quote:En als ik dan de all-in-mix gebruik? Daar zit al gist in dus dat kan ik niet veranderen. Het enige wat je daar kan wijzigen is de verhouding mix/water...
Op woensdag 4 februari 2004 23:31 schreef Ouwesok het volgende:[..]
Langzaam de hoeveelheid gist afbouwen. Naarmate het brood meer inzakt doe je er iets minder gist in. De verschillen kunnen minimaal zijn.
Experimenteren dus
Maakt het trouwens nog verschil als je melk i.p.v. water gebruikt?
quote:Nee hoor hoeft zeker niet te mislukken als je gokt. Wij hebben hier ook zo'n weegschaal die prima voldoet als je 50 of 200 gram ofzo moet hebben, maar voor 10 gram zout en 5 gram gist toch echt niet werkt. Ik gooi in bijna al mijn broden een theelepel gist en soms wanneer het heel veel meel is of ik een recept volg 1,5 theelepel. En zout gaat eveneens op de gok zo ongeveer 1,5 theelepel per brood. En nu is het misschien puur mazzel, maar mijn broden zakken zelden in. Koken gaat op gevoel en broodbakken dus ook.
Op woensdag 4 februari 2004 23:41 schreef BazP het volgende:
Die weegsschaal vanons met een standaart deviatie van 20 gram moet dus gerepareerd worden grrrr![]()
als je zout, suiker en gist moet gokken, zakt je brood altijd in
quote:Hier waren de resultaten duidelijk minder...
Op donderdag 5 februari 2004 17:24 schreef p_iglet het volgende:[..]
Nee hoor hoeft zeker niet te mislukken als je gokt. Wij hebben hier ook zo'n weegschaal die prima voldoet als je 50 of 200 gram ofzo moet hebben, maar voor 10 gram zout en 5 gram gist toch echt niet werkt. Ik gooi in bijna al mijn broden een theelepel gist en soms wanneer het heel veel meel is of ik een recept volg 1,5 theelepel. En zout gaat eveneens op de gok zo ongeveer 1,5 theelepel per brood. En nu is het misschien puur mazzel, maar mijn broden zakken zelden in. Koken gaat op gevoel en broodbakken dus ook.
quote:Ik heb bij de ikea een set van volgens mij 7 lepeltjes gekocht van 1gr tot 250 gr, is wel gemakkelijk.
Op donderdag 5 februari 2004 17:24 schreef p_iglet het volgende:[..]
Nee hoor hoeft zeker niet te mislukken als je gokt. Wij hebben hier ook zo'n weegschaal die prima voldoet als je 50 of 200 gram ofzo moet hebben, maar voor 10 gram zout en 5 gram gist toch echt niet werkt. Ik gooi in bijna al mijn broden een theelepel gist en soms wanneer het heel veel meel is of ik een recept volg 1,5 theelepel. En zout gaat eveneens op de gok zo ongeveer 1,5 theelepel per brood. En nu is het misschien puur mazzel, maar mijn broden zakken zelden in. Koken gaat op gevoel en broodbakken dus ook.
quote:je bedoelt cc neem ik aan?
Op vrijdag 6 februari 2004 09:02 schreef Randa_v het volgende:[..]
Ik heb bij de ikea een set van volgens mij 7 lepeltjes gekocht van 1gr tot 250 gr, is wel gemakkelijk.
quote:Anders zit je met de verschillende soortelijke massa's en heb je er alleen iets aan bij Water, en moet je omrekenen naar de verschillende stoffen pffff
Op vrijdag 6 februari 2004 09:09 schreef Pietverdriet het volgende:[..]
je bedoelt cc neem ik aan?
quote:Oké heb ze er bijgepakt, ml. Het zijn 6 lepels, 1 ml, 5 ml = theelepel, 10 ml = eetlepel, 50 ml, 100 ml en 125 ml.
Op vrijdag 6 februari 2004 09:09 schreef Pietverdriet het volgende:[..]
je bedoelt cc neem ik aan?
Het zijn hele fijn lepels om mee af te meten, bij ons de hele broodbakfamilie gebruikt ze. ![]()
Gisteren hadden we een verjaardag en daar zat ik samen met mijn schoonzus recepten uit te wisselen, zij heeft een heel fijn receptenboek waar ze regelmatig dingen uitmaakt. Ik zal de titel eens opzoeken. Want het is echt een aanrader.
Brood bakken met de broodbakmachine
De recepten die hierin staan worden met verschillende soorten meel bereid, mijn schoonzusje had van de week een gemberbrood gebakken, is blijkbaar ook een echt aanrader. Ga het binnenkort ook eens proberen. Eerst ga ik dit boek bestellen.
quote:doe eens de helft gebruiken?
Op zaterdag 7 februari 2004 16:13 schreef Coelho het volgende:
Weet iemand of er een verschil is in de werking tussen "gewoon" zout en zeezout? Ik heb nl. al m'n tweede brood weg kunnen gooien omdat het te zout is en bijna niet gerezen is. Voor een meergranenbrood van 800 gram gebruik ik 10 gram zout, zoals overal aangeduid staat. Omdat ik vandaag pas een digitale weegschaal gekocht heb, dacht ik dat ik de eerste keer niet nauwkeurig genoeg was met het aflezen van de wijzer, maar nu was het exact 10 gram. Wie kan me helpen?
quote:Ik zal het eens proberen. Het meergranenmeel komt van de bakker, er zou geen zout in moeten zitten. Ik neem aan dat het niet rijzen door het teveel aan zout komt, omdat zout de gistwerking remt (toch?). Ik laat nog wel weten of het gelukt is.
Op zaterdag 7 februari 2004 17:38 schreef Pietverdriet het volgende:
doe eens de helft gebruiken?
Zit er mischien zout in het broodmix dat je gebruikt?
Hoe smaakt brood zonder zout??
quote:Denk je echt dat bakkers geen mixen gebruiken?
Op zaterdag 7 februari 2004 18:29 schreef Coelho het volgende:[..]
Ik zal het eens proberen. Het meergranenmeel komt van de bakker, er zou geen zout in moeten zitten. Ik neem aan dat het niet rijzen door het teveel aan zout komt, omdat zout de gistwerking remt (toch?). Ik laat nog wel weten of het gelukt is.
Hoe smaakt brood zonder zout??
quote:Oeps, ik was er niet helemaal bij tijdens het typen. Ik wilde vertellen dat het van de MOLENAAR kwam.
Op zaterdag 7 februari 2004 22:42 schreef Pietverdriet het volgende:[..]
Denk je echt dat bakkers geen mixen gebruiken?
LOL
Die gebruiken zelfs pastas
Brood zonder zout smaakt sja, zoutloos, in de Toskane word het gegeten, die doen geen zout in het brood.
500 gr. Boerenluxe meel (van Soezie)
250 gr. water
2 gr. zout
5 gr. droge gist
40 gr. boter
150 gr. rozijnen (toevoegen na de piep)
Waarschijnlijk komt het resultaat door mijn onoplettendheid want toen ik na de piep de machine open deed bleek dat maar één deeghaak (de Princess 1935 heeft er twee) werkte en dus in een hoekje nog wat losse ingrediënten lagen (waaronder de boter). Bleek dat ik het bakblik niet goed in de machine had gedaan...
Dus ik 'm weer gereset en opnieuw aangezet. Tweede poging had ik de piep gemist en was hij al met rijzen bezig. Ik toch maar de rozijnen erbij gegooid en weer gereset... Resultaat was een MEGA rozijnenbrood
Maar wel errug lekker!
quote:van die groene zakjes??
Op maandag 9 februari 2004 14:33 schreef Coelho het volgende:
Een 800 grams brood met 10 gram "gewoon" zout ipv 10 gram zeezout smaakt nog steeds zout, en wil nog steeds niet rijzen. Ik ga het maar eens met 5 gram proberen.
Ik gebruik van die 7grams zakjes gist uit de supermarkt. Volgens de diverse recepten hoef je die minder te gebruiken dan verse gist. Wat is jullie ervaring met supermarktgist? Meer of minder dan voorgeschreven (- 6 gram in mijn recepten).
Ik bak op zondag vaak 2 broden? Een wit en een bruin. En soms ook gewoon een lekker brood om te snoepen met iets er in als rozijnen, suiker of chocolade.
quote:Als het droge gist is moet je meestal wel minder gebruiken. Op de soezie verpakkingen staat bijv. 8 gram verse of 4 gram droge gist. Ik gebruik zelf droge. Zitten in 11 grams zakjes en hou de hoeveelheid van de recepten aan.
Op maandag 9 februari 2004 14:33 schreef Coelho het volgende:
Een 800 grams brood met 10 gram "gewoon" zout ipv 10 gram zeezout smaakt nog steeds zout, en wil nog steeds niet rijzen. Ik ga het maar eens met 5 gram proberen.
Ik gebruik van die 7grams zakjes gist uit de supermarkt. Volgens de diverse recepten hoef je die minder te gebruiken dan verse gist. Wat is jullie ervaring met supermarktgist? Meer of minder dan voorgeschreven (- 6 gram in mijn recepten).
Inmiddels heb ik bijna drie broden gemaakt, de heerlijke geur van vers gebakken brood vult mijn huisje nu.
Ik vind het een wereld apparaat.
Simpel beginnen leek me het beste, dus Koopmans meergranen-mix aangeschaft. Prima eetbaar resultaat.
Vanavond wat aan het experimenteren geslagen met karweizaad (kummel). Komend weekend ga ik een zoet broodje bakken. ![]()
Apparaat is heel makkelijk schoon te maken en een echte aanwinst in de keuken. ![]()
Bij het bakken wel even het absurd grote kijkvenster afdekken met alu-folie ivm warmteverlies.
Aanrader!
quote:bron: http://www.denieuwemolen.nl/
Broodbakken met een machineDe opkomst van de broodbakmachine maakt het mogelijk dat iedereen op een gemakkelijke manier zelf een brood kan bakken. Gemakkelijk, mits u nauwgezet een goed recept volgt en u ook goede grondstoffen gebruikt. De korenmolenaars van het Ambachtelijk Korenmolenaars Gilde hebben die grondstoffen in huis. Indien u de volgende aanwijzingen opvolgt zult u zeker het gewenste resultaat bereiken.
Voor het kneden van deeg heeft u vier basisgrondstoffen nodig: meel, gist, zout en water.
Het meelHet meel kan een mengsel zijn van een volkorenmeel, bloem en andere meelsoorten. Welk meel of welke combinatie u verkiest is een kwestie van uitproberen. Uw ambachtelijke molenaar heeft mengsels die verschillende meelsoorten bevatten. Ook heeft hij soms kant en klare broodmixen te koop. Die zijn afgestemd op het gebruik van de broodbakmachine. Wanneer u eenmaal hebt geleerd een goed brood te bakken, kunt u veel soorten meel, zaden, noten en kruiden door elkaar mengen. Dat is het leuke van zelf brood bakken: dat je zelf de samenstelling kunt bepalen.
Het zoutZout zorgt ervoor dat het gluten-skelet in het brood steviger wordt (zie kneden). Het houdt ook de werking van de gist onder controle, zodat het deeg niet te snel rijst en inzakt.
Het waterGewoon leidingwater is prima geschikt. Gebruik in ieder niet te warm water, aangezien dan het rijzen te snel gaat. Verder kan men ook met melk en zelfs bier brood bakken.
HulpgrondstoffenNaast de vier hoofdgrondstoffen is er een aantal hulpgrondstoffen waarmee u uw brood luchtiger en lekkerder kunt maken. In de eerste plaats is er 'broodverbeteraar'. Die bestaat voor het grootste deel uit vitamine C. Door broodverbeteraar te gebruiken zakt het deeg minder snel in. Er zitten ook stoffen in die het glutenskelet versterken en zo bijdragen tot een luchtiger brood. Broodverbeteraar is een goed hulpgrondstof voor de broodbakmachine. Boter kan brood een rijkere smaak geven. Aan het bakproces draagt boter weinig bij. Margarine werkt enigszins als broodverbeteraar. Boter en margarine houden het brood iets langer vers en mals, tevens zorgen zij voor een groter volume. Plantaardig vet zowel als zachte reuzel of bakkersvet komen ook in aanmerking. Olie houdt brood langer vers. Olijfolie geeft een iets zachtere korst. Melk of melkpoeder heeft door het melkvet een positieve invloed op smaak en versheid. In de broodbakmachine is het raadzaam om melkpoeder te gebruiken wanneer u met de 'timer' werkt. (Bij gebruik van verse melk bestaat de kans dat deze zuur wordt). Vitamine C tabletten kunt u gebruiken als het brood inzakt. De tabletten (l of 2 van 200 mg) moeten verkruimeld aan het meel worden toegevoegd.
KnedenTijdens het kneden vermengt u meel met vocht. Het doel is om de gluten z.g. te ontwikkelen, waardoor het brood luchtig wordt. Het gluten is een eiwit dat in de tarwe aanwezig is als kleine bolletjes. Het lijkt op kauwgum. Door het te kneden wordt het elastisch. De bolletjes gluten worden langgerekt uitgerold en gaan aan elkaar kleven. Op deze manier ontstaat een vlechtwerk van gluten, het glutenskelet. Na het kneden rijst het deeg door het vrijgekomen koolzuurgas t.g.v. de gisting. Het koolzuurgas wil ontsnappen, maar wordt tegengehouden door het glutenskelet. Hoe meer en hoe beter het gluten, hoe meer koolzuurgas wordt vastgehouden en hoe meer het deeg rijst. Om het resultaat te verbeteren kunt u ong. 2% natuurlijke gluten toevoegen.
BakkenAls het deeg is uitgerezen kan het brood worden gebakken. Temperatuur en bakduur zijn daarbij belangrijk. Het kan zijn dat een ander programma van uw broodbakmachine een beter resultaat geeft. Op de meeste machines zit een instelling om de korst donkerder te laten worden. Dat is een kwestie van smaak. Na het bakken moet het brood binnen 20 minuten uit het blik worden gehaald. Als u daarmee te snel bent bestaat de kans dat het brood scheurt door de roerarm. Om dat te voorkomen kunt u beter de roerarm verwijderen als het laatste rijsproces begint. Als u te lang wacht wordt het brood te nat.
* Randa_v , helemaal blij
En meteen aan de slag natuurlijk. Heb vandaag een Gaststeiner speltbrood gebakken, het is een mooi licht tarwebrood met vanalles er onder. ![]()
Ik heb er Speltmeel voor gebruikt, is nieuw van Soezie, gist, zout, vloeibare honing, sesamolie, havermout, gemalen hazelnoten en water. ![]()
Het is een lekker hartig brood. Ben er zeer blij mee, was ook in een keer gelukt!! Ik denk dat ik zondag gemberbrood ga maken of toch honingbrood??? Nog even over nadenken. ![]()
* Randa_v denk denk
Oké toch een gemberbrood. Mijnn mannetje vindt gember zo lekker. Eigenlijk is het het normale recept met witte bloem als meel en gember eronder. Lekker makkelijk. Heb er nu al zin.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |