Misschien wel leuk om te vermelden wat ik nou heb gedaan
![]()
niet dat Fok er in heeft geholpen, maar toch
![]()
Ik heb dus gekeken naar Oprah Winfrey uitzendingen en gekeken naar verschillend taalkundige fenomenen die in de vakliteratuur als "typisch mannelijk", "typisch vrouwelijk" en "neutraal" gedefinieerd zijn. Interrupties zijn bijvoorbeeld typisch mannelijk, en 'uhuh-en' om iemand te bevestigen typisch vrouwelijk.
Nou is er een theorie die zegt dat als mannen en vrouwen met elkaar converseren, ze qua deze variabelen 'naar elkaar toe bewegen'. Lees: mannen gaan meer typisch vrouwelijke taalkenmerken gebruiken en vrouwen meer typisch mannelijke. Ze doen dit (waarschijnlijk) om socialer over te komen en meer op 1 niveau te komen. Ik wilde weten of dit ook gold voor de mannelijke en vrouwelijke deelnemers in de typisch-vrouwelijke context van de Oprah Winfrey Show.
Ten eerste heb ik gekeken of de variabelen
inderdaad mannelijk en vrouwelijk waren, door ze af te turven op gebruik in een 'neutrale' context, namelijk een Amerikaans talkshow met een gemengd publiek. Het bleek inderdaad dat de variabelen die altijd al gekwalificeerd waren als 'mannelijk' en 'vrouwelijk' dit ook waren in de neutrale talkshows.
Toen heb ik dus deze variabelen zitten turven in de Oprah Winfrey show. Wat er uit had moeten komen was dat de mannen die er te gast waren vrouwelijker en vrouwen mannelijker moesten gaan converseren, want ze waren immers met elkaar in gesprek.
Jammergenoeg (maar wel leuk om over na te denken) kwam dit er dus niet uit. Het bleek dat de mannen véél meer mannelijke kenmerken gebruiken dan in de neutrale context en de vrouwen gingen veel vrouwelijker praten.
Nu heb ik natuurlijk niet 1-2-3 een verklaring hiervoor, daar is het onderzoek ook te klein voor (ik heb in totaal 5 Oprah Winfrey shows zitten turven en 5 neutrale-context-shows).. maar volgens mij kan het liggen aan het feit dat mannen zich geintimideerd voelen door de übervrouwelijke context van de Oprah Winfrey show (een bijna geheel vrouwelijk publiek bijvoorbeeld).
Dus
![]()
dat wilde ik even vertellen, ondanks mijn noodkreet hier is er toch nog wat leuks uitgekomen
![]()
.
oeh, trouwens nog wel interessant, Oprah Winfrey zelf gebruikt véél meer manneljke variabelen dan de vrouwen die ze te gast had