de NAVO om de communistische invloed zowel in Italië als in andere landen te neutraliseren. Hoewel met de term Gladio alleen slaat op het Italiaanse deel, worden ook de soortgelijke netwerken die in andere landen bestonden veelal met 'Gladio' aangeduid. Uit recent onderzoek is bekend geworden dat soortgelijke netwerken in geheel West-Europa actief waren en aan elkaar gelinkt waren. In ieder geval was Gladio actief in België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Turkije en Zwitserland, terwijl ook het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten een rol speelden in de strategische planning van het netwerk. Inhoud [verbergen]
* 1 Doel * 2 Verschillende landen * 3 Gladio in Italië * 4 Gladio in Nederland o 4.1 I o 4.2 O o 4.3 Opheffing o 4.4 Peter R. De Vries * 5 Einde Gladio * 6 Bronnen/noten/referenties * 7 Externe links
[bewerk] Doel
Volgens een document van de Italiaanse militaire inlichtingendienst (SISMI) uit 1959 had Gladio twee doelstellingen:
* Ten eerste opereren als een zogenaamde "stay-behind"-groep in het geval van een Sovjetinvasie om vervolgens een guerrilla oorlog te voeren in de bezette gebieden. Dit werd noodzakelijk geacht omdat men, gelet op de overmacht van de conventionele Sovjet strijdkrachten, bang was de Sovjets alleen met inzet van kernwapens te kunnen tegenhouden indien zij West-Europa wilden bezetten. * In de tweede plaats om in eigen land 'operaties' uit te voeren in het geval van noodsituaties. Wat de militaire inlichtingendiensten onder noodsituaties verstonden werd duidelijk in Italië gedurende de koude oorlog, waar de opkomende macht van de communistische en andere socialistische partijen als een gevaar voor de NAVO werd gezien.
[bewerk] Verschillende landen
De stay-behind netwerken werden gecoördineerd op international niveau door het zo genoemde "Allied Clandestine Committee" (ACC) en het "Clandestine Planning Committee" (CPC), dat gelinkt was aan het NAVO's Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) in Brussel. De netwerken gebruikten cover namen zoals "Absalon" in Denemarken, "Glaive" in Frankrijk, "P26" in Zwitserland, "ROC" in Noorwegen, "Schwert" in Oostenrijk, en "SDRA8" (of "SDR-8") in België.
De verschillen tussen de netwerken in de diverse landen waren groot. In enkele landen, waaronder Italië, werden de netwerken een bron van terreur, terwijl in andere landen het netwerk een voorzichtige voorzorgsmaatregel tegen een mogelijke Sovjetinvasie bleef.
In België wordt gespeculeerd over de contacten die er geweest zijn tussen het Belgische Gladio-netwerk en de Bende van Nijvel, de Cellules Communistes Combattantes (CCC) en het Front de la Jeunesse en de Westland New Post (WNP) groep.
In Spanje was het geheime netwerk betrokken bij het dictatorschap van Franco en in Duitsland werden explosieven afkomstig van een Gladio-opslag gebruikt bij een aanslag in München in 1980.
In Turkije was de “Counter-Guerrilla” dat onderdeel uitmaakte van Gladio, betrokken bij terreur en marteling tegen Koerden, terwijl in Griekenland het Gladio-netwerk met de codenaam LOK deel zou hebben genomen in de staatsgreep van 1967.
In de andere landen, waaronder Denemarken, Luxemburg en Noorwegen was het netwerk alleen bezig zich voor te bereiden op een eventuele bezetting door vijandelijke troepen.
[bewerk] Gladio in Italië
In Italië kwam op 3 augustus 1990 de naam Gladio voor het eerst in de openbaarheid toen de toenmalig premier Giulio Andreotti het bestaan van dit netwerk toegaf. Hij deed dit in een getuigenverklaring voor een commissie van het parlement dat onderzoek deed naar terrorisme in Italië. Andreotti maakte bekend dat Gladio binnen het Ministerie van defensie bij de militaire inlichtingendienst verborgen zat. Zijn verklaring deed vermoedens rijzen dat het netwerk bij diverse bomaanslagen betrokken was met als doel om de politiek te beïnvloeden.
Felice Casson een Italiaanse rechter was tijdens zijn onderzoek naar rechts-extremistisch terrorisme voor het eerst op het Gladio netwerk gestuit en had Andreotti gedwongen een verklaring af te leggen. Casson ontdekte dat het geheime netwerk verbindingen met rechtse terroristen was aangegaan. De terroristen, voorzien van materiaal door het netwerk zouden de bomaanslag plegen, ze toe laten schrijven aan linkse Italiaanse groeperingen en zouden vervolgens door de militaire inlichtingendienst buiten schot worden gehouden in het onderzoek.
Alleen ten aanzien van de aanslag in Peteano in 1972 waarbij drie leden van de Carabinieri omkwamen en welke tot 1984 aan de Rode Brigades werd toegeschreven is de betrokkenheid van Gladio vast komen te staan. Casson's bevindingen maken echter betrokkenheid bij meerdere aanslagen aannemelijk. De aanslagen waar het mogelijk om gaat zijn:
* Bomaanslag op 12 december 1969 bij een bank op de Piazza Fontana in Milaan waarbij 16 doden en 88 gewonden vielen. Initieel kregen de anarchisten hiervan de schuld in de schoenen geschoven, en pas 20 jaar later werd duidelijk dat Gladio hier waarschijnlijk achter zat. * Bomaanslag tijdens een demonstratie tegen fascisme op de Piazza della Loggia in Brescia in mei 1974, waarbij 8 doden en 100 gewonden vielen. * Bomaanslag op de Italicus express trein in augustus 1974 waarbij 12 doden en 48 gewonden vielen. * De moord op de rechter Vittoria Occorsio, die bezig was met een onderzoek naar banden tussen de maffia en de P2-loge. * De ontvoering en moord op de Italiaanse premier Aldo Moro in 1978 die een coalitie wilde sluiten met de Italiaanse communistische partij. * Bomaanslag op het station van Bologna op 2 augustus 1980, waarbij 85 doden vielen en 200 gewonden. De explosieven voor deze aanslag zouden afkomstig zijn geweest van Gladio. Tot de bomaanslagen in Madrid op 11 maart 2004 was dit de grootste terroristische aanslag in Europa.
[bewerk] Gladio in Nederland
Ook Nederland kende een Stay-Behind organisatie. Feitelijk was sprake van twee organisaties (A en B genoemd) welke op den duur wel door één persoon werden gecoördineerd maar elk een eigen taak hadden. De oorsprong van deze organisaties lag in de Tweede Wereldoorlog. Tot ongeveer het midden van de jaren tachtig werden ze O&I (Operaties en Inlichtingen) genoemd. Oorspronkelijk was O&I alleen bedoeld voor het zeer noodzakelijke berichtenverkeer met de regering in ballingsschap, maar werd geleidelijk ook een gevechtsorganisatie van beperkte omvang, waarvan meestal het - zich verplaatsend - hoofdkwartier zich op een oud fort in de waterlinie bevond. De beide organisaties waren sterk gecompartimenteerd, mede als gevolg van de lessen die uit het Englandspiel waren getrokken. Er bestond wel coördinatie aan de top, maar van een hechte samenwerking tussen beide organisaties, laat staan van integratie, was geen sprake. Vanaf 1956 was de coördinatie in handen van de coördinator inlichtingen en veiligheidsdiensten die deel uitmaakte van het Kabinet van de minister-president. O&I werd gefinancierd door het ministerie van Defensie, en werd geleid door leden van de Raad van State, onder anderen de oud-verzetslieden Marinus Ruppert en Theo van Lier. Ten tijde van de opheffing in 1992 was minister van Staat Max van der Stoel de leider. De eindverantwoordelijkheid voor "het instellen, wijzigen en opheffen van een organisatie in vredestijd, belast met de voorbereiding van een stay-behind organisatie in oorlogstijd" werd gedeeld door de Minister president en de Minister van Defensie. De uitvoeringsorganisatie was formeel ondergebracht bij de Generale staf van de krijgsmacht maar maakte ook gebruik van de huisvesting van de Inlichtingendienst Buitenland (IDB).
[bewerk] I
De inlichtingenorganisatie was begin jaren vijftig de Sectie Algemene Zaken (SAZ) gaan heten en was onderdeel van de Generale Staf van de Krijgsmacht. De circa 50 medewerkers van SAZ waren belast met de voorbereiding van een stay-behind-inlichtingenorganisatie. Zij zouden in geval van dreigende bezetting niet zelf de stay-behind-organisatie vormen maar vormden de vredesorganisatie, met als taak geheime medewerkers te rekruteren en op te leiden. Deze geheime medewerkers werden de veldorganisatie genoemd. Zij zouden het feitelijke 'achterblijvende deel' vormen, aangestuurd en gesteund door de staf vanuit onbezet gebied. Voor de voorbereidingen waren 17 bureaus benoemd:
* I secretariaat en transport * II lijnen (ontsnappingsroutes vanuit bezet Nederland) * III inlichtingen netwerken * IV radioverbindingen * V reproductie * VI radiotechniek * VII inlichtingenoperaties via de BID * VIII codezaken * IX security (veldveiligheid) * X luchtfiltratie [in- en exfiltratie naar en van bezet Nederland via de lucht] * XI zeefiltratie [idem vanuit zee] * XII speciale netwerk [voor zeer gespecialiseerd inlichtingenwerk, bijvoorbeeld op economisch of financieel gebied] * XIII Short-Term netwerken [inlichtingennetwerken voor de korte termijn, zoals Dorpsplein] * XIV comptabiliteit * XV financiële netwerken [ zorgen voor voldoende geld om de andere netwerken gaande te houden] * XVI meteo netwerk * XVII documentatie/falsificatie, microfotografie etc.
[bewerk] O
De O organisatie, die ook onder de generale Staf van de Krijgsmacht viel, was gericht op het uitvoeren van sabotages in bezet gebied en beschikte over duizenden kilo's explosieven, en diverse geheime ondergrondse bergplaatsen. Een wapenopslag die in 1983 bij toeval werd ontdekt in een bos bleek, naar in november 1990 bekend werd, deel uit te maken van O. Er was voorzien in de secties Sabotage, Psychologische Oorlogvoering, Verbindingen, Falsificatie, Operationele Financiering, Security en een sectie Codes. Kort nadat O&I opgeheven was en enige medewerkers met wachtgeld thuis zaten, pleegden twee leden hiervan (waaronder een majoor) chantage met voedselvergiftiging bij Nutricia en werden gegrepen/veroordeeld . Om te voorkomen dat anderen ook zouden overgaan tot dergelijke activiteiten werden allen weer in actieve dienst tewerkgesteld.
[bewerk] Opheffing
In een brief van 13 november 1990 bevestigde de toenmalige premier Ruud Lubbers het bestaan van een Nederlandse Stay-Behind organisatie. Hij gaf nadrukkelijk aan dat het verschil tussen de Nederlandse Stay-Behind organisatie en die in enkele andere Europese landen was dat de Nederlandse organisatie niet onder NAVO-bevel stond. De Nederlandse organisatie zou in geval van oorlog en bezetting uitsluitend vallen onder de Nederlandse regering in vrijheid. In zijn brief aan de Kamercommissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten wees Lubbers tevens op een materieel en organisatorisch verschil tussen Gladio en de Nederlandse opzet. De Nederlandse organisatie werkte volgens het 'single agent'- principe, dat zich niet leent voor activiteiten in groepsverband onder leiding van de NAVO hetgeen kennelijk bij het Italiaanse Gladio wel het geval was. Die onderschikking aan de NAVO heeft Nederland altijd afgewezen. Ten tijde van de bevestiging van het bestaan van de organisatie was men overigens bezig met inkrimping ervan, als gevolg van het einde van de Koude Oorlog. Formeel werd de organisatie begin 1992 opgeheven, de afwikkeling daarvan duurde voort tot in 1994. Hiermee kwam een einde aan een periode van ruim 40 jaar waarin Nederland over een geheim gehouden Stay-Behind organisatie had beschikt.
[bewerk] Peter R. De Vries
In het SBS6-programma "Peter R. de Vries, misdaadverslaggever" (uitgezonden op 22 April 2007) kwam naar voren dat Gladio in Nederland nog steeds actief is.[1] Tijdens een eigen onderzoek, dat enkele jaren geleden al begon, stuitte het misdaadprogramma op het fenomeen dat duizenden vuurwapens uit 'de bovenwereld' verdwijnen in 'de onderwereld'. Dat gebeurt volgens een vaste constructie waardoor de wapens onvindbaar blijven. In binnen- en buitenland zijn er wapenhandelaren door de politie gearresteerd, maar justitie zorgt er steevast voor dat de verdachten niet werden berecht. Vermoed wordt dat deze wapens bestemd zijn voor Gladio.
[bewerk] Einde Gladio
Nadat het bestaan van Gladio in de bekendheid kwam, werden de netwerken opgeheven. De Belgische, Duitse, Franse en Griekse overheden hebben allen bevestigd ook deel te nemen in het NATO “Stay-behind” netwerk, en in enkele landen, waaronder België, is een parlementair onderzoek naar het bestaan van Gladio uitgevoerd.
In België leidde dit parlementair onderzoek tot de oprichting van het Comité I, een extern toezichtorgaan op de inlichtingendiensten. http://nl.wikipedia.org/wiki/Julien_Lahautquote:Julien Lahaut Van Wikipedia Ga naar: navigatie, zoek
Julien Lahaut (6 september 1884 – 18 augustus 1950) was een Waals-Belgisch politicus, leider van de communisten. Als jonge twintiger nam hij deel aan de campagne van het Belgische pantserkorps ACM[Autos-Canons]aan het front van Galicië tijdens WOI. Hij bracht het tot onderofficier in die campagne en maakte met de ongeveer 400 andere ACM-leden alle avonturen van het korps mee. Hun expeditie groeide uit tot een driejarige odyssea: vertrek per schip naar Petrograd in het najaar van 1915, frontdienst in Galicië in 1916-17, oponthoud in Kiev na de Russische Oktoberrevolutie, per trein dwars door Siberië naar Vladivostok, overtocht naar de USA, propagandatocht van San Francisco naar New York en uiteindelijk Atlantische overtocht naar Frankrijk (Bordeaux, juni 1918). Lahaut heeft geen enkel geschrift nagelaten over zijn deelname aan die driejarige expeditie als oorlogsvrijwilliger in Belgische militaire dienst. Lahaut werd secretaris van de metaalarbeiders van de socialistische vakbond in Luik. Hij speelde een belangrijke rol in alle grote stakingen tijdens het interbellum. Ook in de Kommunistische Partij van België was hij belangrijk leider. In 1941 bij de inval van de nazi- legers in Rusland werd hij opgepakt door de Gestapo. Hij werd afgevoerd naar het concentratiekamp van Buchenwald. Het is daar dat hij door zijn altruistische houding zijn bijnaam kreeg: "l'homme qui a le soleil dans sa poche", "de man die de zon in zijn broekzak heeft". Na de oorlog werd hij voorzitter van de KPB. Hij werd vooral bekend omdat hij op 11 augustus 1950 tijdens de eedaflegging van prins Boudewijn, in opvolging van zijn aftredende vader Leopold III, 'Vive la république' riep, en een week daarna werd vermoord. Op zijn begrafenis waren meer dan 100.000 rouwenden.
De schuilnaam van de moordenaar werd publiek in 1985: ene "Adolphe" uit Halle. De echte naam — François Goossens — werd in 2002 publiekelijk gemaakt. Adolphe zat in de Tweede Wereldoorlog in het Leopoldistisch verzet. Een groot deel van dit verzet kwam in anticommunistisch vaarwater terecht. De strijd om de terugkeer van Leopold III bracht een enorme polarisatie teweeg. De koude oorlog kwam op kruissnelheid. De Amerikaanse inlichtingendienst CIA is in deze context tussengekomen in gans Europa. Adolphe maakte deel uit van een door de CIA opgezet "stay-behind netwerk" (Gladio). De volledige waarheid is nooit volledig naar boven gekomen. Zo is het meer dan waarschijnlijk dat toenmalig CVP-minister De Vleeschauwer en de Militaire veiligheidsdienst een belangrijke rol gespeeld hebben in de voorbereiding en/of het toedekken van de moordaanslag. Senator Vincent Van Quickenborne eiste in maart 2002 een onderzoekscommissie, die in analogie van de Lumumba-commissie een duidelijk licht op de zaak moest werpen. Voorheen werd een dergelijke commissie reeds meerdere malen, zonder succes, gevorderd. Historisch onderzoek toonde namelijk aan dat het niet zo duidelijk was of Lahaut werkelijk schuldig was aan de genoemde "onbetamelijkheid": uit klank- en beeldopnamen bleek dat de uitroep mogelijk afkomstig was van iemand die in de buurt van Lahaut stond. Deze thesis werd door Ivan Ollevier, een VRT-journalist, in een boek herhaald, en hij stelde daarbij dat niet Lahaut, maar Henri Glineur de gewraakte kreet geslaakt zou hebben. |
Alecks | dinsdag 24 april 2007 @ 02:28 |
quote: Heb ik iets gemist waardoor deze weer actueel geworden is?
Zo uit het blote hoofd kan ik me inderdaad nog wat van het schandaal herinneren. Ook geloof ik (maar ik kan me vergissen) dat er in Oostenrijk ook een paar caches gevonden zijn. |
Hellracer | dinsdag 24 april 2007 @ 13:01 |
quote:Op dinsdag 2 augustus 2005 19:46 schreef ErwinRommel het volgende:[..] Ik ben geen AIVD'er Waar ik zo benieuwd naar ben is waarom alles zo snel in de doofpot is gestopt. Zou men nu met zoiets aan komen zetten, dan zou er een kabinet voor vallen, zo week zijn ze in de politiek. Echt wel in Brazil! |
ErwinRommel | dinsdag 24 april 2007 @ 16:49 |
Zeg is het nog koud in Finland?  |
Defected | dinsdag 11 september 2007 @ 20:37 |
BBC documentaire over Gladio op youtube |
inietz | vrijdag 14 september 2007 @ 12:42 |
Ah! kijk daar zat ik op te wachten. Bedankt Defected! |
CoolKappie | vrijdag 14 september 2007 @ 13:12 |
Reporter had er vorige week een uitzendig over Gladio in Nederland, je kan de uitzending terugkijken op http://reporter.kro.nl/ui(...)ederland/intro.aspx. Onder andere kwamen oud "verzetstrijders" en Max v/d Stoel aan het woord.
[ Bericht 1% gewijzigd door CoolKappie op 14-09-2007 13:18:12 ] |
remlof | maandag 12 november 2007 @ 13:39 |
quote: Naar aanleiding daarvan zijn kamervragen gesteld. En beantwoord: Gladio bestaat echt niet meer |
Stupendous76 | maandag 12 november 2007 @ 22:59 |
quote: Hier staan de kamervragen + antwoord.
Volgens deze vragen en antwoorden: - is Gladio niet overgegaan in een andere organisatie - wil Nederland dat ook niet in de toekomst - zijn de gestolen wapens waarschijnlijk niet gebruikt voor nog criminelere acties (dan die van Gladio) - maar dat laatste in niet zeker, want een deel van het archief is indertijd vernietigd (net als Gladio, een illegale actie)
Ook gezien de antwoorden: een boel is duidelijker, maar eigenlijk alleen m.b.t. de wapenvondst en het gebruik van die wapens door andere criminelen. De rest blijft (bewust) duister. |
voyeur | zaterdag 1 december 2007 @ 18:29 |
Mij staat nog bij dat twee topcriminelen (Mink K. en Mieremet?) een van die wapenopslagplaatsen gevonden hadden, leeggehaald en gevuld met oude koelkasten (twv metaaldetectie). Doordat de wapens (waaronder granaten) bewust geen serienummers hadden is het altijd moeilijk geweest enig verband tussen die Gladio opslagplaatsen en gebruiik door de georganiseerde misdaad aan te tonen. |
NoCigar | woensdag 5 december 2007 @ 12:01 |
In ieder geval Mieremet en Klepper hebben zich destijds bewust laten arresteren op grond van wapenbezit. Een deel van die wapens was blijkbaar afkomstig van en Gladio-stash. Mink Kok wordt/werd in verband gebracht met explosieven die afkomstig zouden zijn van Gladio voorraden. |
-calimero- | zondag 15 november 2009 @ 22:40 |
Maar weer even een schopje.
Ben momenteel het boek "Als de Russen komen, Nederland in de koude oorlog" aan het lezen. Hierin worden ook een paar bladzijde gewijd aan Operaties & Inlichtingen (O & I). Ben naar aanleiding hiervan maar eens verder gaan zoeken.
Zeker de KRO reportage was erg informatief wat dat betreft. Ook op de website van KRO Reporter staan interessante documenten m.b.t. de organisatie. Ook over de stichting "Quia Opportet", wat vertaald "voor het geval dat" betekend. Deze stichting staat nergens bij een Kamer van Koophandel ingeschreven, maar beheerde wel grote geld bedragen waarvan de herkomsten onduidelijk zijn. Vermoed wordt dat Quia Opportet een schuil organisatie was waarmee de salarissen, pensioenen en andere uitgaven van O & I gefinancierd werden. Het is niet duidelijk of deze stichting (eventueel onder een andere naam) nog steeds actief is overigens.
O & I waren eerste 2 losse organisaties die sinds begin jaren '50 actief zijn geweest. Later zijn de organisaties onder 1 staf gekomen, om te voorkomen dat ze langs elkaar heen zouden werken door enige overlap in hun taak gebied.
Operaties viel rechtstreeks onder de minister president en was de meest geheime organisatie. Inlichtingen viel formeel onder de sectie algemene zaken van de Koninklijke landmacht, maar alleen de minister van Defensie had het bevel over de organisatie. Sectie algemene zaken was slechts een dekmantel om geld, middelen en materieel weg te sluizen. Zelfs de BVD en MID waren maar zeer beperkt op de hoogte van het bestaan van O & I.
Het grote verschil tussen de Europese "Gladio" organisaties en de Nederlandse O & I organisatie was dat O & I agenten vrijwel altijd alleen werkte i.p.v. in groepsverband. O & I werd ook niet aangestuurd door de NAVO en had enkel tot doel een verzetsorganisatie opzetten om van daaruit sabotage acties te plegen, propaganda te maken, psychologische oorlogsvoering te voeren, (vlucht) routes vrij houden en inlichtingen verzamelen e.d. Eventueel met behulp van geallieerde commando eenheden.
Naast wapen en munitie depots die verspreid lagen begraven in den landen beschikte O & I ook over zulke depots met communicatie apparatuur en grote hoeveelheden geld en andere waarde middelen zoals goud.
Daarnaast waren de agenten ook persoonlijk uitgerust met 25.000 gulden, een radio communicatie middel en een wapen.
Wat mij bijzonder verbaasde bij het lezen van het boek was dat agenten van Operaties bij een bepaald dreiging niveau voor oorlog preventief personen in Nederland zouden liquideerden. Dat waren voornamelijk mensen van "de vijfde colonne", Nederlandse communisten die voor de Sovjets zouden werken.
Overigens staat er in een document uit 1998 van Directie Operatiën van de Koninklijke Landmacht dat er maatregelen zijn getroffen om het toekomstig functioneren van O&I mogelijk te maken. Hiervoor zijn geld, mensen en middelen vrij gemaakt. Dat is 6 jaar naar na de officiële opheffing van O & I door de regering.
Hoop dat er nu weer wat leven in dit topic komt, want vindt het zeer interessant!
Hier onder nog wat interessante linkjes:
Onderzoeksrapport "Nederlandse stay behind organisatie in de koude oorlog 1945 - 1992" (PDF)
"Forten.info" Pagina gewijd aan bunkers e.d. die in gebruik zijn geweest door O & I
"Jongeren vinden wapenarsenaal van geheime dienst"
[ Bericht 0% gewijzigd door -calimero- op 16-11-2009 21:30:49 ] |
Stupendous76 | maandag 16 november 2009 @ 01:00 |
quote: Deze toch wel aardige kick heeft mij even doen rondzoeken. Op deze site staat wat meer info  |
ErwinRommel | maandag 16 november 2009 @ 18:22 |
Zeer interessante info, met name die intervieuws. |
StateOfMind | donderdag 19 november 2009 @ 22:27 |
tvp |
Cobra4 | zaterdag 9 januari 2016 @ 07:44 |
Klein schopje.
|
Kissinger89 | vrijdag 22 januari 2016 @ 09:32 |
quote: Op dinsdag 2 augustus 2005 18:30 schreef ErwinRommel het volgende:Organisatie Gladio? Wellicht dat een enkeling hier wel eens van heeft gehoord. Op diverse zoekmachines is er wel wat info over te vinden. In Nederland scheen het, waren er in het verleden geheime wapenopslag plaatsen voor deze organisatie. Deze organisatie moest zorgen dat er bij een eventuele bezetting van Soviet-Strijdkrachten een verzets-beweging zou worden opgezet. Tot op heden is het echter gissen wat deze organisatie nu werkelijk inhield, en wie erbij betrokken waren in Nederland. Er is namelijk zeer weinig bekent over deze wel of niet bestaande organisatie. Wellicht dat er enkelen hier zijn die hier meer over weten? Het kinkt in ieder geval heel luguber, maar tevens ook zeer interessant. Wellicht dat ik een schopje Geschiedenis kan verwachten mocht het beter daar thuis horen. Ik denk dat de Nederlandse versie van Gladio niet zo heel interessant is. Ooit heb ik gehoord van een clubje prominente Nederlanders die actief wilde werken om onder Nederlanders de angst voor het 'Rode' al dan niet 'Linkse' 'gevaar' te stimuleren maar omdat Nederland een vrij georganiseerd geheel vormde met een sterke sociale controle, in tegenstelling tot een bepaald buurland, is daar nooit iets van terecht gekomen.
In het kader van deze informatie is het dus interessanter om naar dat specifieke wanordelijke buurland te kijken, inderdaad Belgie, dan hebben we het over mogelijke aanslagen, terreurgroepen, en allianties van de federale politie en het leger tot de overheid en de onderwereld. De bende van Nijvel blijft hardnekkig in het geruchtencircuit rondom Gladio hangen.
Verder is het natuurlijk zeer interessant om te kijken naar Italie waar de regering heeft toegegeven dat deze operatie er was en werd uitgevoerd. De regering heeft moeten toegeven nauwe banden te hebben met rechtse terroristen en dat dit meer dan eens simpelweg leden van de militaire inlichtingendienst waren. Zij waren geïnfiltreerd in linkse bewegingen, hadden deze zelf opgezet, en voerden aanslagen uit. Onder meer de nooit helemaal opgehelderde aanslag op het treinstation van Bologna, met tientallen slachtoffers, wordt genoemd. |
Kissinger89 | vrijdag 22 januari 2016 @ 09:40 |
quote: Op dinsdag 2 augustus 2005 20:18 schreef Doderok het volgende:In België en Italië zouden de groepen zich verder ontwikkeld hebben. Ooit waren er geruchten dat ze iets met de bende van Nijvel te maken hadden. Of er een verband gelegd is met Westland New Post herinner ik me niet meer. In Italië had je de (vermeende) betrokkenheid bij pogingen tot destabilisering van de staat, maar over inmenging in Franse en italiaanse politiek door de CIA (voor de jaren '80) bestaat genoeg materiaal, zonder dat je daar Gladio voor nodig hebt. Verbanden met P2? Aanslag in Bologna? Genoeg materiaal om je in te verdiepen als je daar zin in hebt. Maar wellicht moet je nog enkele tientallen jaren wachten voor er echte feiten naar boven komen. De speculaties dat groepen als RAF CCC en Rode brigades opgezet waren of gemanipuleerd werden door organisaties als Gladio zijn weinig geloofwaardig. We hebben het hier niet over krakers of de vredesbeweging Now me must go Madani Bouhouche, ex-militair en rijkswachtagent, wordt en blijft genoemd als een van de leden van de Bende van Nijvel. Hij is onder mysterieuze omstandigheden omgekomen bij een houthakongeval in de Pyreneeen (onthoofd). Toen de Belgische pers pas dagen later vernam dat hij was omgekomen zijn ze massaal naar de Pyreneeen afgereisd waar bleek dat heel zijn computer was leeggehaald.
Bouhouche zou deel hebben uitgemaakt van een legereenheid die samen met de CIA en Nederlandse speciale eenheden Bouterse moest pakken al dan niet liquideren. Zo zie je maar weer hoe verschillende geruchten samenkomen op sommige momenten. Bouhouche zou deel hebben uitgemaakt van een Belgisch doodseskader dat later is omgevormd tot de Bende van Nijvel.(De tweede alinea is overigens afkomstig van een zeer dubieuze en bestreden Bron.) |