Voorzover ik weet is de eerste keer dat de overheid op deze manier deze wet toepast, ik vind het eigenlijk wel goed, echter reken maar dat dit een hoop politiek gezeik met China gaat krijgen.quote:Het ministerie van Economische Zaken heeft ingegrepen bij chipfabrikant Nexperia. Volgens het kabinet waren er "acute signalen van ernstige bestuurlijke tekortkomingen en handelingen" bij het chipbedrijf. Het ministerie wil daar verder geen details over geven.
In een persbericht zegt het ministerie dat er een dreiging was van een kennislek en een mogelijk risico voor de Nederlandse en Europese economische veiligheid.
Door in te grijpen kan Nederland voorkomen dat er in een noodsituatie geen chips beschikbaar zijn voor de Nederlandse en Europese industrie. Zo schrijft het ministerie dat "beslissingen binnen het bedrijf kunnen worden tegengehouden of teruggedraaid als deze schadelijk zouden zijn".
Nexperia maakt chips die onder meer worden gebruikt in auto's en in consumentenelektronica. Het is gevestigd in Nijmegen. In 2019 is het overgenomen door het Chinese concern Wingtech. Ook in Chinese media wordt gesproken over het ingrijpen door de overheid bij Nexperia.
De beslissing om in te grijpen is eind vorige maand genomen. "Dit is een wet die het kabinet alleen toepast als het echt niet anders kan", zegt het ministerie.
Het bedrijf kan bij de rechter bezwaar maken tegen de maatregel.
Bron:https://nos.nl/artikel/25(...)ipfabrikant-nexperia
Daar hebben ze bij het kabinet zelf natuurlijk totaal geen handje van.quote:..signalen van ernstige bestuurlijke tekortkomingen en handelingen
Het nos artikel is veel beter. Het gaat dus niet om mismanagement, maar om het voorkomen dat kennis in handen komt van de Chinezenquote:Op maandag 13 oktober 2025 06:30 schreef snabbi het volgende:
Goede zaak inderdaad. Het is ook niet het eerste artikel waaruit blijkt dat de overname politieke tegenwind oplevert. Zo zijn er ook voorbeelden in Wales en Duitsland waar Nexperia vanwege de Chinese belangen botst.
https://nos.nl/artikel/24(...)t-in-geopolitiek-web
Als het half verdronken is dempt men de put, wil je geen kennislek dan moet je niet toestaan dat een bedrijf overgenomen wordt door een Chinees, Amerikaans of Russisch bedrijf met diepere zakken.quote:In een persbericht zegt het ministerie dat er een dreiging was van een kennislek
Deze chips zijn redelijk lowtech, maar wel cruciaal, kortom in dit geval valt het wel mee, met ASML zal men een stuk voorzichter zijn omdat het daar echt om hele specifieke niche kennis gaat.quote:Op maandag 13 oktober 2025 07:45 schreef MichaelScott het volgende:
[..]
Als het half verdronken is dempt men de put, wil je geen kennislek dan moet je niet toestaan dat een bedrijf overgenomen wordt door een Chinees, Amerikaans of Russisch bedrijf met diepere zakken.
Nexperia cheese onionquote:Op maandag 13 oktober 2025 07:26 schreef de_boswachter het volgende:
Ik dacht eerst chips, dus die krakerige zoutjes
nou lekker danquote:China-correspondent Laura van Megen over de zaak:
"Op Chinese sociale media is veel verontwaardiging te lezen over de actie van de Nederlandse overheid, die gezien wordt als 'diefstal op klaarlichte dag'. Een Weibo-gebruiker riep op: 'Wat voor activa heeft Nederland in China? Wederkerigheid!' Anderen zijn nog nationalistischer en zeggen dat het tijd is voor 'afschrikking', 'wolf-warrior-diplomatie' of zelfs 'oorlog'.
De Chinese overheid gebruikt hun vergaande controle op Chinese socialemediaplatformen om nationalisme aan te wakkeren en de partijlijn te verspreiden. Agressieve uitingen tegen buitenlandse mogendheden zie je veel, maar meestal is Nederland niet het lijdend voorwerp.
Het valt te verwachten dat de Chinese overheid, ook in naam van nationale veiligheid en het beschermen van de nationale belangen, met tegenmaatregelen gaat komen tegen Nederland. Het land heeft het instrumentarium om handelsbeschermende maatregelen te nemen de laatste jaren flink uitgebreid. Vorige week nog kwam Peking met vergaande exportcontroles op lithiumbatterijen, superharde materialen en zeldzame aardmetalen in reactie op Amerikaanse acties."
quote:Op maandag 13 oktober 2025 07:10 schreef LXIV het volgende:
[..]
Het nos artikel is veel beter. Het gaat dus niet om mismanagement, maar om het voorkomen dat kennis in handen komt van de Chinezen
#viesdikquote:Op maandag 13 oktober 2025 07:26 schreef de_boswachter het volgende:
Ik dacht eerst chips, dus die krakerige zoutjes
Ze zullen voor straf de Nederlandse markt overspoelen met spotgoedkope rotzooi, waaronder niet in de laatste plaats technisch inferieure elektrische auto's.quote:Op maandag 13 oktober 2025 11:43 schreef gwn_een_user het volgende:
[..]
nou lekker dan
maar wel goed voor hen. ben wel blij voor de chinezen. mogen zich lekker nationalistisch uiten en hun overheid neemt de nationale veiligheid en belangen zeer serieus.
in tegenstelling tot nederland, waar nationalisme (ik ben meer voor economisch nationalisme) een vies woord is en wij onze billen spreiden voor de VS en china. zoals hier ook weer blijkt.
Niet.quote:Op maandag 13 oktober 2025 07:51 schreef Alpha0 het volgende:
Waarom heb je het paar jaar terug dan laten overnemen door Chinezen? Dit is weer typisch die Nederlandse / Ruttiaanse reactieve achteraf reparatie politiek. Wanneer zijn we ooit van Mark “geen visie” Rutte verlost?!
Ik geloof dat de hedendaagse oorlogvoering met drones heel effectief kan zijn met low-tech. Het is grotendeels een kwestie van kwantiteit over kwaliteit.quote:Op maandag 13 oktober 2025 07:48 schreef raptorix het volgende:
[..]
Deze chips zijn redelijk lowtech, maar wel cruciaal, kortom in dit geval valt het wel mee, met ASML zal men een stuk voorzichter zijn omdat het daar echt om hele specifieke niche kennis gaat.
https://www.bnr.nl/nieuws(...)inese-nexperia-chipsquote:‘China treft tegenmaatregelen na ingreep ministerie: exportverbod voor Chinese Nexperia-chips’
Auteur: BNR Webredactie | 13-10-2025
De Chinese overheid heeft teruggeslagen nadat het Nederlandse ministerie van Economische Zaken de controle over Nexperia goeddeels heeft overgenomen. Volgens het FD heeft China nu een exportverbod afgekondigd op alle producten die het bedrijf in China maakt.
De Nijmeegse chipmaker heeft dit eerder al aan zijn klanten gemeld en bevestigt de Chinese tegenmaatregelen nu tegenover de krant.
Vergaande ingreep
Gisteravond werd bekend dat het ministerie vergaand heeft ingegrepen bij Nexperia, de van oorsprong Nederlandse chipmaker die sinds 2019 in Chinese handen is. Het ministerie zei te vrezen dat er door wanbeleid in het bedrijf 'kennis en capaciteiten weglekten naar China'. Demissionair minister Vincent Karremans haalde een nog niet eerder gebruikte wet uit 1952 van stal, waarmee het Chinese moederbedrijf Wingtech van vrijwel al zijn aandelen werd ontdaan.
Die wet moet garanderen dat kritieke goederen beschikbaar blijven voor de Nederlandse afzetmarkt, en dat zou door belangenverstrengeling en mismanagement in het gedrang zijn. Nexperia is een van de grootste leveranciers van eenvoudige chips, die in bijna alle elektronische producten zitten.
Speculaties
Buiten de summiere verklaring van het ministerie is er weinig bekend over wat er gaande is. Zo wordt er volop gespeculeerd dat de Nederlandse overheid deze stap wellicht onder grote Amerikaanse druk heeft gezet in Trumps handelsoorlog, die dit weekend weer oplaaide.
Het FD stelt nu dat de eerste stap al twee weken geleden werd genomen en dat de drie Europese medebestuurders het veronderstelde wanbeleid uit China als eerste aankaartten, waarna de Ondernemingskamer van de rechtbank al op 1 oktober topman Zhang schorste en alle partijen ook een spreekverbod oplegde. Het is onduidelijk of de ingreep van het ministerie ook op verzoek van de Europese bestuurders was.
Eerder vandaag zei financieel journalist Joris Heijn al tegen BNR dat Nexperia niet de enige Nederlandse chipmaker is die in Chinese handen is, al verwacht hij dat wat er nu gebeurt met Nexperia niet direct over zal slaan op de andere Chinese chipbedrijven hier.
Ook is het volgens hem de vraag hoe hard China zal willen terugslaan. 'Of ze willen escaleren via Nederland hangt vooral af van de ruzie tussen de VS en China.'
meer lezen: https://mena.nl/artikel/o(...)owi-energy-wet-vifo/quote:Behind the Deal: ondanks Wet Vifo nam Nexperia Nowi Energy over
Jan Bletz | 19 april 2024
"Dit gaat lijnrecht in tegen het streven van Europa om haar positie in de chipmarkt te versterken."
Een kleine anderhalf jaar geleden liet de Chinees- Nederlandse chipfabikant Nexperia weten dat het techbedrijf Nowi overnam. Niet iedereen was het daarmee eens. Ondanks de invoering van de Wet Vifo, kon de overname toch doorgaan.
In het kort:
• Nowi Energy ontwikkelt technologieën voor energieharvesting, waarmee sensoren zonder batterijen kunnen worden gevoed door elektromagnetische straling en kinetische energie uit de omgeving te benutten.
• Nowi’s focus op energievoorzieningstechnologie resulteerde in de ontwikkeling van een geavanceerd Power Management Integrated Circuit (PMIC), waardoor het bedrijf een technologische voorsprong verwierf. De overname door Nexperia bood kansen voor zowel uitbreiding als verdere ontwikkeling van energie-efficiënte chips.
• De overname van Nowi door Nexperia stuitte op weerstand, voornamelijk vanwege bezorgdheid over de mogelijke impact op Europese technologie en nationale veiligheid, gezien Nexperia een Chinees bedrijf is.
dit land is echt gerund door een stel idioten met een visie de lengte van hun neus, ik zweer het jequote:In de regel brengt het BTI binnen een week of acht nadat een voorgenomen overname is aangemeld een advies uit aan de minister. Dit keer duurde het wat langer. Op 27 november 2023 - een jaar nadat de overname van Nowi door Nexperia had plaatsgevonden, en de integratie van de twee bedrijven in volle gang was - liet de minister weten dat de overname van Nowi geen 'dual use'-producten maakte en al helemaal geen militaire goederen. "Onbegrijpelijk", vindt Groothuis nog altijd: "Energy harvesting techniques zijn wel degelijk dual use; misschien nog niet in de Nederlandse krijgsmacht maar wel in de Chinese."
Zou kunnen maar volgens mij was dat niet de reden, volgens mij werd er gewoon een spelletje gespeelt wat niet helemaal in de haak met de afsrpaken was, en dat de Chinezen een constructie probeerden te verzinnen om er met de boedel uit te stappen.quote:Op maandag 13 oktober 2025 22:33 schreef BehoorlijkKritisch het volgende:
[..]
Ik geloof dat de hedendaagse oorlogvoering met drones heel effectief kan zijn met low-tech. Het is grotendeels een kwestie van kwantiteit over kwaliteit.
En hoogstwaarschijnlijk is dat waar het hier om gaat. Nederlandse tech aangetroffen in Russische drones.
Logische stap lijkt me.quote:Op dinsdag 14 oktober 2025 09:49 schreef the-eye het volgende:
China kondigt exportverbod aan op Nexperia producten na Nederlandse ingreep
Bekijk deze YouTube-video
Maar betekent dit dat ik die leuke gadgets en hebbedingetjes niet meer op Ali kan bestellen en dat de Duitse auto industrie in de problemen komt?quote:
https://www.bnr.nl/nieuws(...)mpaign=BNR+Headlinesquote:‘China zit stevig in de wedstrijd’ met tegenmaatregelen Nexperia
Auteur: BNR Webredactie
Het exportverbod dat de Chinese overheid heeft afgekondigd op alle producten die Nexperia in China maakt laat zien dat China ‘stevig in de wedstrijd zit’. Dat zegt huiseconoom Han de Jong. De Chinese overheid nam de beslissing nadat het Nederlandse ministerie van Economische Zaken de controle over Nexperia goeddeels heeft overgenomen. ‘De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het een reactie is op een heel opmerkelijke stap van de Nederlandse overheid.’
Nexperia maakt chips voor een heel scala aan producten, van auto's tot zonnepanelen tot drones. De productiefaciliteit in Guangdong, waar het exportverbod geldt, is de grootste van het bedrijf, zegt De Jong. 'Tachtig procent van hun productie komt uit China en het bedrijf is in sommige ketens een behoorlijk dominante speler.'
De door de Chinese Communistische Partij geleide krant Global Times noemt de Nederlandse ingreep 'buitengewoon schandelijk'. 'Niemand moet China's vastberadenheid en vermogen om de eigen belangen te verdedigen onderschatten', schrijft Global Times. 'Dit moet niet worden gezien als een conflict tussen de Nederlandse regering en een Chinees bedrijf - het is een flagrante schending van internationale regels door Nederland.'
Toeleveringsproblemen
Het exportverbod raakt dus niet alleen Nexperia zelf, maar ook de afnemers van de producten. Zo kan het zijn dat de chips niet meer gebruikt kunnen worden in Russische drones, zegt De Jong. 'Maar ook de Europese auto-industrie kan hier veel last van hebben.'
Dit Nederlands-Chinese conflict raakt dus meer landen. Normaal gezien is handelsbeleid een Europese aangelegenheid, maar door de Amerikaanse belangen die spelen in de chipsector is dat nu een ander verhaal, zegt De Jong. 'China laat zich niet intimideren door de Verenigde Staten en ze zien Nederland ongetwijfeld als een kleine speler die ze wel eventjes stevig de les kunnen lezen.'
De Jong verwacht dat er een brede discussie zal ontstaan over de manier waarop Wingtech Nexperia kon overkopen. Het bedrijf begon in 2018 met het opbouwen van een meerderheidsbelang. Naar aanleiding van deze affaire vraag je je af of het wel zo goed is dat Chinese partijen dit soort bedrijven overnemen.'
Het antwoord op je vraag is nee maar op 1 of andere manier hebben wie alleen maar naïevelingen bij de commissies zitten.quote:Op dinsdag 14 oktober 2025 15:19 schreef the-eye het volgende:
Naar aanleiding van deze affaire vraag je je af of het wel zo goed is dat Chinese partijen dit soort bedrijven overnemen.'
Een bedrijf wat nota bene van hemzelf was. Hij liet Nexperia daar te veel waffers bestellen.quote:Op dinsdag 14 oktober 2025 17:53 schreef the-eye het volgende:
NRC meldt dat de Chinese eigenaar met Nexperia een ander bedrijf (Wingskysemi) van hem in Shanghai overeind wilde gaan houden. Dit zou het bestaan van Nexperia in gevaar brengen
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |