FOK!forum / Televisie / On the Beach (TV film over nuclear holocaust)
motownzondag 23 februari 2003 @ 02:08
Ik ben zelden ooit eerder zo onder de indruk van een film geweest als On the Beach. Zonet afgelopen op een van de Belgische zenders. De timing van het uitzenden hiervan kon gezien het huidige politieke klimaat niet beter.

[spoiler]

Om het samen te vatten: de wereld is verwoest door een kernoorlog die begon tussen de VS en China betreffende Taiwan. Alleen Australie is de dodelijke radioactieve fallout bespaard gebleven... Echter tijdelijk, zoals later blijkt. De capitein van een Amerikaanse kernonderzeeer die ongeschonden uit de kernoorlog is gekomen krijgt opdracht om te onderzoeken of er in noordelijke gebieden mogelijk nog gebieden met lagere stralingsniveau's over zijn om in elk geval een (klein) deel van de bevolking heen te kunnen evacueren. Wat zo aangrijpend is is de opbouw van het verhaal, de "graveness of the situation", wat vervolgens wordt opgevolgd door een sprankje hoop, die vervolgens onverbiddelijk uit elkaar spat tijdens het zien van de lugubere ontdekkingen in Alaska en San Fransisco die de crew tijdens het verloop van de missie doet. Het bizarre is ook hoe "in tact" Australie enerzijds is gebleven, de mooie blauwe lucht, de kust, het huis van het echtpaar met het kind in die film, dit alles terwijl duidelijk wordt dat de hele mensheid wereldwijd gedoemd is, deze regio niet uitgezonderd.

In van de meest aandoenlijke punten in de film is het onschuldige vrolijke jonge dochtertje, die nog te jong is om te beseffen dat haar hele toekomst haar op zo'n vreselijke en onrechtvaardige manier is ontnomen.

Met de emotie van het meevoelen met de hoofdpersonen gaat tevens een knarsetandende haat uit tegen de (door de film geen gezicht gegeven) politici die deze onbeschrijvelijk grote misdaad op hun geweten hebben, ongeacht welke "kant" er "begonnen" is.

Natuurlijk is deze film gebaseerd op een hypothetisch scenario, maar het idee dat het uberhaupt ooit een mogelijkheid zou kunnen worden en dat daar alleen de combinatie van voldoende onverantwoordelijke politici (he, Bush?) en levensgevaarlijke internationale crises voor nodig zouden zijn, dat doet je rillen van afschuw.

Mensen als Bush en Rumsfeld moeten gewoon opgesloten worden in een kamer en gedwongen worden films zoals deze continu te zien totdat ze eens wakker worden.

Nu ik nog eens op internet zoek, zie ik dat deze TV film eigenlijk een remake was van een eerdere gelijknamige film uit 1959:

http://us.imdb.com/Title?0053137

De remake: http://us.imdb.com/Title?0219224

Desondanks: jullie mening over deze film graag, alsmede de boodschap die het probeert over te brengen.

Ordos20zondag 23 februari 2003 @ 02:19
Was daar een film van? ik ken het alleen als boek (voor de engelse boekenlijst voor het afstuderen aan de middelbare school)
motownzondag 23 februari 2003 @ 02:25
quote:
Op zondag 23 februari 2003 02:19 schreef Ordos20 het volgende:
Was daar een film van? ik ken het alleen als boek (voor de engelse boekenlijst voor het afstuderen aan de middelbare school)
Ja, dat klopt. Dat had ik ook in de oorspronkelijke post moeten zetten. Beide films zijn uiteindelijk gebaseerd op het boek "On the Beach" van Nevil Shute, geschreven in de jaren '50.
BAZZAzondag 23 februari 2003 @ 02:25
Het idee was erg mooi, jammer dat het op het punt van het acteren en de montage wat minder was.

Een zesje zou ik hem geven.

Ordos20zondag 23 februari 2003 @ 02:27
Tsja ik weet niet, naar aanleiding van wat ik gelezen heb althans

Ik vond dat die mensen het veel te snel opgaven en zo. Ik bedoel je hebt een onderzeer liggen (plus zoals daar beschreven wordt hoe de radioactiviteit zich verspreid niet helemaal waar) waarom daar niet in gaan rondhangen. Zou ik wel doen. Maar ja das mijn mening

DaMayanzondag 23 februari 2003 @ 03:47
Verhaal komt me heeel bekend voor. Ooit een keer gezien denk ik dus.
Was toen ook zeer onder de indruk.
HiZzondag 23 februari 2003 @ 04:22
Ik heb de film lang geleden gezien, vond hem toen matig. En nu 20 jaar later vind ik niet alleen de film nog steeds niks, maar ook het scenario volstrekt middelmatig. Een film van Godzilla-kwaliteit maar zonder het plastic monster.

Verder zie ik ook geen enkele overeenkomst tussen de situatie uit de koude oorlog waar dit verhaal aan refereert en de situatie rond Irak op het moment. Een oorlog tegen een klein derde wereldland is niet te vergelijken met het perspectief van een globale nucleaire holocaust.

Scytalezondag 23 februari 2003 @ 12:54
Deze film was uit 2000, dus die heb je twintig jaar geleden waarschijnlijk niet gezien.

Ik ben het in grote lijnen eens met eerdere posters. Een weinig inspirerende cast met als rode draad de steeds kunstmatig pruilende Kapitein Borsthaar ("it worked for Stallone, so..."?) . Verder een irritant hoog Bold And The Beautiful gehalte, met name het eerste uur, maar voor wie het geduld vreemd genoeg weet op te brengen... al met al toch wel een overtuigende film.
Het centrale thema was eigenlijk het verlies van hoop, en dat werd wel ondubbelzinnig neergezet.Een soort "shrinking world" effect waarbij er steeds minder ruimte overblijft voor alles dat zo vanzelfsprekend lijkt... of leek.

motownzondag 23 februari 2003 @ 15:53
Ik heb het idee dat veel van de critici van de film die inzoomen op (mijns inziens) onbelangrijke details zoals acteurs, nep-accenten en de technische details bij een dergelijk scnenario de "big picture" hebben gemist.

Het ging bij mij om de film als geheel, zowel het deprimerende en onvermijdelijke noodlot wat te wachten staat, hoe de maatschappij erop reageert, alsmede ook de persoonlijke belevenissen van een aantal key persons.

En HiZ, de nucleare wereldoorlog in de film was het resultaat van het uit de hand lopen van een conflict tussen Amerika en China over Taiwan.

Laten we hopen dat het hier nooit zo ver zal komen. Maar bedenk wel dat veel deskundigen het erover eens zijn dat de wereldwijde reacties op een Amerikaanse aanval op Irak op dit moment erg onvoorspelbaar zijn.