Ik dacht dat de VVD gebaseerd was op liberalisme en de principes van een vrije markt economie. Dat lees ik hier absoluut niet in terug. Laat studenten zelf hun studiekeuze bepalen en als er tekorten zijn dan verhoog je de salarissen maar.quote:VVD-kamerlid Queeny Rajkowski; ‘Studiekeuze mbo-studenten bijsturen’.
Meer mbo-studenten moeten kiezen voor een opleiding met toekomstperspectief en maatschappelijk belang. Want de vraag naar mensen in tekortsectoren groeit. Rajkowski wil mbo-studenten stimuleren om te kiezen voor opleidingen die deze arbeidsmarkttekorten kunnen oplossen.
Dit geluid was eerder al te horen op het Industrie- en Innovatiedebat, een verkiezingsdebat van FME en FNV, in oktober j.l. Een debat over onder andere de concurrentiekracht van de industrie, technisch talent en innovatie: ‘De energietransitie, de woningbouw, de zorg en veel andere sectoren hangen af van de kennis en de vakvaardigheid van mbo’ers. Door het tekort aan vakmensen – 100.000 in 2026 volgens onderzoek- lopen deze sectoren vast en kan Nederlandse welvaart zoals we die nu kennen niet gegarandeerd worden voor de toekomst.
Volgens Rajkowski is daarom nu het moment aangebroken dat de overheid moet ingrijpen. Volgens het VVD-kamerlid kan de overheid bepaalde mbo-studies die de tekorten kunnen oplossen in de arbeidsmarkt goedkoper aanbieden aan studenten: ‘Ik hoop dat we hen positief kunnen prikkelen door in die sectoren lagere lesgelden te vragen. Ook moeten we eerlijker voorlichten welke studies goede of minder goede baankansen bieden.’
Het sturen op studiekeuze heeft volgens haar niet alleen positieve effecten voor de arbeidsmarkt en de Nederlandse welvaart. Het geeft studenten ook een beter toekomstperspectief. Als je volgens Rajkowkski niet gaat sturen op studiekeuze; ‘dan zie je mbo-instellingen die veel verschillende soorten opleidingen aanbieden zonder enige relatie met de arbeidsmarkt. Daar zijn de studenten uiteindelijk de dupe van als ze een baan gaan zoeken.’ Ook het doorstudeerdogma moet doorbroken worden; ‘want een mbo-diploma is een volwaardig eindstation. We moeten dus toe naar een mbo-sector met een opleidingsaanbod dat hoogwaardig maar ook wendbaar is’, aldus Rajkowski.
Onder de naam van liberalisme staat de VVD gewoon voor korte-termijn geld harken. Dus vrij markt economie als dat geld oplevert voor de aandeelhouders, maar niet als dat anders uitpakt.quote:Op vrijdag 9 januari 2026 13:52 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Ik dacht dat de VVD gebaseerd was op liberalisme en de principes van een vrije markt economie. Dat lees ik hier absoluut niet in terug.
Als studentjes pret-studies kiezen kun je nog zo de salarissen verhogen, maar ze missen gewoon de kennis. Aan de andere kant is de vraag of studentjes die de pret-studies gekozen zouden hebben wel succesvol zouden zijn in studie-richtingen die ze niet leuk vinden. En als ze dan tegen hun zin afgestudeerd zijn, bruikbaar zijn in het bedrijfsleven.quote:Laat studenten zelf hun studiekeuze bepalen en als er tekorten zijn dan verhoog je de salarissen maar.
Zullen weer opdrachten van ondernemers en aandeelhouders hebben gehad. Belangrijkere mensen zijn er niet.quote:
Je krijgt een lijstje van de regering van de studies die je mag volgen?quote:Op vrijdag 9 januari 2026 14:11 schreef mvdejong het volgende:
[..]
Onder de naam van liberalisme staat de VVD gewoon voor korte-termijn geld harken. Dus vrij markt economie als dat geld oplevert voor de aandeelhouders, maar niet als dat anders uitpakt.
[..]
Als studentjes pret-studies kiezen kun je nog zo de salarissen verhogen, maar ze missen gewoon de kennis. Aan de andere kant is de vraag of studentjes die de pret-studies gekozen zouden hebben wel succesvol zouden zijn in studie-richtingen die ze niet leuk vinden. En als ze dan tegen hun zin afgestudeerd zijn, bruikbaar zijn in het bedrijfsleven.
Het probleem speelt op alle niveau's, want er gaan heel wat universitaire studenten richtingen volgen waarin maar heel beperkt werk is te vinden na hun studie. Er zijn veel minder mensen met diepgaande kennis van Latijn, sociologie of archeologie nodig dan er studenten in afstuderen, en dat zijn dan verloren jaren voor die mensen en de samenleving (ik zie de meerwaarde van een doctorandus klassieke talen niet in de HR, wat ik dus tegengekomen ben).
Praktische beroepen zijn banen die men in woord heel nuttig en respectabel vindt, maar in de praktijk toch vooral liever uitgevoerd ziet worden door iemand anders.quote:Op vrijdag 9 januari 2026 14:09 schreef DjVero het volgende:
Heeft Queeny - wat een naam toch ook weer kolere- zelf ook op het mbo gezeten of loopt ze lekker vanaf de zijlijn te blaten?
Jarenlang moest iedereen zo hoogopgeleid mogelijk worden en werd er neergekeken op praktische beroepen, pas nu je heel voorspelbaar mede daardoor met grote tekorten in die sectoren zit moet er een snelle omslag komen. Laat de markt het maar oplossen met interessante arbeidsvoorwaarden ofzo, die vrije markt ziet de VVD toch graag?quote:Ook het doorstudeerdogma moet doorbroken worden; ‘want een mbo-diploma is een volwaardig eindstation.
Het zijn ook allemaal baantjes die niks mogen kosten. Maar daarom moet je nu soms weken wachten op de loodgieter en rekent die al snel 70 Euro per uur. En daarom gaat de energietransitie nog lang op zich laten wachten.quote:Op vrijdag 9 januari 2026 14:44 schreef saparmurat_niyazov het volgende:
[..]
Praktische beroepen zijn banen die men in woord heel nuttig en respectabel vindt, maar in de praktijk toch vooral liever uitgevoerd ziet worden door iemand anders.
[..]
Jarenlang moest iedereen zo hoogopgeleid mogelijk worden en werd er neergekeken op praktische beroepen, pas nu je heel voorspelbaar mede daardoor met grote tekorten in die sectoren zit moet er een snelle omslag komen. Laat de markt het maar oplossen met interessante arbeidsvoorwaarden ofzo, die vrije markt ziet de VVD toch graag?
An sich prima als er (eindelijk eens een keer) vanuit de overheid aan knopjes geraaid wordt om studies die we daadwerkelijk nodig zijn, interessanter (goedkoper, beter bereikbaar, etc) te maken voor studenten.quote:Meer mbo-studenten moeten kiezen voor een opleiding met toekomstperspectief en maatschappelijk belang. Want de vraag naar mensen in tekortsectoren groeit. Rajkowski wil mbo-studenten stimuleren om te kiezen voor opleidingen die deze arbeidsmarkttekorten kunnen oplossen.
Goh... en waar lag dit ook onder andere aan, dat we die mensen te weinig hebben?quote:‘De energietransitie, de woningbouw, de zorg en veel andere sectoren hangen af van de kennis en de vakvaardigheid van mbo’ers. Door het tekort aan vakmensen – 100.000 in 2026 volgens onderzoek- lopen deze sectoren vast en kan Nederlandse welvaart zoals we die nu kennen niet gegarandeerd worden voor de toekomst.
Ja precies, en wie had dat doorstudeerdogma ook alweer bedacht, Queeny? Kom op je bent er bijnaquote:Ook het doorstudeerdogma moet doorbroken worden; ‘want een mbo-diploma is een volwaardig eindstation.
Alsof dat nog niet wordt gedaan. dat staat al jaren op elke infofolder van elke opleiding.quote:Ook moeten we eerlijker voorlichten welke studies goede of minder goede baankansen bieden.’
Jaloerse palletsorteerder gespot.quote:Op vrijdag 9 januari 2026 15:07 schreef halfway het volgende:
Kantoor baantjes zullen verdwijnen dus dat luie Latte Macchiato volk moet met de handjes gaan werken
Het is eerder de industrie die aan het verdwijnen is, vooral door de steeds strengere milieueisen en de steeds inconsistentere en duurdere energievoorziening. Maar de logistiek groeit snel, dus aan baantjes in het magazijn of als chauffeur is geen gebrek. En voor die kantoorbaantjes moet je meestal wel gestudeerd hebben.quote:Op vrijdag 9 januari 2026 15:07 schreef halfway het volgende:
Kantoor baantjes zullen verdwijnen dus dat luie Latte Macchiato volk moet met de handjes gaan werken
Je volgt de politiek niet?quote:Op vrijdag 9 januari 2026 13:52 schreef Alpha0 het volgende:
Ik dacht dat de VVD gebaseerd was op liberalisme en de principes van een vrije markt economie.
Vrije markt in studiekeuze is ook dat je zelf voor je studie betaald.quote:Op vrijdag 9 januari 2026 13:52 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Ik dacht dat de VVD gebaseerd was op liberalisme en de principes van een vrije markt economie. Dat lees ik hier absoluut niet in terug. Laat studenten zelf hun studiekeuze bepalen en als er tekorten zijn dan verhoog je de salarissen maar.
twee neven van mij hebben een loodgietersbedrijf en specialisatie riool ontstopping, jongens verdienen werkelijk goud geld. Weekeinden en nacht? Dubbel tarief. Die gaan dit WE met de temperaturen van ver onder nul weer lange dagen maken, bevroren leidingen ontdooien. Kassaquote:Op vrijdag 9 januari 2026 14:59 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Het zijn ook allemaal baantjes die niks mogen kosten. Maar daarom moet je nu soms weken wachten op de loodgieter en rekent die al snel 70 Euro per uur. En daarom gaat de energietransitie nog lang op zich laten wachten.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |