Als je kijkt naar de politieke "kopstukken" in de landelijke politiek, maar ook in de gemeente waar ik woon, zie je inderdaad een zeer groot deel van mensen die hoog opgeleid zijn.quote:Mensen met een mbo-opleiding zijn ondervertegenwoordigd in de Nederlandse politiek. In gemeenteraden heeft zelfs minder dan 20 procent een mbo- of vmbo-achtergrond.
Zonde, vindt de Stichting Voor Democratie: "Twee derde van de Nederlanders is mbo-opgeleid. Dus er mag wat meer mbo-perspectief in het beleid komen." De stichting organiseert daarom cursussen in het land om mbo'ers wegwijs te maken in de wereld van de politiek.
"We weten uit onderzoek dat mbo'ers meer tijd besteden aan de wijk ingaan en met mensen praten. Dat is ook heel belangrijk als volksvertegenwoordiger", zegt Christien van der Harst van de Stichting voor Democratie.
Mensen willen helpen
De cursussen worden op verschillende plekken in het land gratis gegeven. Gisteren kwamen in het stadhuis in Eindhoven jonge mensen bij elkaar die geïnteresseerd zijn in politiek. Ze leerden daar onder meer debatteren, speechen en zich presenteren, bijvoorbeeld op sociale media.
Een van de deelnemers is de 17-jarige Bao, die een mbo-opleiding doet. Hij zegt dat hij zich blind voelt als hij kijkt naar politiek. "Op de basisschool leer je over de Eerste Kamer en Tweede Kamer en dat ze wetten mogen bedenken en aanpassen. Ik weet alleen niet zo veel over hoe het werkt in zo'n partij."
Wat hij vooral wil leren, weet hij ook al: "Waar ik sta in de politiek, wat mijn politieke mening is en welke partij ik zou willen steunen."
Een andere deelnemer is Mika (17), die de opleiding sociaal werk doet. Zij heeft ervaren dat veel mensen in Nederland met sociaal werk te maken krijgen. "Sinds ik begon met de opleiding heb ik gemerkt wat het doet met mensen." Ze wil leren hoe politiek werkt zodat ze vanuit haar achtergrond in sociaal werk mensen kan helpen.
De stichting probeert politieke partijen te motiveren om zelf vergelijkbare cursussen op te zetten, want die zijn er volgens Voor Democratie nog niet veel.
Taal van de straat
Dennis de Vries is wethouder in Utrecht namens de PvdA en heeft zelf een mbo-opleiding gevolgd. Hij vindt het een stap in de goede richting dat deze cursussen gegeven worden. "Je ziet het gelukkig steeds meer, van dit soort voorbeelden."
Zelf heeft De Vries altijd in het onderwijs gewerkt. Hij is door zijn partij gevraagd als wethouder omdat die geen standaard bestuurder zocht. "Ze zochten iemand met veel praktijkervaring, die als het nodig is de taal van de straat spreekt. Dat is een beetje mijn geluk geweest."
De Vries merkt dat er een kloof is tussen wat er op het stadskantoor wordt bedacht en hoe het uitgevoerd wordt in de stad. "Er is niet per se altijd feeling met de bewoners van die wijken. Dat vind ik een groot gemis."
Voor jonge mbo'ers die twijfelen over een politieke carrière heeft hij een tip: "Gewoon doen. Neem die stap." Volgens De Vries vergeten mensen soms hoe belangrijk ervaringskennis is. "Bijvoorbeeld als het gaat om armoede en onderwijs. Die kennis is heel erg van waarde in het beleid dat je maakt."
Bron
Precies, de politiek zou meer keuze moeten bieden, eventueel via referenda, omdat ieder mens zijn eigen unieke perspectief heeft.quote:Op donderdag 12 maart 2026 12:58 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
De politiek moet een mix van hoog en laag opgeleiden zijn. Iedereen wiens belangen worden geraakt door het handelen van de politiek verdient vertegenwoordigt te zijn.
De gemiddelde gemeenteraad heeft tegenwoordig sowieso de ballen verstand van de zaker waarover ze gaan.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:07 schreef Eightyone het volgende:
Meestal komen mbo'ers niet in de kringen terecht waar men elkaar de bal toespeelt, om het zo maar even te zeggen. Netwerken doet er nogal toe.
Nog los van een zeer theoretisch en behoorlijk taai gedeelte wat bij dingen als wetgeving komt kijken.
Maar het geeft idd geen representatief beeld dat er bijna alleen hoogopgeleiden in de politiek zitten.
Hoezo? Men hoeft geen genie te zijn om onrecht en uitbuiting te herkennen.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:13 schreef Elan het volgende:
Is wel te merken aan het niveau.
Als je op bestuurlijk niveau besluitvorming formuleert moet je wel minstens universitair geschoold zijn.
Niet een of andere charismatische maar verder amper geschoolde populist zijn.
vertegenwoordigdquote:Op donderdag 12 maart 2026 12:58 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
De politiek moet een mix van hoog en laag opgeleiden zijn. Iedereen wiens belangen worden geraakt door het handelen van de politiek verdient vertegenwoordigt te zijn.
Absoluut waar. Mogelijk had ik het anders moeten uitdrukken.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:23 schreef knoopie het volgende:
Bovendien is "weten wat er speelt" natuurlijk helemaal geen garantie dat je ook weet wat de oplossing is voor het probleem.
Of ze weten het wel, maar trappen alsnog graag omlaag.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:29 schreef cinderloom het volgende:
[..]
Absoluut waar. Mogelijk had ik het anders moeten uitdrukken.
Daarom heb je ook een mix nodig in de politiek.
Ik krijg nu vaak de indruk dat de hoog opgeleide mensen niet weten wat er speelt bij degene die bijvoorbeeld de euro twee keer moet omdraaien om rond te kunnen komen. Of wat het die fabrieksarbeider doet als hij 2,50 euro mag aftikken aan de pomp omdat hij moet gaan werken.
Daar kunnen de hoog opgeleide mensen niks aan doen, maar hun hebben alleen al een ander salaris waardoor deze problemen niet spelen bij hen. Ze kunnen zich er een verbeelding van maken, ze kunnen er met mensen over praten ... maar echt voelen? Ik betwijfel dat sterk. En is dan een probleem genoeg onder de aandacht om er aan te werken?
Als je het inzoomt op de boeren wist ze wel wat er speelde.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:32 schreef Caland het volgende:
Ja, dat werkte met mokerdomme Carolientje echt top
Dat werd haar goed ingefluisterd inderdaadquote:Op donderdag 12 maart 2026 13:35 schreef cinderloom het volgende:
[..]
Als je het inzoomt op de boeren wist ze wel wat er speelde.
Ach hou toch op. Als politicus moet je goed kunnen lullen, verder hoef je geen flikker te kunnen, of je mbo of universitair geschoold bent maakt niks uit als je goed bent in dat praatje.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:13 schreef Elan het volgende:
Is wel te merken aan het niveau.
Als je op bestuurlijk niveau besluitvorming formuleert moet je wel minstens universitair geschoold zijn.
Niet een of andere charismatische maar verder amper geschoolde populist zijn.
Heb niks met hoogopgeleid en daaraan gekoppelde arrogantie ECHTER als je beleid wil maken en over miljoenen zo niet miljarden besluit moet je wel parate kennis over dat onderwerp op het zo hoog mogelijke niveau.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:17 schreef torentje het volgende:
[..]
Hoezo? Men hoeft geen genie te zijn om onrecht en uitbuiting te herkennen.
Wij van Campina.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:36 schreef Caland het volgende:
[..]
Dat werd haar goed ingefluisterd inderdaad
Dat heeft volgens mij helemaal niks met opleidingsniveau te maken hoor.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:35 schreef cinderloom het volgende:
Het omzetten van woorden naar daden is vaak iets waar een hoog opgeleid iemand vaak meer kennis van heeft.
Laatste 2 jaar bedoel je.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:15 schreef Joopklepzeiker het volgende:
Zwakbegaafder dan wat er de laatste twintig jaar zit kan in ieder geval niet.
Merendeel van de kamer heeft een alfa-achtergrond en amper relevante werkervaring en dat moet dan besluiten nemen over zaken als de energietransitie, stikstof, big tech en woningbouw.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:37 schreef Elan het volgende:
[..]
Heb niks met hoogopgeleid en daaraan gekoppelde arrogantie ECHTER als je beleid wil maken en over miljoenen zo niet miljarden besluit moet je wel parate kennis over dat onderwerp op het zo hoog mogelijke niveau.
Natuurlijk zijn er adviesorganen die in principe alles voor je doorrekenen maar je ziet steeds meer dat politici die aan hun laars lappen en denken het zelf allemaal beter te weten.
Correct en vroeger was dat toch minder. Het zijn vaak simpele zielen met simpele oplossingen die in de praktijk helemaal niet of slecht blijken te werken.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:47 schreef Cruzinats het volgende:
[..]
Merendeel van de kamer heeft een alfa-achtergrond en amper relevante werkervaring en dat moet dan besluiten nemen over zaken als de energietransitie, stikstof, big tech en woningbouw.
Al zijn er ook wel wat voorbeelden van hoogopgeleide politici die met onzinnige en onhaalbare ideeën kwamen. Zoals Prof. Fortuyn.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:52 schreef SymbolicFrank het volgende:
Ik zou heel blij zijn met techneuten, dat mogen ook hoger opgeleiden zijn. Zodat er daar mensen zitten die zeggen dat dingen wel uitvoerbaar moeten zijn als er weer wat geroepen wordt.
De meeste tweede kamer leden zijn hoogopgeleid, alleen in dingen zoals letteren en rechten. Van die dingen die niks met natuurwetten te maken hebben, maar alles met retoriek, de kunst om discussies te winnen.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:58 schreef Elan het volgende:
[..]
Al zijn er ook wel wat voorbeelden van hoogopgeleide politici die met onzinnige en onhaalbare ideeën kwamen. Zoals Prof. Fortuyn.
Wat voegt een natuurkundig genie toe aan De Tweede kamer vanuit zijn expertise volgens jou? Berekenen hoe snel een kabinet gaat vallen?quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:00 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
De meeste tweede kamer leden zijn hoogopgeleid, alleen in dingen zoals letteren en rechten. Van die dingen die niks met natuurwetten te maken hebben, maar alles met retoriek, de kunst om discussies te winnen.
Toch ben ik voor bindende referenda omdat ieder mens unieke ervaringen en een unieke geest heeft, dat zou dan ook democratischer zijn als het tegenwoordig nog steeds is.quote:Op donderdag 12 maart 2026 13:37 schreef Elan het volgende:
[..]
Heb niks met hoogopgeleid en daaraan gekoppelde arrogantie ECHTER als je beleid wil maken en over miljoenen zo niet miljarden besluit moet je wel parate kennis over dat onderwerp op het zo hoog mogelijke niveau.
Natuurlijk zijn er adviesorganen die in principe alles voor je doorrekenen maar je ziet steeds meer dat politici die aan hun laars lappen en denken het zelf allemaal beter te weten.
Nou, we zitten midden in een energietransitie. Natuurkundiger krijg je het niet maar het debat wordt bepaald door alfa nono's die denken dat stikstof een verstikkende deken vormt en geen idee hebben hoe je een huis verwarmt met kernenergie.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:03 schreef Elan het volgende:
[..]
Wat voegt een natuurkundig genie toe aan De Tweede kamer vanuit zijn expertise volgens jou? Berekenen hoe snel een kabinet gaat vallen?
Ik heb het over techneuten en ingenieurs, mensen die moeten bepalen hoe je iets uit kunt voeren en of het mogelijk is. Van onze energietransitie hebben we geleerd, dat ze daar hoogstens externe bureaus voor inschakelen, die van te voren al te horen krijgen wat er wel en niet in moet staan en wat de conclusie moet zijn.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:03 schreef Elan het volgende:
[..]
Wat voegt een natuurkundig genie toe aan De Tweede kamer vanuit zijn expertise volgens jou? Berekenen hoe snel een kabinet gaat vallen?
De meeste mensen zijn compleet achterlijk die zou je überhaupt geen stemrecht moeten geven. Een kwart tot de helft van de stemmen gaat tegenwoordig al naar infantiele one-issue partijen en/of populistische clowns van wie de partijen vaak na een half jaar al imploderen door puur mismanagent en grote ego's .quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:03 schreef torentje het volgende:
[..]
Toch ben ik voor bindende referenda omdat ieder mens unieke ervaringen en een unieke geest heeft, dat zou dan ook democratischer zijn als het tegenwoordig nog steeds is.
Laat me raden, wie er wel of geen stemrecht zou moeten hebben dat bepaal jij dan?quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:06 schreef Elan het volgende:
[..]
De meeste mensen zijn compleet achterlijk die zou je überhaupt geen stemrecht moeten geven. Een kwart tot de helft van de stemmen gaat tegenwoordig al naar infantiele one-issue partijen en/of populistische clowns van wie de partijen vaak na een half jaar al imploderen door puur mismanagent en grote ego's .
Die transitie is onmogelijk door iemand met een natuurkundige graad allemaal te beredeneren. Daar zijn adviesbureaus voor die steken duizenden uren in allerlei onderzoek en berekeningen.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:05 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
[..]
Nou, we zitten midden in een energietransitie. Natuurkundiger krijg je het niet maar het debat wordt bepaald door alfa nono's die denken dat stikstof een verstikkende deken vormt en geen idee hebben hoe je een huis verwarmt met kernenergie.
"iedereen die het niet met mij eens is"quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:09 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
[..]
Laat me raden, wie er wel of geen stemrecht zou moeten hebben dat bepaal jij dan?
Oh nee de democratie is goed hoe die is verder.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:09 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
[..]
Laat me raden, wie er wel of geen stemrecht zou moeten hebben dat bepaal jij dan?
Mensen met een beta-opleiding zijn niet allemaal natuurkundigen. Dat is zelfs maar een kleine minderheid. En wat voor mensen denk je dat er voor die adviesbureaus werken?quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:10 schreef Elan het volgende:
[..]
Die transitie is onmogelijk door iemand met een natuurkundige graad allemaal te beredeneren. Daar zijn adviesbureaus voor die steken duizenden uren in allerlei onderzoek en berekeningen.
Mijn idee is meer dat iemand die zelf academisch geschoold is veel beter naar dit soort adviseurs zou luisteren en samenwerken in plaats van de denken dat ze het zelf allemaal wel weten.
Ja en dat is dus niet meer dan een aanname die je slecht onderbouwt.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:10 schreef Elan het volgende:
[..]
Die transitie is onmogelijk door iemand met een natuurkundige graad allemaal te beredeneren. Daar zijn adviesbureaus voor die steken duizenden uren in allerlei onderzoek en berekeningen.
Mijn idee is meer dat iemand die zelf academisch geschoold is veel beter naar dit soort adviseurs zou luisteren en samenwerken in plaats van de denken dat ze het zelf allemaal wel weten.
Het zijn vaak wel autisten daar valt doorgaans niet heel goed mee samen te werken. Politieke besluitvorming is vrijwel altijd een compromis.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:12 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Mensen met een beta-opleiding zijn niet allemaal natuurkundigen. Dat is zelfs maar een kleine minderheid.
Alfa's willen de discussie winnen en dingen gedaan krijgen van anderen en storen zich niet aan feiten, beta's vinden de feiten belangrijk en willen weten of en hoe het werkt. Jij bent duidelijk een alfa.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:14 schreef Elan het volgende:
[..]
Het zijn vaak wel autisten daar valt doorgaans niet heel goed mee samen te werken. Politieke besluitvorming is vrijwel altijd een compromis.
En jij denkt dat hoogopgeleiden zich uitvoerig inlezen in partijprogramma 's en daar een gewogen objectieve afweging in maken? Want ik denk dat je jezelf dan ernstig vergist.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:12 schreef Elan het volgende:
[..]
Oh nee de democratie is goed hoe die is verder.
Neemt niet weg dat de redenen waarom mensen op partij X stemmen vaak niet heel doordacht is en neer komt je ziet op Feesboek dat asielzoekers voor overlast zorgen en mijn boodschappen zijn te duur. Als je dat soort sentimenten via bindende referenda doorslaggevend gaat maken krijg je helemaal een gedrocht van een samenleving.
Ik heb het over het niveau van kiezers in het algemeen of ze hoog of laag opgeleid zijn is niet zo rullevant.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:16 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
[..]
En jij denkt dat hoogopgeleiden zich uitvoerig inlezen in partijprogramma 's en daar een gewogen objectieve afweging in maken? Want ik denk dat je jezelf dan ernstig vergist.
Het is heel simpel, als jouw leven geraakt wordt door een politiek besluit, dan heb jij recht op inspraak. Hoe dom of laagopgeleid je ook bent, dat is democratie.
Als jij een snelweg in je achtertuin krijgt, dan heb jij daar last van en word jouw leven geraakt en heb jij daar niet minder over te zeggen dan een universitair geschoolde uit Amsterdam die op geen enkele wijze geraakt wordt door de snelweg in jouw achtertuin.
Natuurwetten kennen geen compromissen. Die zijn heel autistisch zo u wilt. Volslagen zwart wit. Het kan wel of het kan niet. En het mooie is, dat kan je meestal gewoon uitrekenen.quote:Op donderdag 12 maart 2026 14:14 schreef Elan het volgende:
[..]
Het zijn vaak wel autisten daar valt doorgaans niet heel goed mee samen te werken. Politieke besluitvorming is vrijwel altijd een compromis.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |