abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_12561704
Wilgje, wat leuk dat je de ervaringen van je zoon beschrijft.
Ik zal ze volgen!
"Bloemen zijn rood jongeman... "
Zo. Dan witte gullie dè ôk wir.
  zondag 7 september 2003 @ 09:30:46 #52
6126 Wilgje
Vol vertrouwen
pi_12995544
Ik ben de tel een beetje kwijt, maar volgens mij heeft Bart er nu 3 schoolweken opzitten.
De eerste vrijdag was ie zo moe van alle indrukken dat ie niet naar school wilde. Gistermorgen zei hij: "Mam, ik wou dat ik vandaag ook naar school kon..."

Hij heeft ondertussen geleerd om cake te bakken, zelf chips te bakken, op de computer met flash te werken...

Geweldig vind hij het! (en ik ook!)

Treat everyone with politeness, even those who are rude to you - not because they are nice, but because you are.
pi_12997396
Leuk Wilgje.
  zondag 7 september 2003 @ 15:31:10 #54
10616 werkeend
is een lief konijntje
pi_13001652
quote:
Op zondag 7 september 2003 09:30 schreef Wilgje het volgende:
Ik ben de tel een beetje kwijt, maar volgens mij heeft Bart er nu 3 schoolweken opzitten.
De eerste vrijdag was ie zo moe van alle indrukken dat ie niet naar school wilde. Gistermorgen zei hij: "Mam, ik wou dat ik vandaag ook naar school kon..."

Hij heeft ondertussen geleerd om cake te bakken, zelf chips te bakken, op de computer met flash te werken...

Geweldig vind hij het! (en ik ook!)


mischien ben ik heel pessimistisch omdat ik zelf ook ervaringen heb in het jenaplan gebeuren (zie hierboven ergens) maar is dit juist het tegenovergestelde van school?

tis harstikke leuk hoor, cake bakken en op de pjoeter met flash werken en lekker plezier hebben.. Helemaal geweldig.. ik wou dat ik dat de hele dag kon doen. Maar daar ligt het probleem. Wat nou als ie bijvoorbeeld wiskunde moet gaan leren ofzo.. terwijl die net jaren "onderwijs" heeft gehad die het belangrijker vind dat je plezier hebt dan dat je een vaardigheid onder de knie krijgt wat redelijk belangrijk is. 10 tegen 1 dat hij heel veel moeite zal hebben om zich te motiveren om dat wiskunde te gaan doen.

ik hoop van harte dat het niet zo is. Maar ik spreek gewoon uit eigen ervaring dat bij veel kinderen zo'n vrije school harstikke leuk is, maar totaal niet het effect heeft wat shcool zou moeten hebben.

#things i do to people i love shouldn't be allowed#
pi_15222643
Er komt er hier in Nijmegen ook een, las ik vandaag. Ben benieuwd. Ook naar het aantal aanmeldingen en naar de ervaringen van mensen in het eerste jaar en de jaren daarna.
pi_15223223
Nu dit topic toch omhooggeschopt is: Hoe gaat het nu Wilgje? Heeft Bart zijn plezier in school en ook zijn leergierigheid behouden?
  maandag 8 december 2003 @ 11:06:49 #57
73004 Oxymoron
zoekt rust en ruimte
pi_15242495
Had ik maar van Iederwijs afgeweten toen ik nog op de middelbare school zat!
Mijn schoolcariére:
Basisonderwijs
- groep 1: mainstream basisschool. Was een grote teleurstelling voor mij en mijn ouders. Ik mocht alleen maar de dingen doen die je juf goed achtte voor mij en dat was puzzelen, met poppen spelen en kleien. Terwijl ik al op 3 jarige leeftijd kon lezen. Na een hoop gezeur en gespijbel (ik liep letterlijk weg van school naar huis toe) gingen we verhuizen naar een andere stad. Een blauwe maandag Vrije School gedaan maar daar mocht ik helemaal niets doen waar ik zin in had.
- groep 2 tm 8: montessorischool. Lijkt een beetje op Freinet, al eerder beschreven in dit topic. Was een verademing voor mij. Maar door veel problemen met verveling en onderprestatie ging ik naar het voortgezetonderwijs met het taalniveau van de tweede klas vwo (je mocht echt jaren vooruitwerken als je dat kon) en een rekenachterstand van 2,5 jaar (groep 6 dus). En toen moest de ellende nog beginnen.

Voortgezetonderwijs
klas 1: ik begon op het gymnasium, ondanks mijn rekenniveau (rond die tijd ongeveer speciaal onderwijs ). Na 6 maanden werd ik van school nr1 (voortgezet montessori) afgekicked. Na twee maanden van school nr2 (dalton onderwijs) afgestuurd en met een gigantisch trauma (van school) naar een mainstream scholengemeenschap gegaan.
klas 2 tm 5: in klas 2 naar atheneum, in klas 4 naar de havo. Het ging allemaal steeds slechter, dikke ellende. Ik had veel problemen met de docenten en klasgenoten (er werd toen ontdekt dat ik autisme heb) en ik kwam weken niet op school.
De stof die ze me daar verplichtten te leren was voor mij als het opdienen van gif in een mooi bakje. In die tijd was ik met totaal andere dingen bezig; engelse literatuur, filosofie, geschiedenis en wetenschap. Mijn motivatie voor de schoolvakken was ver te zoeken en een uitdaging ontbrak geheel. Tot op een helder moment mijn mentrix (nog steeds dankbaar!) een plan voorstelde. Ik kreeg een aftekenkaart voor de lessen die ik moést volgen, en de rest mocht ik zelf invullen met eigen opdrachten. Die maakte ik in de bibliotheek en leverde ik in bij de vakdocent. Prima oplossing. En zo heb ik mijn havo-diploma gehaald. Maar ik zou het nooit meer zo doen.
Op dit moment ben ik bezig met een hbo-opleiding (de tweede al, want de vorige moest ik na een half jaar al stoppen). Ik zie de toekomst niet echt zonnig in. Mijn manier van leren is totaal anders dan die de regering voorschrijft.

Iederwijs moet erkend worden! Ik zou t wel weten!

Er is geen land over dat ik nog ontdekken kan. Er is alleen het eiland dat ik heet. - Ted van Lieshout
OUD Gouden Toetsenbord Award 2010!
pi_15242914
quote:
Op zondag 17 augustus 2003 09:35 schreef Wilgje het volgende:
Iederwijs is van start gegaan vorige week. Bart was nog een weekje op vakantie, dus hij begint as. maadag pas voor het eerst.
Vrijdag ben ik er een kijkje wezen nemen en het zag er allemaal heel ontspannen uit. Er waren kinderen in de leeftijd van 4 tot 15 jaar en ze waren gezamelijk bezig met brood bakken, jam maken en een paar waren er bezig met het maken van een nieuwsbrief.
Ze zijn daar nogal dol op bakken he?
pi_15258433
quote:
Op zondag 7 september 2003 09:30 schreef Wilgje het volgende:
Ik ben de tel een beetje kwijt, maar volgens mij heeft Bart er nu 3 schoolweken opzitten.
De eerste vrijdag was ie zo moe van alle indrukken dat ie niet naar school wilde. Gistermorgen zei hij: "Mam, ik wou dat ik vandaag ook naar school kon..."

Hij heeft ondertussen geleerd om cake te bakken, zelf chips te bakken, op de computer met flash te werken...

Geweldig vind hij het! (en ik ook!)


Tja opzich niks mis mee om een kind te stimuleren in de manier waarop het voor hem prettig is. Maar als je dit zo leest dan denk ik van goh en wat heeft ie nog meer geleerd. Cake bakken, chips bakken en werken met flash hoef je niet voor naar school toe. Dat kan ik zelf ook wel, aldoende geleerd en van mijn moeder. Maar dit is nogal negatief.

Wilgje ik ben ook zeer benieuwd hoe het nu gaat met je zoon op die school.

  vrijdag 23 januari 2004 @ 16:11:03 #60
1062 Tinkepink
Niet zeuren maar poetsen
pi_16520434
N.a.v. het topic over Jenaplanscholen geef ik dit topic maar eens een schopje. Wilgje: hoe gaat het met je zoon ? Voldoet de school aan de verwachtingen?
Geen zorgen voor de dag van morgen.
  vrijdag 13 februari 2004 @ 19:24:20 #61
6126 Wilgje
Vol vertrouwen
pi_17153064
Sorry dat ik nu pas reageer. Prive-omstandigheden...

Het gaat goed met mijn zoon en met de school.
Er is heel wat publiciteit geweest rondom iederwijs en deze school in het bijzonder. Er zijn zelfs kamervragen gesteld!
We juichen dit alleen maar toe. Zo kan het mogelijk worden dat er eens goed gekeken worden naar het onderwijssysteem, wat echt al heel erg oud is.

Op dit moment is er de goedkeuring van het ministerie om dit schooljaar door te gaan met de school. Er zijn nog enkele punten die aandacht vragen volgens de minister, maar we zijn op de goede weg.

Met mijn zoon gaat het echt heel goed. Vorig jaar zat hij nog in groep 8 van het basisonderwijs. Daar ging het niet goed. Al 8 jaar niet. Hij werd al sinds de kleuterklas gepest en had aan het eind van zijn basisschooljaren 3 scholen gehad en werd op alle 3 de scholen gepest. Zijn zelfbeeld en sociale ontwikkeling heeft daardoor een flinke knal gehad. Aan het eind van de basisschool vond ie het niet meer nodig dat er op het gepest werd gelet (dat deed zijn laatste school dus echt, maar het viel niet te stoppen blijkbaar): hij ging toch zelfmoord plegen...
In zijn basisschooljaren waren dagjes weg een ramp, een bezoekje aan de schouwburg een crisis waard. Gisteren zijn ze met z'n allen naar Nemo geweest, in Amsterdam. Geweldig vond hij het. Waar hij vroeger dagenlang ziek was van te voren, zo zat hij gistermorgen om half 8 al helemaal klaar, zelf zijn brood gesmeerd, drinken en lekkers in zijn tas gedaan, geld op zak.
Zijn zelfbeeld is ook veranderd. We keken pas geleden naar een programma op tv waarin ze katten en honden lieten zien die een soort karretje hadden omdat zij van achteren verlamd waren. Deze dieren gingen op bezoek bij kinderen die ook een beperking hadden om hen te laten zien dat die dieren een gewoon leven leidden en blij waren met zichzelf.
"Ik vind mezelf ook goed zoals ik ben, mam!"
Dat zei hij dus een jaar geleden echt niet...

Treat everyone with politeness, even those who are rude to you - not because they are nice, but because you are.
pi_17154148
Wat heerlijk om te horen wilgje!!!!
De jan lul van het geheel.
Alles is gaan hangen, behalve me lach :)
Kutsch; tussen kut en kitsch
Het voelt heerlijk!!!!
pi_17165372
kippenvel Wilgje! Wat ontzettend fijn voor jouw zoon en jou! Gun het jullie van harte.

[Dit bericht is gewijzigd door Sanseveria op 14-02-2004 08:41]

  zaterdag 14 februari 2004 @ 10:55:43 #64
73004 Oxymoron
zoekt rust en ruimte
pi_17166510
In het Volkskrant Magazine staat vandaag een reportage over Iederwijs te Nijmegen. Prachtig stuk.
Had ik ook wel heengewild. (zie ook mijn eerdere posts in dit topic). Mijn schooltijd was een ramp, en nu loop ik voor de tweede keer vast in het HBO.
Er is geen land over dat ik nog ontdekken kan. Er is alleen het eiland dat ik heet. - Ted van Lieshout
OUD Gouden Toetsenbord Award 2010!
  zaterdag 14 februari 2004 @ 11:09:16 #65
37150 livelink
keek op mijn week ( © DJ11)
pi_17166647
Wilgje, ik sta ontzettend sceptisch tegenover Iederwijs, maar als ik jouw verhaal zo lees kan ik het alleen maar toejuichen. Want het belangrijkste dat je kind kan leren is toch dat hij goed is zoals hij is. Als een school je een kind dat kan bijbrengen dan is het een goede school!

Maar wat vreselijk, die verhalen over de basisschool

Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles gekleurd is.
  zaterdag 14 februari 2004 @ 11:16:36 #66
6126 Wilgje
Vol vertrouwen
pi_17166741
quote:
Op zaterdag 14 februari 2004 10:55 schreef Oxymoron het volgende:
In het Volkskrant Magazine staat vandaag een reportage over Iederwijs te Nijmegen. Prachtig stuk.
Had ik ook wel heengewild. (zie ook mijn eerdere posts in dit topic). Mijn schooltijd was een ramp, en nu loop ik voor de tweede keer vast in het HBO.
Mede daarom denk ik dat het goed is als er opnieuw gekeken wordt naar het onderwijssysteem.
Ik heb nog een mooi verhaaltje daarover. Ik zal 'm eens opzoeken. Moment!
Treat everyone with politeness, even those who are rude to you - not because they are nice, but because you are.
  zaterdag 14 februari 2004 @ 11:18:54 #67
6126 Wilgje
Vol vertrouwen
pi_17166782
Gevonden!

School voor lopen

In het kader van je kunt niet vroeg genoeg beginnen het begeleiden en toetsen van kinderen, pleit ik om de leerplicht te verlagen naar een half jaar. Op deze wijze kan er in een vroeg stadium bepaald worden waar het kind zich in zijn ontwikkeling begeeft t.o.v. het landelijk gemiddelde, kan er ingegrepen worden als een kind niet op de juiste leerlijn zit zodat het uiteindelijk toch leert lopen, en weten ouders in een vroeg stadium hoe hun kind het in de maatschappij zal gaan doen.

Mijn idee is om in groepen van 30 kinderen te werken. (i.v.m. de kosten en personeelstekort)
Een van de belangrijkste vakken wordt looples. Kinderen onder de 1 krijgen alleen de voorbereiding op lopen, bijvoorbeeld grappige kruipoefeningen, maar mogen nog niet werkelijk lopen. Het ontwikkelen van een eigen manier voordat de schoolmethode wordt aangeboden komt de ontwikkeling van het kind uiteraard niet ten goede, dan ga je buiten de pas lopen. Een kind van één weet niets af van het leerproces van lopen, dat moet zorgvuldig gepland worden door professionals. Vanaf 1,5 jaar krijgen alle kinderen gezamenlijk looples. Alle kinderen doen gezamenlijk dezelfde oefeningen, en worden daarop beoordeeld door de leerkracht d.m.v. het toekennen van cijfers t.o.v. het landelijke door het CITO bepaalde gemiddelde. Mocht blijken dat een kind achterloopt op de rest, en niet aan de kerndoelen voldoet, dan is er de mogelijkheid tot remedial teaching. Het kind doet dan individueel nog een keer exact dezelfde oefeningen om het zo onder de knie te krijgen.

Kinderen die die tegen de stroom inlopen worden aangesproken op hun gedrag. Het is niet gewenst dat iedereen zomaar wat rondloopt. Structuur is belangrijk voor kinderen die leren lopen.
Moet je je voorstellen 30 kinderen van anderhalf jaar die op zichzelf gaan proberen te leren lopen, die leren het nooit. Het is toch vreselijk om te zien dat er mensen zijn die op hun 18e jaar nog steeds niet kunnen lopen. Daar moeten wij als maatschappij de verantwoordelijkheid voor nemen.

Als een kind 2 jaar is moet het , na eventuele RT in lopen, aan de looptoetsvoldoen. Dit betekent dat een kind minimaal 15 meter in 4 minuten vooruit moet kunnen lopen. Deze looptoets is samengesteld door het CITO. Halen kinderen van 2 de toets niet, dan blijft het zitten, of wordt er verwezen, naar het speciaal looponderwijs, hier wordt in kleinere groepen gewerkt er meer aandacht voor de loopontwikkeling van het individuele loopproces van kind. De eisen liggen lager, het gebruik van hulpmiddelen zoals stoelen en tafels is hier toegestaan.

Op deze wijze zal ieder kind in Nederland aan de minmale loopeisen voldoen, niemand zal meer kruipend door het leven hoeven.
Ik hoop dat u inziet hoe belangrijk dit alles is.

Treat everyone with politeness, even those who are rude to you - not because they are nice, but because you are.
pi_17166875
Mooi stukje Wilgje!!!
De jan lul van het geheel.
Alles is gaan hangen, behalve me lach :)
Kutsch; tussen kut en kitsch
Het voelt heerlijk!!!!
  zaterdag 14 februari 2004 @ 11:49:23 #69
37150 livelink
keek op mijn week ( © DJ11)
pi_17167191
Ja, is wel een grappig stukje Wilgje en ik ben het ermee eens dat het vele toetsen van kinderen wel eens aan de kaak gesteld mag worden. Ik vond het idee van de kleutertoets dan ook verschrikkelijk, ben ook niet kapot van de Cito-toets en ik was ook echt geschokt dat kleine dreumesjes al een zwemdiploma konden halen.

Dat neemt niet weg dat ik toch ook vind dat een kind een bepaalde algemene ontwikkeling moet hebben en dat scholen daar een belangrijke rol in kunnen hebben. En dan heb ik het dus over zaken als aardrijkskunde, geschiedenis, lezen, schrijven, biologie, rekenen enz.
Ik kan dat als ouder natuurlijk wel zelf allemaal proberen aan te bieden, maar ik heb niet de middelen, noch de opleiding daarvoor. Bovendien is de kans groot dat ik dingen zou vergeten. Ik geloof er dus niet in dat kinderen zelf in staat zijn dingen te gaan leren waar ze niet het directe nut van inzien, terwijl het toch voor je latere leven heel belangrijk is dat je een beetje algemeen ontwikkeld bent. Ik vind het dus prima dat dat soort zaken op school aangeboden worden, of het kind nu wil of niet.

Anders is het als je zoals jouw zoon door ervaringen in het verleden een afkeer en aversie tegen school ontwikkeld hebt en zelf met zelfmoordgedachten rondloopt. Dan is er nog maar één ding belangrijk en dat is dat je kind weer wat plezier in het leven moet krijgen. Als een school als Iederwijs dat voor elkaar krijgt is dat fantastisch. En wat dat betreft is het ook heel goed dat deze mogelijkheid er is.

Maar als een algemene school voor iedereen lijkt het me nog steeds niet goed. Ik vind dat er best kritisch naar het onderwijssysteem mag worden gekeken, maar je moet wel uitkijken dat je het kind niet met het badwater weggooit. Uiteindelijk hebben de bestaande scholen toch een hoop kinderen goed afgeleverd met een behoorlijke portie geestelijke bagage. En Iederwijs moet dat mijns inziens nog bewijzen.

Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles gekleurd is.
pi_17167248
Ik mag toch hopen dat dat stukje niet echt heel serieus bedoeld is.....

Zo nee dan kan ik er hartelijk om lachen zo ja sta ik even op mijn achterste poten....

Hoe haal je het in je hoofd om je kind tegen te houden in zijn ontwikkeling of dingen te laten doen waar ie nog niet aan toe is!!!!!
Mijn oudste zoon liep al met negen maanden volledig los, ik zou er niet aan moeten denken dat ik dat nog tot anderhalf jaar had moeten tegen houden!!!!
Ik was dolgelukkig dat ie liep, dat scheelde weer een hoop getil. Nu met de jongste die loopt langs de tafel maar nog niet los. Af en toe eens een stapje maar daar houdt het mee op. Die gaat ook gewoon lekker op zijn eigen tempo!!!

Sorry hoor maar dat moest ik even kwijt.

  zaterdag 14 februari 2004 @ 12:08:15 #71
6126 Wilgje
Vol vertrouwen
pi_17167505
Natuurlijk heeft het regulier onderwijs kinderen afgeleverd met voldoende geestelijke bagage om het te redden in de maatschappij. Ik kan niet voor andere mensen spreken, alleen uit eigen ervaring. En die ervaring leert mij dat ik er nu heel anders aantoe geweest zou kunnen zijn als ik nu ben. Ik ben 39, heb geen schooldiploma's (alleen overgang 3 naar 4 havo) en ben nu eindelijk "mijn" beroep aan het leren. Als ik op jonge leeftijd zelf mijn interesses en voorkeuren had kunnen ontdekken zou dat waarschijnlijk niet nodig zijn nu. Toen was school een hel voor mij. De vakken interesseerden me geen bal en ik kon er het nut dan ook niet van inzien. Bovendien geeft het doen wat je leuk vindt (en daardoor automatisch je extra voor inzet om het onder de knie te krijgen, waardoor je het al snel heel goed kunt) je zoveel zelfvertrouwen, dat je weet dat je iets kunt leren, hoe moeilijk het ook lijkt.
Bovendien is het zo dat kinderen leergierig worden geboren: zij willen leren! Alleen wordt dat afgeremd, omdat het niet bij de leeftijd zou passen. Mijn kind kon lezen toen hij 4 was en hij wilde leren schrijven. Thuis hielp ik hem daarbij, maar de school raadde het me af: zou niet goed zijn voor zijn ontwikkeling. Engels sprak hij toen hij 9 was, maar de engelse les begon pas in groep 7. Toen hij uiteindelijk in groep 7 zat, interesseerde hem die lessen niet meer, omdat hij die stof al beheerste. Zou het dan niet veel beter zijn om de lessen aan het kind aan te passen ipv het kind aan de lessen? Op deze manier krijgt het kind constant de boodschap dat het niet voldoet aan de normen en dus niet voldoet, niet goed is. Terwijl als een kind mag leren wat hij wil leren, hij complimentjes krijgt over wat hij geleerd heeft.
Op iederwijs is er ook geen verdeling van kinderen in klassen. Niet op leeftijd en niet op ontwikkeling. Er is 1 klas, waar de kinderen elkaar helpen. Mijn zoon helpt bijvoorbeeld een 4 jarige op de computer. Geweldig voor allebei toch? Dit is ook nog eens goed voor de sociale ontwikkeling, zo leren zij van elkaar.

Nee, de looples is bedoeld als metafoor. Als je ziet dat je kind thuis, op zijn eigen manier, in zijn eigen tempo, vanuit zichzelf leert lopen, kun je dat niet doortrekken naar de rest van wat hij allemaal wil leren? Het kind WIL leren, alleen niet volgen de opgestelde regels. Hij wil het op zijn eigen manier, in zijn eigen tempo, in zijn eigen tijd, vanuit zichzelf.
En echt, dat geldt ook voor de andere dingen die hij nodig heeft om in zijn leven gelukkig te zijn.

Treat everyone with politeness, even those who are rude to you - not because they are nice, but because you are.
pi_17167764
quote:
Op zaterdag 14 februari 2004 11:52 schreef Angel22 het volgende:
Ik mag toch hopen dat dat stukje niet echt heel serieus bedoeld is.....

Zo nee dan kan ik er hartelijk om lachen zo ja sta ik even op mijn achterste poten....

Hoe haal je het in je hoofd om je kind tegen te houden in zijn ontwikkeling of dingen te laten doen waar ie nog niet aan toe is!!!!!
Mijn oudste zoon liep al met negen maanden volledig los, ik zou er niet aan moeten denken dat ik dat nog tot anderhalf jaar had moeten tegen houden!!!!
Ik was dolgelukkig dat ie liep, dat scheelde weer een hoop getil. Nu met de jongste die loopt langs de tafel maar nog niet los. Af en toe eens een stapje maar daar houdt het mee op. Die gaat ook gewoon lekker op zijn eigen tempo!!!

Sorry hoor maar dat moest ik even kwijt.


Zoals ik het zie en begrijp is dat stuk een metafoor van hoe wij in NL omgaan met de diversiteit in ontwikkelingen en talenten van kinderen. De nadruk op het gelijkheidsbeginsel heeft zich ontwikkeld in het tegendeel in meer of mindere mate. Ook verteld dat stuk iets over hoe wij de nadruk hebben gelegd op "achterstanden wegwerken" en er volledig aan voorbij gaan wat het voor een kind kan betekenen als je telkens de nadruk legt op iets wat een kind niet (goed) kan, ipv ontwikkelen van talenten en mogelijkheden.
pi_17168181
Nee ok... het had ook serieus bedoeld kunnen zijn...

Maar met bepaalde dingen kan ik nog niet wijs worden uit iederwijs...
Het is natuurlijk hardstikke leuk en aardig dat de nadruk wordt gelegd op wat een kind leuk vind om te doen en om te leren, maar als het kind nou bv helemaal geen interesse toont in rekenen en dat dus ook niet wil leren? Wat dan? Wordt het dan gewoon zo maar gelaten? of wordt er onder (zachte) "dwang" toch rekenen geleerd?

Bovenstaande is als voorbeeld he...

Ik denk dat je toch wel een bepaalde basis van rekenen, taal, topo/geografie/aardrijkskunde, geschiedenis en noem maar op maar als daar absoluut geen interesse liggen wordt het dan ook maar niet geleerd... tenminste zo komt het op mij over.

Iemand antwoorden hierop?

pi_17511832
Ik ben al ruim 2 jaar iederwijzer op iederwijs schoonhoven. Ik denk dat ik de meeste vragen kan beantwoorden (zoals het bij ons op school gaat!)

Ten eerste wil ik duidelijk maken dat alles wat ik hier schrijf is zoals ik dingen zie, voel en ervaar. Voor iedereen is dit anders en zeker anders per iederwijs school. De primaire doelstelling van iederwijs is: Dat leerkrachten, ouders EN leerlingen na gaan denken over hoe ZIJ onderwijs willen vormgeven. Iederwijs is daar 1 vorm van.

Onze school gaat uit van een aantal princiepes. De basis is dat als een kind zich veilig voelt, genoeg aanbod van stof krijgt en de tijd krijgt om zich zelf, en zijn passies en valkuilen, te ontdekken dat dit voldoende is om een kind voldoende mee te geven voor de toekomst.

Het doel van onderwijs is niet om kinderen te leren rekenen, lezen etc., maar onderwijs moet ervoor zorgen dat kinderen zich kunnen handhaven in de maatschappij! Lezen rekenen en schrijven zijn vaardigheden die daarvoor noodzakelijk zijn! Houdt er wel rekening mee, dat de kinderen die nu in het basis onderwijs zitten pas over 10 tot 15 jaar in de maatschappij komen. Scholen moeten dus een kind voorbereiden op de samenleving van 2015!

@Angel22 :
Een bepaalde basis van rekenen/lezen/schrijven is zeker nodig, maar ik heb de volste vertrouwe dat elk kind dit leert. Misschien op 4 jarige leeftijd, misschien op 12. Dit zijn vaardigheden die je gewoon nodig hebt, of het is om een taart te bakken, spelregels van een spel te lezen, een homepage te maken of je belastingformulieren in te vullen. Andere vakken zoals geschiedenis, aardrijkskunde, biologie etc. zijn volgens mij vormende vakken. Deze vakken "leer" je alleen als je daart intresse in hebt. Wie weet nog waar het Pr. Willemina Kanaal ligt. En weet je dat nog van het BO en waarom? of weet je het omdat je bv voor je werk daar in de buurt moest zijn!

Iedereen (ieder kind) zoekt uitdagingen! uitdagingen zijn dingen die niet te moeilijk, maar zeker ook niet te makkelijk zijn. Elke keer als ze een uitdaging aan gaan en overwinnen hebben ze weer wat geleerd! Door een uitdagende omgeving stimuleren we kinderen dingen te ondernemen. Andere kinderen gaan hun eigen uitdaging aan, of doen mee met een uitdaging van een ander. Daarnaast zijn er veel verschiullende soorten iederwijzers(onderwijzers) met verschillende vaardigheden, achtergronden die allemaal ook hun ding doen. Ook hiermee stimuleren we de kinderen. Kinderen moegen bij ons ook "niks" doen en mogen zich vervelen, maar in de praktijk gebeurt dit zelden! Ze komen zelfs tijd te kort!
's Maandags wanneer ik op iederwijs ben begin ik altijd in de keuken, even kletsen met de kinderen en de ouders, kopje koffie. Heb ik de week daarvoor afspreken gemaakt met de kinderen om iets de doen, dan ga ik een schema maken hoelaat en waar. Afspraken zijn bij ons erg belangrijk! Heb je afgesproken om bv met een groepje kinderen frans te gaan doen, dan verwachten we "full comitment!" het meedoen aan zo'n les/lessen serie is vrijwillig, maar wanneer je afspraken hierover gemaakt hebt, zeker niet vrijblijvend! Ik steek tijd en moeite om de les voor te bereiden dan verwacht ik dat de kinderen op tijd in het lokaal aanwezig zijn en de stof van de vorig keer geoefend hebben. Zo niet, dan hebben ze een probleem!!! De tijden dat ik geen afspraken heb met de kinderen ga ik iets doen waar ik op dat moment veel zin in heb. Vaak is dat iets creatiefs, schilderen, gedichten schrijven, knutselen. Of iets actiefs: Voetballen, huttenbouwen. Andere iederwijzers doen weer heel andere dingen.

Zijn er kinderen die, omdat ze in een bepaald vak geen intresses hebben, bepaalde vakken niet... Dingen niet leren? Het kan... maar ik betwijfel het, omdat de dingen die de kinderen doen zo veelzijdig zijn.

Een kind leert nooit niet! En misschien KENNEN iederwijs kinderen minder (wat ik mij afvraag!) ze KUNNEN zeker meer!

Heb je vragen stel ze hier en ik probeer ze goed mogelijk te beantwoorden.
Of ga naar www.iederwijs.nl

Gr Barry

[ Bericht 0% gewijzigd door spiegelmann op 05-03-2004 12:49:34 ]
pi_17522769
Toch moet ik zeggen dat dit me toch echt wel als muziek in de oren klinkt. Op zo'n school zou ik nou dan ook graag gezeten hebben. Ik ben ervan overtuigd dat ik daar meer geleerd zou hebben.
Ik ben heel creatief en wil dus meer met mijn handen bezig zijn, dan boven de boeken hangen.

Alleen jammer dat je dat dus hier in Engeland niet hebt.

En Wilgje, ik sluit me toch wel bij Livelink aan hoor. Ik vindt het wel leuk om te horen dat het zo goed gaat met je zoon.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')