abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_220053168
quote:
Vraag naar technici en bouwvakkers blijft hoog ondanks daling aantal vacatures
Ertan Basekin | 10 februari 2026

De vraag naar werknemers met een praktisch beroep blijft, ondanks de opkomst van AI en de afname van het aantal openstaande vacatures dit jaar, structureel hoog. Dat blijkt uit een rondgang van NU.nl langs verschillende uitzendbureaus.

Bedrijven staan dan ook te springen om monteurs, bouwvakkers, vuilnisophalers, technici, chauffeurs, logistiek medewerkers en verpleegkundigen. "Er is heel veel vraag naar mensen met een praktisch beroep", zegt algemeen directeur Auke de Jong van uitzendbureau Manpower. "Als je nu bijvoorbeeld in de regio Limburg aan de slag wilt als heftruckchauffeur, kan je terecht bij acht bedrijven. Datzelfde geldt bijvoorbeeld voor Schiphol. Daar hebben we meer dan duizend mensen geplaatst."

Volgens De Jong zijn logistiek medewerkers, technici en verpleegkundigen zeer gewild, ondanks de opkomst van AI. Dagelijks zijn er zo'n 6.000 uitzendkrachten van Manpower aan het werk. "We zien bijvoorbeeld dat praktisch opgeleide mensen gewild zijn bij Defensie. Dan gaat het vooral om startersfuncties. Veel uitzendkrachten krijgen ook snel een vaste baan. Maar liefst 30 procent van onze uitzendkrachten komt in dienst bij de opdrachtgever."

De opkomst van AI is vooral terug te zien bij financiële instellingen, meent De Jong. "We zien dat er bij banken minder vraag is. Veel functies zijn of worden overgenomen door AI. Tegenwoordig worden klanten te woord gestaan door chatboxen. Daar zie je de impact."

Schaarste in alle praktische beroepen
Volgens Steven Gudde, directeur arbeidsmarkt en ontwikkeling bij Olympia, is er sprake van schaarste in alle praktische beroepen en geldt dat voor alle sectoren en provincies. "Dat is vooral het geval in de techniek, zorg, bouw en logistiek. Dit wordt bij de vakmensen nog eens extra versterkt door de hoge mate van vergrijzing in deze sectoren", stelt Gudde.

"Verder is de instroom van jongeren in de techniek en maakindustrie de afgelopen jaren flink afgenomen. In sommige provincies zien we voor bepaalde technische functies zelfs elf vacatures ten opzichte van een werkzoekende." Olympia plaatst zo'n 20.000 uitzendkrachten per jaar in de techniek en industrie. Bijna 10 procent maakt de overstap naar de opdrachtgever, en meer dan 10 procent maakt de overstap naar een langdurige en vaste aanstelling bij de uitzender zelf.

Spanning arbeidsmarkt iets afgenomen
Hoewel de krapte op de arbeidsmarkt al jaren een groot probleem is, is de spanning wel iets afgenomen. Nationale Vacaturebank laat weten dat het aantal openstaande vacatures in januari bijna 20 procent lager lag dan in dezelfde maand vorig jaar. Maar dat betekent niet dat de krapte op de arbeidsmarkt is opgelost. Veel bedrijven staan te springen om operators en medewerkers in de logistiek en productie.

Uit cijfers van Nationale Vacaturebank blijkt dat er alleen al in januari voor operators ruim 2.300 vacatures openstaan en zo'n 2.000 voor productiemedewerkers. Voor logistiek medewerkers staan er 1.900 vacatures open. "Ondanks de forse daling van het aantal vacatures laten de cijfers zien dat de vraag naar praktisch opgeleid personeel onverminderd groot blijft. Door de mbo-opleidingen aantrekkelijker te maken en betere arbeidsvoorwaarden te bieden, kunnen we ervoor zorgen dat deze sectoren toekomstbestendiger worden", zegt directeur Sharita Boon.

Vraag naar praktische beroepen is stabiel
Uitzender Randstad meldt dat de totale vraag naar personeel sinds 2022 met gemiddeld 21 procent is afgenomen. "Maar we zien dat de vraag naar praktische beroepen stabieler blijft dan de vraag naar theoretische beroepen", zegt een woordvoerder. Bij de praktische beroepen kromp het aantal vacatures met 16 procent. Dat is minder dan het marktgemiddelde. Bij de theoretische beroepen ging de vraag met 25 procent omlaag, een daling die ruim anderhalf keer zo groot is als bij de praktische beroepen.

In vakgebieden waar fysieke handelingen centraal staan, blijft de vraag naar personeel hoog. "Hoewel ook hier een lichte daling zichtbaar is, blijft de vraag onverminderd groot vanwege de krapte, maar ook omdat taken niet eenvoudig te automatiseren of door AI te vervangen zijn." Zo blijft het aantal vacatures in de productie en zorg nagenoeg gelijk aan het niveau van begin 2022. Ook de bouw en land- en tuinbouw doen het met beperkte krimp veel beter dan het landelijke gemiddelde.

Randstad concludeert dat de vraag onverminderd groot blijft. "Ook is er veel vraag bij vakgebieden zoals productie, bouw en transport en logistiek door een hoge vervangingsvraag door baanwisselaars en vergrijzing."
https://www.nu.nl/economi(...)antal-vacatures.html

anno 2026 blijkt dat een algoritme sneller je excel-sheet of klantenservice script overneemt dan dat een robot een lekkende kraan repareert of een meterkast vervangen. AI kan een jaarrekening controlere in 0.4s maar kan nog steeds niet fatsoenlijk een steiger opbouwen of een infuus aanleggen in een bewegende patiënt

terwijl iedereen massaal communicatiewetenschappen studeerde, gingen de ervaren lassers en monteurs met pensioen. terwijl de zuidas-consultant zich nu afvraagt of zijn contract wordt verlengd, stroomt een derde van de Manpower-uitzendkrachten direct door naar een vast contract bij de opdrachtgever.

de economie voert momenteel een harde reset uit op de waardering van werk. we zien een een verschuiving van "credentialism" ofwel hoeveel diploma's je hebt, naar meer fysiek werk.

het probleem is dat, kantoorbanen zijn nog te aantrekkelijk vergeleken met praktische beroepen. hybride of volledige remote werken, meestel 9-5, lage fysieke belasting, hoger salaris. er wordt al decennia neergekeken op praktisch werk. nu hebben we een overschot aan managers en een tekort aan mensen die daadwerkelijk een kritiek systeem draaiende kunnen houden.

ook bij ASML zie je nu koppen rollen bij de manager-klasse.

het is niet geheel onbegrijpelijk dat de kantoorbaan zo aantrekkelijk is, of was. maar het is een ongezonde verslaving, zoals nu blijkt
pi_220053185
Zwaar werk, slecht betaald.

Beter vanuit je luie bureaustoel emailtjes sturen en excelsheets bijhouden voor het dubbele.
pi_220053228
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:17 schreef Jed1Gam het volgende:
Zwaar werk, slecht betaald.

Beter vanuit je luie bureaustoel emailtjes sturen en excelsheets bijhouden voor het dubbele.
Hahahahaha....

Nee..
:')
pi_220053297
Als er zo'n tekort is horen in een goedwerkende economie de geboden salarissen op deze functies te stijgen, vraag en aanbod.

Dit blijft echter al jaren uit ondanks dat het tekort er al een behoorlijke tijd is. Opvallend..
pi_220053319
Waarom zouden jongere en toekomstige generaties mannen nodig hebben die, voor het uitoefenen van hun beroep, de wereld onleefbaar maken met hun jacht op grondstoffen?
pi_220053374
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:30 schreef Luckyseven het volgende:
Als er zo'n tekort is horen in een goedwerkende economie de geboden salarissen op deze functies te stijgen, vraag en aanbod.

Dit blijft echter al jaren uit ondanks dat het tekort er al een behoorlijke tijd is. Opvallend..
Dat zou ook zo zijn geweest als er niet voor hetzelfde geld Bulgaren aan het werk hadden gekund.
Charlie: How's it going in there?
Alan: Whatever happened to zippers? I miss zippers.
Charlie: I don't know, Alan, maybe there were too many injuries. Nobody ever got their balls caught in a buttonhole
pi_220053397
Ik vraag me hard af wie bij nu.nl het beeld had dat AI al die praktische taken op zich ging nemen?

Die ziet waarschijnlijk nog steeds de robots uit de diverse films voor zich.
pi_220053416
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:17 schreef Jed1Gam het volgende:
Zwaar werk, slecht betaald.

Beter vanuit je luie bureaustoel emailtjes sturen en excelsheets bijhouden voor het dubbele.
Als je een universiteitsopleiding hebt gedaan, dan is het waarschijnlijk logisch dat je een bureaubaan gaat krijgen, en daar verdien je waarschijnlijk ook een stuk meer mee dan met een praktisch beroep. Maar dat is appel met peren vergelijken, want er bestaan geen praktische beroepen op universiteits-niveau. Dus dat is niet de doelgroep die over het algemeen een keuze tussen die twee opties gaat maken.

De jongeren die een mbo-opleiding doen, die hebben meestal de keuze tussen een praktische opleiding of een administratiebaantje. En het (start)salaris voor een loodgieter ligt toch echt wel een stukje hoger dan het (start)salaris voor een administratief medewerker met mbo-opleiding. Helemaal als je bedenkt dat de slimmere mb-ers na een jaartje of tien zelfstandige worden, en dan het grote geld gaan binnenharken. Je kan beter een goede loodgieter zijn dan een middelmatige administratief medewerken.

Nog compleet afgezien van het feit dat excelletjes bijhouden bijzonder deprimerend kutwerk is, terwijl daadwerkelijk iets nuttigs doen je een voldaan gevoel geeft aan het eind van de dag.
Op donderdag 7 juli 2022 12:47 schreef LordofLeaves het volgende:
Bij deze ben jij de marimba van KLB. :P
pi_220053487
Waarom doen ze in dit soort berichten altijd alsof je met een technische opleiding automatisch met je handen moet werken? Ook binnen de techniek heb je bureaufuncties en functies waar je nooit een schroevendraaier voor vast hoeft te houden en voor die functies zijn ook veel vacatures.
Don't quote me boy, cause I ain't said shit!
Send Banano to: ban_1drjycsqhpwa1i4uxo1mmqau6q8gibgbn6oabtub53zpcrabjunt3uscaqty
pi_220053493
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:37 schreef knoopie het volgende:

[..]
Als je een universiteitsopleiding hebt gedaan, dan is het waarschijnlijk logisch dat je een bureaubaan gaat krijgen, en daar verdien je waarschijnlijk ook een stuk meer mee dan met een praktisch beroep. Maar dat is appel met peren vergelijken, want er bestaan geen praktische beroepen op universiteits-niveau. Dus dat is niet de doelgroep die over het algemeen een keuze tussen die twee opties gaat maken.

De jongeren die een mbo-opleiding doen, die hebben meestal de keuze tussen een praktische opleiding of een administratiebaantje. En het (start)salaris voor een loodgieter ligt toch echt wel een stukje hoger dan het (start)salaris voor een administratief medewerker met mbo-opleiding. Helemaal als je bedenkt dat de slimmere mb-ers na een jaartje of tien zelfstandige worden, en dan het grote geld gaan binnenharken. Je kan beter een goede loodgieter zijn dan een middelmatige administratief medewerken.

Nog compleet afgezien van het feit dat excelletjes bijhouden bijzonder deprimerend kutwerk is, terwijl daadwerkelijk iets nuttigs doen je een voldaan gevoel geeft aan het eind van de dag.
Juist.

Ik help vaak, en graag, mensen in mijn omgeving met technische dingen. Dat lukt veel mensen niet hoor...
pi_220053498
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:37 schreef Nebelwerfer het volgende:
Ik vraag me hard af wie bij nu.nl het beeld had dat AI al die praktische taken op zich ging nemen?

Die ziet waarschijnlijk nog steeds de robots uit de diverse films voor zich.
Veel mensen hier op FOK roepen toch echt dat "AI" de oplossing gaat zijn voor het personeelstekort in de zorg. Natuurlijk zal een beetje van het administratieve werk door AI gedaan kunnen worden (maar ook daar kan je vooral afvragen hoe zinvol dat administratieve werk daadwerkelijk is, als het kennelijk al door AI voorspeld kan worden wat er gedocumenteerd moet worden). Maar het gaat nog een hele tijd duren voordat wij robots hebben die bij mensen een infuus aanbrengen of "simpel" werk doen als naar de wc helpen. En het gaat nog veel langer duren voordat demente bejaarden die hulp van een robot gaan accepteren.
Op donderdag 7 juli 2022 12:47 schreef LordofLeaves het volgende:
Bij deze ben jij de marimba van KLB. :P
pi_220053500
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:30 schreef Luckyseven het volgende:
Als er zo'n tekort is horen in een goedwerkende economie de geboden salarissen op deze functies te stijgen, vraag en aanbod.

Dit blijft echter al jaren uit ondanks dat het tekort er al een behoorlijke tijd is. Opvallend..
Als die lonen stijgen gaan veel diensten heel snel onbetaalbaar worden. Zeker bij economische tegenslag.
pi_220053536
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:44 schreef knoopie het volgende:

[..]
Veel mensen hier op FOK roepen toch echt dat "AI" de oplossing gaat zijn voor het personeelstekort in de zorg. Natuurlijk zal een beetje van het administratieve werk door AI gedaan kunnen worden (maar ook daar kan je vooral afvragen hoe zinvol dat administratieve werk daadwerkelijk is, als het kennelijk al door AI voorspeld kan worden wat er gedocumenteerd moet worden). Maar het gaat nog een hele tijd duren voordat wij robots hebben die bij mensen een infuus aanbrengen of "simpel" werk doen als naar de wc helpen. En het gaat nog veel langer duren voordat demente bejaarden die hulp van een robot gaan accepteren.
Ik zie een robot eerder een muur metselen of kabels trekken dan een bejaarde naar de wc helpen eerlijk gezegd.
Don't quote me boy, cause I ain't said shit!
Send Banano to: ban_1drjycsqhpwa1i4uxo1mmqau6q8gibgbn6oabtub53zpcrabjunt3uscaqty
pi_220053593
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:44 schreef knoopie het volgende:

[..]
Veel mensen hier op FOK roepen toch echt dat "AI" de oplossing gaat zijn voor het personeelstekort in de zorg. Natuurlijk zal een beetje van het administratieve werk door AI gedaan kunnen worden (maar ook daar kan je vooral afvragen hoe zinvol dat administratieve werk daadwerkelijk is, als het kennelijk al door AI voorspeld kan worden wat er gedocumenteerd moet worden). Maar het gaat nog een hele tijd duren voordat wij robots hebben die bij mensen een infuus aanbrengen of "simpel" werk doen als naar de wc helpen. En het gaat nog veel langer duren voordat demente bejaarden die hulp van een robot gaan accepteren.
En dan zie ik in de zorg het nut van AI nog wel. Om de tekorten op te lossen zijn natuurlijk vooral meer mensen nodig.
  Moderator dinsdag 10 februari 2026 @ 09:53:55 #15
192657 crew  xpompompomx
^(;,;)^
pi_220053637
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:43 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
Waarom doen ze in dit soort berichten altijd alsof je met een technische opleiding automatisch met je handen moet werken? Ook binnen de techniek heb je bureaufuncties en functies waar je nooit een schroevendraaier voor vast hoeft te houden en voor die functies zijn ook veel vacatures.
Dit ja.
Ik bedenk grote metaalconstructies en het enige wat ik vastheb is een muis en een mok koffie.
ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
pi_220053638
Mensen willen niet meer met hun handen werken (vies werk ) en helaas word het slechter betaald
Follow your heart and your dreams won't be far behind
Life is too short to wake up with regrets. So love the people who treat you right. Forget about the ones who don’t. If you get a second chance, grab it!
pi_220053672
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:46 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:

[..]
Ik zie een robot eerder een muur metselen of kabels trekken dan een bejaarde naar de wc helpen eerlijk gezegd.
Ik ook. Helemaal als we eindelijk weer van het debiele idee af komen dat elke robot er als een mens uit moet zien om dit soort mensenwerk te doen. Sterker nog, die robots bestaan al voor dit soort werk.
Bekijk deze YouTube-video
Al geeft meer fundamenteel omdenken natuurlijk nog een veel grotere mogelijkheid om dingen te versnellen. Want bakstenen zijn vooral zo klein, omdat mensen ze dan kunnen tillen en leggen. Een robot kan je gemakkelijk veel groter maken, dus dan is het efficiënter om grote muurelementen in de fabriek in een gecontroleerde omgeving voor te bereiden, en dan kan je ter plekke die elementen als een duplohuis in elkaar klikken.

Maar ja, dan moet er wel iemand met een technische opleiding zijn die eerst die robots gaat bedenken en in elkaar zetten.
Op donderdag 7 juli 2022 12:47 schreef LordofLeaves het volgende:
Bij deze ben jij de marimba van KLB. :P
  Moderator dinsdag 10 februari 2026 @ 09:58:56 #18
192657 crew  xpompompomx
^(;,;)^
pi_220053686
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:57 schreef knoopie het volgende:

[..]
Ik ook. Helemaal als we eindelijk weer van het debiele idee af komen dat elke robot er als een mens uit moet zien om dit soort mensenwerk te doen. Sterker nog, die robots bestaan al voor dit soort werk.
Bekijk deze YouTube-video
Al geeft meer fundamenteel omdenken natuurlijk nog een veel grotere mogelijkheid om dingen te versnellen. Want bakstenen zijn vooral zo klein, omdat mensen ze dan kunnen tillen en leggen. Een robot kan je gemakkelijk veel groter maken, dus dan is het efficiënter om grote muurelementen in de fabriek in een gecontroleerde omgeving voor te bereiden, en dan kan je ter plekke die elementen als een duplohuis in elkaar klikken.

Maar ja, dan moet er wel iemand met een technische opleiding zijn die eerst die robots gaat bedenken en in elkaar zetten.
Waarom gebruiken ze, in dat filmpje, geen cement?
ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
pi_220053694
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:44 schreef Nebelwerfer het volgende:

[..]
Als die lonen stijgen gaan veel diensten heel snel onbetaalbaar worden. Zeker bij economische tegenslag.
Dat klopt, maar op de langere termijn zal het meer personeel aantrekken waardoor de lonen weer zullen uitbalanceren als de vacatures en werkzoekende weer in balans zijn ivm met inflatie en gematigde loonstijging door een hoger aanbod.
pi_220053765
quote:
5s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:58 schreef xpompompomx het volgende:

[..]
Waarom gebruiken ze, in dat filmpje, geen cement?
Geen idee. Was het eerste filmpje wat ik zo snel kon vinden. Maar zoals ik al zei, metselen met kleine bakstenen is vooral zo ontstaan omdat mensen natuurlijk geen hele muren ineens kunnen tillen. Maar robots kunnen dat wel. Dus als we in de toekomst echt grote stappen willen maken, moeten we meer fundamenteel omdenken. En niet domweg een optimus robot in slakkentempo een muurtje laten metselen zoals wij mensen dat zouden doen. Dat zou hetzelfde zijn als een gemotoriseerd paard voor je koets hangen in plaats van een auto te bedenken.
Op donderdag 7 juli 2022 12:47 schreef LordofLeaves het volgende:
Bij deze ben jij de marimba van KLB. :P
pi_220053766
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:37 schreef knoopie het volgende:

[..]
Als je een universiteitsopleiding hebt gedaan, dan is het waarschijnlijk logisch dat je een bureaubaan gaat krijgen, en daar verdien je waarschijnlijk ook een stuk meer mee dan met een praktisch beroep. Maar dat is appel met peren vergelijken, want er bestaan geen praktische beroepen op universiteits-niveau. Dus dat is niet de doelgroep die over het algemeen een keuze tussen die twee opties gaat maken.

De jongeren die een mbo-opleiding doen, die hebben meestal de keuze tussen een praktische opleiding of een administratiebaantje. En het (start)salaris voor een loodgieter ligt toch echt wel een stukje hoger dan het (start)salaris voor een administratief medewerker met mbo-opleiding. Helemaal als je bedenkt dat de slimmere mb-ers na een jaartje of tien zelfstandige worden, en dan het grote geld gaan binnenharken. Je kan beter een goede loodgieter zijn dan een middelmatige administratief medewerken.

Nog compleet afgezien van het feit dat excelletjes bijhouden bijzonder deprimerend kutwerk is, terwijl daadwerkelijk iets nuttigs doen je een voldaan gevoel geeft aan het eind van de dag.
Zeg niet dat het mijn mening is, geef het nu als mogelijke reden voor mensen om niet "bouwvakker" te worden. Anders zou er geen vraag zijn.

Ik werk zelf ook in de bouwbranche, (vanuit een luie bureaustoel). Maar de mensen die het echte geld verdienen zonder veel uit te voeren zijn niet de technici, de probleemoplosser, de aanpakkers (handarbeiders). Dat zijn dan toch echt de exceelsheet mannetjes en vrouwtjes.

Natuurlijk heb je ook personen die hun eigen bedrijfje met een mbo diploma en dan succesvol worden, maar dat is niet iedereen.

Het is niet geliefd, zie dit nieuwsbericht.

[ Bericht 6% gewijzigd door Jed1Gam op 10-02-2026 10:15:57 ]
  dinsdag 10 februari 2026 @ 10:13:43 #22
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_220053787
Nou TS ben jij al vuilnis aan het ophalen dan?
pi_220053914
In mijn optiek zou men het hele hbo aspect uit de praktijk moeten slopen.

Op het mbo roept men vooral dat men doormoet naar het hbo wat vervolgens niet per se lastiger is. Vervolgens doorstromen naar een meer aansturende functie zonder dat men per se kaas heeft gegeten van de praktijk.

Wat je nu in de zorg bijvoorbeeld hebt is dat de ervaring van weleer geen spuiten meer mag zetten omdat ze daar geen papier voor hebben. De leuke taken vervallen en de simpele taken daar komt meer druk op te liggen.

Ook in de echte ambachtsvakken valt weinig meer door te stromen zonder papiertjes. Elektricien of timmerman moeten vooral productie draaien anders gaat de chef met hbo papiertje zeuren.

Politieagenten met jaren ervaring tellen minder dan de hbo-er die met een paar jaar doorstroomt naar brigadier zonder echte ervaring.


Wat dat betreft zouden we, in mijn ogen terug moeten naar een situatie waarin men binnen het ervaren personeel gaat kijken wie er door zouden kunnen stromen naar de “hogere” functies. Dit eventueel met een cursus of dergelijks.
Zo bied je meer perspectief voor de laaggeschoolden.
  dinsdag 10 februari 2026 @ 10:42:09 #24
335133 MichaelScott
fulltime CEO//parttime fluffer
pi_220054063
quote:
Olympia plaatst zo'n 20.000 uitzendkrachten per jaar in de techniek en industrie. Bijna 10 procent maakt de overstap naar de opdrachtgever, en meer dan 10 procent maakt de overstap naar een langdurige en vaste aanstelling bij de uitzender zelf.
Er is dus vooral vraag naar medewerkers die ze er willekeurig uit kunnen flikkeren.

20 procent is een bedroevend laag percentage. :')
Op zaterdag 8 februari 2014 23:39 schreef Slaapscheet het volgende:
Oke, MichaelScott, je bent geweldig. :D
  dinsdag 10 februari 2026 @ 10:50:13 #25
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_220054165
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:44 schreef knoopie het volgende:

[..]
Veel mensen hier op FOK roepen toch echt dat "AI" de oplossing gaat zijn voor het personeelstekort in de zorg. Natuurlijk zal een beetje van het administratieve werk door AI gedaan kunnen worden (maar ook daar kan je vooral afvragen hoe zinvol dat administratieve werk daadwerkelijk is, als het kennelijk al door AI voorspeld kan worden wat er gedocumenteerd moet worden). Maar het gaat nog een hele tijd duren voordat wij robots hebben die bij mensen een infuus aanbrengen of "simpel" werk doen als naar de wc helpen. En het gaat nog veel langer duren voordat demente bejaarden die hulp van een robot gaan accepteren.
Sowieso, dan ben je oud en versleten en dan wordt je geholpen door levenloze machines. Dat lijkt me een eenzaam dystopisch vooruitzicht.

Daar zal de menselijke inbreng zeer wenselijk blijven.
pi_220054213
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:30 schreef Luckyseven het volgende:
Als er zo'n tekort is horen in een goedwerkende economie de geboden salarissen op deze functies te stijgen, vraag en aanbod.

Ik moet zeggen dat bv in de horticulture (greenhouses) de salarissen echt hoog zijn. Ik was echt heel verbaasd hoe hoog dat was.
pi_220054238
Die arbeidsmarkt is echt heel boeiend eigenlijk.
Ivm mijn werk kom ik er wel eens mee in aanraking, vooral ongeschoold dan en ook wat andere diensten.

Nederland is echt bijna volledig ingedeeld bij uitzend/detacherings bureaus.
In sommige vakgebieden kom je eigenlijk geen rechtstreekse vacatures meer tegen.

Wat ik echt heel opvallend vind. Die bureaus kunnen zelf al amper mensen vinden en kunnen vacatures niet opvullen. Toch zoeken de bedrijven niet zelf en naar andere opties en blijven ze bij 1 partij die ze helpt (althans zou moeten helpen).
pi_220054250
quote:
10s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 10:42 schreef MichaelScott het volgende:

[..]
Er is dus vooral vraag naar medewerkers die ze er willekeurig uit kunnen flikkeren.

20 procent is een bedroevend laag percentage. :')
Komt ook door de wensen van personeel zelf hoor. Werk er zelf ook mee.
Genoeg personeel dat alleen maar tijdelijk werk willen, willen zich nog niet settelen.

Overigens betalen bedrijven voor het gebruik van bureaus. Dus is niet per se goedkoop.
Maar vaak kunnen ze inderdaad wel makkelijk er vanaf of vervangen.
pi_220054270
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 10:50 schreef Hexagon het volgende:

[..]
Sowieso, dan ben je oud en versleten en dan wordt je geholpen door levenloze machines. Dat lijkt me een eenzaam dystopisch vooruitzicht.

Daar zal de menselijke inbreng zeer wenselijk blijven.
Dat denk ik ook. Nog compleet afgezien van het veiligheidsaspect, denk ik dat menselijk contact bij ouderen en zieken essentieel is om ze een waardige behandeling te geven. En dat is ook waarom mensen initieel in de zorg willen werken; contact met mensen. Daarom lijkt het mij veel verstandiger om in te zetten op hulpmiddelen om de lichamelijke belasting voor het verzorgend personeel te verlagen. Denk bijvoorbeeld aan exoskeletten voor personeel dat ouderen in en uit bed moet helpen.

Maar dat is tegenwoordig niet meer hip. Je krijgt geen geld voor je ontwikkelingsprojecten, tenzij je "AI" of "Humanoid" in de beschrijving hebt staan. :'( Laten we hopen dat de AI-hype binnenkort weer een beetje gaat liggen.
Op donderdag 7 juli 2022 12:47 schreef LordofLeaves het volgende:
Bij deze ben jij de marimba van KLB. :P
pi_220054321
quote:
1s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 10:10 schreef Jed1Gam het volgende:

[..]
Zeg niet dat het mijn mening is, geef het nu als mogelijke reden voor mensen om niet "bouwvakker" te worden. Anders zou er geen vraag zijn.

Ik werk zelf ook in de bouwbranche, (vanuit een luie bureaustoel). Maar de mensen die het echte geld verdienen zonder veel uit te voeren zijn niet de technici, de probleemoplosser, de aanpakkers (handarbeiders). Dat zijn dan toch echt de exceelsheet mannetjes en vrouwtjes.

Natuurlijk heb je ook personen die hun eigen bedrijfje met een mbo diploma en dan succesvol worden, maar dat is niet iedereen.

Het is niet geliefd, zie dit nieuwsbericht.
Nu vergelijk je appels met peren. De projectmanagers verdienen inderdaad meer dan de handarbeiders. Maar in de praktijk kiezen mensen natuurlijk niet tussen een universitaire/hbo-opleiding om projectmanager te worden, of om mbo-handarbeider te worden. De keuze is handarbeider met mbo-opleiding, of administratief medewerker met mbo-opleiding. En als je die twee vergelijkt, dan doet tegenwoordig de timmerman/loodgieter/elektricien het helemaal niet zo slecht hoor.
Op donderdag 7 juli 2022 12:47 schreef LordofLeaves het volgende:
Bij deze ben jij de marimba van KLB. :P
  dinsdag 10 februari 2026 @ 11:07:52 #31
402274 Cruzinats
we were kings, and such
pi_220054342
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:30 schreef Luckyseven het volgende:
Als er zo'n tekort is horen in een goedwerkende economie de geboden salarissen op deze functies te stijgen, vraag en aanbod.

Dit blijft echter al jaren uit ondanks dat het tekort er al een behoorlijke tijd is. Opvallend..
Dit. Het verdient geen drol en enige flexibiliteit hoef je ook niet te verwachten.
pi_220054440
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 10:13 schreef Hexagon het volgende:
Nou TS ben jij al vuilnis aan het ophalen dan?
nee ik ben vakkenvuller naast mijn studie. het is best geregeld werk, er is juist schaarste aan personeel (daarom ben ik ook zowat de enige die wat ok nederlands en engels praat) en voor de moeite betaalt het echt niet slecht. als ik wilde had ik ook nog eens allang gepromoveerd kunnen worden naar teamleader en zelfs hoger, kreeg het meerdere keren aangeboden, maar dat past niet binnen mijn schema

vakkenvuller gaat nog lang niet geautomatiseerd worden hier denk ik. tegen die tijd ben ik natuurlijk al jaren weg

sommige klanten zijn wel kut
pi_220054548
Het is studiekeuzetijd. Elk jaar rond eind januari, begin februari lees je weer dezelfde argumenten: dat mensen die met hun handjes werken 'goud geld verdienen'. Dat er 'enorme schaarste' is in diverse beroepsgroepen, vooral de beroepsgroepen die relatief gezien slecht betalen en weinig aanzien hebben.

En binnenkort komt er wel weer het "maar praktische beroepen zijn ook heel belangrijk"-verhaal.
pi_220054570
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 11:05 schreef knoopie het volgende:

[..]
Nu vergelijk je appels met peren. De projectmanagers verdienen inderdaad meer dan de handarbeiders. Maar in de praktijk kiezen mensen natuurlijk niet tussen een universitaire/hbo-opleiding om projectmanager te worden, of om mbo-handarbeider te worden. De keuze is handarbeider met mbo-opleiding, of administratief medewerker met mbo-opleiding. En als je die twee vergelijkt, dan doet tegenwoordig de timmerman/loodgieter/elektricien het helemaal niet zo slecht hoor.
Je kiest er zelf ook een select groepje uit, in het artikel wordt "heftruckchauffeur" genoemd, vuilnisophaler en verpleegkundige (?).

En wat dacht je van de stratenmaker, betonstorter, dakbedekker, vloerenlegger, een metselaar, metaalbouwer...Zwaar en vaak ook gevaarlijk werk, en zelfs met een redelijk salaris, ben je op je oude dag waarschijnlijk helemaal kapot.

Dan heb je nog bergen lui zonder relevante papieren, die slecht betaald worden met kortlopende contractjes van een uitzendbureau.
  dinsdag 10 februari 2026 @ 11:33:17 #35
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_220054626
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 11:17 schreef gwn_een_user het volgende:

[..]
nee ik ben vakkenvuller naast mijn studie. het is best geregeld werk, er is juist schaarste aan personeel (daarom ben ik ook zowat de enige die wat ok nederlands en engels praat) en voor de moeite betaalt het echt niet slecht. als ik wilde had ik ook nog eens allang gepromoveerd kunnen worden naar teamleader en zelfs hoger, kreeg het meerdere keren aangeboden, maar dat past niet binnen mijn schema

vakkenvuller gaat nog lang niet geautomatiseerd worden hier denk ik. tegen die tijd ben ik natuurlijk al jaren weg

sommige klanten zijn wel kut
Oke, maar na het behalen van je diploma vul je geen vakken meer neem ik aan?

Ik was overigens verhuizer als student. Verdient nog veel beter relatief gezien.
pi_220054678
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:43 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
Waarom doen ze in dit soort berichten altijd alsof je met een technische opleiding automatisch met je handen moet werken? Ook binnen de techniek heb je bureaufuncties en functies waar je nooit een schroevendraaier voor vast hoeft te houden en voor die functies zijn ook veel vacatures.
Klopt. Ligt natuurlijk aan het niveau en welke technische opleiding. Dan heb je ook nog een combinatie met handen werken in combinatie met bureau.

En chirurgie is ook deels met je handen werken. Soms vraag ik mij af of dat ook deels een technische opleiding is in combinatie met geneeskunde.
pi_220054739
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 11:33 schreef Hexagon het volgende:

[..]
Oke, maar na het behalen van je diploma vul je geen vakken meer neem ik aan?

Ik was overigens verhuizer als student. Verdient nog veel beter relatief gezien.
ik studeerde voorheen aan de uni van a'dam, ik was ook op weg naar een kantoorbaan. bleek totaal niets voor mij te zijn, dus ben ermee gestopt. wat ik precies ga doen laat zich raden maar het wordt zeker iets in de praktische richting

verhuizer lijkt me veel zwaarder en gevaarlijker werk, maar verdient niet zo heel veel meer, lijkt mij. vakkenvullen doe ik bijna op automatische piloot eerlijk gezegd _O-
pi_220054752
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:17 schreef Jed1Gam het volgende:
Zwaar werk, slecht betaald.

Beter vanuit je luie bureaustoel emailtjes sturen en excelsheets bijhouden voor het dubbele.
Hoeft niet het geval te zijn. Er zijn zat kantoorbanen die minder opleveren dan een beroep waar je met de handen werkt.
  dinsdag 10 februari 2026 @ 11:59:54 #39
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_220054923
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 11:42 schreef gwn_een_user het volgende:

[..]
ik studeerde voorheen aan de uni van a'dam, ik was ook op weg naar een kantoorbaan. bleek totaal niets voor mij te zijn, dus ben ermee gestopt. wat ik precies ga doen laat zich raden maar het wordt zeker iets in de praktische richting

verhuizer lijkt me veel zwaarder en gevaarlijker werk, maar verdient niet zo heel veel meer, lijkt mij. vakkenvullen doe ik bijna op automatische piloot eerlijk gezegd _O-
Nee valt wel mee, als studentbijbaan mag je de echt gevaarlijke dingen niet doen.

Salaris was al best goed. Maar als je particulieren verhuisde kreeg je vaak dikke fooien.
  dinsdag 10 februari 2026 @ 12:01:33 #40
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_220054935
Als ik MBO'er was zou ik opticien worden. Verdient goed, is volgens mij ook best leuk werk en gezien mensen tegenwoordig vaker een bril hebben en ook vaker meerdere modellen, zal er genoeg werk in blijven.
pi_220055046
Misschien moeten we al het kantoorpersoneel in koude of hete (afhankelijk van het seizoen) fabriekshal zetten, naast de mensen die aan de zware en luide machines zitten.
  Moderator dinsdag 10 februari 2026 @ 12:16:12 #42
192657 crew  xpompompomx
^(;,;)^
pi_220055111
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 12:10 schreef Telefoonvork het volgende:
Misschien moeten we al het kantoorpersoneel in koude of hete (afhankelijk van het seizoen) fabriekshal zetten, naast de mensen die aan de zware en luide machines zitten.
Andersom is ook lachen.
ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
pi_220055127
quote:
2s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 12:16 schreef xpompompomx het volgende:

[..]
Andersom is ook lachen.
Ik zou uit het raam springen, als ik de hele dag op kantoor moest zitten...
:')
pi_220055195
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 12:01 schreef Hexagon het volgende:
Als ik MBO'er was zou ik opticien worden. Verdient goed, is volgens mij ook best leuk werk en gezien mensen tegenwoordig vaker een bril hebben en ook vaker meerdere modellen, zal er genoeg werk in blijven.
Valt tegenwoordig wel mee met die ketens. Een van mijn dochters werkt in die branche maar moest toch wel door studeren tot optometrist(via werkgever). Dit na een mbo optiek opleiding te Roermond.

Maar zij heeft het altijd leuk en afwisselend werk gevonden en nog steeds. Maar de tijd dat een eigen zaak waar een opticien behoorlijk wat verdiende is toch wel voorbij met het ontstaan van de bekende ketens.

Mijn jongste dochter in de fijnmechanica heeft dan niet zo een geweldig salaris maar het werk bevalt haar uitstekend.

De oudste zit in de procestechniek en die moet zeker niet klagen als procestechnologe. Die lacht mij wel uit.
pi_220055282
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:37 schreef knoopie het volgende:

[..]
Maar dat is appel met peren vergelijken, want er bestaan geen praktische beroepen op universiteits-niveau. Dus dat is niet de doelgroep die over het algemeen een keuze tussen die twee opties gaat maken.
Tandartsen. Beunhazen met een vwo-diploma.
En een prettige scheut door de pielemuis.
pi_220055333
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 12:36 schreef BennieButtfuck het volgende:

[..]
Tandartsen. Beunhazen met een vwo-diploma.
Lijkt mij geen prettig beroep om steeds in de bek van een ander te werken.
pi_220055435
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 12:39 schreef Cherni het volgende:

[..]
Lijkt mij geen prettig beroep om steeds in de bek van een ander te werken.
Je kunt voor een paar muntjes ook in de onderbroek van een ander belanden.

Always look on the bright side of life.
En een prettige scheut door de pielemuis.
pi_220055757
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:44 schreef Nebelwerfer het volgende:

[..]
Als die lonen stijgen gaan veel diensten heel snel onbetaalbaar worden. Zeker bij economische tegenslag.
Als de lonen stijgen, hebben de consumenten meer geld te besteden en groeit het BNP.
pi_220055774
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 09:49 schreef Nebelwerfer het volgende:

[..]
En dan zie ik in de zorg het nut van AI nog wel. Om de tekorten op te lossen zijn natuurlijk vooral meer mensen nodig.
Of AI zijn nut heeft dat geloof ik wel. Maar net als in de jaren 80 met de intrede van de computer zie ik hetzelfde gebeuren. Namelijk nog meer lijstjes en admistratieve bullshit. Nieuw verzonnen taken.
pi_220055883
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 februari 2026 13:10 schreef SymbolicFrank het volgende:

[..]
Als de lonen stijgen, hebben de consumenten meer geld te besteden en groeit het BNP.
En wat is daar het nut van als praktisch alles duurder wordt? Hierbij valt het over het algemeen nog best mee met de lonen van de gemiddelde arbeider.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')