Oh, zie dat dat al gepost was.quote:Op zondag 1 februari 2026 15:07 schreef maily het volgende:
18-jarige bezweken aan verwondingen; dodentol van brand in Crans Montana stijgt naar 41
[..]
quote:Eigenaar café zegt ’geen moment’ niet aan slachtoffers van brand Crans Montana te denken
Jacques Moretti - mede-eigenaar van de Zwitserse bar Le Constellation, waar op oudjaarsavond brand uitbrak, heeft gezegd dat hij en zijn vrouw geen moment niet aan de slachtoffers van de dodelijke ramp denken.
Bij de brand zijn 41 mensen, onder wie een Belgisch meisje, omgekomen en raakten 115 anderen gewond.
Er is geen moment dat we niet aan de slachtoffers denken, geen moment dat God het wil;, zei Moretti bij aankomst in Sion.
Daar vond vandaag een nieuwe hoorzitting plaats in het kader van het strafrechtelijk onderzoek tegen het echtpaar wegens dood door nalatigheid, lichamelijk letsel door nalatigheid en brandstichting door nalatigheid
https://nos.nl/artikel/26(...)moedelijk-door-kaarsquote:Brand op herdenkingsplek cafébrand Crans-Montana, vermoedelijk door kaars
Op de herdenkingsplek voor de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in het Zwitserse skioord Crans-Montana is vanochtend brand uitgebroken. Het vuur kon snel worden geblust, er is niemand gewond geraakt.
De brand brak rond 06.00 uur. Getroffen werd een tent die is opgezet om de slachtoffers van de cafébrand te herdenken. De felle kelderbrand in de nieuwjaarsnacht eiste 41 levens.
In de tent zijn bloemen, knuffels en kaarsjes neergelegd. Het vermoeden bestaat dat de brand begon bij een kaars die in het midden van de tent op een tafel stond.
Meerdere memorabilia in de tent zijn verbrand. Het condoleanceboek zou ongeschonden zijn gebleven.
Bij de grote brand op 1 januari in Crans-Montana raakten ook meer dan tachtig mensen zwaargewond. Al snel na de brand kwam naar buiten dat verplichte veiligheidsinspecties sinds 2019 niet waren uitgevoerd. Naar de eigenaar van het café loopt een strafrechtelijk onderzoek.
quote:10.621 weergaven 12 feb 2026 #shorts
Des familles endeuillées confrontent les époux Moretti au deuxième jour d'audition du couple à Sion. Jacques et Jessica Moretti, propriétaires du bar Le Constellation, comparaissent suite à l'incendie du bar la nuit du nouvel an, qui a couté la vie à 41 personnes. «Vous avez tué mon grand frère,» lance le petit frère d'une victime. « On va assumer, on vous le promet,» dit Jacques Moretti en entrant dans le bâtiment. #shorts
quote:Moretti's aankomst: "Jij hebt mijn zoon vermoord."
Toen Jacques en Jessica Moretti voor het kantoor van de officier van justitie aankwamen, stormden verschillende familieleden direct op hen af. "Jullie hebben mijn zoon vermoord!", schreeuwden ze naar het echtpaar. Terwijl de Moretti's zich, vrijwel onbeschermd, een weg probeerden te banen door de menigte, gingen de kreten door: "Jullie hebben 40 mensen vermoord. Jullie zullen hiervoor boeten." Jessica Moretti stond op het punt in tranen uit te barsten. Verslaggever Céline Trachsel vertelde verslaggevers dat Trystans jongere broertje haar ook had proberen te schoppen. "Het was een woedende menigte."
quote:Jacques Moretti verdedigt zich tegen beledigingen.
Familieleden van de slachtoffers van de brand in Crans-Montana hebben de eigenaren van de bar waar de verwoestende brand uitbrak, op grove wijze beledigd en lastiggevallen. Jessica Moretti kon het gebouw in Sion, waar de verhoren plaatsvinden, alleen met hulp van de politie betreden. Ze was daar samen met haar man, Jacques.
'Moordenaars!' riepen sommigen van de aanwezigen, en 'jullie zijn monsters!' Onder hen was de familie van Trystan (17), een van de 41 slachtoffers van de tragedie. Ze droegen T-shirts met Trystans foto. 'Ik ben hier om Jessica Moretti te laten zien dat ze gezinnen heeft verwoest', zei Trystans broer Tobyas (14).
Jacques Moretti reageerde op de beledigingen. "Als we moeten betalen, betalen we. We zijn geen maffia, we zijn werknemers. We nemen onze verantwoordelijkheid, we gaan tot op de bodem van de zaak, dat beloven we, we zijn hier om gerechtigheid te eisen," aldus de bareigenaar.
quote:Jessica Moretti: "Er zijn nooit evacuatieoefeningen gehouden."
Volgens Rai News barstte Jessica in tranen uit in de rechtszaal en bekende: "Er zijn nooit evacuatieoefeningen gehouden, niemand heeft ons gevraagd om ze te doen." In tegenstelling tot wat de documenten beweren, zegt Moretti echter dat er die avond twee uitsmijters aan het werk waren, niet slechts één.
Ze richtte zich tot de families en zei: "We hebben ons ertoe verbonden de vragen van de families te beantwoorden. Daarom zijn we vandaag langs de families gelopen, omdat we wisten dat er een bijeenkomst was. We wisten dat de families ons wilden ontmoeten. We begrijpen jullie woede, jullie haat. Ik herhaal dat we klaarstaan om elke vraag te beantwoorden; we zullen er voor jullie zijn."
De zakenvrouw vervolgde: "Je kunt een brand niet bestrijden. Mijn prioriteit was om alarm te slaan, mensen te evacueren en zo snel mogelijk de brandweer te bellen. Ik ben zelf de dochter van een brandweerman – het is een reflex."
Wtf. En dan naar een doe het zelf winkel gaan...quote:Eigenaar Zwitserse bar vond brandwerend schuim voor plafond 'te duur'
Een nieuw detail is bekend in het drama rondom de dodelijke brand tijdens de jaarwisseling in de Zwitserse bar Le Constellation in Crans-Montana. Er is een mail opgedoken waarin de bareigenaar Jacques Moretti aangeeft brandwerend schuim voor zijn plafond 'te duur' te vinden. In plaats hiervan zou Moretti besloten hebben zelf panelen te installeren, die hij bij een doe-het-zelfwinkel had gekocht.
Het Italiaanse medium TGCOM24 schrijft dat deze panelen volgens een reconstructie van het drama niet brandwerend bleken te zijn en juist de verspreiding van de vlammen hebben bevorderd. De ramp ontstond doordat champagneflessen met ijsfonteinen in de lucht werden gehouden, waardoor het plafond in brand vloog. Op beelden is te zien hoe vervolgens brandende druppels van het plafond vallen.
'Budgettaire redenen'
Door de brand kwamen 40 mensen om het leven en raakten ruim 100 mensen gewond. De eigenaren van de bar, Jacques en Jessica Moretti, worden beschuldigd van nalatigheid en dood door schuld.
Maar ook om andere redenen zijn ze in opspraak: zo meldden verschillende Italiaanse media dat op bewakingsbeelden te zien is hoe Jessica Moretti naar buiten liep met de kassa onder haar arm, terwijl in de bar mensen vochten voor hun leven.
Volgens het Italiaanse medium zou een paar dagen na het tragische ongeval leverancier Robert Borbiro een e-mail naar de politie van Crans-Montana hebben gestuurd. Hierin legde hij uit dat hij 'de installatie van brandwerend schuim' had voorgesteld, maar dat dit door de Moretti's werd afgewezen 'om budgettaire redenen'.
'Enorme veiligheidsproblemen'
In de mail schreef Borbiro dat hij wil getuigen in de zaak tegen de Moretti's, omdat hij zich realiseerde dat er 'enorme veiligheidsproblemen' waren in het pand. Zo noemde hij ook de te smalle trap vanuit de kelder, het ontoereikende ventilatiesysteem en een moeilijk bereikbare nooduitgang, die op de noodlottige avond werd geblokkeerd door een kruk.
"Ik was van 1991 tot 1995 operationeel directeur van een hotelketen; ik begrijp niet hoe het pand een vergunning heeft kunnen krijgen", zei Borbiro verder. Vorige maand werd al duidelijk dat er sinds 2019 geen veiligheidsinspecteur langs de bar was geweest, iets dat volgens de burgemeester van de Zwitserse plaats jaarlijks had moeten plaatsvinden.
Benieuwd hoe ze nu slapen... hoop dat ze worden vervolgd.quote:
Door Han Peekel?quote:Op zaterdag 14 februari 2026 10:07 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Benieuwd hoe ze nu slapen... hoop dat ze worden vervolgd.
Die ken ik nietquote:
Niet alleen de eigenaars moeten een lange straf krijgen, ook de controleurs, dit zaakje stinkt aan alle kanten en iedereen wijst naar elkaar.quote:Op maandag 16 februari 2026 09:18 schreef RedFever007 het volgende:
https://x.com/BFMTV/statu(...)estions-3092864.html
Beelden tonen zwartgeblakerde ruimtes vlak na drama Zwitserse bar Le Constellation
https://www.ad.nl/buitenl(...)stellation~a7c50235/
Foto's van na de brand.
Volgens mij niet echt nieuw beeld. Er was ook al vrij vroeg een filmpje dat er een jongen was die met een trui de brand in het plafond probeerde uit te slaan.quote:Op de beelden is te zien hoe serveerster Cyane Panine met twee flessen champagne door de bar wordt gedragen terwijl zij op de schouders van een collega zit. Op elke fles brandt een vuurwerkfontein. Wanneer de serveerster haar rechterarm opheft, komt de fontein in contact met de geluidsabsorberende panelen aan het plafond. Een paneel vat meteen vlam.
Wat volgt, gaat razendsnel. De vlammen slaan over naar andere panelen en binnen enkele ogenblikken staat de bar in lichterlaaie. Het drama eindigde met de dood van 41 jonge mensen. 115 anderen raakten gewond. Ook serveerster Cyane overleefde de brand niet.
Cyane droeg tijdens de show een helm, die haar zicht mogelijk sterk beperkte. Volgens haar ouders had de jonge seizoenswerkster bovendien nooit een opleiding in brandveiligheid gekregen.
Eerder verklaarden de eigenaars van de zaak, het echtpaar Moretti, dat het idee voor de vuurwerkstunt van het personeel kwam. Een getuige sprak dat later tegen en stelde dat Jessica Moretti de stunt zelf had bedacht.
Dit zijn 100% nieuwe beelden omdat je hier exact het moment ziet dat de brand ontstaat.quote:Op dinsdag 24 februari 2026 16:43 schreef Firuze60 het volgende:
https://www.ad.nl/buitenl(...)d-ontstaat~ab9177fd/
[..]
Volgens mij niet echt nieuw beeld. Er was ook al vrij vroeg een filmpje dat er een jongen was die met een trui de brand in het plafond probeerde uit te slaan.
De brand was als ik me goed herinner nog niet zo groot toen hij dat probeerde, en als je ziet hoe snel dat materiaal brandt zal het vrij kort na het ontstaan geweest zijn.quote:Op woensdag 25 februari 2026 16:46 schreef RedFever007 het volgende:
[..]
Dit zijn 100% nieuwe beelden omdat je hier exact het moment ziet dat de brand ontstaat.
Vraag mij af hoelang het duurt totdat bijvoorbeeld die jongen met de jas de brand probeert uit te slaan
quote:Brand Duitse nachtclub: mogelijk dezelfde oorzaak als caféramp Zwitserland
De grote brand in een discotheek in het Duitse Kehl van afgelopen weekend is mogelijk veroorzaakt door vuurwerk op champagneflessen, schrijven Duitse media. Die zogenoemde ijsfonteinen zorgden tijdens nieuwjaarsnacht ook al voor een dodelijke brand in het Zwitserse Crans-Montana. Toen kwamen 41 mensen om het leven.
De krant Bild en nieuwszender n-tv tonen beelden uit de nachtclub in Kehl, waarop te zien is dat barpersoneel met flessen rondloopt waar vuurwerk aan bevestigd is. Een getuige heeft tegen de Franse krant Dernières Nouvelles d'Alsace gezegd dat een van die flessen tegen het plafond kwam, dat vervolgens direct vlam vatte.
Daarna zijn alle aanwezigen binnen enkele minuten naar buiten gebracht, onder meer via nooduitgangen. Het ging om ongeveer 750 mensen.
https://www.rtl.nl/nieuws(...)zaak-als-zwitserland
In Duitsland hebben ze blijkbaar geen ezels, en geen stenenquote:Op dinsdag 31 maart 2026 15:44 schreef maily het volgende:
[..]
Hebben ze dat nieuws niet meegekregen?!
quote:
quote:Op dinsdag 31 maart 2026 15:44 schreef maily het volgende:
[..]
Hebben ze dat nieuws niet meegekregen?!
Gelukkig werkte de nooduitgangen hier wel anders had je weer tientallen of honderden doden. Alle 750 jongeren konden op tijd weg.quote:Op dinsdag 31 maart 2026 15:47 schreef StateOfMind het volgende:
[..]
In Duitsland hebben ze blijkbaar geen ezels, en geen stenen
Zevenhonderdvijftig ...quote:Op dinsdag 31 maart 2026 16:08 schreef voetbalmanager2 het volgende:
[..]
[..]
[..]
Gelukkig werkte de nooduitgangen hier wel anders had je weer tientallen of honderden doden. Alle 750 jongeren konden op tijd weg.
Haal er driehonderd vanaf en het is fantastischquote:
quote:Crans-Montana- De lijst met verdachten naar aanleiding van het drama in het Zwitserse Crans-Montana wordt langer.
Er zijn inmiddels dertien personen formeel aangeklaagd.
Volgens een bron dicht bij het dossier worden in mei en juni nog vier extra personen verhoord door de autoriteiten.
31 minuten geleden
Zo wordt het huidige gemeenteraadslid bevoegd voor veiligheid in Crans-Montana op 11 mei in Sion verwacht voor een verhoor.
De dag erna is het de beurt aan de huidige adjunct-dienstchef van de openbare veiligheid in de gemeente. Jean-Claude Savoy, voormalig burgemeester van de gemeente Chermignon (2009-2016), moet op 13 mei antwoorden op vragen van de aanklagers en advocaten.
En tot slot is ook een voormalig gemeenteraadslid voor veiligheid (2013-2016) opgeroepen voor een verhoor op 3 juni.
Logisch natuurlijk dat iedereen in de keten die verantwoordelijk is voor controles, die duidelijk gefaald hebben, of helemaal niet hebben plaatsgevonden, ter verantwoording worden geroepen.quote:Op donderdag 16 april 2026 12:53 schreef michaelmoore het volgende:
https://www.telegraaf.nl/(...)ntana/146024613.html
nog meer verdachten , men denkt als we nu 120 verdachten hebben dan zullen ze niet alleaaal aangeklaagd worden he
Nu ook wat mensen van buiten de vrienden kring in Crans Montana en van buiten het dorp en nog wat overleden personen aanklagen en een die geëmigreerd is
[..]
Nu het inmiddels een aantal keren is misgegaan zou je denken dat horeca ondernemers wel zo verstandig zouden zijn om dit soort dingen met vuurwerk niet meer in hun zaken te doen. Het brengt immers risico terwijl er eigenlijk geen baten tegenover staan. Maar kennelijk is een verbod helaas nodig.quote:Op dinsdag 31 maart 2026 16:10 schreef Simmertje het volgende:
Wordt het niet tijd voor een verbod op vuurwerk in horecagelegenheden?
quote:Vier maanden na de grote brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana liggen 38 mensen nog steeds in het ziekenhuis. Dat meldden de Zwitserse autoriteiten. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven en raakten meer dan honderd mensen gewond.
Vanwege de ernst van de verwondingen zijn 38 slachtoffers overgebracht naar gespecialiseerde klinieken in België, Duitsland, Frankrijk en Italië. Zij werden eind april allemaal nog in het ziekenhuis behandeld, al kon een deel terugkeren naar Zwitserse klinieken.
De brand ontstond tijdens de jaarwisseling door feestvuurwerk dat te dicht bij het plafond werd gehouden. Er wordt onderzoek gedaan naar de eigenaren van de bar en meerdere lokale functionarissen, onder wie de burgemeester. Na de brand werd bekend dat de bar sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.
Zo sneu voor die jonge mensen. Wat een leed. Hopelijk vinden ze hun weg in de nieuwe werkelijkheid.quote:Op woensdag 13 mei 2026 07:13 schreef maily het volgende:
Nog 38 mensen in ziekenhuis na nieuwjaarsbrand in Crans Montana
[..]
Het plafond was van zeer brandbaar materiaal, dat mag er wel bij vermeld worden.quote:Op woensdag 13 mei 2026 07:13 schreef maily het volgende:
Nog 38 mensen in ziekenhuis na nieuwjaarsbrand in Crans Montana
[..]
quote:Op oudejaarsnacht ontsnapte een jonge Belg aan de vlammenzee in de Zwitserse bar Le Constellation, maar hij bedacht zich geen moment toen hij besefte dat zijn broer was achtergebleven. Hij rende terug, redde zijn broer en liep daarbij ernstige brandwonden op: een onmiskenbare heldendaad. Toch weigert het Zwitserse gerecht hem nu als direct slachtoffer te erkennen, met als argument dat hij het brandende gebouw ‘vrijwillig’ betrad.
Oudejaarsavond in Crans-Montana eindigde vorig jaar in een tragedie toen bar Le Constellation door een verwoestende brand in de as werd gelegd. Tussen de in paniek vluchtende menigte bevonden zich twee Belgische broers. Het is voor het eerst dat hun verhaal naar buiten komt.
Een van hen wist zich in veiligheid te brengen, maar ontdekte eenmaal buiten tot zijn afgrijzen dat zijn broer de uitgang nog niet had gevonden. Wat volgde was een instinctieve daad van broederliefde: hij stormde het brandende pand weer in. Hij slaagde in zijn opzet en haalde zijn gewonde broer naar buiten, maar betaalde daarvoor zelf een prijs in de vorm van zware tweedegraads brandwonden.
‘Vrijwillig aan gevaar blootgesteld’
Nu, vier maanden na het drama, krijgt deze traumatische nacht een verrassend kille juridische nasleep. De ene broer die in de bar vastzat, wordt door de lokale Zwitserse justitie beschouwd als een direct slachtoffer. Maar de andere broer, die zelfstandig kon ontsnappen en vervolgens opnieuw de vlammenzee trotseerde, wordt tot grote verbijstering van de betrokkenen niet als direct slachtoffer gezien. Door zelf terug te keren naar de vuurzee heeft de jongen zich vrijwillig aan het gevaar blootgesteld, luidt de redenering van het parket, zo is opgetekend door CH Media.
Voor de betrokkenen kan deze status een groot verschil maken: zij die niet als naaste of direct slachtoffer worden erkend, hebben beperkte rechten als het gaat om het indienen van klachten en het eisen van schadevergoedingen.
Onbegrip
De redenering stuit op onbegrip bij Loïc Parein, de advocaat die de belangen van zes getroffen families behartigt. Hij trekt dan ook fel van leer. Volgens de raadsman tart het elke menselijke logica om de jongen af te straffen voor zijn moed.
Dit is een jongen die zich plots, zelf als slachtoffer, midden in een regelrechte ramp bevond
Loïc Parein
„We hebben het hier niet over een professionele brandweerman, voor wie een heel ander juridisch kader en strenge veiligheidsregels gelden”, stelt hij scherp. „Dit is een jongen die zich plots, zelf ook als slachtoffer, midden in een regelrechte ramp bevond.”
Hij eist dan ook dat zijn cliënt als volwaardig slachtoffer wordt erkend, zodat hij niet met lege handen achterblijft wanneer de zaak voor de rechter komt. De komende tijd moet blijken of het parket voet bij stuk houdt.
De identiteit en de woonplaats van de jongens zijn niet bekendgemaakt, omdat de familie heeft verzocht om discretie.
Het is een toonbeeld van juridische strengheid van het Zwitserse gerecht dat de voorbije weken al voor flink wat ophef heeft gezorgd en dat in schril contrast lijkt te staan met het rauwe, menselijke verdriet van de families.
De definitieve tol van de vuurzee bleek ongekend zwaar. Liefst 41 aanwezigen kwamen die nacht om het leven, onder wie veel minderjarigen. Daarnaast liepen nog eens 115 mensen zware verwondingen op bij het drama.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |