Stroom uit kolen fors gestegen, windenergie gedaald: 'Teleurstellend'©
https://www.rtl.nl/nieuws(...)aandeel-van-fossieleGoedendag allemaal!
Nu sinds de laatste twee decennia erg veel te doen is omtrent alternatieven voor fossiele brandstoffen

, kolen et cetera, teneinde het milieuvraagstuk evenals de publieke gezondheid een dienst te bewijzen staat de hele samenleving zo'n beetje op z'n kop over CO2-uitstoot en een sterke hang naar wellicht meest twijfelachtige Groene Energie.
Althans, zo lijkt het in fors toenemende mate!

~
Welnu, op een dagelijks wervelende Zuid-as en kleine locatie Haarlem

waar
ik als goedgeluimd en tevens graag geziene persoon met plezier kantoor houdt en 'n hogere functie bekleed in deze speciale maatschappelijke & winstgevende branche zoals u weet

, maar uiteraard ook op diverse andere economiebewuste locaties als politiek Den Haag heeft
men de nodige ambitie aangaande 'schone energie' of andere vormen van moderne zaken die tot verbeteringen zouden leiden.
Evengoed houden
wij 
op de betere locatie(s), waar aan het eind van deze middag weer een vrijmibo gaat plaatsvinden in een naburige horecagelegenheid
![drinky.gif]()
, toch een wat meer nuchtere kijk op deze veelbesproken zaken.
Temeer omdat het meest bevredigende antwoord, ofwel resultaten op gebied van die 'schonere samenleving en milieuzaken', vooralsnog wat onzeker blijven.
Onder meer het veelbesproken staalbedrijf Tata Steel IJmuiden is ook zo'n voorbeeld van 'beter gedijen op fossiele energie', waarbij een snel opgelapte en volgens mogelijk valse geruchten een lekke cokes- en gassfabriek

alsnog prima diensten verrricht.
Er moet wel bij gezegd worden dat het gelieerde megabedrijf intussen reeds veel orde op zaken gesteld heeft middels systeemaanpassingen.
Hierdoor echter is bij TATA de meest gevreesde uitstoot reeds voor meer dan de helft verholpen

, hetgeen intussen tot meerdere tevreden gezichten in de omgeving heeft geleid volgens eerdere bronnen.

~
Enfin, en dat kolencentrales in z'n algeheel nog niet allemaal gesloten kunnen worden, waar conform het artikel stroom uit kolen onlangs fors steeg

, is nu eenmaal door dik en dun inherent aan de goede functie van deze methode. Het liefst zien
wij 
de kolencentrales in NL die deze aloude voorziening levert voorlopig ook niet sluiten.

Zélfs kan het ook zijn dat de fossiele brandstof wederom haar opmars maakt in de nabije toekomst, omdat de samenleving gaat inzien hoe belangrijk het behoud ervan is. Het besef wat dit betekent voor de maatschappij in eventueel moeilijkere tijden zal wellicht dan ook fors gaan doordringen.
Er wordt gesproken over 'teleurstellend', maar een toename van maar liefst 72 procent spreekt m.i. toch wel boekdelen over de functionaliteit ervan.
Wat zal
ik zeggen? Verreweg de meeste Nederlanders gedijen prima en sommigen worden zeer oud, ongeacht CO2-uitstoot of in de buurt wonen van over het algemeen voortvarende industie waar het een en ander is aangepast om tegemoet te komen aan alle strenge milieueisen van deze tijd. ''Daarbij zou een welvarend land als NL belangrijke toepassing van fossiele brandstoffen wat langer moeten koesteren.
En net als bij meerdere kwesties die
wij 
sinds jaar en dag kwalificeren als 'de waan van de dag'

, zouden ze hypes omtrent CO2 en stikstof ook mogen laten varen

om de maatschappij (en u) goed van dienst te kunnen blijven'', aldus vanmorgen vroeg onder genot van espresso

op zakenlocatie Amsterdam Zuid.

~
Goed, nu de hoogste tijd om af te sluiten om de vrijdagmiddagborrel en het bittergarnituur tegemoet te zien.
U ook alvast een fijn weekend toegewenst, eventueel niet somberen en geniet ervan!
Scjvbquote:
Door RTL Nieuws · 9 uur geleden · Aangepast: 9 uur geleden
RTL NieuwsNederland produceerde in de eerste helft van dit jaar fors meer energie uit fossiele bronnen dan in dezelfde periode vorig jaar. Vooral de stijging van elektriciteit uit kolen is opvallend: een toename van 72 procent. De stijging hangt samen met het feit dat de productie uit hernieuwbare bronnen juist daalde, vooral door een lagere opbrengst uit windenergie.Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakt op basis van voorlopige cijfers.
Nederland produceerde in de eerste zes maanden van dit jaar 64 miljard kWh elektriciteit, een toename van 7 procent ten opzichte van de eerste helft van 2024. Het verbruik van elektriciteit in Nederland bleef wel gelijk.
Minder wind, meer zonHet aandeel van hernieuwbare bronnen zakte begin dit jaar met name in doordat er op zee en vooral op land minder wind stond. De opbrengst uit wind daalde daardoor met 3 miljard kWh. Tegelijk steeg de opbrengst uit zonne-energie, namelijk met 2 miljard kWh. In het tweede kwartaal werd voor energie uit de zon zelfs een record behaald: 10 miljard kWh.
De totale opbrengst uit hernieuwbare bronnen - zon, wind, water en biomassa - viel na alle plussen en minnen 1 miljard kWh lager uit dan in deze periode vorig jaar.
De productie uit fossiele bronnen werd juist opgevoerd. De hoeveelheid elektriciteit die uit kolen werd opgewekt, kwam in de eerste helft van dit jaar dus 72 procent hoger uit dan in die maanden vorig jaar. In het eerste kwartaal ging het om een toename van 2 miljard kWh. In datzelfde kwartaal nam ook de productie van aardgas toe, eveneens met 2 miljard kWh.
Omdat het verbruik in Nederland gelijk bleef, is het overschot uitgevoerd naar vooral België en Duitsland.
Klimaatspecialist: 'Teleurstellend'In de eerste helft van 2025 kwam in totaal 48 procent van de totale productie van elektriciteit uit hernieuwbare bronnen: in het eerste kwartaal was het 39 procent, maar in het tweede 59 procent.
Klimaatspecialist Heleen Ekker noemt het 'vanuit het oogpunt van klimaatverandering teleurstellend' dat de afname van vooral windenergie voor een deel is opgevangen door elektriciteit uit kolencentrales. "Want steenkool is de energiebron met verreweg de hoogste CO2-uitstoot, en dus slecht voor het klimaat."
"Beter zou het zijn als het gebrek aan zonne- en windenergie tijdelijk wordt opgevangen door gascentrales", gaat Ekker verder, "want bij het verstoken van aardgas komt veel minder CO2 vrij. En het zou ook goed zijn, zoals netbeheerders al een tijd bepleiten, als bedrijven en huishoudens zoveel mogelijk elektriciteit gebruiken wanneer de wind waait en de zon schijnt. Dat scheelt niet alleen CO2-uitstoot, maar is ook beter voor de portemonnee.''