Zoveelste voorbeeld in Nederland van een probleem wat vroeger niet speelde en nu wel. In mijn tijd waren de methoden gewoon prima, niet fantastisch, maar goed genoeg. Wat is er in de loop van de tijd allemaal veranderd dat dit soort initiatieven nodig zijn?quote:Scholen gaan zelf boeken maken: 'Beter, goedkoper, en duurzamer
Scholen gaan zelf schoolboeken ontwikkelen met een nieuwe coöperatieve schoolboekenuitgever. Daardoor krijgen ze meer grip op de inhoud en moeten de boeken goedkoper en duurzamer worden.
Deze coöperatie, Neon, verwacht dat eind december vijftig scholengemeenschappen zich hebben aangesloten met bij elkaar een half miljoen leerlingen. Dat is ongeveer een vijfde van alle leerlingen op de basisschool en middelbare school.
Nu al doen twaalf scholengemeenschappen mee met ruim 70.000 leerlingen. Zij dragen 10 euro per leerling af voor de ontwikkeling van de boeken.
Doorbraak
Bij schoolbesturen is er veel enthousiasme over het initiatief van Neon-directeur Marten Blankesteijn, die eerder werkte aan de digitalisering bij kranten- en tijdschriftenuitgever DPG Media.
"Dit wordt een doorbraak", zegt Annet Kil van de Gooise Scholen Federatie (GSF). Die zich heeft aangesloten bij Neon. "Het wordt duurzamer, goedkoper en verbetert de onderwijskwaliteit."
"Er is veel enthousiasme voor bij schoolbestuurders", zegt Niek Bootsma van de Gelderse scholengemeenschap Quadraam. Ook hij wil zich aansluiten bij Neon. "Deze formule deugt. Dit kan echt gaan vliegen en een heleboel veranderen."
Zelf aan de slag
De afgelopen jaren is er in de onderwijswereld veel kritiek op de grote uitgevers van schoolboeken. Scholen hebben weinig te zeggen over de inhoud van de boeken, de kosten zijn hoog en jaarlijks verdwijnen miljoenen werkboeken in de afvalbak. Drie grote uitgevers hebben bijna driekwart van de markt in handen.
Neon-directeur Blankesteijn werkte zelf bijna twee jaar bij Noordhoff, de grootste schoolboekenuitgever. Daar zag hij veel verbeterpunten. Maar veranderingen doorvoeren bij zo'n groot bedrijf bleek moeizaam.
Hij hoorde de kritiek uit het onderwijs. "Toen dacht ik: waarom zou ik niet zelf aan de slag gaan samen met de scholen."
Vacatures
Vandaag plaatst de coöperatie vacatures om de boeken te gaan schrijven, in eerste instantie voor vakken die het meest worden gegeven, zoals Nederlands en wiskunde. Deze standaardboeken zijn vervolgens digitaal eenvoudig aan te passen. "Leraren kunnen bijvoorbeeld heel makkelijk eigen materiaal invoegen, en hoofdstukken in een andere volgorde zetten." De school heeft zelf de keuze om het boek te laten drukken, met harde, duurzame kaft. "We geven de regie terug aan het onderwijs."
Ook worden de kosten veel lager, belooft hij: van zo'n 340 euro jaarlijks per leerling nu naar 20 tot 30 euro. "Anders dan de traditionele uitgevers is ons doel niet om winst te maken."
Onmogelijk, reageert brancheorganisatie van schoolboekenuitgevers MEVW. "Het zou fantastisch zijn als het kon, maar ik zie werkelijk niet hoe je voor zo'n bedrag per leerling leermiddelen van een hoge kwaliteit kunt ontwikkelen en vervolgens steeds up-to-date kunt houden", reageert voorzitter Jorien Castelein.
Lerares Duits Vera Stijnman van het Goois Lyceum, onderdeel van koepel GSF, kan niet wachten tot ze de nieuwe methode kan gebruiken. "Nu sluit de lesmethode vaak niet aan bij wat wij willen, en zijn de opdrachten veel te moeilijk of te makkelijk. We zitten ons vaak in bochten te wringen met aanvullende kopietjes om ons eigen lesmateriaal te integreren in de lessen."
Daarom is ze blij dat ze over een paar jaar gebruik kan maken van Neon-materiaal. "Je kan eigen materiaal makkelijk invoegen. Het is veel vrijer, daar kijk ik erg naar uit."
Stikjaloers
Dat is precies de reden dat de GSF zich heeft aangesloten bij Neon, zegt bestuurder Annet Kil. "Dit doen wij vanuit goed werkgeverschap. Leraren krijgen hun professionele ruimte terug." Zij is "stikjaloers" dat dit systeem er nog niet was toen zij lerares Nederlands was.
De scholen die meedoen laten docenten zelf kiezen welke methode ze willen gebruiken. "Als je het oplegt, gaat het fout. Het moet echt door de leraren zelf worden gedragen", aldus Kil.
Daar ligt precies de uitdaging voor Neon, zegt Castelein van brancheorganisatie MEVW. "De vraag is of leraren binnen deze scholengemeenschappen ook met het ontwikkelde materiaal willen gaan werken." Wel noemt ze het een "mooi en ambitieus alternatief" dat mogelijk "een impuls geeft aan de markt".
Neon verwacht dat over ongeveer twee jaar de eerste boeken klaar zijn.
Ongebreidelde winstmaximalisatie. En laat dat nu slecht samengaan met een maatschappelijke verantwoordelijkheid.quote:Op woensdag 5 november 2025 08:46 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Zoveelste voorbeeld in Nederland van een probleem wat vroeger niet speelde en nu wel. In mijn tijd waren de methoden gewoon prima, niet fantastisch, maar goed genoeg. Wat is er in de loop van de tijd allemaal veranderd dat dit soort initiatieven nodig zijn?
En vroeger was dat niet zo?quote:Op woensdag 5 november 2025 08:49 schreef Isdatzo het volgende:
[..]
Ongebreidelde winstmaximalisatie. En laat dat nu slecht samengaan met een maatschappelijke verantwoordelijkheid.
Vroeger kreeg je oudere boeken, tegenwoordig is allemaal voor eenmalig gebruikquote:
Omdat er ieder jaar een 'noodzakelijke' update is.quote:Op woensdag 5 november 2025 09:40 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Vroeger kreeg je oudere boeken, tegenwoordig is allemaal voor eenmalig gebruik
Uiteraard is dat veel lastiger als je ook nog een leuke winst wilt en die winst ook periodiek wilt genereren met nieuwe uitgaves.quote:Onmogelijk, reageert brancheorganisatie van schoolboekenuitgevers MEVW. "Het zou fantastisch zijn als het kon, maar ik zie werkelijk niet hoe je voor zo'n bedrag per leerling leermiddelen van een hoge kwaliteit kunt ontwikkelen en vervolgens steeds up-to-date kunt houden", reageert voorzitter Jorien Castelein.
Vervolgens lees je zo'n boek, krijg je er les uit, maak je de opdrachten, steek je er een jaar de tijd in en snap je er nog geen reet van.quote:Op woensdag 5 november 2025 10:05 schreef voetbalmanager2 het volgende:
Voor de prijs van studieboeken is een relatief groot gedeelte gereserveerd aan intellectuele kosten voor de auteurs.
Vraag me af hoe dat hier dan geregeld is.
Wat had dat 'woordjes stampen' eigenlijk voor zin?quote:Op woensdag 5 november 2025 10:06 schreef saparmurat_niyazov het volgende:
[..]
Uiteraard is dat veel lastiger als je ook nog een leuke winst wilt en die winst ook periodiek wilt genereren met nieuwe uitgaves.
Ik ga niet ontkennen dat herzieningen en dergelijke soms nodig zijn, maar ik heb hier m'n oude schoolboeken op zolder nog liggen. Sommige vakken zullen meer beinvloed door maatschappelijke trends, ontwikkelingen en nieuwe lesmethodes dan anderen, maar wat maakt dat dat er tig veel nieuwe edities zijn verschenen sinds ik bijvoorbeeld ruim 20 jaar geleden Duits heb zitten leren? Welke ontwikkelingen zijn er geweest dat het leren van een taal in die periode zo vaak herzien heeft moeten worden? Is het erin stampen van Franse woordjes in 2025 heel anders dan in 2002?
Ik zat rond 2000 op de middelbare. Een deel was wel boeken die meerdere jaren meeging. Maar een deel was werkboeken. Dat was meestal naast het normale boek, stond ongeveer hetzelfde in maar dan met lege vakjes waar je antwoorden in kon schrijven. Werden bijna niet gebruikt en gingen natuurlijk maar 1 keer mee. Was toen al duidelijk een money grab. En dat al alleen maar erger geworden zijn.quote:Op woensdag 5 november 2025 09:40 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Vroeger kreeg je oudere boeken, tegenwoordig is allemaal voor eenmalig gebruik
quote:Op woensdag 5 november 2025 08:46 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Wat is er in de loop van de tijd allemaal veranderd dat dit soort initiatieven nodig zijn?
Beter de inhoud kunnen sturen naar het gewenste narratief.quote:DPG Media
Ik dacht dat die renaissancescholen allemaal al weer dicht waren?quote:Op woensdag 5 november 2025 10:42 schreef Aether het volgende:
[..]
[..]
Beter de inhoud kunnen sturen naar het gewenste narratief.
Dat was tijdens mijn studie helemaal aids. Je moest allerlei hele dure boeken hebben die je dan nog geen seconde gebruikte. Want, in plaats van de boeken hadden de docenten dictaten geschreven die je dan ook weer extra moest aanschaffen.quote:Op woensdag 5 november 2025 11:48 schreef Twiitch het volgende:
Fucking boeven altijd met hun schoolboeken, moest je VERPLICHT bepaalde shit aanschaffen en dan had je die pil van 55¤ letterlijk 1 keer nodig tijdens de les.
Er is zeer veel geld het onderwijs ingepomp na de decentralisatie. Scholen moeten nu alles zelf regelen en besteden alles nu uit. Hierdoor zijn er tienduizenden bedrijfjes (ik heb ooit rond de 40.000 gehoord) opgericht die allerlei methodes aan de man proberen te brengen, allerlei andere ondersteuningen, verschillende boeken etc. Op jacht naar deze pot met goud. Het aanbod is hierdoor onoverzichtelijk en enorm geworden. Vroeger was dit aanbod veel kleiner en gekozen door de overheid.quote:Op woensdag 5 november 2025 08:46 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Zoveelste voorbeeld in Nederland van een probleem wat vroeger niet speelde en nu wel. In mijn tijd waren de methoden gewoon prima, niet fantastisch, maar goed genoeg. Wat is er in de loop van de tijd allemaal veranderd dat dit soort initiatieven nodig zijn?
Die laatste 10 procent slokt 80% van de kosten. Misschien gewoon een keer genoegen nemen met wat je hebt als dat al zo goed is.quote:Op woensdag 5 november 2025 08:46 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Zoveelste voorbeeld in Nederland van een probleem wat vroeger niet speelde en nu wel. In mijn tijd waren de methoden gewoon prima, niet fantastisch, maar goed genoeg. Wat is er in de loop van de tijd allemaal veranderd dat dit soort initiatieven nodig zijn?
Dit dus! En maar sjouwen.quote:Op woensdag 5 november 2025 11:48 schreef Twiitch het volgende:
Fucking boeven altijd met hun schoolboeken, moest je VERPLICHT bepaalde shit aanschaffen en dan had je die pil van 55¤ letterlijk 1 keer nodig tijdens de les.
zoveelste voorbeeld van een nuttiig gebruik van AIquote:Op woensdag 5 november 2025 08:46 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Zoveelste voorbeeld in Nederland van een probleem wat vroeger niet speelde en nu wel. In mijn tijd waren de methoden gewoon prima, niet fantastisch, maar goed genoeg. Wat is er in de loop van de tijd allemaal veranderd dat dit soort initiatieven nodig zijn?
Dat wordt uitgegeven aan stroomkosten voor AI , Gemini of Chet GTP of Open AIquote:Op woensdag 5 november 2025 10:05 schreef voetbalmanager2 het volgende:
Voor de prijs van studieboeken is een relatief groot gedeelte gereserveerd aan intellectuele kosten voor de auteurs.
Vraag me af hoe dat hier dan geregeld is.
ja uit een geprinte versie van een pediaquote:
Mensen vonden dat schoolboeken gratis moesten zijn, de politiek zwichte en de staat ging betalen. Ieder jaar nieuwe boekenquote:Op woensdag 5 november 2025 08:46 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
Zoveelste voorbeeld in Nederland van een probleem wat vroeger niet speelde en nu wel. In mijn tijd waren de methoden gewoon prima, niet fantastisch, maar goed genoeg. Wat is er in de loop van de tijd allemaal veranderd dat dit soort initiatieven nodig zijn?
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |