FOK!forum / Nieuws & Achtergronden / 79 landen veroordelen Amerikaanse sancties tegen Internationaal Strafh
Mikeyttvrijdag 7 februari 2025 @ 19:57
https://nos.nl/artikel/25(...)ernationaal-strafhof

quote:
79 landen veroordelen Amerikaanse sancties tegen Internationaal Strafhof

79 landen, waaronder Nederland, spreken zich in een verklaring gezamenlijk uit tegen de sancties die de VS oplegt aan het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. De landen waarschuwen dat de stap van president Trump kan leiden tot straffeloosheid en beschadiging van de internationale rechtsorde.

"Sancties zouden alle zaken die momenteel door het hof worden onderzocht ernstig ondermijnen", schrijven de landen. Ze benadrukken dat ze steun blijven geven aan de onafhankelijkheid en onpartijdigheid van het strafhof.

De verklaring is onder meer ondertekend door het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Frankrijk, en door landen als Afghanistan, Bangladesh, Congo en Sierra Leone.

Dm8TQcZ.png

Europese leiders ontstemd
Premier Schoof noemt de sancties die de VS instelt een "verontrustend signaal". Hij zegt dat het ICC een cruciale rol speelt in het tegengaan van internationale misdrijven. "Nederland hecht er veel waarde aan dat het hof onbelemmerd kan functioneren", zei Schoof na de ministerraad.

Ook de Duitse bondskanselier Scholz noemt het onjuist om het ICC sancties op te leggen. "De VS brengt een instelling in gevaar die ervoor moet zorgen dat de dictators van deze wereld niet zomaar mensen kunnen vervolgen en oorlogen kunnen beginnen", zei Scholz.

Het ICC heeft de sancties die door Trump zijn afgekondigd tegen functionarissen van het hof veroordeeld. Volgens het hof is het besluit van Trump erop gericht het onafhankelijke en onpartijdige juridische werk van de instelling te schaden.

De kans bestaat dat banken hun diensten voor het Strafhof opschorten. Dat zou dat de dagelijkse activiteiten van het Hof ernstig hinderen. Afhankelijk van hoe streng banken de sancties uitleggen, zouden alle financiële transacties van het Hof kunnen worden opgeschort.

Arrestatiebevelen
Trump stelde gisteren per decreet de sancties in vanwege de arrestatiebevelen die het hof heeft uitgevaardigd tegen de Israëlische premier Netanyahu en oud-minister van Defensie Gallant voor hun rol in de Gaza-oorlog.

In november vorig jaar maakte het hof de arrestatiebevelen bekend, tot woede van de Israëlische regering en de VS. Netanyahu is op dit moment op bezoek in Washington.

125 landen in de wereld zijn aangesloten bij het hof, dat mensen wereldwijd kan vervolgen voor oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en genocide. Nederland is bij het Strafhof aangesloten. De VS, China, Rusland en Israël niet.
Kabinet op zoek naar oplossing

Achter de schermen is het kabinet op zoek naar oplossingen die moeten voorkomen dat de ingestelde sancties tegen het ICC de rechtsinstelling plat zullen leggen. De ministeries van Buitenlandse Zaken en Financiën zijn onder meer met Nederlandse banken in gesprek over de gevolgen van de sancties.

Beide ministeries bevestigen de gesprekken na vragen van Nieuwsuur. In Den Haag en bij financiële instellingen leven zorgen over de reikwijdte van de Amerikaanse sancties.
Krachtig signaal! De ICC is hard nodig voor sommige landen.

Amerika helpt zichzelf zo de afgrond in. Zou me niks verbazen als Azië binnen een paar jaar de belangrijkste partner is van alle Europese landen...
Filosoofertvrijdag 7 februari 2025 @ 23:22
Het is net een peuter die om zich heen schopt, maar uiteindelijk zal de soep niet zo heet gegeten worden.
JopieKlaassenvrijdag 7 februari 2025 @ 23:24
Alsof Trump dat iets kan schelen :')
cosmosisvrijdag 7 februari 2025 @ 23:27
Is dat veel of niet? Moeilijk beoordeelbaar
ditiswatikvindvrijdag 7 februari 2025 @ 23:39
Alsof de USA zich iets aantrekt van 78 landjes als Nederland en Sierria Leone :')
SnertMetChocovrijdag 7 februari 2025 @ 23:46
Lijkt me logisch en hopelijk doen de andere verdragsstaten ook mee.
LXIVzaterdag 8 februari 2025 @ 00:01
Zelf heb ik het ICC en farce gevonden sinds Bush en Blair zijn weggekomen met de inval in Irak in 2003.
LXIVzaterdag 8 februari 2025 @ 00:02
En hoe moet ik deze sancties precies zien? Dat ICC kent toch geen import of export?
Peppertzaterdag 8 februari 2025 @ 00:10
quote:
0s.gif Op zaterdag 8 februari 2025 00:02 schreef LXIV het volgende:
En hoe moet ik deze sancties precies zien? Dat ICC kent toch geen import of export?
Het 'internationale' financiële systeem wordt gedomineerd door de Amerikanen. Ik ben zwaarder dan analfabeet op dit gebied (snap weinig tot niks van de achtergrond, hoe het zo ver heeft kunnen komen en meer) maar banken doen het begrijpelijkerwijs in hun broek voor uitsluiting van het financiële systeem (nucleaire optie als het gaat om sancties) (de financiële infrastructuur waarop de wereldeconomie draait) en er is geen alternatief voor dat systeem.
LXIVzaterdag 8 februari 2025 @ 00:16
quote:
0s.gif Op zaterdag 8 februari 2025 00:10 schreef Peppert het volgende:

[..]
Het 'internationale' financiële systeem wordt gedomineerd door de Amerikanen. Ik ben zwaarder dan analfabeet op dit gebied (snap weinig tot niks van de achtergrond, hoe het zo ver heeft kunnen komen en meer) maar banken doen het begrijpelijkerwijs in hun broek voor uitsluiting van het financiële systeem (nucleaire optie als het gaat om sancties) (de financiële infrastructuur waarop de wereldeconomie draait) en er is geen alternatief voor dat systeem.
Gaat het er dan simpelweg om dat geen bank het icc nog van een bankrekening durft te voorzien?
Peppertzaterdag 8 februari 2025 @ 00:17
quote:
0s.gif Op zaterdag 8 februari 2025 00:16 schreef LXIV het volgende:

[..]
Gaat het er dan simpelweg om dat geen bank het icc nog van een bankrekening durft te voorzien?
Precies! De Amerikanen gebruiken dit ook tegen landen als Iran, Cuba, Venezuela, Rusland of individuele politici/bureaucraten zoals Carrie Lam (Hongkong) (die verdiende een jaarsalaris van 650.000 dollar en kreeg in cash uitbetaald want banken wilden geen bankrekening voor haar openen).

[ Bericht 9% gewijzigd door Peppert op 08-02-2025 00:31:51 ]
KingRadlerzaterdag 8 februari 2025 @ 00:30
ICC is symbolisch gewoon opheffen.
Jippiezaterdag 8 februari 2025 @ 05:15
Dubbel - > slotje

NWS / [Trump] Trump zet ICC onder druk vanwege arrestatiebevel Netanyahu